PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracim Sanki Kilitleniyor...!!!!

GUL
23/07/2007, 21:27
Merhaba Arkadaşlar ,

Sabah arabamla işyerime geldim ve park ettim herşey normaldi , akşam dönerken kontağa anahtarı taktım ve araç çalışmadı...sanki akü bitmiş gibiydi ama radyo çalışıyordu...akünün bitmiş olması imkansız.ön panaldeki göstergelerde hiç ışık yokdu..ne kadar uğraştıysam aracı çalıştıramadım.Tam servisi arayacaktım ki direksiyonu sağ sola çevirmeye zorladım ve az sonra ön göstergelerde ışıklar yandı ve araç çalıştı...sanki direksiyon kitlenmişdi ve direksiyonu oynattıktan sonra çalıştı...Bu durum sizdede oluyor mu ? Acaba aracımda teknik bir sorun mu var...

Ziyaretçi047
23/07/2007, 21:28
Buna benzer sorunlar yaşayan birkaç arkadaş olmuştu. Servise danışabilirsin.

Muhendis06
23/07/2007, 21:36
Bu durum direksiyon kilididir. Kontak anahtari takili degilken direksiyonu cevirmeye zorlarsaniz, biraz doner ve kilitlenir. Daha sonra tekrar anahtari kontaga takip, hafifce direksiyonu saga sola dondurmeye calisarak anahtari cevirirseniz, normal olarak mars basarak motoru calistirabilmeniz lazim.

GUL
23/07/2007, 21:41
Bu durum direksiyon kilididir. Kontak anahtari takili degilken direksiyonu cevirmeye zorlarsaniz, biraz doner ve kilitlenir. Daha sonra tekrar anahtari kontaga takip, hafifce direksiyonu saga sola dondurmeye calisarak anahtari cevirirseniz, normal olarak mars basarak motoru calistirabilmeniz lazim.

anahtarı takmadan önce direksiyonu çevirmedim diye hatırlıyorum , ama belkide farkında olmadan da direksiyona değmişimdir...

peki bu bahsettiğiniz durum puntolara özel bir durum mu ?

Gkhan
23/07/2007, 21:47
o benim başımada bi kere geldi korkunç bişeydi.Benim ışıklarda 2 kademe açıktı ve 1 kere açıkmış gibi yanıyordu.Allaha şükür bidaha öyle bi sorun başıma gelmedi ve aksilikte yapmadı bana.Kötü bi şakaydı sadece :)

fox41
23/07/2007, 22:02
Bencede Muhendıs06 ın dedıgı gibi direksiyon kıtlenmesıdır.direksıyon kıtlenmesı tüm araclarda vardır.GPhas bışey degıl

Ziyaretçi047
23/07/2007, 22:05
Arkadaş direksiyon kilidi olmadığını söylemiş ama bence de direksiyon kilidi olma ihtimali yüksek.

GUL
23/07/2007, 22:11
Arkadaş direksiyon kilidi olmadığını söylemiş ama bence de direksiyon kilidi olma ihtimali yüksek.

ama bu durum direksiyon kilidi ise , her zaman olmuyor , ne gibi durumlarda devreye giriyor bilmek gerekli...

mühendis kontakda anahtar takılı değilken direksiyonun çevrilmesinden kaynaklı demiş ama direksiyonu çevirmedim , aracıma oturdum kontağa anahtarı taktım ve çalışmadı...

h k
23/07/2007, 22:18
anahtar kontaga takili degilken cok cevirmeniz gerekmez. direksiyonun pozisyonuna göre cok hafif bir temas bile direksiyonu kitleyebilir.
kitlenmis direksiyonu tekrar acabilmeniz icin kontağa anahtari takinca direksiyonu hafif oynatmajk gerekir yoksa kontak zaten dönmez zorlanir bunu hissedersiniz.

bu sadece gp ye degil tüm araclara has bir özelliktir. kendiniz deneyerek keşfedebilirsiniz ,yinede şüphelendiğiniz bir durum varsa tabi servise sormanizda fayda var.

