PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Blow off +

BERKAY
24/07/2007, 12:01
ARKADAŞLAR BU ÜRÜNLER İÇİN BILGISI OLAN VARMIU BİRDE BU BLOW OFF UN PERFORMANS BAKIMINDAN BI ETKISI VARMI ??

Yüksek performanslı otomobiller için geliştirilen Racing Blow off valf kolay uygulanabilir özelliği ile dikkat çekiyor.Ürün tamamen alüminyumdan üretilmiştir.
Turbo otomobillerde turargerın oluştuduğu sıcak havanın tahliyesini sağlar, gazı bıraktığınız zaman turbonun sıkışmasını engeller. Dolayısıyla daha çok performans alırsınız ve turbonuzun ömrü kesin bir şekilde uzar. Tüm turbo otomobillerde mutlaka kullanılması gereken bir parçadır.
Her turbo beslemeli otomobilde bulunması gereken turbo timer turbonuzun ve motorunuzun sağlıklı bir şekilde hizmet etmesini sağlar, kullanım süresini uzatır ve dolayısıyla verimini arttırır.
https://img263.imageshack.us/img263/6787/451117201cf6.jpg

+15 HP Performance Module (Madein USA)

Motorunuzun silindir hacmine göre +15 hp ye kadar güç ekleyebilir
Çok noktadan enjeksiyonlu benzinli tüm araclara uygundur
Her hangi bir ekipmana ihtiyac duymadan çok kısa bir sürede monte edebilirsiniz
Bu modül basitçe İAT (İntake Air Temperature) sensörüne takiliyor ,normalde İAT sensörünün görevi dış hava sıcaklığını ölçüp motorun beynine yani ECU ya bildirmektir ECU dış hava sıcaklığına göre benzin oranını arttırıp azaltıyor (benzin motorlarında yakıt olarak hava yakıt karısımı kullanılır bu normal sartlarda 1/15 dir) hava sıcaklığının düşük olduğu durumlarda ECU İAT sensoru vasıtasıyla bunu öğreniyor ve motorun sağlıklı bir biçimde çalışması için gerekli olan benzin oranını ayarlıyor soğuk havada sıcak havadan daha fazla benzine ihtiyaç vardır çünkü soğuk havada oksijen molekülleri sıcak havaya göre daha yoğundur hava yakıt karışım oranı yaklaşık 12.5/1 de iken motor max gücünü vermektedir yaklasık 16/1 de ikende min tüketim göstermektedir fakat 16/1 karışımda çalışan motorun güçü düşmektedir otomobil üreticileri bu değerlerin ortalaması olan 15/1 i kullanırlar ECU sürekli benzin hava karışım oranını stokiyometrik(15/1) değerler çevresinde tutmaya çalışmaktadır fakat bu chip ile karışımda yakıt daha üst seviyeye çıkarılmaktadır böylece motor daha zengin karışımla çalışacağından dolayısıyla motor gücüde artmıs olacaktır bu chip in en büyük özelliklerinden biriside istenildiğinde sökülebilmesidir

Bilmeniz açısından bunlarıda eklemek istedim otomobillerle arası iyi olanlar bilir karbüratörlü tip motorlarda memelerde oynandığında belirli bir güç artışı sağlanabiliyor bu chiplede aynı sekilde benzinin artışı sağlanıyor böylece karışım daha zengin hale geliyor güç artışı sağlanıyor

https://img523.imageshack.us/img523/2151/chipdw11vs4.jpg

viper
24/07/2007, 12:11
Hikaye abi bunlar, 15 hp chiple bile zor alınıyo, sadece ses çıkartıyo

BERKAY
24/07/2007, 12:13
alttakı urun chip zatende bana pek ınandırıcı gelmıyo chip ama blow off hakkında hıc bılgım yok

Ziyaretçi047
24/07/2007, 12:15
Bence güzel paylaşımlar. Blow-off almak lazım.

unik06
24/07/2007, 12:15
Hikaye abi bunlar, 15 hp chiple bile zor alınıyo, sadece ses çıkartıyo

sadece ses değil,
turbonun içindeki havayı tahliye ettiği için, ömür uzatma işlevi de mevcut!

ses çıkarmayan tipleri de var ve onlara dump valve deniyor.

biraz araştırma ile her türlü bilgiye ulaşabilmek mümkün :closedey:

BERKAY
24/07/2007, 12:20
oruç abi blow un performanfsla bı ılgısı varmı sadece çufff sesi için para vermıyelım ucuz bı urun deıl o kadar

Er-NnN
24/07/2007, 12:36
turboda 15 hp gayet de alınabilir bişi bunun yanında blow off valve de turbo nun ömrünü cidden uzatır... :)

unik06
24/07/2007, 12:42
oruç abi blow un performanfsla bı ılgısı varmı sadece çufff sesi için para vermıyelım ucuz bı urun deıl o kadar

--modifiyem.com'dan Alıntıdır--

ayağınız gazdan çekmeniz durumunda ya da vites atarken Turbo tribünleri hala dönmeye devam etmektedir. Ayağınızı gazdan çektiğinizde gaz kelebeği kapanır ve motora giden hava durdurulur ve geri çevirir.Geri çevrilen hava tekrar turbo bıçaklarına gider ve ters basınç oluştuğu için ani şekilde durmalarına sebebiyet verir.
.Ayağınızı tekrar gaza bastığınızda ise kelebek tekrar açılır ve turbo tribünlerinin tekrar dönmeleri beklenir.Bu ancak, motorun yeterli dönme hızına ulaşana kadar gerçekleşebilir ve belirli devirlerde yeteri basıncı(boost) üretir.

Gaza basma ve Turbo tribünlerinin dönmeye başladığı, yeterli basınca ulaşıldığı an a kadar ki geçen bu zamana Turbo Lag denilir.
Blow Off Valfi kelebekteki emişi algılar ve bir valf açarak aşırı basıncı bu valf vasıtasıyla atmosfere ya da valfin türlerine göre kademeli olarak atmosfere bırakır.
Bu esnada içeride sıkıştırılmış basınç olmadığı için Turbo bıçakları ser şekilde dönmeye devam eder ve ani şekilde durmasının önüne geçilir
Bunun sonucu olarak tekrar gaza basmanız durumunda, turbo bıçakları zaten döner durumda olar ve bu da Turbo Lagını azda olsa düşürür.

Ziyaretçi047
24/07/2007, 12:54
bir de alabileceğimiz yer bilgisi alalım. bir de bizim araçlar için uygun olan bir model var mı? varsa nedir alacağım :)

unik06
24/07/2007, 12:59
bir de alabileceğimiz yer bilgisi alalım. bir de bizim araçlar için uygun olan bir model var mı? varsa nedir alacağım :)

Yaw Cihan,
Sorma..bende pis gaza geldim..araştırıyorum ;)

Fiyat bilgisi bulur bulmaz, buraya da koyarım.

şimdilik, netten sadece bunu bulabildim.
(HKS olarak, çünkü diğer markalara -monza vs.- kesinlikle bakmayın diyorlar)

[]https://www.weblebi.com/UrunDetaylari.aspx?Id=kCo_tvTW89gr2XUHsbfsnw[/]

BERKAY
24/07/2007, 14:04
fiat bılgısını ben vereyım 3 modelını buldum ama ıstedıgım cevapları hala alamadım bloww performans etkısı yaparmı alttakı chipte cok ucuz bı urun arabaya bı zarar verırmı yada verım alınırmı fiatları verıcemn bırazdan bulayım

BERKAY
24/07/2007, 14:09
resimde görünün blow un fıyatı 230 ytl
bulabıldıgım ıkı model daha var bırı 180 ytl dieride 240 ytl dir
alt resımdekı chiplerin fıyatları ise 30 40 ytl arasıdır

unik06
24/07/2007, 14:33
buyrun,

HKS blow off sesi

hemde punto gt'de :):):)

[]https://youtube.com/watch?v=vMIQPmzXk5s[/]

Er-NnN
24/07/2007, 14:34
blow off fiatları normal performansa etkisi az olmakla beraber olur ama turbo nun ömrü uzar bunun yanında chip fiatları fazla ucuz zaten +15 hp die bişi olmaz chip i takarsın sonrasında dyno da sonucu ölçersin aynı marka chip aynı marka arabayla farklı sonuçlar bile çıkabiliyo...

yalnız superchips 1250 civarındayken 30-40 fazla ucuz...

BERKAY
24/07/2007, 14:41
aslında su chipten bıtane alıp bakalım eger ucuz fıyata etkısı oluyosa ki adam cok ıddalı odakadar para vermemıze gerek kalmaz

ABNEW
24/07/2007, 16:57
Blow-off un performansa bir katkısı yok.Dump-valvenin sesli çalışanı...

viper
24/07/2007, 18:38
sadece ses değil,
turbonun içindeki havayı tahliye ettiği için, ömür uzatma işlevi de mevcut!

ses çıkarmayan tipleri de var ve onlara dump valve deniyor.

biraz araştırma ile her türlü bilgiye ulaşabilmek mümkün :closedey:
Abi ben performans sadece açısından dedim, tabi bu görevide var, zaten turbosuz araçlara takılamıyo
Blow off' un ne işe yaradığını biliyorum, 15 hp veremeyeceğinide biliyorum:@

Ryu06
24/07/2007, 18:45

şahsen sırf o sese para verırım :)

BERKAY
24/07/2007, 18:46
iyide arkadaslar hala anlamayanlar var sanırım blow off 15 hp verıyo demıyoruz 15 hpiçin alttaki resimde görünen chip i diyoruz

BERKAY
24/07/2007, 18:48
veririm demek le olmuyo be kardesım taktır videoda cek bızde görelim ok

Ziyaretçi047
24/07/2007, 23:53
yaw amma karıştırmışsınız konuyu. bizim araçlara uyacak bir blow-off bulun da, çok da pahalı olmasın. biz de takalım işimize bakalım.

Bülent A.
25/07/2007, 09:51
Arkadaşlar blow off öle hemen alınıp çat diye takılamıyor.
Birdefa aracınız ya dizel olacak yada turbo benzinli.
Dizellerde ek aparat ve işlemlere ihtiyacınız var.Bunun maliyeti blow off la beraber işçiliği diğer malzemesi 800 ytl yi bulmaktadır.

Ayıca dizele takacağınız blow off size sadece ses verecektir.Turboyu , palleri koruma ise izim araçlarımız için hikaye.Değil performans beklemek , performans kayıpları bile yaşayacaksınız.

Nedenine gelirsek.
1-Bizim araçlarımız ufak motorlu
2-Turbomuz güçsüz.

Blow off turbodaki havayı boşalttıktan sonra bu üstteki iki nedenden dolayı turbonun dolması zaman alıyor ve turbolag dediğimiz olayı yaşıyorsunuz.

BERKAY
25/07/2007, 21:00
bilgi ıcın cok tşk ederim peki su ucuz chip için de bılgılendırebılırsen cok tşk ederim

Emre08
20/08/2007, 02:31
Ewet Arkadaşlar Arkadaşımızın dedii doru ben bunu bi kaçkere tr tunıng dergisinde görmüştümm ve en iisi de 120 $ lardan başlıo en kötüsü ise 45$ lardan satılıomus:d

omurkuru08
06/09/2007, 10:53
abicim boşverrin blow of falan yaa mis gibi gp nun motorunu bozmayın takın power box u bakın keyfinize...

cewo
17/09/2007, 11:15
üstelik her blow of ta HKS kadar başarılı sonuçlar vermiyo bülent abinin dedii gibi dizelde aparat gerektiriyo maslak paşaoğlu yapıyo bu işi bi çuff için bi tekliğe yakın para vermeyi göze alırsanız gidin taktırın. Ben taktırıcam da :):):)

Ziyaretçi047
18/12/2007, 02:15
dostum taktırdın mı ne yaptın. taktıran var mı. canlandıralım şu konuyu :)

Alp
18/12/2007, 10:56
organize olursanız benıde yazın alım listesine :)

borisc
18/12/2007, 16:17
benim taktıralı 2ay oldu kafalardaki soru işaretleri için gp ye blow-off bolumune bi acıklama yazmıstım.üstüne yorum yazılmadıgı içinde baska bişey yazma gereginde bulunmadım..

GP_Ts_Ist
19/01/2008, 01:47
bır vıdeo koyabılır mısın? Sesı merak ettım dogrusu...
Tskler

bahcelili_ali
19/01/2008, 02:32
turbo duduk gibi çalıo normal giderken asıldığında dip gazken kaçırma yapıo cufff die gidio yaptırıcak arkadaşlara iyi bi atolyede yaptırmalarını tavsiye ederim yoksa çok komik duruma düşersiniz.
örnek olması için söylüorum proshop hilmi abi 900ytl istio hks blow off takmaya.

Ziyaretçi047
21/01/2008, 01:39
Valla taktırmanıza sevindim arkadaşlar . Bu gidişle bi hks de ben alacağım. Taktıracak yerim de var allaha şükür.

mukavim
21/01/2008, 08:49
arkadaşlar bu alet 1.4 dynamic modeline takılabilirmi, onun çıkardığı ses gerçekten dikkate değer, yalnız uzun yolda ve sürekli kullanıldığında sürüş konforunu azaltırmı bu konuda bir fikrim yok, kullanan arkadaş burada bizimle paylaşırsa sevinirim.

