PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3 Kapı aracı olanlar

paradiseLost
25/07/2007, 11:28
Size bir sorum olucak.
Benim aracım 9500 km de ve sorunum
Orta direklerden geldiğini düşündüğüm gıcırtılar.
Hemen hemen her tür kasılmada veya araç askıda kaldığında gerilme anında gelen gıcırtı.
Sizlerinde araçlarında böyle bir durum varmı.
Varsa çözüm bulan varmı varsa çözüm getiren yer neresi.

eakbas
25/07/2007, 11:31
bende de vardı böyle bir sorun. ancak 5 kapılı aracı olan arkadaslardan da bu sorunu yasayanlar var.
servisler hallediyorlar.

the_Algn
25/07/2007, 11:33
kapı ayarları hallediliyor serviste....

Ryu06
25/07/2007, 11:33
evet o sorun bendede var marşpiyer kapıya surtuyor galıba bende

femoli
25/07/2007, 11:41
o kapıların esnemesiyle oluşuyor çözümü varmı bilmiyorum

ABNEW
25/07/2007, 12:35
Benim araçta da var.Mehmetin de belirttiği gibi esneme ile alakalı.Bazı modellerde kapılarda ayarsızlık olabiliyor.Bunun bahsi geçen sese bir katkısı vardır tabi ama bence ne kadar ayarlı olursa olsun yine de duyulacaktır o ses...

paradiseLost
25/07/2007, 13:47
ÇAresi yok yani gacırıdycaz öylemi?

CihanÖzdamar
25/07/2007, 14:41
yok herhangi bir sevise gidip kapı ayarlarını düzelttirdiğinizde sorun kesiliyor benım 5 kapılı aracımda da askıya kalma durumunda bu sekılde sesler cıkıyordu ve kapıların ayarlanması ıle bu seslerın tumu kesıldı. bilginize..

misafir3
26/07/2007, 13:27
caresı varr olmazmı sorunlar cozulmek ıcın vardırr benımde aynı sorunlarım oluyo kapı agır oldugu ıcın sert carmaşarda kapıı da zedelenmeler den dolayı oluyo bu sorunda servıste cok cabuk gıderıle bılıryo garantınde var ben zaten 2 3 ayda bı gıdıyorum oluyo cunku servısta hallederler kapını genelde sert vurmamaya gayret ett derım ben bunu basardım artık herkes benım arabaya bıraz demkınlı bınıyoo ..

MACHINE
26/07/2007, 14:37
Sanıyorum problem orta direk dediğimiz B sütunun hemen arkasındaki arka camın altındaki plastikden kaynaklanıyor.Benim araçta orayı ittirdiğimde biraz içeriye giriyor yani boşluğu var.Çukarda ses yapıyor.Servise gidince oraya büyük bir ihtimalle çift taraflı bantla sabitleyecekler.Malesef plastik çok sert o yüzden bu tür sesler yalıtımdan dolayı normal!

savas3434
26/07/2007, 16:40
arkadaslar bence sunu deneyin problem devam ederse baska careler yine arayın kapı fitileri karsılıklı birbirine yapısıyor ondan bence fitillere ilaç sıktırın servisde kayganlasınca problem kalmaz bence ara ara sıkılması gerekir

yeskezi
18/08/2007, 15:14
aynı sorun aracı aldıgım gunden beri var.rahatsız edici bir ses.cukurlara girdiğinizde oluyor.birmot izmire getirdim,arkadas test sürüsüne cıktı sorun yokdedi,ısrar etmedim.ama hergun arac cukurdan gecerken bu sesi duydugumda 0 arac alıp da bu nasıl olur diye düşünüyorum:(

