PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kuş Pisliği ve Boya Kalktı

bambogie
19/07/2007, 01:38
1 hafta kadar araba evin yanında yattı durdu bu arada bende hiç bakmadım valla bende ne oluyor ne bitiyor diye geçen gün hem mazot alayım hemde yıkatayım diye evden çıktım herşey güzel normal mazotu aldım arabayı yıkattım giderken kuş pisliği olan yerde ne görelim almış boyayı yakmış duruyor.Astara kadar almış.Sinirden delirdim gittim servise dediler yapıcak edicek bişi yok çıkması yada rotüşlanması mümkün değil öyle kalacak yada boyanacak dediler bende tavanda olduğu için boyatmadım malum çizilen yeri boyatsak bile satarken allah bu araba kazalı bu araba 5.000ytl daha ucuz diye hemen çamur atarlar hele tavan taklalı bu taklalı diye karar veremedim napayım ne edeyim diye ama inat ettim boyatmıcamda bişide yapmıcam.bu arada ağaç yada tel altında da durmuyodu araç o yüzden tamamen tesadüf.siz siz olun kuş pisliği görünce 1 dk nızı ayırıp silin yoksa benim gibi sinir oluyorsunuz.serviste söylenene göre kuş pisliği çok kuvvetli asit ve sürekli teması çok zararlıymış bunu paylaşayım dedim gözümüz gibi baktığımız arabalarımız toz konsa içimiz acır bunlardan korumak lazım benimde canımı sıkıyo ama valla ne yaptıracağımı ne edeceğimi bende bilmiom hem paylaşayım hemde soru sorayım dedim.okuyan ve ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

h k
19/07/2007, 02:56
geçmiş olsun. maalesef artik yapacak bir sey yok , kus pisligi cok pis zararli bir madde. uzun süre kullanmayi düsünüyorsaniz boyatin derim , yoksa her baktiginizda moraliniz bozulacaktir. boyatmadan önce bir resmini cekip saklarsaniz ileride satarken gösterirsiniz.

pascal
19/07/2007, 04:14
bana kalırsa hiç boyatma derim. çünkü dediğin gibi yarın öbür gün satmayı düşündüğün zaman o küçük şey için boyattığını kimseye anlatamazsın. yine de sen bilirsin tabi ama zamanla onla yaşamaya alışırsın

ufuk61
19/07/2007, 07:58
geçmiş olsun arkadaşım benim dayımın aracında olduğu için naynı olay ben her gördüğümde ıslak mendille silerim
dediğin gibi bencede gp yi sakın boyatma sonra yok taklalı,yok kazalı derler

toful
19/07/2007, 08:54
bende boya dökülmeye başladı.üstelik kuş pisliği felan da değil.o bakımdan dert etme derim.

Lordrivendel
19/07/2007, 09:12
Aman arkadaşlar Kuş pisliğinin ne kadar tehlikeli bir asit olduğu tahmin edemezsiniz. Aracın üzerindeki 8 kat kaplamayı delebiliyor. Ve dünya üzerinde hiç bir teknoloji daha bunun önlemini bulamadı :)

Zaten GP'nin kitapçığında dahi yazıyor "kuş pisliğini mutlaka hemen silin" diye...

Bülent A.
19/07/2007, 09:40
Bana kalırsa boyat.
H.K nin dediği gibi resmini çekip saklaman yeterli.
Netice tavanı komple boyamazlar.Yarım boya yapılır.
Araç yarım takla atmayacağına göre?
Komple tavanı boyasalar bile emin ol alan kişi başka yerlerine hasar vermeden bir tek tavanı yere değdirmeni taktir edecektir.
Artık bir tek tavanı boyalı arabalarda rahatça satılıyor.Saksı düştü.Kus pisledi gerekçeleri ile.
Başka kısımda boya olmayacağı için sorun olmaz.Boyat gitsin.

nasrettinhoca
19/07/2007, 11:10
-ALINTI-

Ağaç reçineleri ve kuş dışkılarında bulunan ürik asidin otomobillerin boyalarında ciddi tahribata yol açtığı belirtilerek, park ederken ağaç altından kaçınılması istendi.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. İskender Yıldırım, özellikle kış aylarında yaşam alanlarında yiyecek bulmakta zorluk çeken kuşların, şehir merkezine gelerek büyük ağaçlarda barındığını belirtti.