GUL
23/07/2007, 22:22
anahtar kontaga takili degilken cok cevirmeniz gerekmez. direksiyonun pozisyonuna göre cok hafif bir temas bile direksiyonu kitleyebilir.
kitlenmis direksiyonu tekrar acabilmeniz icin kontağa anahtari takinca direksiyonu hafif oynatmajk gerekir yoksa kontak zaten dönmez zorlanir bunu hissedersiniz.

bu sadece gp ye degil tüm araclara has bir özelliktir. kendiniz deneyerek keşfedebilirsiniz ,yinede şüphelendiğiniz bir durum varsa tabi servise sormanizda fayda var.

yarın sabah ilk işim bunu denemek olacak....yanıt yazan herkese çokkkk teşekkürler...iyi akşamlar...

ABNEW
24/07/2007, 16:50
Direksiyonun kilitlenmesi aracınızı parkettikten sonra da olmuş olabilir.Denildiği gibi direksiyonun pozisyonuna göre yapılan en ufak temasta bile direksiyon kilitlenebilir...

Sezgintr
25/07/2007, 01:12
Bizim arkadaşta da gpunto var 15dk kontağı çevirememiş o sinirle fiatı aramış bide direkisyonunuzu çevirerek kontağı çevirin demişler arkadaş resmen rezil oldum demişti.

gogigogi
25/07/2007, 12:40
direksiyon kilidi olan araçlardaki bir problem gp ye özcü değil kontağı kapattıktan sonra direksiyon çevrilirse kilitliyor anahtarı takıp sağa sola oynatınca açılıyor. park ettikten sonra, ağırlıktan veya eğimden dolayı direksiyon dönüp kilitleyebilir

ABNEW
25/07/2007, 12:42
GP nin direksiyon kilidi bile problemmiş:D:D:D

ufukbzk84
25/07/2007, 13:49
bence bunun teknik bir sorunla alakası yok direksiyon bazen anahtarı çevirmemizi engeller... hafif sağa sola çevirdiğimizde düzelir... anahtarı çevirip arabamızı çalıştırabiliriz... bu benm eski unodada vardı gpdede var...

Er-NnN
25/07/2007, 23:35
yaw bizim 89 şahinde bile vardı... :)

BERKAY
25/07/2007, 23:47
bencede direksıyon kılıdı ve bu cok dusuk modellı araclarda bıle var bak sımdı aklıma taktınız saat de gecenın 12 si olmus ama ınıp bakarıum sımdı :D:D:D:D

şimdi aracımın yanından eve geldım dedıgınız arkadaslar puntoya has bısı deıl her arabada olan direksıyon kıtlenmesı olayı dreksıyonu kıtledım ve denedım umarım sorunuzu tam olarak cevaplayabılmısımdır

ufuk61
26/07/2007, 08:20
gül hanım benim ve bir kac arkadaşında aynı olay başına geldi sevise gittik usta bu olay kronik dediler cok şikayet varmış şimdilik kontagı söküp yağladılar şuan iyi durumda yanlız bir daha olursa garantiden değişecek

GUL
26/07/2007, 21:54
gül hanım benim ve bir kac arkadaşında aynı olay başına geldi sevise gittik usta bu olay kronik dediler cok şikayet varmış şimdilik kontagı söküp yağladılar şuan iyi durumda yanlız bir daha olursa garantiden değişecek

Merhaba ,

Bugün aracı park ettikden sonra kontakdan anahtarı çıkarıp direksiyonu çevirdim ve kitlendi...forumda diğer arkadaşların yazdıkları doğru...tekrar çalıştırmak istediğimde ise kontak dönmedi,direksiyonu sağ sola hafif çevirdim ve araç çalıştı...böylece olayı bizzat test etmiş oldum..:-)

Forumdaki herkese tekrar çok teşekkürler , iyiki varsınız arkadaşlar...

fox41
26/07/2007, 22:16
Gp arkadaşlıgı budur:)

civcivx
26/07/2007, 22:21
Bu durum çoğunlukla, aracı park edip anahtarı çıkardıktan sonra, araçtan bir elinizle direksiyonu tutarak indiğinizde de başınıza gelir. Eliniz direksiyonu hafifçe oynatınca tok bir ses gelir ve direksiyon kilitleniverir.

BERKAY
26/07/2007, 22:59
benım babam ayagını surterek bıle kıtlıyo zaten bunu bıle bıle yapmıyoruz arkadaslar:D:D:D:D