PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ABS Kafayı Yedi Aman Dikkat

femoli
25/07/2007, 10:28
Dün işlerim dolayısıyla baya bir km yapmak zorunda kaldım.

yokuş aşağı inerken fren yapmam icap etti frene bir bastık lastikler kitlendi hemen frenden çektim pompalamaya başladım abs artık yoktu işyerime gelene kadar 5 yada 6 kez boş yerlerde denedim sonra sonunda abs lambası yandı ..

Doğru birmot yenimallaeye gittim ve saolsunlar nöbetciymiş onlarda baktılar smarta bağladılar hiç bir şey bulamadılar ..

Ve şu anda acaip tedirginim sakın ola ha abs ye güvenip basayım demeyin bana bir sorun yok şimdilik deyip gönderdiler, ya bir daha yaparsa alllah korusun.......

eakbas
25/07/2007, 10:43
su an devam ediyormu peki?
hem arıza yok hem abs devrede değil ilginç valla

femoli
25/07/2007, 10:55
yok kesti ama lamba sadece 1 kere yandı zaten de tutmuyordu şimdi iyi ama hala korku var..

ABNEW
25/07/2007, 12:38
Mehmet geçmiş olsun.Servislerde bilgisayara bağlayıp hemen gönderiyorlar.Bence biraz daha incelenmeliydi.Çünkü sadece abs ışığı yanmamış dediğin gibi frenler abs siz çalışmış...

ufukbzk84
25/07/2007, 13:54
valla frenler önemli hayati önemi var... sırf bi bilg. bakılıp tamam bişi yok denmesi ilginç...

tempesty
25/07/2007, 14:34
bence cep telefonundan yada herhangi bir manyetik alandan (trafo vs.) kaynaklanmış olabilir..Bir seferinde bende böyle bişey yaşamıştım opel ile...

femoli
25/07/2007, 15:01
hadi canım tam elektrik direğinin yanındaydı ama uzunca bir süre sürdü etlikten demete gelene kadar yaptı en son demette lambada yandı heh dedim bittik olabilirmi yaw elektrik direği hemde 3 yada5 dakka

Gkhan
25/07/2007, 15:23
yok bence olamaz ondan fakat ilgisiz olmaları ilginç bi durum.Birdaha git bence

ritimsiz
25/07/2007, 15:49
yaw ben çok anlamam motordan fren! ama benim takıldığım birmot! nasıl ya bir bilg. bakıp bişe yok derler!bide fren için gitmişsin! çok yanlış bea!

nasrettinhoca
25/07/2007, 16:12
Mehmet bence Abs senle konuşmuş...''Ben buradayım...Ama bana da her zaman güvenme...'' demiş...

femoli
25/07/2007, 16:18
Mehmet bence Abs senle konuşmuş...''Ben buradayım...Ama bana da her zaman güvenme...'' demiş...

süper bir konuya parmak basmışsın kesinlikle güvenmemek lazım arkadaşlar o yüzden çok dikkat

fox41
25/07/2007, 18:48
Öncelikle gecmiş olsun.tamamda ABS nın nesıne guvencem eskıden abs mı vardı (tabı iyi sistem)senın frenlerın tutsun sen frenlerının bakımlı olmasına guven.şöyle bastınmı cakacak.o elektronık alet bozulabılır durdukyere arıza verır ama önemli bi işleve sahıp....

atombak
25/07/2007, 22:44
Bende de bazen arabayı çalıştırınca elfreni ve abs ışığı yanıyor ve sönmüyor.Arabayı durdurup tekrar çalıştırıyorum ışıklar sönüyor.30,000 bakımı için gelecek hafta içi Birmota gidecegim ozaman durumdan bahsediyim,muhtemelen banada aynı şekilde bi işlem uyguladıklarından sorun olmadığından bahsedecekler..

Er-NnN
25/07/2007, 22:51
geçmiş olsun mehmet ne diyim inş. tekrarlamaz...

femoli
26/07/2007, 09:11
teşekkürler arkadaşlar valla fazla güvenmemek lazım şimdi içimde bir korku var frene bassam bile yavaş yavaş basıyorum o gün tam kavşağı dönecem frenler bir kitledi allah korusun

NesT
26/07/2007, 11:27
Geçmiş olsun Mehmet. Ben kabul etmiyorum servis sana neden olduğunu belirtmeli yada aracını bekletip denemelerde bulunmalı. Bu ne ya ben onca parayı güvenlik düzeyi iyi olduğu için verdim. Ben daha önceleride söyledim 1-güvenlik 2- konfor 3- yakıt eee nerde kaldı benim kriterlerim. Hafta sonu 1500-2000 km yol süren tatile çıkacağım şimdi aklım hep frende kalacak.

femoli
26/07/2007, 13:09
Abicam bence kesinlikle tedbiri elden bırakmayın bende istanbula gitmeyi düşünüyorum nasıl olcak bakalım

OzzY
26/07/2007, 13:15
Geçmiş olsun...

MACHINE
26/07/2007, 15:00
Geçmiş olsun.ABS önemli ama frenlerinin düzgün çalışması daha önemli.Uzun yola çıkmadan evvel istersen otobanda bir denemeye tabi tut.Bak bakalım ABS nasıl cevap veriyor araba sağa veya sola çekiyormu? Fren hidroliği gibi sıvıların kontrolünü yap sonuçta buda kul yapısı.Manyetik alandan veya cep tlf olabilir bencede!

