PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kavrulmuşlar artık :)

sharky
18/09/2012, 02:50
Arkadaşlar evomda fren problemi yaşıyorum bu sıralar.. Peşpeşe git-gel 1000km gibi yol yaptım 3-4 kez ve herseferindede yolcu ve bagaj doluydu yolculuk esnasında.. kmde 30.000e dayanınca balataları yarıladık diye düşünüyodum.. Serviste 20.000 bakımını yapan usta arkadaşımdı okuldan ve 20.000 bakım zamanı balatalara baktığımızda bayağı et kalınlığı vardı. 3 gün önce yüksek hızda sert ve uzun bi fren yaptığımda pedalın şiştiğini hissettim ama disklerin ısındığını bildiğim için yolda 15-20 km (hatta daha fazla bile olabilir) devam ettikten sonra soğudu doğal olarak ve frende hissedilir derecede bi fark yoktu.. Ertesi sabah işe giderken fren pedalının her zamankinden daha düşük olduğunu hissettim ve o gün içinde vaktim oldu arkadaşımın dükkanında balataları söktüm. Balataların kavrulduğunu ve baya azaldığını gördüm ama yerine taktım.
Sonuçta bunları değiştirmek lazım.. Önerilerinize gelecek olursak :)

1) Çıkan balataların markası kaliperlerinkiyle aynı, yani ATE. ATE nin iyi bir balata olduğunu biliyorum.
2) EBC markanın GREEN STUFF modelini mi alsam diye düşünüyorum. (Fiyatı 130 TL)
3) Yada şöyle düşündüm, 1.3 multijette te 75hp ile 95hp lerin balataları farklı oluyomuş. Onunda serviste fiyatı 75hp nin balatasından daha pahalı diye duydum. Acaba serviste 95hp nin balatalarını takarsak daha iyi bi performans alır mıyız? (Sanırım daha geniş yüzeyi var)

Birde sorum olacak.. Balataları değiştirdiğimizde acaba o fren pedalındaki boşluk yukarı gelecek mi, yoksa hayal mi kuruyorum :)

Du Hast
18/09/2012, 03:13
Baltaları değiştirince fren daha yukardan kavrar bir sıkıntı yoksa.
95'liğin balataları kalipere uygunsa olur.
Ben kale marka balata kullanıyorum. Gayet yumuşak, uzun ömürlü ve performansı yeterli. 150 - 160 'dan cart diye 70'lere düşünce balata şişiyor haliyle ama soğuyunca eski performansı devam ediyor.

punto_multijet
18/09/2012, 08:53
95liklerde disklerde farklı oldugundan balataların uyacagını sanmıyorum

Tayfun-E30
18/09/2012, 09:17
95liginki uymaz disk kaliper farkli daha buyuk, trw marka iyidir.. Favori makam ateydi ama randiman alamiyorum artik serviste satilan kaleler 5 para etmez bana gore simdi ebc deneyecem yorumlari cok iyi oldugu konusunda..

punto_multijet
18/09/2012, 14:46
95liginki uymaz disk kaliper farkli daha buyuk, trw marka iyidir.. Favori makam ateydi ama randiman alamiyorum artik serviste satilan kaleler 5 para etmez bana gore simdi ebc deneyecem yorumlari cok iyi oldugu konusunda..

EBC konusunda sahsen ben kararsızım. bravoda disk balata komple EBC ye gecmeyi dusunuyordum taaki Techteki yorumları okuyana kadar. sanki memnun olandan cok memnum olmayan var gibi

sharky
18/09/2012, 16:08
Baltaları değiştirince fren daha yukardan kavrar bir sıkıntı yoksa.
95'liğin balataları kalipere uygunsa olur.
Ben kale marka balata kullanıyorum. Gayet yumuşak, uzun ömürlü ve performansı yeterli. 150 - 160 'dan cart diye 70'lere düşünce balata şişiyor haliyle ama soğuyunca eski performansı devam ediyor.

Kaleyi bende doblo cargoda kullanmıştım. Bitmeye yakın ötmesi haricinde bi problem yaşamıyoduk ama erken bitiyodu oda çok yük fln taşıdığımızdan oluyodu. Hatta disklerini 140.000de değiştirmiştik frenci bu balatanın eseri bunlar demişti :)

Tayfun-E30
18/09/2012, 16:22
EBC konusunda sahsen ben kararsızım. bravoda disk balata komple EBC ye gecmeyi dusunuyordum taaki Techteki yorumları okuyana kadar. sanki memnun olandan cok memnum olmayan var gibi

techte bir tane yakan var onun dışında bir problem yok gibi, bir iki arkadaşım çok güzel anlattı bana birde tozutmuyormuş adlıda balata varda 284mm disk yok diski yine orjinal bosch koyayım diyorum yarısını geçtim hiç balans yok diskte memlunum yani başka marka arayışına değmez gönül havakanallı bir disk isterdi ama..

Luc
18/09/2012, 16:47
Ben EBC Green Stuff kullaniyorum kendi TJEt'imde. Kesinlikle tavsiye ederim.

punto_multijet
18/09/2012, 20:01
techte bir tane yakan var onun dışında bir problem yok gibi, bir iki arkadaşım çok güzel anlattı bana birde tozutmuyormuş adlıda balata varda 284mm disk yok diski yine orjinal bosch koyayım diyorum yarısını geçtim hiç balans yok diskte memlunum yani başka marka arayışına değmez gönül havakanallı bir disk isterdi ama..

1 tane konu acildi ama olumsuz yazan baya olmustu ondan baya kafam karismisti tekrardan arastirayim su EBCyi

buarada 95lik evodaki disk balata markasini bilmiyorum ancak 34binde olmasina ragmen hala basarili sayilir ki genelde arac hizli kullanildigindan yuksek hizda frenleme oldukca yapiyoruz ona ragmen

StrawBeeRy
18/09/2012, 20:26
1.5 senedir bosch disklerle beraber EBC green kullanıyorum çok memnunum bundan sonrada alıcak olsam EBC alırım

takres
18/09/2012, 21:07
TRW tavsiye ederim...Fiyatına göre çok iyi...

Ziyaretçi048
18/09/2012, 21:32
TRW yi tek geçerim. Bosch bedava verseler takmam.. 2 kez değiştirdiler boschu gene ötüyor gene ötüyor. TRW aldım dünya varmış

benkimya
18/09/2012, 23:16
Ben Opar taktırmıştım hiç kimse bahsetmemiş nasıldır??? Arabayı ilk çalıştırdığım zaman ilk frenlemelerde ötüyor sonra kesiliyor ses.

Budweiser
18/09/2012, 23:33
Ebc kullanıcıları bi bahsedebilir mi? Ses, balata tozu, falan ne alemde? Benimkilerde okey e dönüyor.

Luc
19/09/2012, 00:09
Arkadaslar sunu unutmayin toz yapmayan balata yoktur.

EBC seramic-kevlar karisim oldugu icin yuksek sicakliklara dayanabiliyor. Dolayisiyla sisme vs olmuyor frenlerde. Ve muadillerine gore daha az toz yapiyor.

Green stuff kullanan biri olarak sunu soyleyebilirim; fren mesafesi vaad ettigi gibi kisaliyor. Fren performansi celik boru olmasa bile ust duzey gerceklesiyor.30kph'tan sonra ses yok. Fakat cok dusuk hizlarda (ara sokaktan donerken, trafikte) frene bastiginizda ses yapiyor genelde maalesef.

Araci performansli kullananlar, frenden fazlasini bekleyenler icin iyi. Ama ben sehir icinde kullaniyorum zaten 80'i de gecmem diyorsaniz arada teorik olarak cok fazla bir fark hissetmezsiniz.

Uzun sureli kullanimlarda orijinal balata gibi sisme yapmaz. Yola nasil ciktiysaniz o sekilde inersiniz arabadan.

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi

sharky
19/09/2012, 01:03
Arkadaslar sunu unutmayin toz yapmayan balata yoktur.

EBC seramic-kevlar karisim oldugu icin yuksek sicakliklara dayanabiliyor. Dolayisiyla sisme vs olmuyor frenlerde. Ve muadillerine gore daha az toz yapiyor.

Green stuff kullanan biri olarak sunu soyleyebilirim; fren mesafesi vaad ettigi gibi kisaliyor. Fren performansi celik boru olmasa bile ust duzey gerceklesiyor.30kph'tan sonra ses yok. Fakat cok dusuk hizlarda (ara sokaktan donerken, trafikte) frene bastiginizda ses yapiyor genelde maalesef.

Araci performansli kullananlar, frenden fazlasini bekleyenler icin iyi. Ama ben sehir icinde kullaniyorum zaten 80'i de gecmem diyorsaniz arada teorik olarak cok fazla bir fark hissetmezsiniz.

Uzun sureli kullanimlarda orijinal balata gibi sisme yapmaz. Yola nasil ciktiysaniz o sekilde inersiniz arabadan.

Ozaman EBC alıyoruz şişmeye son diyoruz :D

fhmnl
19/09/2012, 01:05
Ben Opar taktırmıştım hiç kimse bahsetmemiş nasıldır??? Arabayı ilk çalıştırdığım zaman ilk frenlemelerde ötüyor sonra kesiliyor ses.

aracım 33.500 de 27 binde iken opar marka balata taktım gayet memnunum Ne bir surtme sesi var NeDE ŞIŞME.

Budweiser
19/09/2012, 01:16
Birde çeşit çeşit marka takan mevcut fiyatlarıda yazabilirmisiniz ufak bir karşılaştırma yapalım başlıkta, bu vesileyle :)

Solitude
19/09/2012, 18:33
Bunun ses yapmayanı hangisi arkadaşlar artık parasından da geçtim performansından da, en son taktığım remsa marka balataların performansından ve ömründen çok memnunum, çokta yumuşak balatalar ancak sesinden illallah dedim artık.

Tayfun-E30
19/09/2012, 21:41
Bu arada standatr kullanici icin trw hem performansli hem sessiz ebc haric en iyisi o.

fhmnl
20/09/2012, 00:37
Birde çeşit çeşit marka takan mevcut fiyatlarıda yazabilirmisiniz ufak bir karşılaştırma yapalım başlıkta, bu vesileyle :)

opar marka 50 tl :)

Du Hast
20/09/2012, 02:07
aracım 33.500 de 27 binde iken opar marka balata taktım gayet memnunum Ne bir surtme sesi var NeDE ŞIŞME.
Abi yapma opar nasıl şişmez.
1 kere kullandım 5000 km kadar 20 kere şişirmişimdir balataları. 150 den 70 gibi hızlara çokta sert olmayan şekilde düşünce bile şişip leş gibi kokmaya başlıyordu.

Şişmeyen fren - balata olması için, frenlere 1000 tl harcamak gerekir, performans kit takmak gerekir. Şu anda piyasada satılan her türlü balata şişiyor.

skystar37
20/09/2012, 02:33
Bende de opar marka takılı sanırım 45 bin km oldu 80bin bakımında usta bi 4-5bin daha gider demişti ancak bu hafta içi gidip değiştircem.
Arkadaşım şişme yok demesinden kasıt sanırım oda benim gibi çok yüksek suratlı kullanmıyor haliyle de yaptığı frenleme mesafesi aralıklı olduğundan farketmiyordur. Bi kaç kere yüksek suratlı iken ani frenler ile 160-170lerden 70-50 gibi hızlara düşmek için uzun süre basılı tutunca bırakıp tekrar basana kadar pedal da sertleşme oluyor yalnız bu fren şişmesi ve balatanın tutmaması olayı otobüs kamyon vb tonajlı araçlar da çok daha belirgin oluyor ki 3-4 defa basıma geldi çok kötü bi duygu..

TRW marka anladığım kadarı ile normal gündelik kullanımlar için en makul mantıklısı gibi duruyor.
Konuyu açan ve bilgilerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.

Luc
20/09/2012, 10:50
1 kere kullandım 5000 km kadar 20 kere şişirmişimdir balataları. 150 den 70 gibi hızlara çokta sert olmayan şekilde düşünce bile şişip leş gibi kokmaya başlıyordu.

Şişmeyen fren - balata olması için, frenlere 1000 tl harcamak gerekir, performans kit takmak gerekir. Şu anda piyasada satılan her türlü balata şişiyor.

"EBC hariç disk ve balatayı beraber değiştirirsen, çelik hortum olmamasına rağmen.Buna inanabilirsin. 50 liralık Opar balata ile seramik-kevlar karışım bir balata arasında tabiki fark olmalı.

Benim kullandığım Green Stuff'lar 600 santigrat derecede bile optimum ısıda çalışıyor."

Bu arada yukarıda bir arkadaş sormuş. Green Stuff balatalar 4 disk için fiyat 220TL takım halinde.

Disk balata beraber alırsanız takım halinde 800TL civarı bir rakam oluyor. Aynı diskleri 2 takım balata ile kullanabilirsiniz.

Budweiser
20/09/2012, 12:07
Green Stufflar için link alabilirmiyim. Fire a uygun var mı balataları? Birde ötme falan yapıyor mu?

Luc
20/09/2012, 12:34
Green Stufflar için link alabilirmiyim. Fire a uygun var mı balataları? Birde ötme falan yapıyor mu?

Fire icin alman gereken Green Stuff DP21384 Kodlu olan.

SK Otomotiv'den aliyorum ben. Cok dusuk hizlarda 5 -15 kph otme yapabiliyor.

Du Hast
22/09/2012, 02:11
"EBC hariç disk ve balatayı beraber değiştirirsen, çelik hortum olmamasına rağmen.Buna inanabilirsin. 50 liralık Opar balata ile seramik-kevlar karışım bir balata arasında tabiki fark olmalı.

Benim kullandığım Green Stuff'lar 600 santigrat derecede bile optimum ısıda çalışıyor."

Bu arada yukarıda bir arkadaş sormuş. Green Stuff balatalar 4 disk için fiyat 220TL takım halinde.

Disk balata beraber alırsanız takım halinde 800TL civarı bir rakam oluyor. Aynı diskleri 2 takım balata ile kullanabilirsiniz.
Seramik disk - kaliper takımı yokmu puntolar için? Yemin ediyorum frenlerin şişmesinden bıktım. Şehir içinde kullansam sıkıntı değilde uzun yolda sıkıntı yapıyor, birazda süratli gidiyorum virajlı yerlerde şişme yapıyor 4 - 5 kere üst üste frenlemeden sonra.
Poryaların hepsi aynı sanırım puntolarda bakmadım gerçi.

emrgnc
22/09/2012, 02:36
konuya ortadan daldığım için kusura bakmayın ama bi soru soracağım, şehir içi 80-90 km hızı geçmeyen kullanıcılar için ön disk-balata olarak ne önerirsiniz peki? benimkiler bitmiş alırken düzgün bişey alayım. anladığım kadarıyla balata trw alacağım ama diskte bosch mu dersiniz?

Luc
22/09/2012, 10:27
Seramik disk - kaliper takımı yokmu puntolar için? Yemin ediyorum frenlerin şişmesinden bıktım. Şehir içinde kullansam sıkıntı değilde uzun yolda sıkıntı yapıyor, birazda süratli gidiyorum virajlı yerlerde şişme yapıyor 4 - 5 kere üst üste frenlemeden sonra.
Poryaların hepsi aynı sanırım puntolarda bakmadım gerçi.

Kaliper degisimine gerek yok. Ebc balata, disk takimi ve celik fren hortumlari ile istedigin performansi verecektir. Bu sekilde bir upgrade'le istedigin seviyeye gelir frenler.

Luc
22/09/2012, 10:28
konuya ortadan daldığım için kusura bakmayın ama bi soru soracağım, şehir içi 80-90 km hızı geçmeyen kullanıcılar için ön disk-balata olarak ne önerirsiniz peki? benimkiler bitmiş alırken düzgün bişey alayım. anladığım kadarıyla balata trw alacağım ama diskte bosch mu dersiniz?

Soyledigin gibi devam edebilirsin bence. Belki balatalar ultimax olabilir.

fhmnl
23/09/2012, 00:56

150 170 lere çok nadir geliyorum ondan farketmemiş olabilirim:)

Budweiser
23/09/2012, 02:22
Fire icin alman gereken Green Stuff DP21384 Kodlu olan.

SK Otomotiv'den aliyorum ben. Cok dusuk hizlarda 5 -15 kph otme yapabiliyor.

Çok teşekkürler cüneyt abi ön iki disk için balata fiyatları nedir son olarak bilgin varmı?

Tayfun-E30
23/09/2012, 04:53
Kaliper degisimine gerek yok. Ebc balata, disk takimi ve celik fren hortumlari ile istedigin performansi verecektir. Bu sekilde bir upgrade'le istedigin seviyeye gelir frenler.

Diskle balatalari berabermi aldiniz disk fiyati nedir? Nerden aldiniz bende ebcye gecicem ama adlida disk yok on disklerim tjetle ayni..

emrgnc
23/09/2012, 14:16
bosch un disklerine baktım (257mm olan) 110 tl diyor. birde trw nin diskini gördüm 230 tl diyor. sanırım trw daha iyidir, ama aradaki parayı vermeye değermi 90 ı geçmeyen sakin kullanıcı için?

Luc
23/09/2012, 14:30
Çok teşekkürler cüneyt abi ön iki disk için balata fiyatları nedir son olarak bilgin varmı?

110 t civari olmasi lazim ama tam emin degilim.

Luc
23/09/2012, 14:31
Diskle balatalari berabermi aldiniz disk fiyati nedir? Nerden aldiniz bende ebcye gecicem ama adlida disk yok on disklerim tjetle ayni..

200- 350 arasi degisiyor disk fiyatlari. SK Otomotiv'den.

Luc
23/09/2012, 14:32
bosch un disklerine baktım (257mm olan) 110 tl diyor. birde trw nin diskini gördüm 230 tl diyor. sanırım trw daha iyidir, ama aradaki parayı vermeye değermi 90 ı geçmeyen sakin kullanıcı için?

Orijinal iyi secim olur.

emrgnc
23/09/2012, 14:50
Orijinal iyi secim olur.

orjinal dediğin hangisi abi bosch mu trw mi?

Luc
23/09/2012, 15:19
orjinal dediğin hangisi abi bosch mu trw mi?

Bosch

blackhawk
24/09/2012, 18:05
Arkadaşlar balatayı nasıl ısıtıp şişiriyorsunuz düz yolda çözemedim. 2009dan beri punto kullanıyorum yokuşta indim düz yolda gittim devirli de kullanırım ama hiç şişme olmadı. Hiç kompresör kullanmıyor musunuz?

Luc
24/09/2012, 18:21
Arkadaşlar balatayı nasıl ısıtıp şişiriyorsunuz düz yolda çözemedim. 2009dan beri punto kullanıyorum yokuşta indim düz yolda gittim devirli de kullanırım ama hiç şişme olmadı. Hiç kompresör kullanmıyor musunuz?

Boyle kullanirsan siser standart frenler. Bu kadar devirli kullanmiyorsundur herhalde?

https://img685.imageshack.us/img685/8873/20120521182620.jpg

blackhawk
25/09/2012, 16:39
Boyle kullanirsan siser standart frenler. Bu kadar devirli kullanmiyorsundur herhalde?

https://img685.imageshack.us/img685/8873/20120521182620.jpg

Senin ki devirli değil hızlı kullanmak olmuş. :) Ama yinede yüksek hızda balata çabuk soğuyacağı için şişmez. balata ağır ağır ve sürekli frenle yokuş inersen şişer. senin bu hızda giderken frenle 70-80 e düşüp sonra tekrar hızlandığını ve bunu yarış pistinde olduğu gibi sık yaptığını sanmıyorum. öyle olsa büyük disk ve seramik fren lazım.

Luc
25/09/2012, 17:13
Senin ki devirli değil hızlı kullanmak olmuş. :) Ama yinede yüksek hızda balata çabuk soğuyacağı için şişmez. balata ağır ağır ve sürekli frenle yokuş inersen şişer. senin bu hızda giderken frenle 70-80 e düşüp sonra tekrar hızlandığını ve bunu yarış pistinde olduğu gibi sık yaptığını sanmıyorum. öyle olsa büyük disk ve seramik fren lazım.

EBC'de seramik-kevlar degil odundan zaten evet, o yuzden sisme yapmiyor. Te allam..

Sen herhalde bu ulkede sol seritten giden herkesin 200+ ile gittigini falan saniyorsun.

Neyse seninle tartismaya luzum yok..

Tayfun-E30
25/09/2012, 17:23
Hızlı gıderlken sıser fren yanlıs bılgılendırme yapmayalım hatta esas hızlı gıderken sıser.

blackhawk
25/09/2012, 18:05
EBC'de seramik-kevlar degil odundan zaten evet, o yuzden sisme yapmiyor. Te allam..

Sen herhalde bu ulkede sol seritten giden herkesin 200+ ile gittigini falan saniyorsun.

Neyse seninle tartismaya luzum yok..

pardon ben 1 hafta oldu ehliyet alalı o yüzden cahilim biraz sma çok iyi bildiğim bir şey var küstahlarla konuşmaya tartışmaya gerek yok. şimdi Gp coşkun'un neden ayrıldığını anlıyorum. Hak veriyorum.

punto_multijet
25/09/2012, 18:09

200+ giderken 70-80 dustugunuzde emin ol uzunca bir sure o frenler kendine gelemez. hızlıyken kesin cabuk soguma diye bişey yok asıl yuksek hızlardaki frenlemelerde frenler deli gibi siser yavas giderken sisirebiliyosanız o ayrı bir basarıdır :)

blackhawk
25/09/2012, 19:37
200+ giderken 70-80 dustugunuzde emin ol uzunca bir sure o frenler kendine gelemez. hızlıyken kesin cabuk soguma diye bişey yok asıl yuksek hızlardaki frenlemelerde frenler deli gibi siser yavas giderken sisirebiliyosanız o ayrı bir basarıdır :)

karagöl'den frenle in aşağıya hak verirsin

Luc
25/09/2012, 19:58
Sen ehliyeti alali ne kadar oldu bilmiyorum ama ben motor sporlariyla lisansi olarak ugrasiyorum. Lastik hava basinciydi frendi yazdigin postlar ortada. Birde ac benim yazdigim postlari oku ne demek istedigimi cok iyi anlarsin. Bu gibi yalan yanlis bilgiler yuzunden yilda kac bin tane kaza oluyor haberin var mi?

Eger is yardimci olmaksa birilerine boyle olmaz. Herkes okuyor bu yazilan cizilen seyleri.

blackhawk
26/09/2012, 13:04
amaç kimseyle tartışmak değil sadece şehir içinde nasıl frenler şişer diye saygı çercevesinde akıllı mantıklı soru sordum. sende 200 km ye çıktığın resmi koymuşsun ve böyle devirli kullanmıyorsundur demişsin. bende bu devirli değil hızlı kullanmak dedim. yazdıklarımın hiçbiri hakaret içermiyor.ama senin " te allaım-seninle tartışmaya gerek yok"bunlar küçümseyici incitici laflar. motorsporuyla uğraşabilirsin lisansın birinciliklerin olabilir Allah daha çok versin. ama yazdıklarına biraz dikkat etmelisin.
yüksek hızda ani frende illaki sürtünmeden dolayı frenler ısınır fakat frenin şişmesi için ani hızlanma ve frenlemenin biraz sık yapılması gerekir. hava kanallı disk hızda fazla hava alacağı için çabuk soğuma olur. benim mantığım böyle diyor yanlışsam lütfen düzeltin.
motoru modifiye edilmiş araçlar söylediklerimin dışında.
bu arada yalan bilgi veriyorsam cevabınla düzeltirsin ama karşındakini küçümsemek kimsenin haddi değil. esas kaza sebebi pist dışında 200 km hızı görenlerdir. unutmayın kurallar gökten inmez insanların acı tecrübeleriyle oluşur.
hepinize iyi forumlar güzel seviyeli paylaşımlar dilerim...