PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Vites Değişimleri Neden Kötü ?

k0d3r
18/09/2012, 10:42
Merhaba arkadaşlar,

Punto Evo'mu (manuel vites) yaklaşık bir buçuk yıldır kullanıyorum ve hemen hemen herşeyinden memnunum. Yalnızca bir konu var ki aracı aldığımdan beri bir türlü alışamadım, artık aracın dizel olması ile mi alakalı yoksa Fiat a özgü bi durum mu, ya da sanmıyorum gerçi ama aracımda mı bi sorun var bilemiyorum. Konu; vites değişimleri. Özellikle 1-2-3 viteslerde daha belirgin olan bu durum; 4-5 viteslerde o kadar sorun olmuyor. Olay şu ki, ben bu aracın vites değişimlerine alışamadım ve ne kadar uğraşırsam uğraşayım 1-2-3 vites geçişleri sarsıntılı oluyor. Vitesi artırırken; debriyajdan tamamen ayağı çekip daha sonra gaz verince sanki gaz verme geç kalıyor ve araç bi sendeliyor, debriyajdan ayağı tamamen çekmeden gaz verince de aragazı gibi bişey oluyor, debriyajdan ayak komple çekilince de araç öne atılıyor. Ha bir de özellikle yoğun trafikteyken ağır ağır ilerliyorken vites değiştirmek üzere debriyaja bastığımda bazen tak diye bir ses geliyor ki bu aracı aldığımdan beri var.

Kısacası ben punto'nun vites değişimlerini şöyle yumuşak yapmayı hala beceremiyorum. Bu aracın karakteristiği midir, başka bu şekilde dikkatini çeken arkadaşlar var mı. Daha önceki araçlarım hep benzinliydi acaba diyorum ondan mı ama zannetmiyorum. Hayır acemi şöfor olsam yine anlayacağım ama 9 yıldır trafikte aktifaraç kullanıyorum. Ayrıca aracı babam ya da kardeşim kullandığında da dikkat ediyorum, onlar da vites geçişlerini sarsıntılı yapıyorlar.

Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

StrawBeeRy
18/09/2012, 10:52
puntoda sorun yok ayağınızın alışmasıyla alakalı bir durum bu zamana kadar hiç öyle bir şeye karşılaşmadım dediğiniz olay genelde kara düzenlerde oluyor yani volan dişlisi olmayan araçlarda mesela 97-99 civiclerde volan dişlisi olmadığı için silkeleme oluyor

Ziyaretçi051
18/09/2012, 11:03
Merhaba arkadaşlar,

Punto Evo'mu (manuel vites) yaklaşık bir buçuk yıldır kullanıyorum ve hemen hemen herşeyinden memnunum. Yalnızca bir konu var ki aracı aldığımdan beri bir türlü alışamadım, artık aracın dizel olması ile mi alakalı yoksa Fiat a özgü bi durum mu, ya da sanmıyorum gerçi ama aracımda mı bi sorun var bilemiyorum. Konu; vites değişimleri. Özellikle 1-2-3 viteslerde daha belirgin olan bu durum; 4-5 viteslerde o kadar sorun olmuyor. Olay şu ki, ben bu aracın vites değişimlerine alışamadım ve ne kadar uğraşırsam uğraşayım 1-2-3 vites geçişleri sarsıntılı oluyor. Vitesi artırırken; debriyajdan tamamen ayağı çekip daha sonra gaz verince sanki gaz verme geç kalıyor ve araç bi sendeliyor, debriyajdan ayağı tamamen çekmeden gaz verince de aragazı gibi bişey oluyor, debriyajdan ayak komple çekilince de araç öne atılıyor. Ha bir de özellikle yoğun trafikteyken ağır ağır ilerliyorken vites değiştirmek üzere debriyaja bastığımda bazen tak diye bir ses geliyor ki bu aracı aldığımdan beri var.

Kısacası ben punto'nun vites değişimlerini şöyle yumuşak yapmayı hala beceremiyorum. Bu aracın karakteristiği midir, başka bu şekilde dikkatini çeken arkadaşlar var mı. Daha önceki araçlarım hep benzinliydi acaba diyorum ondan mı ama zannetmiyorum. Hayır acemi şöfor olsam yine anlayacağım ama 9 yıldır trafikte aktifaraç kullanıyorum. Ayrıca aracı babam ya da kardeşim kullandığında da dikkat ediyorum, onlar da vites geçişlerini sarsıntılı yapıyorlar.

Debriyajın tam ayırmamasından kaynaklı bir sorun olabilir kontrol ettirmenizde fayda var.(debriyaj merkezleri baskı problemli olabilir)

puntoda sorun yok ayağınızın alışmasıyla alakalı bir durum bu zamana kadar hiç öyle bir şeye karşılaşmadım dediğiniz olay genelde kara düzenlerde oluyor yani volan dişlisi olmayan araçlarda mesela 97-99 civiclerde volan dişlisi olmadığı için silkeleme oluyor

kara düzen dediğimiz şey vites kutusu içerisinde vites dişlilerinin daha rahat ve daha sessiz geçişini sağlayan senkromenç sisteminin olmamasıdır.volan dişlisi aracın ilk marş motoru ile çevrilmesi ile çalışmasını sağlayan dişlidir her motorun olmazsa olmazıdır.

StrawBeeRy
18/09/2012, 11:04
Debriyajın tam ayırmamasından kaynaklı bir sorun olabilir kontrol ettirmenizde fayda var.(debriyaj merkezleri baskı problemli olabilir)

kara düzen dediğimiz şey vites kutusu içerisinde vites dişlilerinin daha rahat ve daha sessiz geçişini sağlayan senkromenç sisteminin olmamasıdır.volan dişlisi aracın ilk marş motoru ile çevrilmesi ile çalışmasını sağlayan dişlidir her motorun olmazsa olmazıdır.

heh aynen o eleman işte bu kısmı açıklayamamıştım :)

Tayfun-E30
18/09/2012, 11:32
Fiatlarin vites kutusu biraz kemiklidir benim arabada cok sevdigim noktalardan :) ayrica kara sanzuman cok farkli birsey giderken bire gecmiyor falan..

k0d3r
18/09/2012, 11:34
Fiatlarin vites kutusu biraz kemiklidir benim arabada cok sevdigim noktalardan :) ayrica kara sanzuman cok farkli birsey giderken bire gecmiyor falan..

Kemikli derken? :)

emrahisilti
18/09/2012, 11:35
bu aralar herşeyi fiata bağlamaya başladık freni tutmuyo yol tutuşu kötü vitesi geçmiyor.Bakalım daha neler duyacağız :)

StrawBeeRy
18/09/2012, 11:36
bu aralar herşeyi fiata bağlamaya başladık freni tutmuyo yol tutuşu kötü vitesi geçmiyor.Bakalım daha neler duyacağız :)

çünkü neye bindiğimizin farkında değiliz 30 lira verip 50 liralık iş bekliyoruz olacağı bu :)

Tayfun-E30
18/09/2012, 11:44
Kemikli derken? :)

Sert yani lik lik gecmiyor :)

Tayfun-E30
18/09/2012, 11:46
çünkü neye bindiğimizin farkında değiliz 30 lira verip 50 liralık iş bekliyoruz olacağı bu :)

Birde forumda bazi insanlar var daha neyin ne oldunu bilmeden her firsatta kotuleyen.. Zorla sattilar arabayi sanki gerci puntolari bile yokta neyse..

k0d3r
18/09/2012, 11:50

Valla kendi adıma konuşayım herşeyi Fiat a falan bağladığım yok, kime ithafen yazdınız bilmiyorum ama bu konu dışında herşeyinden de memnunum aracın.

k0d3r
18/09/2012, 11:54
Bir de polemikten ziyade konuya mı yoğunlaşsak acaba :)

emrahisilti
18/09/2012, 11:56

yol tutuşu frenlemesi vites geçişi b sınıf araçlar arasında punto en iyilerden biridir.Daha ne bekliyoruz gerçekten şaşırıyorum.

emrahisilti
18/09/2012, 11:57
Valla kendi adıma konuşayım herşeyi Fiat a falan bağladığım yok, kime ithafen yazdınız bilmiyorum ama bu konu dışında herşeyinden de memnunum aracın.

bu sarsıntı maalesef sadece sizde var.Teknik açıdan bilmiyorum ama baskı balata ve volanı kontrol etmek lazım.Diğer konularda da frenlerin tutmadığı yol tutuşun olmadığı hatta 80km ile giderken arabanın savrulduğunu iddia edenler var.Onlara ithafen yazmıştım.

Semih Kurtulmus
18/09/2012, 12:01
hehe :) bu olay tamamen alışamamaktan bende de oluyordu bazen hatta ara ara yine o şekilde oluyor. Birde vites geçişlerinde lık sesini de duyabilirsiniz o da başlarda oluyor :)

fotobelit
18/09/2012, 12:19
Biraz gaz istiyor..

rbcn
18/09/2012, 12:59
https://www.hamdikucuk.com/upload/2011/12/3m-pas-sokucu-yaglayici-sprey_400_400.jpg

ben vites körüğünü açıp içine wd40 tarzı 3m sprey var onu boşalttım vites geçişlerindeki kemik ortadan kayboldu daha yumuşak giriyor artık ama 3m sprey bi zarar verirmi bilemedim şimdi :S

k0d3r
18/09/2012, 13:36
bu sarsıntı maalesef sadece sizde var.Teknik açıdan bilmiyorum ama baskı balata ve volanı kontrol etmek lazım.Diğer konularda da frenlerin tutmadığı yol tutuşun olmadığı hatta 80km ile giderken arabanın savrulduğunu iddia edenler var.Onlara ithafen yazmıştım.

Bu arada punto'nun frenlerini ben çok çok iyi buluyorum.

k0d3r
18/09/2012, 13:37
hehe :) bu olay tamamen alışamamaktan bende de oluyordu bazen hatta ara ara yine o şekilde oluyor. Birde vites geçişlerinde lık sesini de duyabilirsiniz o da başlarda oluyor :)

Aynen! geçişlerde öyle bir ses duyulabiliyor :) Demekki normal o zaman

ersineroglu
18/09/2012, 13:49
Benim aracım benzinli fakat bende de aynı sorunlar var. Özellikle sert vites değiştirirsem silkeleme garanti oluyor. Fakat bazen olmadığı için hatayı kendimde aradım. Aracımı alalı 4 ay oldu alışmaya çalışıyorum. Yıllık bakımında servise soracağım bakalım ne diyecekler.

cihankardes
18/09/2012, 13:52
Bende şu kemikli vitesten şikayetçiyim :) motorun sağındaki vites geçirdikçe hareket eden kolun üstüne wd40 sıktım. Yarı psikolojik yarı gerçekten geçişler sessizleşti ve yumuşadı :)

dincsoy16
18/09/2012, 14:39
Bende şu kemikli vitesten şikayetçiyim :) motorun sağındaki vites geçirdikçe hareket eden kolun üstüne wd40 sıktım. Yarı psikolojik yarı gerçekten geçişler sessizleşti ve yumuşadı :)

Dualogic vitesli punto alin bakin keyfinize :D

Sent from my GT-I9100 using

hakguner
18/09/2012, 15:04
Bu olay bendede var ve soyle cozum buldum. Debriyaja tam basmadan gecirirsem sarsinti yasamiyorum. Ornek olarak debriyaja %85 90 oraninda basmak gibi. Sizde bir deneyin bakalim

HTC EVO 3D X515m cihazımdan 2 ile gönderildi

EvoKoray
18/09/2012, 15:09
1 den 2 ye 2 den 3 e geçerken nazik olmak lazım , bizim multijetlerin ilk vitesleri baya kısa olduğu için üst devirlerde vites atarken ayarı kaçırdımı 1-2 kere silkeliyor , bazen hiç silkelemeden geçiyorum bazen sarsarak , motor sıcakken daha az oluyor bu olay

serkandemir
18/09/2012, 15:23
2006 punto da bu konuda çok sıkıntı çektim.daha önce buraya da yazmıştım aslında, sadece birinci viteste mesela araç ısınmış veya trafikte çok dur kalk yaptıysa gaza çok basmadığın sürece titreme yapıyordu.normal şartlarda bu olay yok tabi.bir kaç yere gösterdim o zamanlar debriyaj seti değişti falan değişti filan değişti hiç bir şey düzelmedi.Sadece bir usta bana volanın değişmesi lazım demişti o zamanda üşenmiştim açıkçası yaptırmaya uzun seneler o sorunla birlikte arabayı kullandım

k0d3r
18/09/2012, 15:23
Arkadaşlar çok teşekkürler, anladığım kadarıyla birçok arkadaş neyi anlatmaya çalıştığımı net bir şekilde anlamış :) Demekki @emrahisilti hocam bu sorun bir tek ben de yokmuş

aykut_1914
18/09/2012, 15:32
aracınızı ne kadardır kullanıyorsunuz?
bence alışmayla alakalı :) ki ilk kullanmalarımda özellikle 2 de bende yapıyordum

k0d3r
18/09/2012, 15:41
aracınızı ne kadardır kullanıyorsunuz?
bence alışmayla alakalı :) ki ilk kullanmalarımda özellikle 2 de bende yapıyordum

1,5 yıl oluyor :)

kitanotr
18/09/2012, 15:46
bende de vardı.ya debrıyajı yavas salıcaksınız gazla bırlıkte o zaamnda baskı balatayı yiyiyor.yada devır cok yukselmeden degıstırınce sılkelemıyor.benım tespıtlerım bu yonde.

coll34
18/09/2012, 15:49
valla şanzımanım gayet iyi viteslerimde kemikli geçiş yok

k0d3r
18/09/2012, 15:52
bende de vardı.ya debrıyajı yavas salıcaksınız gazla bırlıkte o zaamnda baskı balatayı yiyiyor.yada devır cok yukselmeden degıstırınce sılkelemıyor.benım tespıtlerım bu yonde.

hah! işte tam olarak söylediğim bu.

classiconline
18/09/2012, 16:08
Sarsıntı olayı bende de var.ne kadar hassas davransam da 1.2. viteslerde mutlaka sarsılıyor.

waffen
18/09/2012, 16:22
Aracın herşeyinden ( sınıfının genel kalitesi sınırlarında ) memnunum ama vites geçişi dedinmi, geri vitesin (arasıra) kolayca geçmemesi beni çıldırtıyor (belki hata bendedir ) geri vites geçişinde her zaman tereddüt yaşamaktan sıkıntılı zamanlarım oldu :)

Tayfun-E30
18/09/2012, 16:26
şimdi söyle volan yaylı zaten 90lıklarda hidrolik merkezli debriyaj ama devir birden geldiğinden 1den 2ye atarken silkeliyebiliyor neticede 1.3 te olsa turbo bir araç..
çok devir çevirtmeden atmak yardımcı olabilir.. debriyaja az basmak çözüm değil ayağın hıcını ayarlamak lazım..

ayrıca körüğün altında plastik aksamda var ve o 3m-wd40 tarzı ürünler akar gider yumuşamada tamamen piskolojik garip garip şeylersıkarak çözemeyiz bunu tamamen kullanım alışkanlığıyla alakalı..

aykut27
18/09/2012, 16:43
Dostum bence enjektorlerde sorun var neden dersen vıtes geçişlerinde biraz fazla yuklenıon rahat gecmesı ıcın ayrıca yokuslarda problem yaşıyormusun gaz verırken cekısten düştüğü oluyormu 1. vitesten 2.vitese geçerken tam depriajı cektıgın an eger araba tekleme yapıosa enjektorlerını temızlet.

aykut27
18/09/2012, 16:45
Aracın herşeyinden ( sınıfının genel kalitesi sınırlarında ) memnunum ama vites geçişi dedinmi, geri vitesin (arasıra) kolayca geçmemesi beni çıldırtıyor (belki hata bendedir ) geri vites geçişinde her zaman tereddüt yaşamaktan sıkıntılı zamanlarım oldu :)

aynen geri viteste sorun var galiba tam depriaja basınca oluor :D

k0d3r
18/09/2012, 17:10
Sarsıntı olayı bende de var.ne kadar hassas davransam da 1.2. viteslerde mutlaka sarsılıyor.

aynen. bu kadar hassas ve ince işçilik olmamalı yav alt tarafı vites değiştiricez :)

Misafir046
18/09/2012, 17:16
Ben ilk puntomda bunu bir sure yasadım.Alıstıktan sonra o durum ortadan kalktı.Su anki puntomda alıskanlıktan dolayı o sıkıntıları yasamadım.

k0d3r
18/09/2012, 17:17
Dostum bence enjektorlerde sorun var neden dersen vıtes geçişlerinde biraz fazla yuklenıon rahat gecmesı ıcın ayrıca yokuslarda problem yaşıyormusun gaz verırken cekısten düştüğü oluyormu 1. vitesten 2.vitese geçerken tam depriajı cektıgın an eger araba tekleme yapıosa enjektorlerını temızlet.

hocam aman diyim naptın, enjektör filan. hayır bir de ilk aldığımdan beri bu şekilde, ve başlıkta da görebileceğiniz gibi bir çok kişi aynı problemden bahsediyor. herkesin mi enjektörü sorunlu?

k0d3r
18/09/2012, 17:25
Ben ilk puntomda bunu bir sure yasadım.Alıstıktan sonra o durum ortadan kalktı.Su anki puntomda alıskanlıktan dolayı o sıkıntıları yasamadım.

O alışkanlığı biraz tarif edebilir misiniz :)

Budweiser
18/09/2012, 23:29
Ben diğer sıkıntıyı anlamadımda o debriyaja dur kalkta biraz sert basınca gelen tık tık tık sesi bendede var motor kulaklarının cok yumusak olmasından dolayı oluyor. Kavramadayken birden rahatlayınca salıyor motor kendini onun sesi o. O kemik geçiş nedense bende 1 de çok yoğun bazen vites geçmiyor debriyajdan ayağı çekip bidaha basıp öyle geçiriyorum.

k0d3r
18/09/2012, 23:44
Ben diğer sıkıntıyı anlamadımda o debriyaja dur kalkta biraz sert basınca gelen tık tık tık sesi bendede var motor kulaklarının cok yumusak olmasından dolayı oluyor. Kavramadayken birden rahatlayınca salıyor motor kendini onun sesi o. O kemik geçiş nedense bende 1 de çok yoğun bazen vites geçmiyor debriyajdan ayağı çekip bidaha basıp öyle geçiriyorum.

O tık tık sesi normal diyorsunuz yani ?

YUSO
18/09/2012, 23:49
Fiatların çoğu genelde böyle geçen gün 2012 jetteyı ve golf ü denedim hemen belli ediyor manuel vites kalitesini fiatın bu konuda çok eksiği var bana göre..

Sent from my iPhone using

fhmnl
19/09/2012, 00:59

debriyaj dan ayağınızı kaldırınca tak diye bir ses geliyorsa şayet paspas i kaldırın debriyaj In oraya doğru alt döşemeyi tutan bir klips var ona bakın bi yerinden çıkmışsa o ses yapıyordur. Bende de bu tarz bir ses vardı debriyajdan çekince tak diye bir ses geliyordu. O klips i takarak hallettim

Budweiser
19/09/2012, 01:20

Aslında normal olmaması lazım ama dediğim gibi motor takozları çok yumuşak olduğundan çıkardığı ses normal. Ben hiç sevmiyorum yalnız. Olası kaza anında motoru çabucak bırakabilsin diye motor takozlarını yumuşak yapmışlar. Hem çabuk yıpranıyorlar hemde bu şekilde debriyajdan ani çekmelerde yada ani bırakmalarda tak tuk ses geliyor.

k0d3r
19/09/2012, 10:24
Valla işte arkadaşlar tam olarak neyden kaynaklanıyor bilemiyorum ama dediğim gibi benim gördüğüm kadarıyla, vites değişimleri çok akıcı değil punto evo'da. Ki aynı rahatsızlıktan bahseden çokca da arkadaş oldu.

Xenophan
19/09/2012, 10:36
Aynen bendede öyle. Özellikle 1-2-3. viteslerde zorlanma var.

Aynı problemi ilk ehliyeti alırken kullandığım şahinde de yaşamıştım yaklaşık 10 sene önce. Şahinden inip babamın megana binince vitesler kuş gibi geliyordu.

alperd
19/09/2012, 10:40
öncelikle akla baskı-balata geliyor ama km azsa herhalde baskı balata değildir.

motor takozları ihtimali gayet mantıklı gerçekten küçük ve yumuşaklar çünkü.

paspas altındaki klips olayını anlamadım klipsten gelse gelse tık diye ses gelir tok diye değil ama araştırmak lazım :)

rbcn
19/09/2012, 10:45
pederin cliosunun vitesine hayranım kuş tüyü mübarek

Xenophan
19/09/2012, 10:49
Bütün renolarda öylemi bilemiyorum ama dedğim gibi babamın meganın vitesi de öyle parmak ucuyla değişiyor. Özellikle 3ten 4 e geçerken parmak ucuyla ittirmeniz yeterli. Kendi arabamda kolu tutup çekiyorum neredeyse.

k0d3r
19/09/2012, 10:58
Kardeşimde 2004 polo var, o da dediğiniz gibi parmak ucuyla dokunun o yolunu buluyo zaten :) üstelik vites geçişini hissetmiyosunuz bile.

Bir de basklı-balata diyen arkadaş için söylüyorum aracı sıfır olarak aldım ve ilk aldığımdan beri böyle.

rafetkurt
19/09/2012, 11:31

hocam bu debriyaja basınca vites atarken o tık tak sesi bendede geliyor
kafayı yemek üzereyim sırf bu ses yüzünden hergün müzik 13 de gidiyorum delircem hiç sevmediğim ses yetkili servise gittim 1500 tl bakım masrafı verdim buseside söledim bana bu sesin normal olduklarını söylediler aldım arabayı aynı ses devam kafayı yedim dün aksam sanayiye gittim adam şanzımanı falan indircez 500 tl istedi o sesi yok ederim falan dedi biraz daha böyle bin ses artarsa çok gelirsin dedi

bu olay nedir arkadaşlar ya bu olaya çözüm bulan bulduran yokmu herkezde aynı ses varmı çok kıl kaptım bunun yüzünden arabayı satıcam inanınki 2003 model paliom var dı onda bile yoktu bu ses kaldı ki 25 bin tl saydım 1500 bakım yaptım bu paraya 2.el çok güzel arabalar alabilirdim :( çözüm bulmam lazım

yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. :surrende:
baskı balatamda yeni yani..
orta aks bilyasına bile baktırdım.

alperd
19/09/2012, 11:33
öncelikle akla baskı-balata geliyor ama km azsa herhalde baskı balata değildir.

motor takozları ihtimali gayet mantıklı gerçekten küçük ve yumuşaklar çünkü.

paspas altındaki klips olayını anlamadım klipsten gelse gelse tık diye ses gelir tok diye değil ama araştırmak lazım :)

Kardeşimde 2004 polo var, o da dediğiniz gibi parmak ucuyla dokunun o yolunu buluyo zaten :) üstelik vites geçişini hissetmiyosunuz bile.

Bir de basklı-balata diyen arkadaş için söylüyorum aracı sıfır olarak aldım ve ilk aldığımdan beri böyle.

benim araç bazen kalkışta silkeleme yapıyor da onunla karıştırdım ama siz 1-2-3. vitesler demişsiniz dikkatli okuyunca farkı anladım. vites kolu hafif direnç gösteriyor bazı araçlardaki gibi istekli değil ama sarsıntı-silkeleme benim araçta 1. vites hariç olmuyor; onu da usta baskı-balata değişince geçer ama şuan hiç gerek yok sonraki bakımlarda bakarız demişti...

"bu vites geçişleri hep böyle yapacak bir şey yok" diyelim mi o zaman :)

biancoangelo
19/09/2012, 11:53
Valla t bıçağını elime aldım debriyaj pedalının denk geldiği paspas kısmı kestim...Şimdihiç bi sıkıntı yok hataa vites geçişleri pamık resmen ben en çok vites geçişine hastayım aracın.... Ancak Opellerin vites aralıkları biraz daha az ve daha hoş....

k0d3r
19/09/2012, 11:55
Valla t bıçağını elime aldım debriyaj pedalının denk geldiği paspas kısmı kestim...Şimdihiç bi sıkıntı yok hataa vites geçişleri pamık resmen ben en çok vites geçişine hastayım aracın.... Ancak Opellerin vites aralıkları biraz daha az ve daha hoş....

Nasıl ya, paspasla ne alakası var ki bu sorunun ? :) Eğer öyleyse ben paspası komple de kaldırırım yeterki geçişler sarsıntılı olmasın :)

Budweiser
19/09/2012, 12:03
Valla bazen yüksek devirde kullanırken aracı vites geçişlerini hızlı yapıyorum. 1 2 normal geçiyor fakat 3 e atarken debriyaja tam basmama ragmen cırkk diye bi ses gelip öyle giriyor. Ben yeni symbol ü kullandığımda vitesinden hiç memnun kalmamıştım clioda belki farklıdır. Symbolde sanki tam oturmuyormuş gibi ayagımı debriyajdan çekince vitesi boş atıcakmış gibi bi hissiyatı var vitesin.

O tak tuk sesin motor takozundan geldiğini söyledim. Kavramada kasılan motor debriyaja sert basılıp motor rahata kavustuğu zaman takozların yumusaklıgından salıncak gibi sallanıyor o sırada tıkıkıkıı diye ses geliyor. O ses maalesef ki normal. Çözümü şimdilik yok.

k0d3r
19/09/2012, 13:35
Valla bazen yüksek devirde kullanırken aracı vites geçişlerini hızlı yapıyorum. 1 2 normal geçiyor fakat 3 e atarken debriyaja tam basmama ragmen cırkk diye bi ses gelip öyle giriyor. Ben yeni symbol ü kullandığımda vitesinden hiç memnun kalmamıştım clioda belki farklıdır. Symbolde sanki tam oturmuyormuş gibi ayagımı debriyajdan çekince vitesi boş atıcakmış gibi bi hissiyatı var vitesin.

O tak tuk sesin motor takozundan geldiğini söyledim. Kavramada kasılan motor debriyaja sert basılıp motor rahata kavustuğu zaman takozların yumusaklıgından salıncak gibi sallanıyor o sırada tıkıkıkıı diye ses geliyor. O ses maalesef ki normal. Çözümü şimdilik yok.

En azından konuya teknik bir açıklama getirmişsiniz, teşekkürler. O tak-tuk sesi neysede, şu vites geçişlerindeki sarsıntı benim asıl sıkıntım. Sürüş keyfini kaçırıyor.

alperd
19/09/2012, 14:06

yani artık paspasın o kısmı kesildiği için debriyaj pedalı daha aşağıda basıyor ve sorun düzeldi mi?

rafetkurt
19/09/2012, 14:37

valla keşke çözüm olsa çok rahatsız ediyor beni kaç tane araba değiştirdim ilk defa bunda görüyorum bu sesi korkuyorum bazen yolda bırakır mı bişey olurmu diye demekki herkezde var kronik bir sorun servisde bin 30-40 bin sonra o kulak mulak tutan birşeyler demişti onlara bakarız ayarlarız demişti demeki onlardanmış..

aksam bende paspası kadlrıyım bir öyle süreyim iş dönüşü bakalım merak ettim şimdi çözüm bulan arkadaşlar olursa o sese çok iyi olur konuyu takip ediyor olcam.
:noexpression:

k0d3r
19/09/2012, 15:08
valla keşke çözüm olsa çok rahatsız ediyor beni kaç tane araba değiştirdim ilk defa bunda görüyorum bu sesi korkuyorum bazen yolda bırakır mı bişey olurmu diye demekki herkezde var kronik bir sorun servisde bin 30-40 bin sonra o kulak mulak tutan birşeyler demişti onlara bakarız ayarlarız demişti demeki onlardanmış..

aksam bende paspası kadlrıyım bir öyle süreyim iş dönüşü bakalım merak ettim şimdi çözüm bulan arkadaşlar olursa o sese çok iyi olur konuyu takip ediyor olcam.

Yolda bırakacak birşey olduğunu zannetmiyorum ama işte insanın keyfini kaçırıyor

Budweiser
19/09/2012, 15:51

Aynen yolda bırakıcak bi sorun kesinlikle olmaz. Sadece zamanla motor takozları yıpranır o ses çok artar sarsıntı artar o zaman motor takozları değişecek anlamına gelir :) O yüzden olabildiğince yumuşak kalkıp debriyajada basarken yumuşak basmak gerekiyor :)

Budweiser
19/09/2012, 15:58
Bu arada orijinal paspaslar engellemiyor debriyaj pedalını bende hem halı hemde kaucuk var orijinal. Bi sıkıntı yok. Orijinal paspaslarınızı kesmeyin yazık günah derim. He herhangi bir paspasla keyfiniz bilir ona birşey diyemem :)

rafetkurt
19/09/2012, 16:15
Yolda bırakacak birşey olduğunu zannetmiyorum ama işte insanın keyfini kaçırıyor

aynen öyle valla bende keyif kalmıyor telefonla konuşmak zorundayım mecbur müziği kapatıyorum vites atıcam debrijyaja basıyorum tak tuk bişey geliyor araba sirkeleme yapmıyor sadice ses geliyor canım sıkılıyor sanki 88 model şahine biniyorum ya buna bir çözüm bulan yokmu arkadaşlar ustalar puntocular..

hiçmi bu sorunu aşmak isteyen yok K0d3r arkadaşımla çözümlerinizi bekliyoruz.. :X :pirate20:

k0d3r
19/09/2012, 16:17
devlet buna bişey yapması lazım :D

iskmehmet1975
19/09/2012, 16:53
merhaba arkadaşlar,

punto evo'mu (manuel vites) yaklaşık bir buçuk yıldır kullanıyorum ve hemen hemen herşeyinden memnunum. Yalnızca bir konu var ki aracı aldığımdan beri bir türlü alışamadım, artık aracın dizel olması ile mi alakalı yoksa fiat a özgü bi durum mu, ya da sanmıyorum gerçi ama aracımda mı bi sorun var bilemiyorum. Konu; vites değişimleri. özellikle 1-2-3 viteslerde daha belirgin olan bu durum; 4-5 viteslerde o kadar sorun olmuyor. Olay şu ki, ben bu aracın vites değişimlerine alışamadım ve ne kadar uğraşırsam uğraşayım 1-2-3 vites geçişleri sarsıntılı oluyor. Vitesi artırırken; debriyajdan tamamen ayağı çekip daha sonra gaz verince sanki gaz verme geç kalıyor ve araç bi sendeliyor, debriyajdan ayağı tamamen çekmeden gaz verince de aragazı gibi bişey oluyor, debriyajdan ayak komple çekilince de araç öne atılıyor. Ha bir de özellikle yoğun trafikteyken ağır ağır ilerliyorken vites değiştirmek üzere debriyaja bastığımda bazen tak diye bir ses geliyor ki bu aracı aldığımdan beri var.

17 000 km oldu bende de sorun aynı,serviste usta bindi beraber denedik,adam titretmedi:)= sorun bizde sanırım.bazen bende titreme yapmadan kullanıyorum ama genelde oluyor:)

k0d3r
19/09/2012, 17:02
17 000 km oldu bende de sorun aynı,serviste usta bindi beraber denedik,adam titretmedi:)= sorun bizde sanırım.bazen bende titreme yapmadan kullanıyorum ama genelde oluyor:)

ya hocam iyi de 1500 devire gelmeden vites değiştir (turbo devreye girmeden), sen de titretmezsin. ama normal kullanımda 1500 e gelmeden vites atılmaz, 2000 ve üzeri değiştirmek lazım. öyle olunca da sarsıntı oluyor.

yani mesele, hadi bakalım sarsıntı yapmadan vites değiştirebilecek miyiz değil, elbette bazı şekillerde sarsıntı yapmadan değiştirilir de, önemli olan normal kullanımda çoğu kullanıcının rahat vites değiştirebilmesidir bence.

rafetkurt
20/09/2012, 13:28
tak tık sesine çözüm yokmu arkadaşlar

biancoangelo
20/09/2012, 22:19
yani artık paspasın o kısmı kesildiği için debriyaj pedalı daha aşağıda basıyor ve sorun düzeldi mi?

işin aslı bende sorun yok ama arkadaşlarımın bahsettiği şeyi çok iyi anlıyorum.... Sıkıntı aslında makinada değil.... Sıkıntı bizlerde debriyajdan ayağımızı çekerken balatayı sıyırmasın mantığıyla biraz aceleci çekiyoruz.... Aslında hafif balatayı yalatmak bu sarsıntıyı azaltıyor hatta yok ediyor.... Ancak bu yalatmak kısmı 1 snyi geçmemeli tabiki. Bende hızlı çektiğimde araç sarsılıyor, titriyor... Ayrıca aracın kavrama mekanizmasının ve aktarma elemanlarının tümüne zarar veriyor... benim yaptığıma gelince ben tikli bi adamım, aşırı tedbirciyimdir. Aracımda 2 adet paspas bulunuyor. Biri halı paspas onun üzerindede orjinal kauçuk paspas. Hepimizinde bildiği gibi kauçuk paspaslar su tutması mantığıyla kenarlar kısımları çıkıntılıdır... ben bu çıkıntı kısmı ve debriyaj pedalının olaki denk geleceği kısmı boşalttım. Yani t bıçağı ile kestim zaten usta sürücüde olsanız acemi sürücüde olsanız atıyorum paspasın pedalın altına girdiğini farketmeden yaptığınız her vites değişimi size 5-10 bin km önce debriyaj setini değiştirmenize neden olacaktır. benim yaptığım sadece tedbir ve sorarsanız bir fark hissettin mi diye? Cevabım kesinlikle Evvet!!! olur debriyaj pedalının altının boş olduğunu bilmek bile yaptığım hataların sadece benden kaynaklı olacağına kanıt oluyor.... Ve inanın bana hiç bir vites değişimimde sıkıntı yaşamadım hatta vites değişimleri ve yumuşaklığı hoşuma bile gidiyor.... İmkanım olur unutmazsam nasıl ve ne ölçüde kestiğimi göstermek maksatlı resim atarım... Akıllarda kalır... Herkese teşekkürler....Hayırlı Forumlar.

fotobelit
21/09/2012, 10:34
Bu paspasların kaymaması için arka kısımlarına takmak için delik koymuşlar..Acaba neden hiçbir puntoda bunu takıcak zımbırtı yok..En azından pedalların oldugu bölümdeki paspaslara 2 civata gibi birşey monte etme şansı yokmu..Kesmeye gerek kalmaz..Paspasları oraya taksat(Şoför koltugunun alt bölümüne)Ben bir ara oraya 2 vida gibi birşey monte etmeyi düşündüm ama,araca zarar veririm diye yapmadım..zarar vermiycek şekilde belki yapılabilir.. paspası kesmekten iyidir sanırım..

biancoangelo
21/09/2012, 12:15
Bu paspasların kaymaması için arka kısımlarına takmak için delik koymuşlar..Acaba neden hiçbir puntoda bunu takıcak zımbırtı yok..En azından pedalların oldugu bölümdeki paspaslara 2 civata gibi birşey monte etme şansı yokmu..Kesmeye gerek kalmaz..Paspasları oraya taksat(Şoför koltugunun alt bölümüne)Ben bir ara oraya 2 vida gibi birşey monte etmeyi düşündüm ama,araca zarar veririm diye yapmadım..zarar vermiycek şekilde belki yapılabilir.. paspası kesmekten iyidir sanırım..

:D maalesef çoğu araçta o zımpırtının olduğunu düşünmüyorum... Kesmek en mantıklısı....:D

^^Cem^^
22/09/2012, 16:19
Arkadaşlar aracım 35000 km. ye geldi ilk zamanlar yoğun trafikte debriyaj çekerken bi tıkırtı oluyordu fakat bu tamamen kullanımla alakalı bence uzun zamandır ne vites geçişleriyle nede debriyajla ilgili bir sıkıntı yok hatta kullandığım çoğu araçtan daha konforlu kullanımı debriyaj, vites, fren, gaz pedalı pamuk gibi bi ara civic, swift, clio ve twingo kullandım onlarda debriyaj ve fren taş gibiydi. Debriyaj hidrolik olduğundan belki hızlı çekiyor olabilirsiniz.

k0d3r
01/11/2012, 19:42
Güncel :)

anamurmuzu
01/11/2012, 22:13
Merhaba arkadaşlar,

bu sorunların birebir aynısı bende de var ve kavaklıdere servisine gittim gösterdim arkadaşlarında dediği gibi motor kulaklarından olduğunu söyledi ve ayrıntılı şekilde nedeninide anlattı,yani olası bi kaza durumunda motorun iç kısıma yani şoför bölmesine girmeden yere inmesini sağlayıp güvenliği arttırmak için kulakların yumuşak yapıldığını anlattı yumuşaklıktan dolayıda o sesin normal olduğunu ama içimin rahat etmesini istiyorsamda değiştirebilceklerini ve kulakları yenileyince sesin biraz daha azalacağını söylediler.
vites geçişlerindeki sarsıntılarında bizim alışamadığımızdan oldugunu düşünüyorum arabayı alalı 4 ay oldu halen sarsıyorum ama babam daha ilk kullanışında hiç sarsmadan arabayı istanbuldan ankaraya getirdi :Dama şu paspas olayına sabah bi bakıcam bende uyduruk bi paspas var kesmem gerekcek sanırım:)

hoksi
03/07/2014, 12:41
Arabam 1haftadır bende daha şu 2. viteste silkeleme olayına alışamadım ustam bir sıkıntı yok devam dedi ediyoruz bakalım.

evren iskent
12/07/2014, 09:55
3 yıl şirket aracı Albea dizel kullandım. Şu anda şirket aracı dizel fiesta. Albea'dan önce de eski kasa fiestaydı.

Evo'da debriyaj çok yumuşak ama vites geçişlerindeki kavrama noktası çok aşağıda değil. Özellikle önde hızlanmak için yeterli mesafe yoksa, sıkışık trafikteyseniz aracın sarsıntısız vites geçirmesi için debriyajdan ayağı çekecek pay kalmıyor. Eğer hızlı çekilirse doğal olarak araç sarsıyor. Bir de buna evo'daki kemikli vites geçişlerini eklemek lazım. Joystick tarzı vitesleri kullanan vag grubu araçlarında mesela Seat'ta debrijaya bile basmasanız geçecek yumuşaklıktaki, kendi yolunu bulan vites mekanizması evo'da yok. Olmadığı gibi vites pürüzsüz şekilde yuvasında ilerlemiyor. Bu kimine güzel gelir kimine kötü ancak özellikle kısa mesafede debriyajı ayarlamak için ayağı kontrol eden zihinimize direnç gösteren bir vites kolu, debriyajı yukarı değil, vites rahat geçsin diye aşağı bastırmamızı telkin edince titremeler, vuruntular yaşanıyor. Dün denemek için eski bir albea'yı kullandım. Debriyaj son viteste bile çok altlarda kavradığından şanzıman kulağı sorunlu olmasına rağmen titreme olmuyor sadece kulaktan kaynaklı vuruntular oluyor. Ayrıca vites yolu kısa ve daha kemiksiz olduğundan aracın da hafifliğine binaen daha seri kullanıma izin veriyor.

Benim debriyajımdaki problemim ise, bazen debriyaj pedalından çıtırtı sesi geliyor. Araç çalışmadığında daha rahat duyuluyor ve yayın mukavemeti oluşmayacak kadar yumuşak basışta sanki sağa sola oynayan plastik aksamın yaptığı çıtırtıya benzer ses duyuluyor. Bazen de hiç olmuyor. Sanki birşey yerine oturuyor. Serviste bakımda söylemedim daha yeni almıştım o zaman ancak sanayideki arkadaşıma gösterdiğimde genelde sorun yapmayan zamana denk geldiğinden birşey bulamadı. İnternette biraz araştırdım, benzer bir iki vaka var ama aynı şey olup olmadığını bilmiyorum. Wd40 ile düzelten de var, debriyaj pedalını değiştiren de. Basit birşeyse hafta sonu ben bakayım diyorum ancak benzer problem yaşayan varsa beyanı yol gösterici olur.

Saygılarımla.

iPad 'den aracılığı ile gönderildi

aleko42
15/07/2014, 12:20
Değerli arkadaşlar viteste 1 e 2 te takarken zor geriye takmak daha zor hatta geride sesler çıkıyor geçmiyor falan bugün bosh servise gittim nazillide bana debriyajin çok aşağıdan aldığını söyledi benim bildiğim zaten puntolar dipten kavrar öyle değil mi vites değiştirerek debriyaj balatasinda sıkıntı var dedi ayrıca usta 600 TL de fiyat çıkardı sizce normal mi çünkü seti bile 150 TL diye biliyorum