PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Can sıkıcı tasarım hatası...

Chatoon
13/09/2012, 18:39
Arkadaşlar forumdaki ilk paylaşımımın böylesine can sıkıcı bir hata olmasını istemezdim. Bana çok ciddi gelen bu tasarım hatasını nedense Fiat servisi çok ciddiye almadı.
Bildiğiniz üzere Türkiye sartlarında sıcak asfalttan daha çok zift üzerine mıcır uygulaması daha yaygındır. Özellikle de küçük şehirlerde, ilçe yollarında bu uygulamayı çok fazla görürsünüz.
Aracımda aşağıdaki fotoğrafta işaretlediğim yerlerde oluşan benek benek lekeleri zift lekesi sanarak temizledim ve yakından ve dikkatli incelediğimde bunların taş izi olduğunu fark ettim. Arabayı dinlediğimde ve sürüş esnasında bir başka araç ile kontrol ettiğimde ön tekerin attığı taş, fotoğrafta işaretlediğim yere çarpıyor.
Servis bununla ilgili yapabileceği bir şey olmadığını istersem o bölgeyi boyayabileceğini söyledi. Tabi ki kimsenin sıfır arabasını boyatmak istemeyeceğini bildiği için pişkin pişkin söyledi bunu...

Chatoon
13/09/2012, 18:51
Eminin bunu okuyan Punto sahibi arkadaşlar şu anda araçlarını kontrol ediyor. Aracım 2012 Punto Evo. Yarın gün ışığında fotoğraflarını çekip sizlerle paylaşacağım. Açıkçası benden başka başına gelen var mı bilmiyorum, yoksa o bölgeye bir kaplama yaptırılmasını tavsiye ederim.

volume23
13/09/2012, 18:57
Sadece evo larda değil grande de aynı durum var.Bende alırken fark etmiştim.

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi

Semih Kurtulmus
13/09/2012, 19:05
bu servisler var ya 5 para etmez. neler neler yaşıyorum ben neler çekiyorum ah ah.
garanti kapsamında olmasa keşke araçlar daha uyguna satsalar 1 defa gitmem servise.

tayfux
13/09/2012, 19:37
hocam çok önemli bir noktaya parmak basmışsınız gerçekten durum öyle siz yazınca farkettim bende ilginç..

cosworth20
13/09/2012, 19:51
Wayy anasini ya la cok moralim bozuldu eee bunlar uretim hatasimi oluo noluo gari simdi ? Walla dava acsak kazaniriz size soliim tofasa actiim bi davayi kazanmistim tecrubeyle sabittir ...

rbcn
13/09/2012, 19:59
bi tanıdığım 2012 mercedes alıp lpg taktırıp aracı garantiden çıkardı yetkili servise ve benzine vereceğim parayla yeni bi mercedes alırım dedi :) aracına güveniyor bizde olsa 2 yıl garanti kapsamında değişmeyen parça kalmaz :)

Luc
13/09/2012, 20:02
Genelde hep arka lastik patlar civi girmesi sonucu. Neden oldugunu merak eden var mi? :)

volume23
13/09/2012, 20:05
Genelde hep arka lastik patlar civi girmesi sonucu. Neden oldugunu merak eden var mi? :)

Ewet ya benim arka sol patlak haftada bir iniyor.

Xenophan
13/09/2012, 20:14
Neden peki?

Evo'dan tepetaklak ile gönderildi.

srkaradag
13/09/2012, 20:27
Hocam sıcak asfalt üstüne mıcirmi olur Fiat ne yapsın..benim aracım metalik siyah, Kastamonu yolları malum, on kaputum tas izi dolu, öndeki Fiat logosu tastan çatladı,camda tas izleri var, çoluğun cocuğun yaptıgı çizikleri söylemiyorum zaten.22000km oldu aracın sagından solundan tikirtilar başladı, buradan taşınmadan aracı degistirmicem ama ben tasarım hatasına katılmıyorum, böyle yollar olmaz arkadaslar takır tukur giderken birden mıcir havuzunda aracın yüzdüğünü hissetmek hiç hoş olmuyor, yaz döneminde insanlar büyük sehirlerden memleketlerine gelirken Kastamonu'ya 15-30 km kala sarampole yuvarlanıyorlar, böyle bir sürü kaza geldi acile, Kastamonu Karabük yoluyla Erzincan Sivas yolunun kalitesi aynı....
Neyse uzatmayayım herkes dikkatli araç kullansın ,tekerleri düz bassın
Benim şahsi görüşüm böyle bir yol koşulu öngörülemez , tasarım hatasına katılmıyorum, kıymetli abilerimizin görüşlerini bekliyorum

Luc
13/09/2012, 20:32
Neden peki?

