PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : akü anfi sorunu

saorona
20/09/2012, 01:20
Öncelikle merhabalar forumda ilk mesajım yardımınıza ihtiyacım var dostlarım. 2008 model 1,3 multijet activem var. aracımda ses sistemi var. geçen akşam önce bi bas sesi geldi yolda seyir halinde iken sonra yanık kokusu. sonra sol arka hoparlör patladı sandım fakat teyibin çıkışında sıkıntı varmış yaptırdım. Ancak o günden 1 sonra sabah çalıştırmak istediğimde araç çalışmadı ve 2. viteste ittirerek çalıştırdık 2 gün kadar idare etti bugün yine akü boşalmış. Ayrıca kontağı bir kademe çevirdiğimde anfiye bağlı olan ön hoparlörden tren sesi gibi bi ses geliyor ama hemen gidiyor. Dikkat ettim gaza basınca hoparlörden gelen ıslık sesine benzer sesde yükseliyor. Akü sorunu nedir anlamadım 2008 model arabada akümü bitermiş. Nedendir bu olay lütfen yardım. Keşke aküden dolayı olsada bi akü alıp işi bitirsem.

blackhawk
20/09/2012, 11:39
Emre 2008 modelde olsa akünün ömrü var 110 120 tl civarında fiyatı var.Ama en önemlisi sen sen ol dizel aracını sakın vurdurarak çalıştırma özellikle yeni nesil araçlarda. Sistemin montajını yapan zeka sanırım amfiyi aküye direk bağlamış amfi sürekli elektrik çektiği için akün dayanamamış. Akünü değiştir bağlantını düzelttir sorunun ortadan kalkacaktır.
Bağlantıdan kaynaklı parazit var hoparlörde sen işi bilen birine yaptır.

Sparco34
20/09/2012, 11:43
akünü değiştirmen gerekli kardeşim o aküden artık hayır gelmez birde değiştirdiğinde ses sistemi olduğunu belirt biraz daha güclü çok olmuyacak şekilde akü almanı tavsiye ederim
birde teyp elektriğini vede anfiyi kontağa bağlattır... sıkıntı olmayacaktır sana sorun çözülecektir.

saorona
20/09/2012, 19:46
teşekkür ederim haftasonu ilk işim bir akü almak olacak. bugün amfi ile akü arasına bir anahtar yaptırdım düğmeye basınca anfi çalışıyor tekrar basınca anfi kapanıyor. ama hoparlördeki parazit geçmiş değil. dediğiniz gibi bir akü almak en mantıklısı

SteinGP
20/09/2012, 19:50
hocam sizin amfiye tetik koymamışlar bu nedenle amfiniz sürekli çalışır durumda kalmış anladığım kadarıyla. aküyü şarja bırakın bir gece belki kurtarma şansınız olur. parazit gitmediyse ya anfinin şasesi atmıştır ya teybin arkasındaki kablolar bi yerlere temas ediyordur. kabloları güzelce bantlayın bez bantla. bir de mümkünse ses ve power kablo aynı yerden geçmesin birini soldan birini sağdan geçirin, parazit kesilecektir..

saorona
20/09/2012, 20:00
ses ve power dediğiniz anfideki çıkışmı teyipteki çıkışmı

SteinGP
20/09/2012, 20:06
ses teypten gelen kablo, power aküden gelen kablo. bunlar aynı yerden geçtiği zaman parazit yapıp sesi bozuyorlar...çıkışlarla bir alakası yok :)

saorona
20/09/2012, 20:29
:=) tşk ederim bi kontrol edicem hoparlörden gelen ses iice kafamı bozdu. arabaya binesim gelmiyor artık ya:(

SteinGP
21/09/2012, 23:34
hocam çözdünüz mü sıkıntıyı?

saorona
22/09/2012, 08:55
birazdan akü almaya gidiyorum askeri personelim haftaiçi müsait olamıyorum. akü alacam önce sonra kablolara baktırcam. geçici olarak akü ile anfi arasına switch yaptırdım aracı kapatınca anfi ile akü arasındaki elektriği elimle kesiyorum.

blackhawk
22/09/2012, 18:36
sorun çözüldü mü?

tayfux
22/09/2012, 20:59
birazdan akü almaya gidiyorum askeri personelim haftaiçi müsait olamıyorum. akü alacam önce sonra kablolara baktırcam. geçici olarak akü ile anfi arasına switch yaptırdım aracı kapatınca anfi ile akü arasındaki elektriği elimle kesiyorum.
Emre hocam aynı olayı bizde yaptırmıştık ama o zamanlar ustam teyibin içine de bir mekanizma takılıp halledilebilir demişti bence onu yaptırmanız daha mantıklı olabilir..bizim araçlarımız immolibizer li araçlar aslında elektriği kesmesi lazımdı..

