PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektrik sorunu hakkında kıymetli yorumlarınız lütfen

beceriqli
22/09/2012, 10:58
Merhabalar,

Aracımda bir elektrik sıkıntısı olduğu kanısındayım. 2011-Ocak çıkışlı Punto Evo Active 1.4 Fire, aracım ile 2011 Ağustos'unda "Servis Personelinin; Akü Kaçırmış" teşhisi ile yolda kaldım. Araç park halinde idi, marş basmadı, tüm elektrik kesildi, yalnızca hararet ve yakıt göstergesi çalışıyordu. Yol yardım geldi, yedek akü taktı. Ertesi günü Fiat Servis'e gittiğimde aküyü tamir ederek geri taktılar.

Aracı bu haliyle bir yıl kullandım ve 2012 Temmuz' unda yine aynı şekilde bu kez araç kapımın önünde kaldı. Yine yol yardım geldi ve yine yedek akü ile aracı çalıştırdılar. Bu kez akünün değişmesi gerektiğini söylediler ve akü değişti.

Bu işlemlerin hiç biri için ücret talep edilmedi. Zaten Alanya Gürses Otomotov'in yetkili servisi bu konuda çok hassas ve beni şimdiye kadar hiç kırmadılar.

Bu giriş bilgisinden sonra asıl soruna gelmek istiyorum.
Araç rölantide çalışır halde ve ön camlar tamamiyle açık iken, camları tekrar açmak istediğimde cam motorları bir an çalışıp enerjisini keser ya, işte o an motorun devri düşüyor. 1-2 saniye kadar araçta hissedilir bir titreme gözlemliyorum. Aynı şekilde araç hareket halinde iken merkezi kilit kapıları kilitlediğinde de aracın 1-2 saniyeliğine yığıldığını hissediyorum.

Teknik servise durumu bu haliyle izah ettiğimde, usta bana, bir hafta kadar servise gelecek diğer benzinli Punto Evo'larda bu sorunu gözlemlemek istediğini söyledi. Önümüzdeki hafta içinde tekrar servise gideceğim. Gitmeden önce yorumlarınızı alabilirsem bana epey faydalı olacaktır.

Bu arada servisin araç çalışır haldeki akü ölçüm değerleri :

Rölantide iken : 14,0 V
Cam otomatiği devrede : 13,9 V
Farlar açık + cam otomatiği : 13,8 V
Arka cam rezistansı açık : 13,8 V
Arka cam rezistansı + farlar + cam otomatiği açık : 13,5 V

beceriqli
23/09/2012, 14:36
İlaveten, araç kırmızı ışıkta boşta dururken, hissettirmeden stop ediyor. Haftada bir kaç kez karşılaşıyorum bununla.

volume23
23/09/2012, 15:02
Bana kalırsa araçta şase (-) ucuyla alakalı bir sorun var anlattıklarınıza göre iyi bir elektrikçiye kontrol ettirin gevşwmiş iyi temas etmiyor olabilir.

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi