PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik basıncı kac olmalıdır ?

dicaser
27/08/2012, 20:26
Arkadaşlar 205/45/R17 tekerlek ölçülerim GT Radial tekerlek markam , terleklerin üzerinde 40 psi yazıyor ben bu işi anlamadım bu tekerlere kaç ps hava vuracağız?

cral
27/08/2012, 20:40
benimde merak ettiğim bi konu her lastikçi farklı bişi sölüyo arabada sağa çekip duruyo sürekli

Luc
27/08/2012, 21:02
Arkadaşlar 205/45/R17 tekerlek ölçülerim GT Radial tekerlek markam , terleklerin üzerinde 40 psi yazıyor ben bu işi anlamadım bu tekerlere kaç ps hava vuracağız?

40psi o lastige basabilecegin maksimum hava basinci.

Bahsettigin olculer icin aracin tjet saniyorum onler 35psi, arkalar 32psi olmali normal yukte.

Sent from my GT-I9100 using 2

dicaser
27/08/2012, 21:16
40psi o lastige basabilecegin maksimum hava basinci.

Bahsettigin olculer icin aracin tjet saniyorum onler 35psi, arkalar 32psi olmali normal yukte.

ben bu arada 40 bastım lastiklere şunu fark ettim zaten 2 gram konfor vardı artık oda yok oldu arac 1. ve 2. viteste patiye düsüyor cok cabuk ama 3 , 4 ve 5. vitesteki hızlanması hissedilir derecede arttı , ancak yuksek viteslerde hızını aldıgı icin ve o an ibreyede bakmadıım için frenleme asırı kotu hale geldi bu seferde durmuyor :( ben onları on ve arkayı 36 yamı ceksem acaba?

Luc
27/08/2012, 21:36
ben bu arada 40 bastım lastiklere şunu fark ettim zaten 2 gram konfor vardı artık oda yok oldu arac 1. ve 2. viteste patiye düsüyor cok cabuk ama 3 , 4 ve 5. vitesteki hızlanması hissedilir derecede arttı , ancak yuksek viteslerde hızını aldıgı icin ve o an ibreyede bakmadıım için frenleme asırı kotu hale geldi bu seferde durmuyor :( ben onları on ve arkayı 36 yamı ceksem acaba?

Tam yukte bile on/arka 35pai basman gerekir.

Kendi iyiligin icin 35/32 bassan iyi olur. Daha dusukte onden kayma, daha yuksekte yukarida yazdigin sorunlari yasarsin :)

dicaser
27/08/2012, 21:44
Tam yukte bile on/arka 35pai basman gerekir.

Kendi iyiligin icin 35/32 bassan iyi olur. Daha dusukte onden kayma, daha yuksekte yukarida yazdigin sorunlari yasarsin :)

hmm tamam ozmn ikisinide 35 bassam yeterlidir yani en fazla 35 basayım yani :cheers00: 2 tekerlek farklı olunca hangisi ön hangisi arka basınctı unutoyurm da :D

Ayberk0616
27/08/2012, 21:46
Saçmalamayın naptınız 40 psi :D lastiklerin üzerlerindeki psi lara kaldıysak yandık :D
205-45-17 ölçüdeki lastiğe önler 33 arka 32 basın yeter üstünü basmayın ne yol tutuşu kalır ne konfor nede frenleme

dicaser
27/08/2012, 21:54
Saçmalamayın naptınız 40 psi :D lastiklerin üzerlerindeki psi lara kaldıysak yandık :D
205-45-17 ölçüdeki lastiğe önler 33 arka 32 basın yeter üstünü basmayın ne yol tutuşu kalır ne konfor nede frenleme
aynen dedğin gibi oldu zaten var olmayan konfor artık o bile kalmadı düşürecem yarın benzinlikte :D

Luc
27/08/2012, 21:55

33/32 sinir bizim tjetlerde ayberk. Sofor+30kg icin :) Daha altinda onden kayma basliyor.

Ayberk0616
27/08/2012, 21:56
Ben 32 hava kullanıyorum gayet memnunum her yönüyle:D

dicaser
27/08/2012, 22:00
ben araba hb 'die virajı bi L şeklinde döneyim dedim arka tekerler sürekli hava kaçırıyor o hareketi yapınca sonra arka tekeri şişirmeye gittiğimde benzinlike 17" e kaç bar basılır çizelgesi yok 16ya kadar var bende lastiğin üzerinde 40 yazıyo die bastım havayı :D yarın bi 35 denicem olmazsa daha aşşağılarını denicem..

Luc
27/08/2012, 23:10
ben araba hb 'die virajı bi L şeklinde döneyim dedim arka tekerler sürekli hava kaçırıyor o hareketi yapınca sonra arka tekeri şişirmeye gittiğimde benzinlike 17" e kaç bar basılır çizelgesi yok 16ya kadar var bende lastiğin üzerinde 40 yazıyo die bastım havayı :D yarın bi 35 denicem olmazsa daha aşşağılarını denicem..

Kullanma klavuzunda yaziyor ne kadar hava basacagin. Teknik yardim kismiydi sanirim. Paylastim ben tum marka ve modeller icin kullanim klavuzu.