Ziyaretçi047
26/07/2007, 15:04
Mehmetcim senin arabayı kullanış stilini az çok biliyoruz. E frenlerini ve abs ni de en çok yoran sensin. Bence fren balatalarını ya fazla aşındırdın ya da fazla ısıttın. Abs sensörlerin de bundan etkilenip bir süre devre dışı kaldı. Malum havalar da hayli sıcak normal karşılamak lazım. Sen birkaç sert fren yaparak balataları temizlemeye çalış. Olmazsa yine servise git detaylı bir baksınlar balatalarına.

femoli
28/07/2007, 14:01
Mehmetcim senin arabayı kullanış stilini az çok biliyoruz. E frenlerini ve abs ni de en çok yoran sensin. Bence fren balatalarını ya fazla aşındırdın ya da fazla ısıttın. Abs sensörlerin de bundan etkilenip bir süre devre dışı kaldı. Malum havalar da hayli sıcak normal karşılamak lazım. Sen birkaç sert fren yaparak balataları temizlemeye çalış. Olmazsa yine servise git detaylı bir baksınlar balatalarına.

He nerden biliyon ben deliyim:) ya olum sen benim kullanış stilimi nerden biliyorsun :) bindinmi arabama...... yok öle bişi ondan diil

dün yine ist yolundan gelirken yine aynışey başıma geldi önümde bir kaza oldu frene bastm yine devreye girmedi kızakladı bu servisi yemek farz oldu:frusty00:

BERKAY
28/07/2007, 14:14
mehmet abi benımde şöle bısı geldı basıma sorunumuz aynı olabılırmı bırden frene asılmam gerektı önumde bı kaza oluypodu abs devreye gırdı ama ortalama 1 sn sona sankı fren bosaldı araba kaymaya basladı tamamen sona lastıklerın kıtlememıs hala dönuyo oldugunu fark ettım

Ziyaretçi047
28/07/2007, 15:09
La mehmet. Sen bahsetmiyon mu hızlı şöförüm şöyle sürerim böyle sürerim. Sürüş stilim belli yaktığım yakıt 7.5 den aşağı inmez vs. diye. Şimdi biz söyleyince mi farklı oldu. İyilik de yaramıyor adama ne diyim.

HIGH FIDELITY
28/07/2007, 20:19
La mehmet ne adamsın ya. Bugün sen benim GPnin turbosunu ve ABS sini test etmiştin. Senden sonra her zamanki araç yıkattırdığım yere gittim. Araç yıkandıktan sonra kadranda sarı uyarı ışığı ile Check Engine uyarısı verdi. Motorun performansı falan kalmadı. Sanki turbosu devre dışı gibi. Bende doğruca Servise gittim. Servisin önünde bir kez daha denedim yine oldu. İçeri girdim eleman geldi ve o çalıştırdı uyarı gelmedi. Sonra yola çıktım. Hayatımın ilk kazasını yaptım. Abs yüzünden. Abs olmasaydı ve normal bir fren olsaydı kaza olmazdı. Hızım azdı çünkü. Fakat araca esaslıca vurdum. Allahtan hasar yok arabada. Öyle vurupda hasar olmaması çok ilginç. Galiba puntonun tamponları oldukça sağlam. Öndeki aracın arka tamponuyla benim ön tamponlar denk gelmiş. Onun tampon lastik olunca da benim tamponda silgi misali iz bırakmış. Geçmiş olsun deyip ayrıldık. Ben de seni bi kaşındırdım :) (kaşındırma şaka tabii )

ABNEW
28/07/2007, 23:11
Geçmiş olsun Faruk...

memat
28/07/2007, 23:35
@ cihan
abi haklısın
@Hıgh fidelity
çok geçmiş olsun

HIGH FIDELITY
29/07/2007, 00:39
sağolun arkadaşlar

Sezgintr
29/07/2007, 14:11
Bende bikere elfreni çekik gaza yüklenerek hareket etmiştim direkt abs ışığı yandı neden olduğunu bilmiyorum ama sensörle alakalı bi durum olduğunu tahmin ediyorum çünkü motoru tekrar çalıştırdığımda ikaz lambası söndü ve abs her durumda devreye girmiyor bilhassa kuru yolda neredeyse abs hiç açılmıyor ama ıslak veya kaygan zeminde abs anında devreye giriyor. Artık bunu nasıl algılıyor onu anlamış değilim.
Şuda aklımızdan çıkarmamamız gereken bişey ABS HİÇBİRZAMAN DURMA MESAFESİNİ KISALTMAZ KAYGAN YOLDA KONTROLLÜ DURMAMIZI SAĞLAR.

şekerlioğlu
30/07/2007, 01:43
abs nin devreye girdiğini kolayca öğrenmek mümkün,ani firen yaptığınızda(eskilerin deyimiyle,kazık fren)fren pedalında vuruntu meydana gelir ve vuruntunun sesinide(gürültüsüsz ortamda)duyarsınız,bu abs devreye girdi demektir.

femoli
30/07/2007, 09:06
amanın faruk ne diyorsun kardeş kusura bakma yav :( evet turboyu denedikte abs neden öle bişi yaptı üzüldüm özellikle bendemi bir şey var şüphelenmeye başladım abs canavarımıyım neyim :D:D:D:D kardeş şunu detaylı bir dinleyelim turbo için ne dediler geç açıyor öle değilmi ?