PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2. El araç alımı ve plaka değişikliği

CaGRi
28/09/2012, 09:17
Herkese selamlar....

Salı günü Yasemin ablanında (JASMİNE) yardımıyla İzmire giderek güzel bir araç aldım. Öncelikle kendisine ilgilendiği için çooooook teşekkür ediyorum.

Şimdi aracın plakasını değiştireceğim. İşlemlerde yapmam gerekenler ve yanımda bulunması gereken evraklar nelerdir ?

a. Zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesi

b. Araca ait eski trafik belgesi ile plakalar

c. T.C. kimlik numarası

d. Yeni tescil ve trafik belgesi (Trafik kuruluşunca tanzim edilip verilmektedir)

e. Şoförler odasından karton dosya ve Ek-1 formu

Ufak bir araştırmayla bunları buldum....

1 -Bunların haricinde başka birşey gereklimidir?

2- Ankamall önünde bekleyen seyyar muameleci abiler yardımcı olurlar mı? Ne kadar alırlar, bir sıkıntı çıkar mı?

3- Bu şoförler odasından karton dosya ve Ek-1 formunu nereden alıcam, nerede bu şoförler odası ?

Bilen , yardımcı olabilecek olanlar varsa çook sevinirim.....

not: Yasemin ablacım, fotoğrafları plakayı çıkardıktan sonra ekleyeceğim ;)

fhmnl
28/09/2012, 09:34
aracın Hayırlı olsun Kazasız belasiz kullan. Aracı aldığın kişi sigorta policesini iptal ettirmişise Şu an ki plakaya göre sigorta yaptırıyorsun . Ruhsat ve kimlik ile şoförler cemiyetiNe gidiyorsun belge doldurup yarım kapak dosya veriyorlar. Daha sonra eski plakaların sigorta policen dosya doldurulan belge kimlik ve ruhsatınla trafik tescil e gidiyorsun işlem bu kadar :)ve daha sonra yeni çıkan Plakan için sigortacıya tekrar gidip yeni plakaya zeyilini yaptırıyorsun. Bunu yazmayı unutmuşum

JASMINE
28/09/2012, 10:40
Çağrı'cım güzel günlerde güle güle kullanmanı dilerim kardeşim. Tekrardan hayırlısı olsun.
Ancak aracını otoban testine maruz bırakamadığım için çok üzüldüm. Gerçi bu duruma senin sevindiğini düşünüyorum. En kısa sürede İzmir'de olmadı ancak Ankara'da aracının tadına bakacağım haberin olsun :) :)

Geçen yıl Femoli ile Çeşme otobanında giderken aynı araç ile ilgili bir anımız olmuştu. Bizde Ankara caddelerinde gerçekleştiririz artık :)

Ziyaretçi033
28/09/2012, 11:28
Gördüğüm tek eksik :) 300-350 tl para :) Plaka değişikliği 250tl takipçi de 50tl alsa 300, Gİt gel falan derken 350yi bulur.

Şaka bir yana hayırlı uğurlu olsun, allah kaza bela vermesin.
Güle güle kullanın.

StrawBeeRy
28/09/2012, 23:53
Çağrı abi hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin inşallah böyle bir konu var belki yardımcı olur

https://forum.grandepuntotr.com/genel/27610-2-el-alirken-plaka-degistirme.html

murat17
02/10/2012, 01:00
bu işlerle ugrasan insanlar var sen kostrmuyorsun sadece ımza atmaya gıdıyorsun kostur maya degmez iştersen noterden vekaletmane ver onlar herseyı halledıyor lar

Luc
02/10/2012, 01:18
Edit: Ek-1 plaka degistirme icin kalkmamis :))

https://www.egm.gov.tr/detay.aspx?id=88&tur=duyurular

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/20188983.asp

Muamelecilere yol gorundu yine hayret ya. Trafik musavirlerinden alinabilir ek1 belgesi.

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi

serkandemir
02/10/2012, 01:30
Gördüğüm tek eksik :) 300-350 tl para :) Plaka değişikliği 250tl takipçi de 50tl alsa 300, Gİt gel falan derken 350yi bulur.