Backer
21/01/2008, 12:11
1.4 dynamic model yani benzinli aracınızda turbo olmadığına göre sizin aracınıza olamıyo ses konusuna gelince yalnızca vites değişimlerinde bi ses olduğu için bi performance egzosu veye headers kadar rahatsız etmez hatta canınız sürekli vites değiştirmek bile istiyebilir :D

SteinGP
31/01/2008, 01:26
konuyu hortlatıyorum ama berk kardeşim sayesinde bow lara fena sardım bu aralar..sanırım bizim araçlarla pek yıldızı barışık değil bu bowların..geçenlerde bir transit gördüm çufluyordu caddede aslan gibi iç çektim ben neden takamıyorum diye az buçuk araştırdım gerçektende turbo lag artıyormuş fakat başka bi ürün buldum o da motor bölümüne takılan bir hoparlör sayesinde vites değiştirdiğinizde hoparlörden çuffff sesini alıyorsunuz :Dben şahsen bunu düşünüyorum aracımın performansını düşüreceğine elektronikten faydalanmaktan yanayım :D

GP_Ts_Ist
31/01/2008, 04:17
Su blow off un video veya ses kaydi yok mudur??
Tsklr

Ziyaretçi047
31/01/2008, 11:18
Valla aleti ben de merak ettim. Bilgi alabileceğimiz link resim görüntü ne var ise bulabilenlerden bekliyoruz.

Ziyaretçi047
31/01/2008, 11:30
Arkadaşlar ben biraz araştırdım hemen. Birkaç çeşit buldum. En kalitelisi bu gibi geldi. Ne dersiniz hoş olmaz mı :)

Sunami Turbo.com - Sunami Turbo Noise Simulator (https://sunamiturbo.com/sunamiturbo.html)

SteinGP
31/01/2008, 15:18
Cihan bulduğun alet gayet iyi seninde ama fiyat ne kadar ve nerden bulabiliriz acaba??Tuncel kardeş bu videoda senin için :D
YouTube - Test two Bov , by hack =) (https://www.youtube.com/watch?v=uY2zj6W5TrM)

Ziyaretçi047
31/01/2008, 15:22
bu elektrikli değil bildiğin valve

Genius
31/01/2008, 16:21
Bende ''bov'' yaptırmayı düşünüyordum hatta ebay'den HKS alacaktım ama araştırmalarım sonucunda vazgeçtim. Nedenmi;

Dizellerde durum farklı, yani turbo intake'inden gelen basınçlı hava zaten motora gidince bir zarar olmuyor hatta getirisi oluyor. Dizele basınç lazım çünkü. Bov'u takarsanız motorda yeterli basınç olmadığından turbonun daha fazla üflemesine sebep olacaksınız ve turbonun ömrünü yarıya indereceksiniz. Yani turbo normalden daha fazla çalışacak. Bence değmez ama siz bilirsiniz, turbolarda çok ucuz parçalar değil.

SteinGP
31/01/2008, 17:27
bu elektrikli değil bildiğin valve

bende sesi için arkadaşa göndermiştim :)

GP_Ts_Ist
04/02/2008, 01:40
konuyu hortlatıyorum ama berk kardeşim sayesinde bow lara fena sardım bu aralar..sanırım bizim araçlarla pek yıldızı barışık değil bu bowların..geçenlerde bir transit gördüm çufluyordu caddede aslan gibi iç çektim ben neden takamıyorum diye az buçuk araştırdım gerçektende turbo lag artıyormuş fakat başka bi ürün buldum o da motor bölümüne takılan bir hoparlör sayesinde vites değiştirdiğinizde hoparlörden çuffff sesini alıyorsunuz :Dben şahsen bunu düşünüyorum aracımın performansını düşüreceğine elektronikten faydalanmaktan yanayım :D

Nasil bir hoparlor bu acaba? Resim ve/veya ses/video var mi?

Tskler.

tolgaank88
08/07/2008, 17:23
blow off la ilgili açılan başlıkları okudum,ama yanlış anlamadıysam motora ekstra parçalar takılmış,performansı dustu diyenler olmuş,bülent abi torbolag dan bahsetmiş...yani bu sesi direk alıcagımız bi sistem yok mu,hiç motoru kurcalatmadan...belki biraz garip bi ornek ama bi korna gibi...mesela aracın biyerine bu sesi çıkaran bi alet yerleştirilse,aracın içinede bi düğme konulsa,dugmeye basıldıgında bu ses çıksa,çok mu basite kaçtım yoksa :D:D
yada blow off denen bu benim bahsettiğimle aynı şeymi,eğer aynı şey ise neden motora ekstra parça takılmış???

Ziyaretçi047
08/07/2008, 18:24
Arkadaşım aynı bölümde Bana şans dileyin isimli yazım var. Oradaki son konuşmaları okursan tam senlik.