Emre08
20/08/2007, 02:28
Walla Arkadaşim Bende öle Bi Sorun Yoq Ama Serwis Kesin Halleder Onu Bi 15dk Lik Iş Yane:d

brvhgt
20/08/2007, 02:41
bir kaç önerim olacak bendede vardı kapıları ayarlat arka amörtisör kafalarını özel bir yağı var onla yağlat bide arka koltuk kilitlerini ayarlat sorunun çözülür

yeskezi
25/08/2007, 07:41
dun birmotta sorun çözüldü.benden önce giden bir 3 kapılı aracın ses nerden geldiğini anlayana kadar hertarafını sökmesi gerekmiş ustanın.ama ben sesi gösterince hemen kapıları yağladı,hiç bir problem kalmadı.daha önce bu problemle ugrasmıssa 5 dak halloluyor.3 aydır boşa sinir olmuşum ,bu kadar kolaymış...

zaimkaan
25/08/2007, 11:41
Benim aracım 5 kapılı, aynı sesler, bazen yüksek yerlerden inerken duyuluyor. Bazende bozuk yolda giderken. Ses kapılardan kaynaklanmakta. Servis sorunu çözüyo. Nasıl çözüyo W40 denen muhteşem icatla :siritma:. Servise gittiğinizde killitlere vee bağlantı noktalarına w40 sıkıyolar, 3-4 ay etkisi geçene kadar ses mes gelmiyor. Hem kilit yerlerinide koruyor. Size tavsiyem bu bahsettiğim ürün 3 YTL bi fiyata satılıyor. Alın bi tane, arada kilit yerlerine sıkın. Sonra kapıları bi kaç sefer açın kapatın, hiç sorun kalmıyor. Birde bir uyarıda daha bulunayım, arabanızı yıkatırken, yıkamacılar genelde kapıları açıp kenarlarına tazikli su tutuyolar. Hatta kapının etrefında da bi dolaştırıyolar. Bu işlemi yaparken kilit yerlerine ve kapının bağlantı noktalarına dikaat etmeden tazikli suyu vuruyolar. Dolayısıyla bi kaç yıkamadna sonra orada olması gereken, yağ temizlşeniyo. ve bu şekilde sesler gelmeye başlıyo. Ben yıkatırken uyarıyorum kapıları açmayın diyorum!!, sonra bezlee sildiriyorum. Focusu olan bir arkadaşım var, oda bu bahsettiğim w40 ı bagajında taşıyor. Aslında herkezin genel sorunu. Çözüm basit, al bi w40 sık :siritma:

06kaymak
25/08/2007, 11:52
Bende de ayni sorun vardi: On kapi kilit ve kilit karsiliginin uyumsuzlugundan kaynaklandigini tespit ettik.kilit karsiliginda ki bosluk problemin kaynagi...gecici olarak kilit karsiligindaki bant ile sarinca ses ortadan kalkti...ama bu da gecici bir cozum cunku bant ozelligini kaybedince ses gelmeye baslayacak...ben de yeni parcaya yaklasim 2 mm bir parca kaynagi yaptirip bir deneyecegim...gelismeleri paylasirim...

fatihhhh
27/08/2007, 10:46
beni sağ ön kapı hareket halinde iken gıcırdıyor. kapı kolundan tutup kendime çektiğimde gıcıtrtı kesiliyor.
bu problem serviste hallolurmu? olursa garanti kapsamında mı olur?

İbrahimKC
27/08/2007, 14:43
beni sağ ön kapı hareket halinde iken gıcırdıyor. kapı kolundan tutup kendime çektiğimde gıcıtrtı kesiliyor.
bu problem serviste hallolurmu? olursa garanti kapsamında mı olur?

Kapı ayarlarınızda sorun daha doğrusu kapıda bir boşluk var gibi duruyor.
Servise giderseniz garantiden hallederler. Çok uzunda sürmez.

Stalker
07/02/2009, 16:23
Benim araçta da olmaya başladı özellikle geçen yıkamaya bir verdim, kesin tazikli su tuttular kapı kilidi bölgesine, şu anda kasislerden geçerlen ve hatta araç durma halinde kapı koluna vücut ağırlığımı verdiğimde sanki arcın icindeki metaller esniyor.
Hani öyle çook büyük bir sorun değil ama araca binenlerde "abi bu ses ne ya gacur gucur, bu araç kaç yaşında" gibi geyiklere maruz kalıyorum :D. Bir de aracı satcağımız zaman aracın dökülüyormuş gibi gözükmesine yol açar diye düşünüyorum.