Şaka bir yana hayırlı uğurlu olsun, allah kaza bela vermesin.
Güle güle kullanın.

350 tl neyin gideri merak ettim açıkçası bende yapacağım için iki hafta içinde zten noter de fazladan para verdim 80 lira totalde 160 lira oldu onun haricinde ne masraf var plaka değişiminde

Sparco34
02/10/2012, 09:19
Herkese selamlar....

Salı günü Yasemin ablanında (JASMİNE) yardımıyla İzmire giderek güzel bir araç aldım. Öncelikle kendisine ilgilendiği için çooooook teşekkür ediyorum.

Şimdi aracın plakasını değiştireceğim. İşlemlerde yapmam gerekenler ve yanımda bulunması gereken evraklar nelerdir ?

a. Zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesi

b. Araca ait eski trafik belgesi ile plakalar

c. T.C. kimlik numarası

d. Yeni tescil ve trafik belgesi (Trafik kuruluşunca tanzim edilip verilmektedir)

e. Şoförler odasından karton dosya ve Ek-1 formu

Ufak bir araştırmayla bunları buldum....

1 -Bunların haricinde başka birşey gereklimidir?

2- Ankamall önünde bekleyen seyyar muameleci abiler yardımcı olurlar mı? Ne kadar alırlar, bir sıkıntı çıkar mı?

3- Bu şoförler odasından karton dosya ve Ek-1 formunu nereden alıcam, nerede bu şoförler odası ?

Bilen , yardımcı olabilecek olanlar varsa çook sevinirim.....

not: Yasemin ablacım, fotoğrafları plakayı çıkardıktan sonra ekleyeceğim ;)

hayırlı olsun kardeşim güle güle kullan

araç satışını üzerine alırken noterden plaka değişikliği olduğunu söylüceksin...

ondan sonra sana verilen geçici belge vede noter satışıyla ruhsat asılların sigorta aslı vede plaka asıllarını tabi arac sahibinin kimliğinden fotokopi çekip ilgili trafiğe başvuracaksın çok basit bir işlem sen bile yapabilirsinnn :)

başka takıldığın yer varsa yardımcı olurum ben Trafik müşavirliği işi yapıyorummm

Ziyaretci040
02/10/2012, 10:05
Hayırlı olsun kazasız belasız inş.

CaGRi
03/10/2012, 13:09
ZUP 98 den sevgilerr :)

Arkadaşlar hepinize çok teşekkürler, işlemleri hallettim. Muameleciye falan gitmeye falan da hiç gerek yokmuş. Sırf öğrenmek için gittim, uğraşmak istedim, uğraşılacak hiç birşey yokmuş. Toplam 1 saat sürmedi işim.

Öncelikle emniyetin içinde olan tşof odasından karton dosya ve ek-1 belgesi aldım ve aynı yerde doldurtturdum : 12 tl

Sonra yeni kayıta geçtim ve ayırtmış olduğum plakayı aldım . Yanlız vekalet ile işlemleri yapacağınız zaman, plakanız ayırtılmış ve vekaletinizde yazsa bile soyadınız tutmadığı sürece vermiyorlar haberiniz olsun.

Buraya kadar 20 dk sürmedi. Öğleden sonra 2 de gittim ruhsatımı aldım, tşof plaka basım yerine gittim , ve 30 dk da plakayı basıp verdiler : 21 tl

Bütün işlemler ve maliyet bu kadar. Evraklarda ilk mesajda yazmış olduklarım haricinde herhangi birşey yok.

Plaka değişim masrafı:
- Noter satışında belirtilmek kaydıyla 160 tl
- Tşof karton dosya + ek1 belge + evrak dolum ücreti 12 tl
- Tşof plaka basımı 21 tl

Toplam : 193 tl = 06 ZUP 98 :)

Sevgiler....

femoli
03/10/2012, 13:52
Zup ZUP gezeceğiz yani :D hadi hayırlı olsun kardeşim allah kaza bela vermesin =)

Sparco34
04/10/2012, 09:29
hayırlısı olsun