PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : buji değişimi hakkında

yolcu27
15/09/2012, 13:12
arkadaşlar aracım 37000 km de henüz buji değiştirmedim. yakıt tüketimim de bir artış söz konusu değil karma olarak 180 krş yakmakta(LPG). 40000 km bakımında bujileri değiştirmeli miyim? Bujinin değişme zamanının geldiğini nasıl anlayabilirim ne gibi belirtileri vardır? LPG için satılan bujilerrimi kullanmalıyım yoksa benzinli orjinal bujilerimi kullanmalıyım. Orjinal bujimizi servis dışında temin edebilirmiyim ?

İkinci bir sorum da balatalarım hakkında, frenlerim zorlanmadan tutuyor sadece bazen ıslık sesi geliyor ki bu 20000km de ikende geliyordu. Balata değişimini frenlerin tutmasından mı anlarız başka bir belirtisi var mıdır?

fire
16/09/2012, 10:23
kullanım klavuzunda yazdığı üzere ben 20 binde değiştirdim.rengi değişik idi ama gerek çalışma gerek yakıt konusunda bir fark göremedim.belki motorun iç yapısın zamanla bozar onu bilemiyorum.yedek parça olarak bujiler bence çok pahalı.buji numarasına göre sanayide kolay bulursunuz
şu an için tanesi 15-20 tl den aşağı bulamassınız çoğu modelli aracın 4 adet fiyatı zaten 20 tl.bende lpg düşünüyorum bujilerim aynı kalır sanırım.

balatadan ses gelmesi ya araya giren tozdan yada balatanın model olarak sert olması yada zamanla sertleşmesi.
yumuşak balata takarsanız jantlarınız erken batar ama sesden kurtulursunuz.
balata seviyelerini kontrol edin eğer biterse balata demiri diske sürter ve çizer.eğer tornada kurtarmassa birde disk parası verirsiniz.

fire
16/09/2012, 10:55
NGK ZKR7A-10 orjinal buji numara bu olmalı sanırım.