saorona
22/09/2012, 23:14
bugün akücüye gittim ve akü %100 sağlam çıktı. Daha sonra Erzurumda bir müzik sistemciye gittim sıkıntı yok dedi o parazit dediğimiz olayı sen çok hassas davranıyorsun diip geçiştirdi. artık adanada halletmeye bakacam şimdililik araya switct koyduğum için akü ile ilgili vbir sıkıntım yok. bir başka müzik sistemcide anfinin değişmesi gerek dedi. yada tamir edelim dedi anfi arızalı dedi. Arkadaşlar arızalı anfi çalışırmı bassta veriyor tizde. Bence vburadakiler para yemek için beni sazan sanıyorlarki bişekilde para kazanmaya bakıyorlar. 1 ay sonra bayramda izine gideceğim o zaman baktırırırm artık..

tayfux
22/09/2012, 23:18
bugün akücüye gittim ve akü %100 sağlam çıktı. Daha sonra Erzurumda bir müzik sistemciye gittim sıkıntı yok dedi o parazit dediğimiz olayı sen çok hassas davranıyorsun diip geçiştirdi. artık adanada halletmeye bakacam şimdililik araya switct koyduğum için akü ile ilgili vbir sıkıntım yok. bir başka müzik sistemcide anfinin değişmesi gerek dedi. yada tamir edelim dedi anfi arızalı dedi. Arkadaşlar arızalı anfi çalışırmı bassta veriyor tizde. Bence vburadakiler para yemek için beni sazan sanıyorlarki bişekilde para kazanmaya bakıyorlar. 1 ay sonra bayramda izine gideceğim o zaman baktırırırm artık..
eğer cızırtı var ise sorun teyiptedir hocam..teyip in içine paraziti engelleyen bir alet var onu takıyorlar ve sorun bitiyor..

saorona
22/09/2012, 23:53
anladım. ya teyip puntonun orjinal mp3 teyibi...acaba ondanmı bilmiyorum.

SteinGP
22/09/2012, 23:55
arızalı amfi çalışır hocam. o zaman dediğim gibi, amfinizin şasesi atmış. teypte sıkıntı yok sakın teybi ellettirmeyin. tamir olur ama ne derece sağlıklı olur bilmem..

yavuzselim
23/09/2012, 00:32
Senin teyp'in arkasında remote ucu vardır (genelde mavi olur) onu amfide bulunan rem ucuna bağlaman gerekli. Aksi taktirde amfi sürekli çalışır ve akü biter. Bunun için buton switch koymana gerek yok.
Kolonlardan gelen cızırtı ve motor sesine gelince : teyp'den anfiye giden rca kablolarının teype takılan rca'ların dışına ince çok ince tel dola . telin diğer ucunuda teyp'in herhangi bir metal gövdesine bağla. Cızırtı kesilecektir. kolonlardan motor sesi gelmiyecektir.

SteinGP
23/09/2012, 00:38
Senin teyp'in arkasında remote ucu vardır (genelde mavi olur) onu amfide bulunan rem ucuna bağlaman gerekli. Aksi taktirde amfi sürekli çalışır ve akü biter. Bunun için buton switch koymana gerek yok.
Kolonlardan gelen cızırtı ve motor sesine gelince : teyp'den anfiye giden rca kablolarının teype takılan rca'ların dışına ince çok ince tel dola . telin diğer ucunuda teyp'in herhangi bir metal gövdesine bağla. Cızırtı kesilecektir. kolonlardan motor sesi gelmiyecektir.

sıkıntı kablolardaysa arkadaşın dediği yöntem işe yarar yüzde doksan.

yavuzselim
23/09/2012, 00:43
sıkıntı kablolardaysa arkadaşın dediği yöntem işe yarar yüzde doksan.

teypde şase problemi varsa arızalıysada işe yarıyor. Şaseyi bizzzat kendimiz veriyoruz :) Aynen uygular isen cızırtı ve motor sesi %99 kesilecektir. Birçok kez tanık oldum bu olaya.

SteinGP
23/09/2012, 00:44
hocam amfinin şasesi atıksa işe yaramaz ya. teybinkinde yarayabilir hiç denemedim. ama şasesi atık amfiye biz neler neler yaptık banamısın demedi, en son attık çöpe :)

yavuzselim
23/09/2012, 00:51
amfinin şasesinin atmasının sebebi bağlantı hatası, kabloların yetersiz kalması. Sonucundada güzel bir yanık kokusu geliyor. Sen de kondansatör ben diyim tristör diyot ne bulursa yakıyor geçiyor :D Güzel bir elektronikciye götürseydiniz halledebilirdi. Esenyurtta bildiğim bir servisde var.

SteinGP
23/09/2012, 00:54
benim eski amfinin bir kanalında cızırdama vardı ama motor sesi filan gelmiyor. götürdük elektrikçiye, arkadaş abi bişey yok bunda 2 dakkaya yaparım dedi yaptı bağladık çuff. sonra aa abi bunun şasesi atmış dur onuda 2 dakkaya hallederiz dedi. ver dedim amfiyi yoksa 2 dakka içinde çok kötü şeyler olacak burda. nitekim epey uğraştık kendimiz ama hayır etmedi.

tayfux
23/09/2012, 01:38
hocam amfinin şasesi atıksa işe yaramaz ya. teybinkinde yarayabilir hiç denemedim. ama şasesi atık amfiye biz neler neler yaptık banamısın demedi, en son attık çöpe :)
Can amfinin şasesi atıksa zaten çalışmaz gibi geliyor bana..

SteinGP
23/09/2012, 01:41
Can amfinin şasesi atıksa zaten çalışmaz gibi geliyor bana..

yok çalışıyor abi. ama denilen ses çıkıyor. sanki boyut değiştirmişsin gibi bi hava oluyor arabanın içinde :)

Berkantonlu
19/10/2012, 20:39
arkadaşlar selamlar....2009 mjet activem gp var...arkalara ucuz navitech marka 13 cm kolon yerleştrdm 4 yollu yazıyor sonra gidip önlerede magnat marka koaksiyel 16cm bağladım fakat kasnak kullanmadm direk kapının sacına matkapla vida deliği açtm..ancak yinede istedğim sesi yakalayamadımn...acaba orj teybin gücü bu kolonlara yetmyormu ki öyle tahmn edyrm ve kasnak kullanmamam kolonların tonlarını tam olrak vermyrmudur..şimdi kısaca şöyle ..arkalarda 13 önlerde 16cm koaksiyel yeni kolonlar var...ancak hepsi orj teybe bağlı...elimdeki bu sistemlere ne katsam temz ve tok bir ses yakalarım?

multispace
20/10/2012, 08:31
haliyle yeterli güç gelmediği için kolonlardan tam performans alamıyorsunuz..

konuyu açan arkadaşın sorunu muhtemelen amfiyle alakalı yada ana üniteyle. büyük ihtimal sorun amfinın çıkış katlarında

Berkantonlu
20/10/2012, 21:00
ne yapmamı önerirsiniz

Berkantonlu
27/10/2012, 14:06
selamlar arkadaşlr..ben gp aracıma brawoo marka 4 kanal mosfet amfi 1000w jbl bass ve jbl component takım kablo takımı teyp dönştürücü ve montaj dahil toplamda 750 tl ödedim sizce fiyat nasıldır?

yavuzselim
27/10/2012, 14:38
selamlar arkadaşlr..ben gp aracıma brawoo marka 4 kanal mosfet amfi 1000w jbl bass ve jbl component takım kablo takımı teyp dönştürücü ve montaj dahil toplamda 750 tl ödedim sizce fiyat nasıldır?

Biraz tuzlu gibi geldi. 1000lik jbl bass 150
jbl comp. takim 100 desen.
Bunlari beslicek anfi 150tl eder anca
iscilik ve kabloyada verilen tutar 100 eder

yavuzselim
27/10/2012, 14:46
arkadaþlar selamlar....2009 mjet activem gp var...arkalara ucuz navitech marka 13 cm kolon yerleþtrdm 4 yollu yazýyor sonra gidip önlerede magnat marka koaksiyel 16cm baðladým fakat kasnak kullanmadm direk kapýnýn sacýna matkapla vida deliði açtm..ancak yinede istedðim sesi yakalayamadýmn...acaba orj teybin gücü bu kolonlara yetmyormu ki öyle tahmn edyrm ve kasnak kullanmamam kolonlarýn tonlarýný tam olrak vermyrmudur..þimdi kýsaca þöyle ..arkalarda 13 önlerde 16cm koaksiyel yeni kolonlar var...ancak hepsi orj teybe baðlý...elimdeki bu sistemlere ne katsam temz ve tok bir ses yakalarým?

Jameson 1500 4 kanalli anfiler var 100tlye gittigidiyorda olmasi lazim. Bunu takarsan + kolon bile eklersn

SteinGP
27/10/2012, 18:05
araçlarında start stop sistemi olan arkadaşlar akülerinize sahip çıkın. dün bir akü firmasında çalışan arkadaşımla konuşurken laf arasında sordum bu varta nın start stop lu akülerinin fiyatını.
Varta 72 amper Start&Stop akü:400 TL. Aküm için katil olurum o derece kıymetli artık benim için..Ha bu arada bu verdiğim fiyat toptan fiyatı :)

OzzY
27/10/2012, 19:09
şase atmak nedemek?