Not: Sadece Punto değil bütün fiat'larda ordan burdan bir yerden gacur gucur ses geliyor, sanırım insanlarda "fiat dandik" itabarının başlıca sebeplerinden...

birotteau
07/02/2009, 16:31
Benim araçta da olmaya başladı özellikle geçen yıkamaya bir verdim, kesin tazikli su tuttular kapı kilidi bölgesine, şu anda kasislerden geçerlen ve hatta araç durma halinde kapı koluna vücut ağırlığımı verdiğimde sanki arcın icindeki metaller esniyor.
Hani öyle çook büyük bir sorun değil ama araca binenlerde "abi bu ses ne ya gacur gucur, bu araç kaç yaşında" gibi geyiklere maruz kalıyorum :D. Bir de aracı satcağımız zaman aracın dökülüyormuş gibi gözükmesine yol açar diye düşünüyorum.

Not: Sadece Punto değil bütün fiat'larda ordan burdan bir yerden gacur gucur ses geliyor, sanırım insanlarda "fiat dandik" itabarının başlıca sebeplerinden...

Merhaba,

Insanlarin Fiat onyargisini anlayamiyorum, hem de hic. BMW 1.20 test surusune ciktim, kapilardan araci burabilecek yerlerde nasil gacirtilar geliyordu anlatamam, satis temsilcisine sordugumda, normal dedi. Acikcasi bence de normal, bu basit bir kapi ayarindan ibaret o kadar.

Selamlar

ahmet

makeles
07/02/2009, 19:13
kapılardan gelen gıcırtıların yanında arka STOP lambalarını da kontrol ettirin.. onlarda kasislerde kapılardan kat be kat fazla gıcırtı yapabiliyorlar..

ABNEW
07/02/2009, 20:21
İç mekandan gelen gıcırtı sesleri (direkler, plastik aksam, kapılar...) birçok Ford, Renault, ve özellikle Citroen Modellerinde de mevcut.Tabi bu sesler ilgili markalarda sınıf yükseldikçe azalma eğilimi göstermekte.

Sanıyorum GP da en fazla ses yapan kapı-kilit mekanizmaları ve direkler...

ORACLE
07/02/2009, 22:04
Valla ben bu gıcırtılar için özel birşey yaptırmadım servise. Ancak kapılarımı bir iki defa tutturana kadar ayarlattım. Sanırım kapılar ayarlanınca bu sesde gitti. İlk başlarda bende de yapıyordu ama jatıraldığım kadarıyla kapı ayarlarından sonra problem kalmadı

ABNEW
08/02/2009, 01:57
Kapı ayarı özellikle 3k larda fazla dayanmıyor.5-6 ay sonra kapılardan yine ses gelme ihtimali kuvvetli.Kapılar gerçekten büyük ve ağır.Bu yüzden pek ayar tutmuyor gibi...

Paranoya
10/02/2009, 18:59
Bende de ayni sorun vardi: On kapi kilit ve kilit karsiliginin uyumsuzlugundan kaynaklandigini tespit ettik.kilit karsiliginda ki bosluk problemin kaynagi...gecici olarak kilit karsiligindaki bant ile sarinca ses ortadan kalkti...ama bu da gecici bir cozum cunku bant ozelligini kaybedince ses gelmeye baslayacak...ben de yeni parcaya yaklasim 2 mm bir parca kaynagi yaptirip bir deneyecegim...gelismeleri paylasirim...

bu sorun sadece Fiat'a özgü bir şey değil. Sıfır Golf IV'ü olan bir arkadaşım da zamanında aynı sıkıntıyı yaşamış ve yine Müslüm'ün belirttiği şekilde çözmüştü. Benim araç 3 kapı ve aldığım andan itibaren inanılmaz çok kapı gıcırtısı geliyordu. Yaklaşık 11 ay önce serviste belirtilen bant uygulaması yapıldı. Kapıdan gelen ses tamamen yok oldu ;)