Ağaçların dallarına konan onlarca sığırcık, serçe, güvercin ve karga gibi kanatlı hayvanların dışkılarıyla, park halindeki otomobilleri kirlettiğini, dışkılarının asit içermesi nedeniyle araçların boyalarında tahribatlara yol açabildiğini ifade eden Yıldırım, araç sahiplerini uyardı.

Yıldırım, kanatlı hayvanların idrar kesesi olmadığını, bu nedenle de dışkı ve idrarının birlikte aynı anda çıktığını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Dışkı ve idrarın birleşmesi ise ürik asit ile sodyum ve potasyum tuzlarının oluşmasına neden oluyor. Kuşların metabolizmaları diğer hayvanlara göre daha farklı. Kuşların yedikleri besin maddeleri, midelerinde kısa süre kalıyor.

Tam olarak sindirilmeden dışarı verilmesi de ürik asit oluşumunu artırıyor. Dışkı içindeki ürik asit ise otomobillerin boyalarına zarar verir.” Yıldırım, kuşların özellike hava akımının olmadığı, rüzgar almayan çok yapraklı belli ağaçları tercih ettiğini, önlem olarak otomobillerin bu tür ağaçların altına uzun süreli bırakılmaması gerektiğini kaydetti.

------------------------------------------------------------------

Kanatlı hayvanların dışkısında bulunan ürik asit, otomobillerin üzerinde uzun süre kaldığında boyaya zarar veriyor. Sigorta şirketleri kuş dışkısından dolayı araçların boyasında oluşan hasarı kasko sigortası kapsamına almıyor. Ürik asitin, böbreklerden pürin denilen, nükleit asit moleküllerinin yıkımı sonucu atılan bir madde olduğunu söyleyen Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, “Sürüngenler ve kuşlar dışkılarını çözünmeyen beyaz bir bileşik olan ürik asit şeklinde atarlar ve böylece çok az su kaybederler. Kuşların dışkılarının lapa kıvamında olması aracın üzerinde fazla kalmasını sağlar. Kuşların pislediği araçların hemen temizlenmesi gerekir.” diye konuştu. Kuşların yoğunlukta bulunduğu geçitlere araç bırakılmamasını tavsiye eden Sıkı, özellikle leylek, karga, sığırcık, güvercin ve büyük kuş sürülerinden araçların uzak tutulması gerektiğini ifade ediyor.

BERKAY
19/07/2007, 11:27
eger alan kısı arabayı ıyı bı ustaya götütrse o zaten anlar anlatırsın benım aracımın sol ön kapısı tamamen degıstı kapının alttarafında kalan bölüm boyandı ıkı ay sona bi mınubus sol tarafından sürttürdü orasıda bıyandı
ama yetkılı servıste gösterıldıgınde sol tarafta bısı yok görmedıler aradılar ama sol taraftakı öntaraf az biraz boyanmıs dedıler nasıl ıs anlamadım zaten malum turkıyede yasıyoruz surtturup kacanda oluyo tas ıslerıde oluyo akıllı bınıcıler zaten bunları dert etmıyo kuş pisliği içinde evet cok kuvvetlı bır asıt varmıs bunu bende duydum uno aracımız varkende yasadık gecmıs olsun okadar takma derım

kadoku
19/07/2007, 12:00
arabanda boya koruma varmı bilmiyorum ama kanımca boya koruma olsaydı daha az hasarla yada hiç bir zarar görmeden atlatabilirdin, eğer uzun süre bineceksen bencede fotosunu çek ve boyat aksi takdirde boyanın kalktığı yer zaman içerisinde daha fazla zarar görebilir birde nacizane tavsiyem arabayı uzun süre kullanmayıp park halinde bırakıcaksanız ağaç gölgelerinden kaçının yada branda ile örtün.

hakacoco
19/07/2007, 12:14
geçmiş olsun kötü bi tecrübe olmuş ama bencede boyatmanda fayda var yoksa zamanla açılan yer dahada kötü olabilir...

