PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bagaj kapağı ve arka kapı fitili

mesutkarael
07/10/2012, 16:57
arkadaşlar aracın acemisi olduğum için sorma gereği duydum. aracı 1 hafta önce aldım pek inceleme fırsatı bulamadım. bugün fark ettim ki bagaj kapağı sert şekilde vurulmadıkça kapanmıyor. üstten ser düşüse bıraktığımızda kapak gene kapanmıyor. acaba bu sorun ayar yapılarak serviste halledilebilirmi? daha önceden başına bu sorun gelen varmıdır acaba?

birde arka kapı fitilinde kapıya yapışık olan tarafta köşede 1 cm lik bir açıklık var.diğer kapıya baktığımda bu açıklık orda yok? acaba bu fitil tam olarak oturtulmamış mı? yarın servise gideceğim işallah problemlerimi çözerim...

birde konu açmışken paylaşayım dedim...daha önce okumuştum bizim puntolarda yağmurdan sonra bagajı açınca köşelerden su akıyordu...bende baya korkmuştum...bendede olursa diye...önce kendim su dökerek denedim,,,sonra dün baya bir yağmur yedi ama o bölgeden su akışı olmadı...galiba 2012 puntolarda bu bagajda su problemini ve buğu problemini çözmüşler...

kayya
07/10/2012, 21:52
O fitildeki açıklık olan yerin fotoğrafını paylaşma şansınız var mı?

mesutkarael
08/10/2012, 00:03
yarın servise gitmeden resimlerini çekeceğim arkadaşlar...hem açık olan yeri hemde normal olan yeri...

ken01
08/10/2012, 13:22
arkadaşlar aracın acemisi olduğum için sorma gereği duydum. aracı 1 hafta önce aldım pek inceleme fırsatı bulamadım. bugün fark ettim ki bagaj kapağı sert şekilde vurulmadıkça kapanmıyor. üstten ser düşüse bıraktığımızda kapak gene kapanmıyor. acaba bu sorun ayar yapılarak serviste halledilebilirmi? daha önceden başına bu sorun gelen varmıdır acaba?

birde arka kapı fitilinde kapıya yapışık olan tarafta köşede 1 cm lik bir açıklık var.diğer kapıya baktığımda bu açıklık orda yok? acaba bu fitil tam olarak oturtulmamış mı? yarın servise gideceğim işallah problemlerimi çözerim...

Benimde bagaj kapağı aynı şekilde kapanıyor. mecburen hızlı kapatmak zorunda kalıyorum. ayrıca arka kapının oradaki açıklık sanırım benimde gözüme çarptı. servise sormayı unuttum. sen bir git sor bakalım neyin nesiymiş. varsa bir hata bizde gidelim servise.

shellcininabisi
08/10/2012, 17:17
ben de ilk aldığımda baya bi cebellenmiştim bagaj kapağı ile hatta baya da küfür etmiştim HAY SİZİN YAPACAĞINIZ ARABAYA..... şeklinde. ama 2 sene oluyor neredeyse ve zamanla kendine geldi. şimdi neredeyse hafifçe bırakınca kapanıyor.

mesutkarael
13/10/2012, 00:09
arkadaşlar okuldan fırsat bulup ancak bugün servise gidebildim. bahsettiğim o 1 cm lik açık olan kapı fitili üretim hatalı çıktı ve yenisi ile değiştirildi.o sorn ortadan kalktı.

bagaj kapağı ise oldukça ilgnç ve şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıkardı. inanın ben baya şaşırdım. neyse anlatayım olayı: kaporta ustası kapıyı yaptık hocam deyip aracı getirdi.ben bagaj kapağı ne oldu dedim. ustada hocam o kapağa yapacak bir şey yok tamamem hava ile alakalı dedi, içeride hava kaçağı olmadığı için bağaj kapağını ser düşüse bırakınca içeriye doğru giden hava bir kapağın kapanmasına engel oluyor dedi. tabi bunu duyunca ben baya dalga geçtim adamla,güldüm olur mu öyle şey diye...ama adam gözümün önünde defalarca dediği olayı yapınca afalladım kaldım.

kapılardan birisini açık bırakınca en yakın yerden bile ser düşüşe bırakınca kapak çıt diye kapanıyor.ancak tüm kapılar kapalı olduğu zaman gerçektende bagaj kapağı yuvaya değiyor ama kapanmıyor. ben geçirdim ustayı yan kapının oraya kapıyı bir açtırdım,bir kapattırdım bende aynı anda bagaj kapağını ser düşüse bıraktım...defalarca hatta 18 defa :) denedim hakkatten dediği gibi...kapılardan biri açılınca hemen kapanıyor bagaj...ancak kapılar kapalı olunca biraz kuvvet uygulayıp kapatmak gerekior...

