PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yol bilgisayarı hak.

rafetkurt
08/09/2012, 19:35
Arkadaşlar Merhabalar,
Aracı yeni aldım biliyorsunuz aklıma takılanlar ..

Bugun şehir içi ortalama yakıt tüketimi 1/100 km 6 litre yazdı sonra 4 oldu sonra 5.5 anlam veremedim bu veriler doğrumu?

bir'de gidebiliceğim km sürekli değişiyor bu km'ye göre hareket ediyim mi 60 tl shell'den euro dizel aldım. 240 km yol gitmişim en son gidebileceğim km 50 gösteriyordu şimdi oda göstermiyor ışık sarı yandı artı gidiceğim km kısmında ------- böyle bir çizgi oluştu araca yabancıyım :/ cevaplarınız için şimdiden teşekürler..

1.3 multijet 75 bg. arac dün bakımdan cıktı zinciri filtreleri herşeyi a'dan z'ye değişti... yetkili servisde.

Solitude
08/09/2012, 21:18
Sizin arabayı nasıl kullandığınıza göre değişiyor veriler. stabil bir sürüş sergilediğinizde rakamlarda bu kadar oynak olmayacaktır. Yanlış hatırlamıyorsam kalan yakıt 60 km den aşşağı indiğinde düz çizgi çıkıyor. Anlık yakıt tüketimi önceleri saçma gelsede sonradan alışıyor insan, verilerde güvenilirdir, ortalama tüketim değeri falan aracınızın belirttiği gibidir.

rafetkurt
10/09/2012, 08:54
Sizin arabayı nasıl kullandığınıza göre değişiyor veriler. stabil bir sürüş sergilediğinizde rakamlarda bu kadar oynak olmayacaktır. Yanlış hatırlamıyorsam kalan yakıt 60 km den aşşağı indiğinde düz çizgi çıkıyor. Anlık yakıt tüketimi önceleri saçma gelsede sonradan alışıyor insan, verilerde güvenilirdir, ortalama tüketim değeri falan aracınızın belirttiği gibidir.

Peki forumda arkadşalar yakıt gerekli falan diye birşeyler yazmışlar öyle birşey mevcutmu örnek veriyorum yolda gittim 45 km diyordu seyir halindeyken birden --- çizgi çıktı ekranda ve sonrasında yakıt gerekli falan diye bir mesajmı gelicek ekrana sonrasında bu uyarı cıkınca yazı kaç km gidiyor?

volume23
10/09/2012, 08:58
Uyarı sinyalı verip yol bilgisayarında yakıt dolumu gerekiyor yazıyor.Kaç km gider bilmiyorum ama yakıt pompasının sağlığı için çeyrek deponun altına düşmemek lazım.

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi

rafetkurt
10/09/2012, 09:50
Uyarı sinyalı verip yol bilgisayarında yakıt dolumu gerekiyor yazıyor.Kaç km gider bilmiyorum ama yakıt pompasının sağlığı için çeyrek deponun altına düşmemek lazım.

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi

merakımdan sordum :) ışık yandımı en fazla 5 km giderim ben sonra çekerim 50 tl hep her hafta standart binmesem bile 50 atıyorum hep ayda 1 kere fullemiş gibi oluyorum işte bugun işe giderken yol bilgisayarımda gidebiliceğim km 250 yazdı gittiğim 50 km.. ve 50 liralık mazot atmıstım ne kadar doğru pek bilmiyorum ama bu araç standart olarak kaç kuruş yakıyor işe gidip geliyorum hergun ona göre kendim maaliyet çıkarıcam? :)

teşekkürler..

volume23
10/09/2012, 09:57
Yol bilgisayarındaki ortalamaya bakarak hesap yapabilirsiz.Mesala benim aracım şehir içi 100 km de 8,9 lt. yakıyor.8,9*4,58: 40,762 tl km de 0,407 tl. yakmış oluyorum.

alperd
10/09/2012, 10:56
yol bilgisayarını sıfırladıktan sonra ilk 3-4 dakika boyunca ortalama tüketimin sık değişmesi normaldir sürüş zamanı arttıkça değerler daha sabit olacaktır çünkü ortalama tüketim "süre" ile ağırlıklandırılarak hesaplanıyor.

sarı ışık ilk yandığında kullanma kılavuzuna göre depoda yaklaşık 7 litre mazot var demektir.
Menzil 50 km altına düştüğünde yakıt çok az kaldığından sağlıklı ölçülemeyeceği için "------" işareti çıkar yola devam ederseniz bir süre sonra yol bilgisayarı ekranında yazı ile "yakıt alınız" tarzında bir uyarı belirir artık araç derdini anlatmak için elinden geleni yapmıştır inatla yolda kalırsanız sizin suçunuzdur yani :)

sarı ışık yandıktan sonra mazot pompasının sağlığı için fazla beklemeden yakıt almak gerektiği söyleniyor...

rafetkurt
21/09/2012, 11:13
hiç anlamadım ne yaktı hala :D dün aksam 100 attım ondan önce 40 attım 20 attım

şuan depom tam full sıfırladım arabayı ilk calıstırdım 892 km gidermiş yol bilgisayarına göre bakalım görcez :)

clax22
21/09/2012, 16:03
yol bilgisayarınız eski küçük ekransa yakıt dolumu gerekiyor yazmaz 3 satır olan yeni ekranlarda yazılı uyarı var

ckrckrckr
21/09/2012, 16:26
anlık yakıt tüketim senin motor calısmaına göre hesaplıyor.kalan km hesaplamasıda yine motor calısmasına göre hesaplıyor.dikkat et deger ürekli degisecektir

fuatcosar
21/09/2012, 22:36
menzil 50 km nin altına düştüğünde ----- gösteriyor. normaldir.