Evo'dan tepetaklak ile gönderildi.

On lastik civinin uzerinden gecer ve onu havaya kaldirir. Civi tekrar yere paralel pozisyona gecene kadar arka tekerlek uzerinden gecer ve lastige girer :)

mutunch
13/09/2012, 21:05
Benim de aynı bölgem olduğu gibi taş atığı sonucu boya zedelenmesi ile dolu. Noktalara rütüş de yaptım ama sürekli yenileri ekleniyor ne yazık ki. Yapacak bir şey yok bu konuda sanırım.

kukart
13/09/2012, 22:23
şeffaf görünmeyen bantla kaplanabilir oralar ben yapmıştım eski aracımda; görünmüyordu bant ...

Gorky
13/09/2012, 22:27
Ne hatası abicim çamurluk çıkıntısı işte orası birçok arabada olur

ametist
13/09/2012, 22:34
tasarım hatası değil... arazi aracı olsa plastik koruma yaparlardı... bu tip taş zift vb olayları azaltmak için paçalık denen plastik parçalar var, yoldan seken malzemenin hem kendi aracınıza, hem arkanızdakine çarpmasını oldukça engeller. çirkin dururlar ama işe yararlar. bunlardan kullanın

sporting34
13/09/2012, 22:45
ön çamurluklara paçalık takıldığında bu sorun olmaz çoğu avrupa arabada vardır aslında sizlerde görmüşsünüzdür hondalarda falan orj. vardır bunun orj. fabrika çıkışlı olmasını tofaştan beklemek manasız siz oem bi ürün alıp monte edebilirsiniz ben kullandım gayet başarılı hatta çamuruda kestiği için arabada temiz kalıyor tavsiye ederim.

Kablonet
13/09/2012, 22:51
Beyler bu kadar takıntılı olmayın bence aracın zevkini çıkarmaya çalışın herşeyi kafaya takacaksak araba garajda yatsın hiç kullanmayalım :)

pdr42
13/09/2012, 23:44
Buna kimse birşey yapamaz.Paçalık olabilir yahut seffaf bant olabilir. cogu arabanın alt kısımlarında sefffaf bant goruyorum ben

Du Hast
14/09/2012, 00:02
5 yaşındaki aracımda o bölgede hiç bir taş izi yok.
Sürekli uzun yol yapan ve kırıkkale'de bolca dolaşan bir araç üstelik.

Luc
14/09/2012, 00:28
Bu arada unutmadan; tasarım hatası falan yok :)

GUNES
14/09/2012, 00:34
kafayı fazla takmayın sürün gidin diyorsunuz ama ...bi çok araç kullandım punto kadar kendine ve sağa sola taş fırlatan araçla karşılaşmadım...diğerleri bu sorunu nasıl çözmüşse ya da bu sorun diğerlerinde nasıl yoksa punto'da da olmasın...

OzzY
14/09/2012, 00:44
aracım 7 yaşına yaklaştı, kmsi düşük ancak çok uzun yol yaptım böyle bir sorunla karşılaşmadım, gerçi taşlı yollara pek girdiğimi söyleyemem.

Ancak düşününce fiziksel olarak ön tekerlekten sıçrayan taşın oraya çarpması pek mümkün gelmedi bana. Falsolu bir hareket gerekmezmi?

GUNES
14/09/2012, 00:46
aslında ben de nereye ne kadar taş çarpmış pek bakmıyorum...ama taşlı yollarda illaki bi kaç taş sesi duyuyorum kaportaya çarpan...ama nereye çarpıyor pek takmıyorum.

izoci
14/09/2012, 01:25
Tasarım hatası olarak görenler mi var ? :)