tekar sordum ustaya bu hep böylemi gidecek ben hep bir kapıyımı açık tutacağım diye...olurmu hocam dedi bir kaç ay içinde kapak kullanıldıkça alışacak,yumuşayacak dedi,,,kapak yumuşayıp yerini bulunca yumuşak bir darbede bile kapanır bagaj dedi....ben başta adama hava mevzusundan baya bir gülmüştüm ama ne bileyim hakikati söylediğinin...

birde gitmişken şu bağaj kapağına su alma mevzusunu sordum,,,sizin modellerde yani yeni puntularda bu sorunu ve stop buğu sorunu halledildi dedi...içerideki hava olayınında yapılan daha doğrusu yenilenen ses yalıtımından kaynaklandığını söyledi...araç yağmurda kaldı geçenlerde 5-6 sefer ve en son bugün yıkandı ama bagaja su ama sorunu ortaya çıkmadı.neyse baya uzun yazdım,,,işallah vaktinizi bşa almış olmam...yarın tatil ve bu bagaj kaapağının açma ve kapanma olayını mutlaka vdeoya çekip paylaşacağım...birde değişen fitil işini...

işte video: https://www.izlesene.com/video/punto-2012-bagaj-kapagi/6662320

fotobelit
15/10/2012, 12:42
Geçmiş olsun..

mesutkarael
16/10/2012, 08:19
sonunda video çekme fırsatım oldu...

Punto 2012 bagaj kapağı | İzlesene.com Video (https://www.izlesene.com/video/punto-2012-bagaj-kapagi/6662320)

Ziyaretçi033
16/10/2012, 10:40
:) şaka gibi :)
Geçmiş olsun :)

rbcn
16/10/2012, 10:53
geçmiş olsun ilginç :)

fotobelit
16/10/2012, 12:44
Peki kapı değilde,cam açık olsa..Herhangi bir cam..önlerden biri veya arka camlardan biri..Yarıya kadar az bir şey veya yarıya kadar veya komple olarak..

ametist
16/10/2012, 13:24
bagajlarda ki bendeki bravoda da var, daha önceki palio ve diğer araçlarımın da hepsinde arka duvar içinde plastik klapeler vardı.. tek yönlü çalışıyor, plastik bir çerçevenin içinde kauçuk membran şeklinde, bu sorunu çözüyor, havayı dışarı tahliye ediyor... hatta komşumn racaında da benzeri var, onun aracına park sensörü takarken kablolarını buradan arkaya geçirmiştim. benzer bir sistemin puntoda olmadığını düşünemiyorum. belki ilk başlarda fazla serttir de yumuşayacaktır, bilemem.. ama koymamışlarsa insanları da tehlikeye atıyorlar demektir. zira sert harekette araç içindekilerin kulak zarlarını patlatma riskiniz ortaya çıkar.

Ziyaretçi033
16/10/2012, 13:52
Peki kapı değilde,cam açık olsa..Herhangi bir cam..önlerden biri veya arka camlardan biri..Yarıya kadar az bir şey veya yarıya kadar veya komple olarak..

Araç içersinden yeterki hava çıksın, hertürlü kapanır benim fikrim :) Bagaj kapagı pompa gibi içeriye hava bastığı için içerideki sıkışan havayla ilgili, o bi yerden dışarı çıksında nerden olursa olsun :)

GRDEDE
16/10/2012, 15:21
Mrb,tamponun sağ ve sol köşesine denk gelen yerde içte hava tahliye menfezleri var.Muhtemel bu menfezler doğru çalışmıyor ve kabindeki havayı dışarı atamıyordur.Bu menfezler kontrol edilip çalışır hale getirilirse sorun çözülür.

fotobelit
17/10/2012, 17:23
Araç içersinden yeterki hava çıksın, hertürlü kapanır benim fikrim :) Bagaj kapagı pompa gibi içeriye hava bastığı için içerideki sıkışan havayla ilgili, o bi yerden dışarı çıksında nerden olursa olsun :)
Ben aslında hava basıncından oldugunu düşünmediğimden böyle bir soru sordum..Aracın içinin bu basıncı sağlıycak küçüklükte oldugunu düşünmüyorum..

Ziyaretçi033
17/10/2012, 17:26
Olabilir tabiki. Başta banada mantıksız gelmişti. düşününce olay aynen servisin dediği gibi.