Denizzz
19/07/2007, 15:47
geçmiş olsun kötü bi tecrübe olmuş ama bencede boyatmanda fayda var yoksa zamanla açılan yer dahada kötü olabilir...

evet bence de estetik kaygısı bir yana, açılan yer daha da kötü olabilir...o yüzden boyatmanda fayda var...

dr_emre
19/07/2007, 16:13
Geçenlerde benimde sol çamuguma kuş pislemiş ve garip bir şekilde matlaşmış boya.Üzerindeki pastayı almış sanırım bende uyuz oldm ya:(

ABNEW
19/07/2007, 16:14
Onur geçmiş olsun.Ben her gün aracımdaki kuş pisliklerini temizlemekten bıktım açıkçası.Beklerse boyaya zarar veriyor denildiği gibi.Bence görüntü sürekli aklını kurcalayacaksa boyat derim...

stotinka
19/07/2007, 16:16
bence bu kuşların altına lastik don bağlamalı

Er-NnN
19/07/2007, 17:01
bence bu kuşların altına lastik don bağlamalı

ahahahhaa işte beklediim yorum birinden gelmiş... :D

microab
19/07/2007, 17:07
Boya koruma çok faydalı arkadaşlar.

Belki biraz pahalı fakat sıkıntı olmuyor temizlerken.

BERKAY
19/07/2007, 17:24
onların .... bez tutmaz o aside bez don deıl çelik don lazım :D:D:D:D

baycep
19/07/2007, 20:06
Benim aracımda camsil var , günde 2-3 defa arabamın sağını solunu dikkatlice inceleyip . pislik varsa camsille temizlerim...

ZaMBroTTa_1903
19/07/2007, 20:11
Benim aracımda camsil var , günde 2-3 defa arabamın sağını solunu dikkatlice inceleyip . pislik varsa camsille temizlerim...

aynen abi bende camsil cok kullanırım bagajımda mutlaka bulunur....:thumbup1:

stotinka
20/07/2007, 01:09
geçmiş olsun arkadaşım geçen hafta tekirdağdan ist.a e 6 dan geliyorken hain kuşun birtanesi gp ön kaputumun üstüne o kadar rüzgara rağmen isabetli bi atış yapmış eve arabayı garaja çektiğimde farkettim ve hemen temizledim çook dikkat etmek lazım

bambogie
20/07/2007, 12:05
valla boya koruma durumunda da gidiomuş arkadaşlar onuda araştırdım.sadece 3 günde gidicekse boya korumasız bi araç 5 gün sonra kötü duruma düşüyomuş.boya korumam var sanırım sanırım diyorum çünkü bursa birmottan teslim alırken yapıldı boya koruma şimdi veriyoruz dediler bende teslim aldım.valla canımı her gördüğümde sıkmıyomu sıkıyo valla ama halen boyatıp boyatmamak konusunda kararsızım bigün deli damarım tutar komple boyatırım belki arabayı :D.fikirlerini paylaşan arklara teşekkürler.

KAANİTO
20/07/2007, 12:39
arkadaşim öncelikle geçmiş olsun.bence olan olmuş bari bundan sonra böyle bir şey yaşamaman içinde bir önlem almalısın.şahsen ben auri gold diye bir cila var onu kullanıyorum bu güne kadar çok yararını gördüm kurumuş kuş pisliklerini nemli bir bezle hememçıkarta bildiğim gibi boyayada zararını önlüyor .hem fiyatı uygun hem de kullanışı çok kolay tavsiye ederim

ufukbzk84
20/07/2007, 14:21
valla olmuşa çare yoktur arkadaşım... canını sıkma auto kinge götürür kaskodan halletsinler bölgesel boyama yapılıyo... satarkenden faturasını saklarısın bundan dolayı oldu dersin faturayı gösterince sorun kalmaz