Chatoon
14/09/2012, 08:32
Arkadaşlar, ben zaten kimsenin özellikle de Fiatın bu hatayı (Bana göre çok ciddi bir hata) dikkate almasını beklemiyorum. Neden ciddi bir hata olduğuna gelince de. Punto ilk arabam değil ve daha önce de iki adet Fiat sahibi oldum. Mareada ve Palioda bu sıkıntı yok.
Taşın falso yapması gerek diyen arkadaşlar lütfen arabanın arkasına geçip arabanın cizgisine bir bakabilirmisiniz.
Çamurluk çıkıntısının daha Fazla olduğu bir aracım var, Volvo S40. Hatta bilirsinizki Volvolar geniş omuz yapıları ile övünür. Nedense bu araçta da bu sıkıntı yok.
Neyse diğer arabalarla kıyaslamak tabiki gereksiz ama söyle bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim.
Bunu sadece standart dışı yolda taşın çarpması olarak düşünmeyin. Sıcak asfaltta da bazıların canını sıkacak durumlar olabileceğini düşünüyorum. Özellikle kış aylarında yollara dökülen tuz ve taşlarda aynı şekilde bu noktada zedelenme yapabilir. Yoldaki sulu karın soğuk havalarda bu bölgede biriktiğine sanırım bütün Puntocular şahittir. Sulu karın içindeki tuz bu noktanın daha da çok aşınmasına neden olabilir. Bu hususta Fiatın yada servisin hiçbir şey yapmayacağını biliyorum. Sadece bu kusura dikkat edin diye yazdım bunu. Aracının 6bin km'deyken bunu görünce canınız sıkılabiliyor...
Birde aracı aldıktan sonra bana buralara koruma yapalım diyen servisin lafına itibar etmediğim için pişmanım. Ve buradan şunu çıkarabiliriz onlar bu sıkıntıyı biliyor....

can-asan
14/09/2012, 09:17
bendede yok sanırım orda taş izi ama çamurlu yoldan falan geçtiğim zaman tüm çamur marşpiyelde takılıp kalıyor yanlara pek çamur gitmiyor( sonradan taktırdığım marşpiyelin ön tarafı biraz çıkıntılı olduğundandır heralde). sorunu böylede çözebilirsiniz taşların arkaya gitmemesi için...

OzzY
14/09/2012, 09:47
Arkadaşlar, ben zaten kimsenin özellikle de Fiatın bu hatayı (Bana göre çok ciddi bir hata) dikkate almasını beklemiyorum. Neden ciddi bir hata olduğuna gelince de. Punto ilk arabam değil ve daha önce de iki adet Fiat sahibi oldum. Mareada ve Palioda bu sıkıntı yok.
Taşın falso yapması gerek diyen arkadaşlar lütfen arabanın arkasına geçip arabanın cizgisine bir bakabilirmisiniz.
Çamurluk çıkıntısının daha Fazla olduğu bir aracım var, Volvo S40. Hatta bilirsinizki Volvolar geniş omuz yapıları ile övünür. Nedense bu araçta da bu sıkıntı yok.
Neyse diğer arabalarla kıyaslamak tabiki gereksiz ama söyle bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim.
Bunu sadece standart dışı yolda taşın çarpması olarak düşünmeyin. Sıcak asfaltta da bazıların canını sıkacak durumlar olabileceğini düşünüyorum. Özellikle kış aylarında yollara dökülen tuz ve taşlarda aynı şekilde bu noktada zedelenme yapabilir. Yoldaki sulu karın soğuk havalarda bu bölgede biriktiğine sanırım bütün Puntocular şahittir. Sulu karın içindeki tuz bu noktanın daha da çok aşınmasına neden olabilir. Bu hususta Fiatın yada servisin hiçbir şey yapmayacağını biliyorum. Sadece bu kusura dikkat edin diye yazdım bunu. Aracının 6bin km'deyken bunu görünce canınız sıkılabiliyor...
Birde aracı aldıktan sonra bana buralara koruma yapalım diyen servisin lafına itibar etmediğim için pişmanım. Ve buradan şunu çıkarabiliriz onlar bu sıkıntıyı biliyor....

Merak etmeyin sizden çok daha iyi tanıyorum puntoyu, dediğim gibi 7 senedir kullanıyorum o zamandan beride forumlardayim. Onundede bulundum arkasindada. Ve 7 senedir bu sorunu ilk defa siz dile getirdiniz.

Misafir047
14/09/2012, 09:58
Hocam sıcak asfalt üstüne mıcirmi olur Fiat ne yapsın..benim aracım metalik siyah, Kastamonu yolları malum, on kaputum tas izi dolu, öndeki Fiat logosu tastan çatladı,camda tas izleri var, çoluğun cocuğun yaptıgı çizikleri söylemiyorum zaten.22000km oldu aracın sagından solundan tikirtilar başladı, buradan taşınmadan aracı degistirmicem ama ben tasarım hatasına katılmıyorum, böyle yollar olmaz arkadaslar takır tukur giderken birden mıcir havuzunda aracın yüzdüğünü hissetmek hiç hoş olmuyor, yaz döneminde insanlar büyük sehirlerden memleketlerine gelirken Kastamonu'ya 15-30 km kala sarampole yuvarlanıyorlar, böyle bir sürü kaza geldi acile, Kastamonu Karabük yoluyla Erzincan Sivas yolunun kalitesi aynı....
Neyse uzatmayayım herkes dikkatli araç kullansın ,tekerleri düz bassın
Benim şahsi görüşüm böyle bir yol koşulu öngörülemez , tasarım hatasına katılmıyorum, kıymetli abilerimizin görüşlerini bekliyorum

aynen katılıyorum türkiye maarisef asfalt yapmasını bilmiyor oyle yol mu olur hala mıcır kullanıyorlar 3.dünya ülkeleri gibi:thumbdown:

Gorky
14/09/2012, 10:39

Çünkü Palio Ve Marea'da çamurluk çıkıntısı yok. Bu bi hata değil sadece tasarım bu şekilde.

CoachK
15/09/2012, 10:52
benim aracımda da çizik fln yok... bence tasarımı gayet güzel..

yolcu27
15/09/2012, 11:14
Arkadaşlar forumdaki ilk paylaşımımın böylesine can sıkıcı bir hata olmasını istemezdim. Bana çok ciddi gelen bu tasarım hatasını nedense Fiat servisi çok ciddiye almadı.
Bildiğiniz üzere Türkiye sartlarında sıcak asfalttan daha çok zift üzerine mıcır uygulaması daha yaygındır. Özellikle de küçük şehirlerde, ilçe yollarında bu uygulamayı çok fazla görürsünüz.
Aracımda aşağıdaki fotoğrafta işaretlediğim yerlerde oluşan benek benek lekeleri zift lekesi sanarak temizledim ve yakından ve dikkatli incelediğimde bunların taş izi olduğunu fark ettim. Arabayı dinlediğimde ve sürüş esnasında bir başka araç ile kontrol ettiğimde ön tekerin attığı taş, fotoğrafta işaretlediğim yere çarpıyor.
Servis bununla ilgili yapabileceği bir şey olmadığını istersem o bölgeyi boyayabileceğini söyledi. Tabi ki kimsenin sıfır arabasını boyatmak istemeyeceğini bildiği için pişkin pişkin söyledi bunu...

benim aracımdada aynı bölgelerde taş atmasından yahut çamurdan kaynaklanan boya kalkmaları mevcut. alttan astarı görünüyor . boya daha sonraki yıllarda düşünülecek birşey bence şimdi kafanıza takmanıza gerek yok çok titiz birisi değilseniz :)

Chatoon
04/12/2012, 12:35
Merak etmeyin sizden çok daha iyi tanıyorum puntoyu, dediğim gibi 7 senedir kullanıyorum o zamandan beride forumlardayim. Onundede bulundum arkasindada. Ve 7 senedir bu sorunu ilk defa siz dile getirdiniz.

Görüyorumki bu sorunu yaşayan da var yaşamayan da, sizin bu sorunu yaşamamış olmanızı, (aracınızın lastik ebatını tahmin ederek konuşacağım) 175 taban genişliğine bağlıyorum. 1.4 benzinli active modellerde lastik ebatı taban 175 diye biliyorum.Buradan alakalı olarak sizin aracınızın fırlattığı taş zaten davlumbazda kalacaktır diye düşünüyorum.

ahmet4646
04/12/2012, 12:51
hyundai excelde orada orijinalden plastik var ne amaçla yaptıklarını bilmiyordum.bunun için olabilirmi acaba =)

https://foto1.arabam.com/IlanFotograflari/2012/11/03/4014283/1_image_for_silan_4014283.jpg

kara kız
04/12/2012, 13:28
bahsettiğin olay tüm araçlarda meydana gelmekte.tasarımdan ziyade fiatın camurluk çıkıntılarına gelebilcek taşlara karsı diğer firmalar gibi koruyucu bant yapıştırması gerekirdi diye düşünüyorum.207-megane-406 bir çok araç sayabilirim dikkatli baktıgınızda aynı bolgede korucu bantların olduğu görebilirsiniz.

bu arada 6 yasındaki arcımda maalesef aynı yerlerde taşlardan dolayı taş açıkları mevcut..

OzzY
04/12/2012, 21:57
Görüyorumki bu sorunu yaşayan da var yaşamayan da, sizin bu sorunu yaşamamış olmanızı, (aracınızın lastik ebatını tahmin ederek konuşacağım) 175 taban genişliğine bağlıyorum. 1.4 benzinli active modellerde lastik ebatı taban 175 diye biliyorum.Buradan alakalı olarak sizin aracınızın fırlattığı taş zaten davlumbazda kalacaktır diye düşünüyorum.

mart 2010dan beri 185 60 15 kullanıyorum.