PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Start stopta yokuşda geri kayma

SaFFeT
08/10/2012, 10:27
Merhaba arkadaşlar ben 4 gün önce İzmir birmod tan 1.3 multijet otomatik 95 hp punto aldım çoğu konuda çok memnunum fakat start stopta yokuşda durduğum zaman araç stop edince ayğımı firenden çekip gaza bastığımda araç tekrar çalışıp kalkana kadar araçta yarım metre ila bir metre arası arkaya doğru kayma oluyor bunun için servisi aradım araca bakmamız lazım dediler fakat bunu. Bir arızadan kaynaklı olduğunu sanmıyorum genel bir problem olabilirimi bu konuda bilgisi olan varmı benim oturduğum yer yokuş dik rampalar var her rampalara geldiğimde start stopu kapatmamalı lazım ;( ya unutursam Yafa arada eşim kullanıyor aracı o kesin unutur araç geri kayın a kesin panik yapıp arkada araç varsa geri geri çarpar bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varmı şimdiden çok teşekkürler...

SaFFeT
08/10/2012, 10:31
Bu arada söylemeyi unutun araçta yokuş kalkış desteği var

1ocak2011
08/10/2012, 10:31
Işık yanınca vitese bir kere dokunun araç çalışır, Böylelikle ayağınızı frenden çekmenize gerek kalmaz ve araç geri kaçmaz, Star&Stop'un güzelliklerinden faydalanmış olursunuz.

SaFFeT
08/10/2012, 11:06
Çok teşekkürler tek sorunum bunu eşime anlatmak kaldı :) start&stopu tamamen iptal edebiliyormuyuz göüslülteki tuş haricinden??

punto_multijet
08/10/2012, 11:12
Çok teşekkürler tek sorunum bunu eşime anlatmak kaldı :) start&stopu tamamen iptal edebiliyormuyuz göüslülteki tuş haricinden??

aku uzerindeki soketini cekerseniz iptal olur

SaFFeT
08/10/2012, 12:28
Teşekkürler arkadaşlar bilgiler için çok sağolun.

aykut27
08/10/2012, 12:30
emniyet kemeri takmayınca calısmayan bi sistem ayrıca el freniylede kalkıs yapabılırsınız. zaten cogu kısı rampada kalkarken özellıkle bayanlar el fırenını kullanıolar ( klima acıkkende start-stop calısmaz )

1ocak2011
08/10/2012, 12:42
emniyet kemeri takmayınca calısmayan bi sistem ayrıca el freniylede kalkıs yapabılırsınız. zaten cogu kısı rampada kalkarken özellıkle bayanlar el fırenını kullanıolar ( klima acıkkende start-stop calısmaz )

Yanlış bilgi vermeyelim. Klima açıkken gerekli soğukluğa ve motor ısısına gelince çalışır.

gurgocuk
08/10/2012, 13:15
Hiç sevmediğim ve arabaya bindiğim herzaman kontağı çevirdikten sonra ilk olarak tuşa basıp iptal ederim..

aku uzerindeki soketini cekerseniz iptal olur

Bunu yapınca herhangi bir durum meydana gelirse sorun oluyor değilmi serviste ?

ilyas87
08/10/2012, 13:35
Start Stop kullanımdayken sistem gereği yokuş kalkış sistemi devreye girmiyor. Onun için artıya doğru vitesi kaydırdığımızda araba çalışır ve 1 sn sonra yokuş kalkış devreye girer. Bu işlem daha mantıklı. Ferenden çekerek kalkış yapmayın yokuşlarda. toslarsınız. hafif eğimli yerlerde problem olmayabiliyor. Dik yokuşlarda bu şekilde çalıştırmanızı tavsiye ederim. Ben öyle kullanıyorum.

punto_multijet
08/10/2012, 14:31
Hiç sevmediğim ve arabaya bindiğim herzaman kontağı çevirdikten sonra ilk olarak tuşa basıp iptal ederim..

Bunu yapınca herhangi bir durum meydana gelirse sorun oluyor değilmi serviste ?

zannetmiyorum sorun olacagını. sonucta sıkıntı cıkarsa servise gitmeden takarsın hemen soketi yerine. ama start stopu hiç kullanmama ragmen soketi cıkarıp iptal etmedim mesela her seferinde dugmeye basıyorum.

