PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çok acil yardim puntom elden gidiyor!

hkngp
09/09/2012, 11:31
arkadaslar herkese selamlar. aracimda yolda giderken arka aynaya baktigimda asiri derecede egzozdan duman cikiyo bunun sebepleri ne olabilir. birde giderken vites degistirip gaza yuklendigim zaman devir kendi kendine artip geri iniyo. bnm aklima birkac bisi geliyo ama emin olamadim yardimci olursaniz sevinirim yoksa aracim elden gidiyo kurtarin!!!

StrawBeeRy
09/09/2012, 11:34
dizel araçlarda duman atmasının birçok sebebi olabilir kullandığınız mazot enjektörler yada katalizatörün boşsa bu sebeblerden yapabilir aracınız kaç kmde duman beyazmı yoksa siyahmı

hkngp
09/09/2012, 11:40
aracim 157000 de duman siyaha yakin geliyo egzoz muyenesinden sikintisiz gecmisti ama sonradan oldu bu olay

StrawBeeRy
09/09/2012, 11:43
o km lerde normaldir duman atması carbon clear yaptırdınızmı hiç motorun içi kurum dolmuş o yüzden olabilir birde enjektörlere baktırmak lazım

cosworth20
09/09/2012, 11:43
Hemen yetkili servise git yarın ... Check up yapsınlar , kullandığın mazotun kalitesizliğinden kaynaklı olabilir.Enjektörlerindeki kurum birikintilerinden olabilir.Katalizör kaynaklı olabilir.En korkunç olanı aracının motorundaki tıpalarından birinden yağ kaçırıyor olabilir ...

StrawBeeRy
09/09/2012, 11:45
yağ yakıyorsa beyaz çıkmazmı siyah çıkıyormuş bence enjektörler ve kurumlanmadan yapıyor

hkngp
09/09/2012, 11:57
cc yaptirmayi dusunuyorum birde enjektorleri degistireyim diyorum. mazotu her seferinde ayni pompadan alirim opet den. sole bi durum da var etkesi ne derecedir bilmiyorum ama yag sogutucusunda bi problem var antifirize yag bulasmis onunla ilgili bsi olablilr mi.

volume23
09/09/2012, 12:06
yağ yakıyorsa beyaz çıkmazmı siyah çıkıyormuş bence enjektörler ve kurumlanmadan yapıyor

Yağ yaktığı zaman mavimsi duman atıyo , beyaz duman ise yağa su karıştığı için yapıyor diye hatırlıyorum emin olmamakla beraber.

tayfux
09/09/2012, 12:10
benim aklıma nedense ilk turbo geldi..turbo valflerinden birtanesinde sıkıntı varsa devir gezmesi yapabilir o da olabilir..

ckrckrckr
09/09/2012, 13:37
yagı fazla gelmisse fazla olan yagı egzos tan atar

hkngp
09/09/2012, 13:56
en son yag bakimindan bu yana 5000 km den fazla oldu hatta yag bakiminda geldi

ugurokan01
09/09/2012, 14:04
geçenlerde benim aracımda da aynı problem oldu ilk başlarda kara duman oranı azdı ve araçta çok ufak br performans kaybı vardı daha sonralarda duman arttı ve duman artışıyla orantılı bir şekilde araçta performans kaybıda oluştu, oto tamirciye gittiğimde turbonun hortumlarından birisinin yırtıldığını gördük. tamircinin dediğine göre yırtık büyüdükce kara duman artışı ve performans kaybı oluşmuş. tabi bu olaylar sırasında aracın yakıt tüketimide arttı.

izoci
09/09/2012, 14:42
Siyah duman yağ yakmadan olmuyor benimde bildiğim enjektör vs.'dir.

Birkan61
09/09/2012, 14:46
Yağ seviyesinide kontrol edin. Fazla yağ konuluncada bu gibi sorunlar çıkabiliyor.

Ama en iyisi bir yetkili servise gidip durumu öğrenmek..

bilmec
09/09/2012, 16:26
eğer motor devirleniyor ve aracın hızı artmıyorsa debriyaj seti değişecek. debriyaj kaçırıyor ve motor devri ani şekilde artıyordur.
yüksek bir vites, 5e falan alın aracınızı durduğunuz yerde frene basarak debriyajdan ayağınızı çekin. motorun stop etmesi gerekli normalde ama motor zorlanarak çalışıyorsa baskı bitmiş demektir. debriyaj seti değişecek.

duman olayı ile daha iyi bilenlerden yorumlar gelmiş zaten. benim pek bilgim yok..

Du Hast
09/09/2012, 17:03
cc yaptirmayi dusunuyorum birde enjektorleri degistireyim diyorum. mazotu her seferinde ayni pompadan alirim opet den. sole bi durum da var etkesi ne derecedir bilmiyorum ama yag sogutucusunda bi problem var antifirize yag bulasmis onunla ilgili bsi olablilr mi.
Hocam motoru bitirmek için elinden geleni yapıyorsun bence.
Suya yağ karışmışsa yağada su karışmıştır. Bu motor yağının, yağlama özelliğini kaybetmesi demek haliyle motorun çok fazla aşınması, yatak sarmasına kadar gidecek durumları doğrur, turboyu bitirir v.s. v.s.

Yolda giderken gaza basınca devir artıp hız artmıyorsa debriyaj kaçırıyordur. Baskı balata değişecek.

Son olarak duman mevzusuna gelirsek; enjektör, turbo, turbo hortumu ve katalizörün kontrol edilmesi gerek. Hava besleme ve turboşarj sisteminde bir çok parça olduğu için bakılmadan anlaşılması zor. Hava filtresinide değiştirin bakalım azalma olacak mı.
Ancak yağ soğutusunu acilen yaptırın, binmeyin araca o şekilde.

fotobelit
10/09/2012, 17:44
benim aklıma nedense ilk turbo geldi..turbo valflerinden birtanesinde sıkıntı varsa devir gezmesi yapabilir o da olabilir..
Bende aynısını düşündüm,Turbo veya enjektörler..

hkngp
10/09/2012, 23:32
su anda pek kullanmiyorum araci ama ay basinda goturucem hepsini bi temizleteyim diyorum egr valfine kadar turbo falan umarim baska bi sikinti yoktur yine nerden baksan bi 600tl skismistir arasina :(

fotobelit
11/09/2012, 10:18
Turbo,enjektör ve egr nin 3 birdense,600 den fazla tutacak malesef..

demedimmi
11/09/2012, 12:38
siyah duman yanmayan yakıtı ifade eder.

ibrahim06
11/09/2012, 13:13
Dumana cevap veremem ama baskı balatanız bitmiş.