PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Multijet 75hp chip-tuning

Zeratul
17/09/2012, 22:22
Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır bu chip konusu kafamı kurcalamaktaydı. Biraz araştırmadan ve forumdaki arkadaşların yorumlarından yola çıkarak sonunda bu işi yapmaya karar verdim. Sağolsun Cemal Arslan abimiz çok yardımcı oldu teşekkürlerimi iletiyorum kendisine.

Uygulama yaklaşık 3 hafta önce yapıldı ve bu sürede 2000km yol yaptım. Sürüş izlenimlerim olarak, düşük devirlerde özellikle 2000 devirin altındaki malum isteksizlik büyük ölçüde gitti, araç şu an çok daha atak. Son hız olarak da 25km/h civarında bir artış oldu. Bir iki küçük ayar yaptık, kara duman atma gibi bir problem de yok. Memnun kaldım uygulamadan sonuç olarak, sizlerle de paylaşmak istedim :)

Ziyaretçi049
17/09/2012, 22:34
Hayırlı olsun bende yazılım attırdıktan sonra yakıt düşmüştü sende durum nedir?

Zeratul
17/09/2012, 22:44
Teşekkür ederim. Sakin kullanımda yarım litre kadar bir düşüş yakaladım ortalamada. Basınca yakıyor tabi haliyle fakat stock haline kıyasla yine düşük. Sen nasıl değerler yakaladın hocam?

Ziyaretçi049
24/09/2012, 17:47
Ben 17" jant lastik olmasına rağmen şehir içinde 5-5.2 arası yakıyordum klima açmadan.
Uzun yolda 4.2lt'ye kadar düşürebildim. :)

Şimdi T-Jet aldım bunada yazılım attırtacam

coll34
25/09/2012, 00:01
benimkide geçen hafta yapıldı gayet memlunum yakıt konusunda şu anda ortlama çıkartamadım ilk yaptırmanın heycanı ile gazlama durumları :)

volume23
25/09/2012, 00:27
Ben 17" jant lastik olmasına rağmen şehir içinde 5-5.2 arası yakıyordum klima açmadan.

T-jet chip lenince şekil değiştiriyor kesinlikle tavsiye ederim hem şehir içi kullanımda yakıtıda düşüyor.

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi

Ziyaretçi049
25/09/2012, 08:34
T-jet chip lenince şekil değiştiriyor kesinlikle tavsiye ederim hem şehir içi kullanımda yakıtıda düşüyor.

Chipli T-Jet kullanmıştım yine bu forum'dan onurciko isimli arkadaşımızın tek kapı T-Jet'i var onu kullandıktan sonra T-Jet hastalığı oldu zaten bende :D

Zeratul
25/09/2012, 10:50

Hayırlı olsun, uygulama sonrası güç değerlerini merak ediyorum :)

Zeratul
25/09/2012, 10:56
benimkide geçen hafta yapıldı gayet memlunum yakıt konusunda şu anda ortlama çıkartamadım ilk yaptırmanın heycanı ile gazlama durumları :)

Keyifli sürüşler hayırlı olsun, ilk başta tadından yenmiyo zaten bir depo harcamak şart :D

Ziyaretçi049
25/09/2012, 11:01
Hayırlı olsun, uygulama sonrası güç değerlerini merak ediyorum :)

Ortalama 145-150hp arası oluyor T-Jet'ler uygulama sonrası baya sağlam bir değer :gunsmilie:

rbcn
25/09/2012, 11:05
bende yaptırmayı düşünüyorum ama kafama takılan madem yakıtta düşme ve performansta iyileşme oluyor o kadar mühendis düşünemedimi bu 75 lik puntoların yazılımını değiştirip 85 HP olarak üretmeyi neden 75 olarak üretiliyor

Ziyaretçi049
25/09/2012, 11:22
Şahsi düşüncem, adamlar araç üretirken motorunu atıyorum 500.000km sorunsuz çalışmasını planlayarak üretiyorlar, o yüzden bu parçalarla en fazla 75hp güç alırsak bu km'lere çıkarız diye düşünmüş olabilirler. Yazılım sonrası illaki aracın motorunda zorlanmalar sonucu yıpranma olacaktır fakat bunu 3-5 sene veya çok yüksek kmler içerisinde kullanıcıya göstereceğini sanmam, kaldıki adamlar 500.000km hedeflediler yazılım attık araca en fazla olsun 400.000km şu şartlarda kimde var böyle yüksel km'li araç? Ben araç alırken 100.000km altı araç almaya dikkat ediyorum metal yorgunluğu ve aşınma vs.nin önüne geçebilmek için. Yüksek km'li araçlarda bencede sakıncalı yazılım atmak (200.000 km sonrası için diyorum)
Tanıdığım bir abimiz şirket aracına attırtmış yazılımı adam yılda nerden baksan 80.000km yol yapıyor araç 3 yaşına geldi sadece normal bakımları yapıldı diyor ekstradan motorla ilgili masraf çıkmadı dedi.

Şahsen ben aldığım bütün araçlara yazılım attırtma taraftarıyım nitekim yeni aldığım aracada attırtıcam zaten :)

rbcn
25/09/2012, 12:16
biri 75 hp birisi 90 hp turbosundan baskı balatasına fireninden v.s kadar birçok parçası farklı ama biz sadece yazıımla 75 liği 90 lık yapmaya çalışıyoruz.. parçalar aynı olsa 90 lık ve 75 lik olarak satış politikası dicem herkes mutlaka yazılım yapmalı dicem ama 90 lığın çoğu parçası farklı o yüzden içimde girme bu işe diyen bi melek var :D

cemal arslan
25/09/2012, 12:53
bende yaptırmayı düşünüyorum ama kafama takılan madem yakıtta düşme ve performansta iyileşme oluyor o kadar mühendis düşünemedimi bu 75 lik puntoların yazılımını değiştirip 85 HP olarak üretmeyi neden 75 olarak üretiliyor

onlar bunu düşünememişler...embesil bunlar yaaa :)

rbcn
25/09/2012, 13:02
onlar bunu düşünememişler...embesil bunlar yaaa :)

belki sizlerde para kazanın diye düşünememişlerdir

cemal arslan
25/09/2012, 13:04
evet chip tuning sektörünü desteklemek için gerek görmüyorlar... :)

rbcn
25/09/2012, 13:21
evet chip tuning sektörünü desteklemek için gerek görmüyorlar... :)

haklısınız bende destekte bulunmak istiyordum ama vazgeçtim o kadar embesilin yaptığı şekilde binmeye devam edeyim en iyisi

cemal arslan
25/09/2012, 13:31
peki ali can kardeşim....karar ve takdir senin....ancak chip yaptıranlara ne diyorsun ?
eğer ortada bir hata varsa...o zaman chip yaptıran herkesiin akıllarında zoru mu var ???

gerek bu forumda gerek diğer forumlarda mutlaka okumuşsundur ..yada antalyada ki diğer chipli arabaları görmüşsündür...bunlar da mı seni ikna etmiyor ???

fabrika neden yapmıyor ??
bu soru defalarca soruldu yazıldı....
adamlar için 0.001 değer bile önemli...çevre emisyon değerinde bunu tutturmak zorundalar...

öyle kafalarına göre aaa bu araca şu kadar beygir verelim diyemiyorlar...uymak zorunda oldukları kurallar var...
diğer taraftan satış politikası yüzünden bu şekilde üretim yapıyorlar...

90 lıkta kullanılan piston ile 75 de kullanılan piston aynı...çap strokları aynı...fiat sayfasına gir bak...
piston aynıysa motor bloğuda aynı....muhtemelen enjektörlerde aynıdır...
turboları aynı mı ? bilgim yok ...

vw tsi da...122 ile 170 lerin enjektörleri aynı...ne ilginç değil mi ??
140-160-170 lerin herşeyi aynı...yazılımları farklı...
122 de sadece ufak turbo ve intercooler kullanmışlar ve supercharger yok.

kadir07
25/09/2012, 15:31
peki ali can kardeşim....karar ve takdir senin....ancak chip yaptıranlara ne diyorsun ?
eğer ortada bir hata varsa...o zaman chip yaptıran herkesiin akıllarında zoru mu var ???

gerek bu forumda gerek diğer forumlarda mutlaka okumuşsundur ..yada antalyada ki diğer chipli arabaları görmüşsündür...bunlar da mı seni ikna etmiyor ???

adamlar için 0.001 değer bile önemli...çevre emisyon değerinde bunu tutturmak zorundalar...

öyle kafalarına göre aaa bu araca şu kadar beygir verelim diyemiyorlar...uymak zorunda oldukları kurallar var...

90 lıkta kullanılan piston ile 75 de kullanılan piston aynı...çap strokları aynı...fiat sayfasına gir bak...

122 de sadece ufak turbo ve intercooler kullanmışlar ve supercharger yok.90 lıklardaki enjektörlerde aynı abi ama turbolar farklı...

cemal arslan
25/09/2012, 15:34
Yani bir çok parçalar aynıdır...

Genelde ya turbo farkı var yada yazılım farkı....

ABNEW
25/09/2012, 16:06
90 lıklardaki enjektörlerde aynı abi ama turbolar farklı...

90bg lik mjtd ile 75bg lik mjtd lerin enjektörleri farklıydı ilk çıktığında.Sonra değişmiştir belki.Yanlış hatırlamıyorsam 1400bar ile 1600bar idi enjektörler...

kadir07
25/09/2012, 16:26
90bg lik mjtd ile 75bg lik mjtd lerin enjektörleri farklıydı ilk çıktığında.Sonra değişmiştir belki.Yanlış hatırlamıyorsam 1400bar ile 1600bar idi enjektörler...Benimde geçen carbon clean yapılırken enjektörler kontrol edildi ustaya sordum kod numaraları bile aynı dedi..:g0000000:

ABNEW
25/09/2012, 16:33
Benimde geçen carbon clean yapılırken enjektörler kontrol edildi ustaya sordum kod numaraları bile aynı dedi..:g0000000:

Dediğim gibi 1400barlık ve 1600barlık enjektörler kullanılıyordu mjtdlerde.Belki yanlış hatırlıyorumdur, iki motor arasında turbo, yazılım ve enjektör farkı vardı ama motorları üreten mühendisler daha iyi bilir tabi :)

kadir07
25/09/2012, 16:58
Dediğim gibi 1400barlık ve 1600barlık enjektörler kullanılıyordu mjtdlerde.Belki yanlış hatırlıyorumdur, iki motor arasında turbo, yazılım ve enjektör farkı vardı ama motorları üreten mühendisler daha iyi bilir tabi :)Merak edince dayanamayıp ustamı aradım şimdi püskürtme basıncı farklıymış ayrıca iç yapısı 75 liklerin 5 delikli 90lılar 6 delikliymiş.tamamen aynı değilmiş ama kesin bişey söylemek için söküp incelemek lazım dedi...:)

ABNEW
25/09/2012, 17:03
Meak edince dayanamayıp ustamı aradım şimdi püskürtme basıncı farklıymış ayrıca iç yapısı 75 liklerin 5 delikli 90lılar 6 delikliymiş.tamamen aynı değilmiş ama kesin bişey söylemek için söküp incelemek lazım dedi...:)

Demekki doğru yazmışım:) 90bg lik mjtdlerin enjektörleri 1600bar, 75bg liklerin ise 1400bar püskürtmekte.Tabi enjektörün içi yapısı ne kadar farklıdır bilemem, neticede aynı yapıdadır ama birisinin püskürtme basıncı biraz daha fazla...

abayhan
12/01/2013, 12:36
Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır bu chip konusu kafamı kurcalamaktaydı. Biraz araştırmadan ve forumdaki arkadaşların yorumlarından yola çıkarak sonunda bu işi yapmaya karar verdim. Sağolsun Cemal Arslan abimiz çok yardımcı oldu teşekkürlerimi iletiyorum kendisine.

Uygulama yaklaşık 3 hafta önce yapıldı ve bu sürede 2000km yol yaptım. Sürüş izlenimlerim olarak, düşük devirlerde özellikle 2000 devirin altındaki malum isteksizlik büyük ölçüde gitti, araç şu an çok daha atak. Son hız olarak da 25km/h civarında bir artış oldu. Bir iki küçük ayar yaptık, kara duman atma gibi bir problem de yok. Memnun kaldım uygulamadan sonuç olarak, sizlerle de paylaşmak istedim :)

son hizda 25 km artis mumkun degil bence simdi benim araba 180 yapiyor 203e mi cikacak son hiz ne yazilim nede box son hizi 25 km arttirmaz bunda bi yanlisiniz var

fethican
12/01/2013, 12:50
arkadaşlar chip fire 1.4 araçlar için uyumlu olurmu birde maliyeti ne kadar paylaşır mısınız

cemal arslan
12/01/2013, 12:52
arkadaşlar chip fire 1.4 araçlar için uyumlu olurmu birde maliyeti ne kadar paylaşır mısınız

uyumsuzluk diye bir konu yok....500 lira maliyeti

fethican
12/01/2013, 13:01
uyumsuzluk diye bir konu yok....500 lira maliyeti

teşekkür ederim

abayhan
12/01/2013, 14:03
cemal bey sizin yazılım son hızı 25km atrtırıyor mu??eğer öyleyse haftaya ankaradayım...

Furious1990
12/01/2013, 16:17
25 km hız degilde 10 15 KM hız Arttırabilir. Ama tabi en güvenli Mod'da chiplenirse 10 15 KM Daha artar Ama yok Agresif mod'da Chiplenirse araba yani atıyorum 25 beygir degilde 40 beygire cıkarsa araba Bol bol karaduman + Turbonun ömründen ömür götürme olarak geri döner lakin Hız konusundada istedigi alınır. Chip'in zaten yapılma amacı arabanın alt devirlerdeki cansızlıklarını Ortadan kaldırmaktır. Ama bizim insanımız 70 beygirlik arabaya chip yaptırıp 90 100 e cıkartınca altlarında ferrari Var sanıyor ve basıyorlar torkun verdigi keyife kapılarak :)

Kesinlikle chip'i arabam daha hızlı gitsin 220 basıyorsam 250 basayım diye yaptırmayın. Yani böyle düşünceniz varsa güclü arabalar alın derim. Torkun keyfine kapılıp basan arkadaslar var chip yapılınca motorun ömründen ömür alıp turboyu zaten Bitiriyor böyle yapılan yanlıslar.

ben kendi Aracımı baz Alayım Benim aracım 105 Beygir 240 nm tork'luk Euro4 motora sahip bi Megane. Aracım gayet atak ve seri Lakin bende Chip tuning Yaptırmak istiyorum Yaptırmamın amacı ise Kesinlikle Alt devirlerdir. öyle otobana Çıkayım basayım Kapısayım degildir.

Benim aracımın Simdiye kadar gördügüm Son hızı Arabada 3 Kişi + Bagaj agzına kadar valiz dolu 6. vites 4300 devir 210 KM/h Araçtaki 3 Kişiyi ve bagajdaki yükleri atarsak Yapcagı son Hız 215 220 Civarı. Chip yapılsa En fazla yapacagı hız 230 235 km. Lakin Bu hızlara Ulaşmak Ölümle Resmen dans etmektir. Allah Korusun lastik bi patlasa Kelime-i Sahadet getirmek için 2 Saniyeniz var.

Benzinli ve turbosuz arabalara Chip yapmak mantıksızdır En fazla 3 4 Beygir güç Alırsınız o yuzden Bosuna 500 600 tl Vermenize Deymez.

Fabrika neden chip yapmaz yada neden Fabrika bize madem saklı bir güc var o gücü neden vermez neden bizi ugrastırır Güzel bir soru :) O Sorunun mantıklı cevabıda aşagıdaki sitede verilmiştir..

BU İŞLEMİ OTOMOBİL ÜRETEN FABRİKALAR NEDEN YAPMIYOR ? (https://www.ecuturkey.com/genel/bu-islemi-otomobil-fabrikalari-neden-yapmiyor/)

Siz siz olun torkun keyfine kapılıp Allah ne verdiyse basmayın :) Yukarıdada dedigim gibi Chip tuning'in amacı alt devirlerdeki cansızlıgı Yok etmek, Aracı daha atak hale getirmektir.

dincsoy16
12/01/2013, 21:10

Cevabi çok basit.araba ve motor hep standart.turkiyedekindede italyadakindede ayni motor ve yazilim var.degisen iklim sartlari nedeniyle yazilima kisitlama koyuyorlar.birazda garanti bitmeden arabanin uzulmesini istemedikleri icin bu kisitlama.

abayhan
15/01/2013, 13:39
cemal bey sizin yazılım son hızı 25km atrtırıyor mu??eğer öyleyse haftaya ankaradayım...
cemal bey cevap bekliyorum...

cemal arslan
15/01/2013, 13:54
10-15 km arttığını söyleyenler var...ancak 160 ile gidilen bir yolu 185 le gittiğini söyleyen de oldu...

hız limitörü ile oynama şansımız olmadığı için limitör var mı yok mu göremediğim için bir şey diyemiyorum....ancak genelde 10-20km son hızı artıyor...

cemyk
15/01/2013, 15:36

122 de sadece ufak turbo ve intercooler kullanmışlar ve supercharger yok.

çevre emisyon değerleri sınırlayıcı faktör doğrudur ama bende şöyle birsey duydum 1.4 tsi 120 bg emisyonu ile 1.4 tsi 140 bg ( fabrika yazılımla 140 bg olduğunu söylüyorlar ) emisyonu birbirine çok yakın yani emisyon artışı olmadan bg yükseltebilmişler sanırım ama ww 140 bg den vazgeçmiş çünkü 140 bg lerde zincir gevşeme ve şanzımanla ilgili farklı sıkıntılar çıkmış.

uzun süre önce bir oto sitesinin yazısında okumuştum ama doğruluğu konusunda net bir fikrim yok...

kanımca eğer doğruysa 140 bg iyi bir rakam normal şartlarda bir aracı oldukça zorlayabilecek bir bg. ama multijetlerin 75 lik olanlarının 90 a dönüşmesi konusunda pek sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum. yani vasat bir araç ve motor bile 80-90 bg i rahat kaldırabilir diye düşünüyorum...