USTA
08/10/2012, 22:16
En mantıklısı sıkışık veya dik rampalı trafikte tuşa basarak iptal etmek,oldu da iptal etmediniz ve dik rampada araç stop etti,arkadaşların dediği gibi vites olunu ileri veya geri hareket ettirince araç çalışır ve sistem devreye girer...

motor delisi
08/10/2012, 22:49
Bizim dahi fiat muhandisleri bunu düşünmemiş şu hale bakın otomatik vites geri kaymasın diye yok ss kapa yok el frenı çek yok vitesle oyna bi dün ya stres olurda adam dalgın olur geri kaydırır vurur arkadakı adam kufur eder sen dersinki ss devredeydı kaydı adam dalga geçer resmen :) madem adam akıllı yapamayacaksın ozaman niye ss yaptınkı peugeotda böyle birşey yok ss dayken bile yokuşta araba kaymıyor, ben hep ss kapalı geziyorum hiç sağlıklı birşeymiş gibi gelmiyor bana :)

krm1983
08/10/2012, 22:53
Alfa romeoda da aynı şekilde

Sent from my iPad 2 using

gurgocuk
08/10/2012, 23:19
zannetmiyorum sorun olacagını. sonucta sıkıntı cıkarsa servise gitmeden takarsın hemen soketi yerine. ama start stopu hiç kullanmama ragmen soketi cıkarıp iptal etmedim mesela her seferinde dugmeye basıyorum.

Kesinlikle soketi çıkarma taraftarı değilim bende senin gibi, düğmeye basmak daha risksiz..

Sorun olmaz demene gelirsek ; bence sorun olur. Fiat 'ın dahi servis çalışanları söketi çıkardığımızı ve sonra servse gelmeden taktığımızıda anlar :)

Aklıma gelmişken paylaşayım, benim aracın aynısından (Multiair Dynamic 105 hp) arkadaşımın akrabası almıştı. Normal bir şekilde sadece gidip xenon taktırmak istemiş ve far sis olarak taktırmış dışarda. Aradan 5 ay kadar zaman geçmiş kontağı basmış start-stop kendiliğinden devre dışı olmuş. Düzelirmi diye 2 gün beklemiş ancak aynı şekilde kalmış. Servise gidip durumu belirtmiş, elemanlarda bilgisayara bağlamışlar ve aynen dedikleri ; "far xenonları bağlatmışsınız ve aküden almışsınız bu yüzden bozulmuş. Çıkarıp gelmeden bakamayız" . Tabiki farlardaki xenonları söküp hemen gidilmiş sorunu halletmişler. "Eğer yine takarsanız aynı sorunu yaşarsınız ve başka yerlerden de problem çıkabilir. Birdahaki sefer de bu sorununuzu çözmeyiz" demişler.

Bu olay ben araca xenon takmadan önce olmuştu, oyüzden ben de farlara takmaktan kormuştum.. Sislerde var ancak farlarım normal.. Gereksiz bir özellik, hadi koydunuz madem böyle bir tuş neden bir kere basarak tamamen kapatamıyoruz da her kontak çevirmemizde basma gereği duyduruyosunuz ...

punto_multijet
09/10/2012, 08:58
Kesinlikle soketi çıkarma taraftarı değilim bende senin gibi, düğmeye basmak daha risksiz..

Sorun olmaz demene gelirsek ; bence sorun olur. Fiat 'ın dahi servis çalışanları söketi çıkardığımızı ve sonra servse gelmeden taktığımızıda anlar :)

Aklıma gelmişken paylaşayım, benim aracın aynısından (Multiair Dynamic 105 hp) arkadaşımın akrabası almıştı. Normal bir şekilde sadece gidip xenon taktırmak istemiş ve far sis olarak taktırmış dışarda. Aradan 5 ay kadar zaman geçmiş kontağı basmış start-stop kendiliğinden devre dışı olmuş. Düzelirmi diye 2 gün beklemiş ancak aynı şekilde kalmış. Servise gidip durumu belirtmiş, elemanlarda bilgisayara bağlamışlar ve aynen dedikleri ; "far xenonları bağlatmışsınız ve aküden almışsınız bu yüzden bozulmuş. Çıkarıp gelmeden bakamayız" . Tabiki farlardaki xenonları söküp hemen gidilmiş sorunu halletmişler. "Eğer yine takarsanız aynı sorunu yaşarsınız ve başka yerlerden de problem çıkabilir. Birdahaki sefer de bu sorununuzu çözmeyiz" demişler.

Bu olay ben araca xenon takmadan önce olmuştu, oyüzden ben de farlara takmaktan kormuştum.. Sislerde var ancak farlarım normal.. Gereksiz bir özellik, hadi koydunuz madem böyle bir tuş neden bir kere basarak tamamen kapatamıyoruz da her kontak çevirmemizde basma gereği duyduruyosunuz ...

işi bilen biri yaparsa servisin ruhu duymaz bazı durumlarda servis zarf atıyor onceki tecrubelerine istinaden. ondan dolayı en guzeli, sonuna kadar inkar :D yazılım yapılmıs aracı bile anlamıyorlar :D ne fiat ne vw nede ford anlamadı araclarımızı.

gurgocuk
09/10/2012, 10:25
işi bilen biri yaparsa servisin ruhu duymaz bazı durumlarda servis zarf atıyor onceki tecrubelerine istinaden. ondan dolayı en guzeli, sonuna kadar inkar :D yazılım yapılmıs aracı bile anlamıyorlar :D ne fiat ne vw nede ford anlamadı araclarımızı.

En güzeli bu bizim arabaları kurcalatmayacaksın, bozuluyo :siritma: