PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 20.000 bakımından sonra çekiş sorunu

devotee
30/08/2012, 13:05
Merhaba arkadaşlar;

Aracımın 20.000 km. bakımını yaptırdıktan ciddi şekilde çekişinde azalma oldu. Bazen kalkışlarda bile problem yaşıyorum. Bu çekiş sorunu bazen çok ciddi şekilde olurken, bazen de hiç olmuyor. Servise götürdüm. Aracın sisteminde eski bir arıza kayıtlı kalmış, sorunu çözüldü dediler fakat aynı sorun hala devam ediyor. Hiç bir arıza ışığı da yanmıyor. Bugün tekrar servise götürücem ama önce sormak istedim; aranızda böyle bir sorun yaşayan ya da sorunun ne olabileceği hakkında fikri olan var mı?

Teşekkürler...

Xenophan
30/08/2012, 14:21
Bende sanki sanki diyordum kendi kendime. Servise gidip baktirdiktan sonra sonucunu yazarmisiniz rica etsem.

Evo'dan tepetaklak ile gönderildi.

devotee
30/08/2012, 14:42
Servise götürdüm ama hiçbir sorun bulamadılar. Bugün tekrar götürücem fırsatım olursa. Bir sonuca ulaşırsam haberdar ederim.

blackhawk
30/08/2012, 14:43
[QUOTE=devotee;729282]Merhaba arkadaşlar;

Aracımın 20.000 km. bakımını yaptırdıktan ciddi şekilde çekişinde azalma oldu. Bazen kalkışlarda bile problem yaşıyorum. Bu çekiş sorunu bazen çok ciddi şekilde olurken, bazen de hiç olmuyor. Servise götürdüm. Aracın sisteminde eski bir arıza kayıtlı kalmış, sorunu çözüldü dediler fakat aynı sorun hala devam ediyor. Hiç bir arıza ışığı da yanmıyor. Bugün tekrar servise götürücem ama önce sormak istedim; aranızda böyle bir sorun yaşayan ya da sorunun ne olabileceği hakkında fikri olan var mı?

.Benim araç kasma yapıyordu özellikle sollarken tam gaz yapsam dahi araç kısa kısa kapaklanıyor çekiş kaybı yaşıyordum.Servis yazılım yükledi sorun devam edince gittim servise dedim herşey aynı araç bizde kalsın dediler 1 gün yattı araç yazılımı komple silip yeniden yüklemişler sorunum çözüldü. Diyeceğim mekanik sorun yoksa aynen komple sildir yeniden yüklet yazılımı hem de güncel olur. Çünkü eski yazılımdaki sorunları da gidermişler.

Xenophan
30/08/2012, 14:44
Olmazsa farklı bir servise mi götürsek? Bugün kıllandım motor sesi de farklı geliyordu sanki.

Evo'dan tepetaklak ile gönderildi.

devotee
30/08/2012, 15:10
Çok teşekkür ederim İrfan Bey. Servise ileticem bu konuyu. İnşallah öyle bir sorundur. Ben yakıtla ilgili bir problem olmasından korkuyorum. Her zaman shell den alırım yakıtı ama korkuyorum işte. Bu arada bizim dizel araçlar için en uygun yakıtın opet in yakıtı olduğunu söylediler serviste. Bundan sonra Opetten alacağım...

EvoKoray
30/08/2012, 15:54
her Fiat servisi Opet i öneriyor , anlaşmaları vardır garanti :) opetten alınca arabanın sesi kalınlaşıyor , Shell in eurodizeli güzel özellikle uzun yolda bence yakıt aldığınız istasyonu değiştirin istasyondan istasyona fark ediyor Total i de deneyebilirsiniz 2-3 depodan sonra fark anlaşılıyor

devotee
30/08/2012, 16:02
Ben hep shell den alıyorum. Çok nadir de olsa başka bir yerden aldığım zaman farkı hissediyorum. Biraz da Opeti deneyelim bakalım ne olacak. Teşekkürler tavsiyeleriniz için. :)

cemyk
30/08/2012, 16:25
hangi servis söylermisiniz. ona göre yorum yapıcam... bakım yapılırken aracın başındamıydınız ? servise gitmeden enjektörleri kontrol ettirirmisiniz. anlaması biraz zor ama iyi bir usta anlayabilir !!!!! acaba orjinal sıfır enjektörlermi değiştirilmiş mi !!!!

devotee
30/08/2012, 16:46
hangi servis söylermisiniz. ona göre yorum yapıcam... bakım yapılırken aracın başındamıydınız ? servise gitmeden enjektörleri kontrol ettirirmisiniz. anlaması biraz zor ama iyi bir usta anlayabilir !!!!! acaba orjinal sıfır enjektörlermi değiştirilmiş mi !!!!

Merhaba Cem Bey;

Erkay Oto da yaptırdım 20.000 km bakımını. Bakımdan sonra problem çıktı zaten. Ondan önce hiç böyle bir problem yaşamadım. Daha sonra sorunu tespit etmeleri için yine Erkay Oto ya gittim ama sorunun çözüldüğünü söylediler. Çıktım 1-2 saat sonra yine aynı problemle karşılaştım.

cemyk
30/08/2012, 17:02
Merhaba Cem Bey;

Erkay Oto da yaptırdım 20.000 km bakımını. Bakımdan sonra problem çıktı zaten. Ondan önce hiç böyle bir problem yaşamadım. Daha sonra sorunu tespit etmeleri için yine Erkay Oto ya gittim ama sorunun çözüldüğünü söylediler. Çıktım 1-2 saat sonra yine aynı problemle karşılaştım.

erkay oto ile ilgili fazla bilgim yok ama kesinlikle farklı bir servise git. zincirlikuyu birmotu çok övüyorlar ama hiç gitmedim.

özellikle enjektörleri kontrol ettir. değişme olmuşmu olmamışmı baksınlar. daha öncede forumda yazmıştım inanın bizzat kulaklarımla duyudum cok samımı arkadaşım olduğu için bana anlatıyor ve araçlarda müşterilerden habersiz değişimler yapıldığını söylüyor. bunların başındada az km li otoların enjektörlerini değiştirik farklı enjektörler takıyorlarmış. özellikle garantisi olmayan araçlara bu az km li otoların enjektörlerini takıp fazla kar ediyorlarmış. arkadaşım olduğu için babasının nerde çalıştığını söylemiyeceğim. ama burdan herkese söylüyorum aracınızın başında durun. ne yaptıklarını görün... bu konuda ısrarcı olun. sunuda özellikle belirtiyorum aracın bakımları max 1,5 saati geçmemesi lağzım. yag + yag filitresi+ hava filitresi + polen filitresi + rot ayarı + rutin bakımlar (kapı ayarı vs ) bu süre içinde fazlasıyla yapılır. eger bu saati fazlasıyla geçiyorsa aracınzın başına gidin lütfen. randevuyla giittiğiniz için bahane üretememeleri lağzım...

arkadaşıma çok kızıyorum ama düzenin böyle işlediğini babasının yapabileceği birşeyin olmadığını söylüyor... tek diyeceğim,vicdan meselsi... ama oda ticarette bu zamanda cok zor bulunuyor...

devotee
30/08/2012, 17:18
Haklısınız Cem Bey. Ben de servislerde bu tarz şeylerin yapıldığını duyuyorum çevremden. Bu bakım işlerinde mutlaka aracımızın başında durmalıyız. Bir çok servis buna izin vermiyor ama biz izin verenleri tercih etmeliyiz. Şimdi tekrar gidiyorum bakalım ne diyecekler.

ares666
31/08/2012, 14:53
Merhaba arkadaşlar;

Teşekkürler...

hava akışmetreye baktırım derim diğer adıyla maf sensörü sanırm yanlış bilgi vermek istemem ama mutlaka baktırım çünkü akışmetrenin arızsı sanırım makinada çıkmıyor. gidin dışarıda tanıdığınız bir ustada başka br hava akışmetre ile deneyin tahminin sorununuz düzelecektir. inşallah ciddi bişi yoktur saygılar...

cemal arslan
31/08/2012, 15:10
hava filtresi dandik olursa hava geçirmez araç çekmez...

en basiti bu....

hava filtresini değiştirin ve tekrar bakın...

devotee
08/09/2012, 22:50
Herkese çok teşekkürler. Sorunum çözüldü. Debimetre temziliği yapılmış. Ondan olduğunu söylediler. Şu anda bir problem yok. Emrah Bey; dediğiniz gibi sorun debimetre de çıktı.

Teşekkürler

celenlee
09/09/2012, 00:02
Herkese çok teşekkürler. Sorunum çözüldü. Debimetre temziliği yapılmış. Ondan olduğunu söylediler. Şu anda bir problem yok. Emrah Bey; dediğiniz gibi sorun debimetre de çıktı.

Teşekkürler

Geçmiş olsun, turbo dizellerde bakım sonrası çekiş problemi, genelde turbo ve hava kanallarının doğru monte edilmemesinden kaynaklanabiliyor.

Bakımdan önce canavar gibi çalışan debimetreniz, bakım sırasında mı kirlenmiş te mi temizleyince sorun çözülmüş, çok komik bence :)

Dediğim gibi bir kaç bağlantıyı adam gibi yapmıyorlar, sonra gidiyorusn bir bakıyorlar debimetreye giden boruda kaçak var, yeniden montaj problem çözüldü,
bakıyorlar turboyu besleyen boruda kaçak var, yeniden bağlantı sorun çözüldü... vs. vs.