PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çalışırken gelen küt sesi

raptor9999
11/09/2012, 19:33
arkadaslar aracım son 1 haftadır calısırken sorun cıkarmaya basladı...normalde kontagı cevırınde dırek calısırdı 1 sn de marş alırdı ancak son gunlerde ozelıkle park edıp 3 4 saat bekledıgıdme ve sabahları marsa basma surem uzuyor 3 4 sanıye boyunca marsa basıyorum ve arac calısırken kut dıe bı ses cıkıyor motor ırkılıyor bırden sebebı ne olabılır ? bı arıza belırtısımıdır ? bunu her marsda yapmıyor ama 2 gunde bı yapması bıle canımı sıkdı...saygılar...

Ziyaretçi048
11/09/2012, 20:07
Kızdırma bujilerine veya rölesine baktır . benim röle arıza yapmıştı motor sıcakken bile araba çalışmıyordu bazen . Bazende geç alıyordu

tayfux
11/09/2012, 20:22
normalde dizellerde çalışma biraz sert olur ama çok sert ise bir sorun vardır..dizellerde ateşleme sistemi denen bir sistem kaba olarak yok fakat kızdırma bujileri işlevini kaybetmişse o zaman biraz geç çalışması normal..kızdırma bujileri bozuksa zaten araba çalıştıktan sonra ekranda arıza ışığı yanıp söner..

fatih5533
11/09/2012, 20:54
arkadaslar aracım son 1 haftadır calısırken sorun cıkarmaya basladı...normalde kontagı cevırınde dırek calısırdı 1 sn de marş alırdı ancak son gunlerde ozelıkle park edıp 3 4 saat bekledıgıdme ve sabahları marsa basma surem uzuyor 3 4 sanıye boyunca marsa basıyorum ve arac calısırken kut dıe bı ses cıkıyor motor ırkılıyor bırden sebebı ne olabılır ? bı arıza belırtısımıdır ? bunu her marsda yapmıyor ama 2 gunde bı yapması bıle canımı sıkdı...saygılar...

aynı olay bende oluyor ama sadece sabah ilk çalıştırmada.aracın benzinli ise kızdırma bujisi olmaması lazım.kızdırma bujisi sadece dizellerde var biliyorum...

raptor9999
12/09/2012, 22:15
aracımın modelini yazmam lazımdı unuttum aracm benzınlı arkadaslar 2006 fıre dynamıc.... benım dıkkatımı su cekdı forumda bıraz arastırma yaptım aracı calıstırırken vıtes bosda da olsa debrıyaja basmak aracı rahatlatıyormus ben zaten yuzde 90 vıtes bosda debrıyaja basarak calıstırırm....bu sorun yasandıgı sıralar debrıyaja basmadgm zamanlar...bugun 4 defa aracımı calıstırdım 4 undede debrıyaja basdm hıc sorun olmadı bunu bı sure gozlemlıyecem bakalım bı alakası varmı...

tayfux
12/09/2012, 22:18
aracımın modelini yazmam lazımdı unuttum aracm benzınlı arkadaslar 2006 fıre dynamıc.... benım dıkkatımı su cekdı forumda bıraz arastırma yaptım aracı calıstırırken vıtes bosda da olsa debrıyaja basmak aracı rahatlatıyormus ben zaten yuzde 90 vıtes bosda debrıyaja basarak calıstırırm....bu sorun yasandıgı sıralar debrıyaja basmadgm zamanlar...bugun 4 defa aracımı calıstırdım 4 undede debrıyaja basdm hıc sorun olmadı bunu bı sure gozlemlıyecem bakalım bı alakası varmı...
hocam stop ederken de bas debriyaja volan daha uzun gider..

ametist
12/09/2012, 22:39
belki tuhaf olacak ama, ses klimadan geliyor olmasın?

bir süredir bende de arabayı çalıştırdıktan hemen sonra bir tür "küt" ya da "pat" sesi olmaya başladı.. hatta titreşimi zeminde hissediyordum. sonra aracı FECUS ile kontrol ettiğimde klimanın hava girişindeki klape sensörlerinde yüksek voltaj hatası verdiğini gördüm. bu hata genelde zor hareket etmelerde, sıkışmalarda oluşur. biraz inceleyince dışarıdan havagirişini sağlayan klapenin , muhtemelen içeri sızan bir sıvıdan dolayı ki ben bunun araba yıkamacılarının yüksek basınçlı suyu bilinçsizce kullanmalarına bağlıyorum, kenarındaki lastik contanın yapışık kalması ve servonun basıncının artmasıyla yerinden hızlıca kurtularak yan duvarlarına çarpması olduğunu keşfettim.
sizinki de bu kadar basit bir şey olabilir.

raptor9999
13/09/2012, 22:07
bugunde marsa basarken debrıyaja bastım sureklı hıc sorun olmadı ...calıstırırken bılıyorum da stop ederken bılmıyordum bundan sonra stop ederkende debrıyaja basarak stop edecegım.... Arkadaslar size bi soru daha sorucam ; mesela 50 km hızla gıdıyosunuz ılerıde kırmızının yandıgını gordunuz suzulerek gıtmek ıstıyosunuz lambalara bu gıdıs sırasında vıtesı bosa almakmı ,yoksa debrıyaja basarak gıtmekmı daha mantıklı ? sız nasıl yapıyorsunuz ?? ben sahsen hareket halınde debrıyaja basarak cok hareket edıyorum ama acaba bunun araca bı zararı varmı bılemıyorum...

kukart
13/09/2012, 22:14
dinamonun kilitli kasnağı var onun kiliti bozulmaya başlamış, (dizel için diyorum ama benzinlide varmıdır onu bilemem)