Fabrika verisinden sasmamak lazim, onemli bu gibi seyler..

celenlee
28/08/2012, 09:15
hmm tamam ozmn ikisinide 35 bassam yeterlidir yani en fazla 35 basayım yani :cheers00: 2 tekerlek farklı olunca hangisi ön hangisi arka basınctı unutoyurm da :D

Araç boşken önlere 35 arkaya 32 basın.

Şu şekilde aklınızda kalır unuzmazsınız:

Araç boşken ya da sadece önde yolcular varken, motor ağırlığının etkisiyle ön aksa daha çok yük biner. Bu yüzden ön lastiklerin daha fazla basmak gerekir.

Araç dolu iken, Mesela uzun yola çıktınız ve bagaj vs doldurdunuz. arka koltuklar dolu, bu sefer arka lastiklere de ön aks kadar yük binmiş olur, dişlerin gömülmemesi için arkayı 35'e çıkartmalısınız.

Araç boşken arkalara fazla hava basmanız hoppidik hoppidik zıplamanıza sebep olur :) Ayrıca virajlarda da arka lastiklerin yol tutuşunun azalacağı düşüncesindeyim.

Zaten kitapçığınızda belirtilen değerler varken farklı arayışlara girmek yersiz olur :)

Sparco34
28/08/2012, 09:36
ebatlara göre değişir

Luc
28/08/2012, 10:07
ebatlara göre değişir

Tjet 205/45/R17 icin konusuyoruz. Yazilanlarin tamami tjet icin dogru bilgiler :)

liebermann
28/08/2012, 10:16
ön arka neden farklı basıyorsunuz ki? 4 lastiğin de basıncı aynı olmalı, önde motor var demeyin, farketmez..

ametist
28/08/2012, 10:23
Lastiklerimizin hava basıncı aracımızın orjinalinde neyse o olmalıdır. Aracın lastiklerinize basacağımız hava basıncı mevsimsel olarak değişmediği gibi arka lastik ve ön lastiklere farklı hava basmamızı da gerektirmez. Yani daha iyi bir sürüş için ön ve arka lastiklere de aynı hava basıncı uygulanmalıdır.
Tüm lastiklerin yere eşit basabilmeleri gerekmektedir. Fren veya gaza bastığımızda tüm lastiklerin yere eşit tutunabilmeleri gerekmektedir bu sayede hem lastiklerinizin ömrü hemde güvenli bir sürüş için yararınıza olacaktır. Eğer aracınızın kitapçığında 30 (psi) öneriyorsa yaz kış bu değerlerde hava basıncı uygulayın. Ön lastiklere 30 (psi) basarsanız arka lastiklere de aynı değerlerde hava basın. Buradaki en önemli kaynağımız aracımızın kitapçığında bizlere önerilen değerler. “Aracımda yük olursa basınç değerlerini yükseltmem ya da düşürmem gerekir mi?” gibi bir soru işareti varsa aklınızda bu konuda da açıklık getirelim; Eğer binek otomobilinizde yük varsa genel olarak basınçta herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Yüklü ya da yüksüz bir şekilde sürekli aynı değerleri kullanabilirsiniz. Ancak bu yük kamyonları için aynı değildir. Kamyonun kullanım kitapçığında yer alan değerler kullanılmalıdır. Yüklüyken ve yüksüzken verilen değerler farklıdır. Bu değerlere uyulması hem yakıt tüketimi açısından hemde lastikleriniz açısından daha sağlıklıdır.
oto lastik dünyası'ndan alıntıdır.

Luc
28/08/2012, 10:42
ön arka neden farklı basıyorsunuz ki? 4 lastiğin de basıncı aynı olmalı, önde motor var demeyin, farketmez..

Arac agirliginin buyuk bir kismi onde oldugu icin dusuk hava basicinda yanlardan erime ve onden kayma meydana gelir.

Ureticiler bu farki ortadan kaldirip onden kaymayi engellemek icin daha hafif motor uretmeye calisiyorlar bu sebepten dolayi. Buna en guzel ornek Ford'un yeni cikardigi ecoboost 1.0 motordur ve motorun tum agirligi yalnizca 97 kg'dir.

Maalesef farkeder :) Bence inceleyin bu konuyu, hatta bir uzmana danisin cunku gercekten onemli bir mesele..

Luc
28/08/2012, 10:45
Lastiklerimizin hava basıncı aracımızın orjinalinde neyse o olmalıdır. Aracın lastiklerinize basacağımız hava basıncı mevsimsel olarak değişmediği gibi arka lastik ve ön lastiklere farklı hava basmamızı da gerektirmez. Yani daha iyi bir sürüş için ön ve arka lastiklere de aynı hava basıncı uygulanmalıdır.
Tüm lastiklerin yere eşit basabilmeleri gerekmektedir. Fren veya gaza bastığımızda tüm lastiklerin yere eşit tutunabilmeleri gerekmektedir bu sayede hem lastiklerinizin ömrü hemde güvenli bir sürüş için yararınıza olacaktır. Eğer aracınızın kitapçığında 30 (psi) öneriyorsa yaz kış bu değerlerde hava basıncı uygulayın. Ön lastiklere 30 (psi) basarsanız arka lastiklere de aynı değerlerde hava basın. Buradaki en önemli kaynağımız aracımızın kitapçığında bizlere önerilen değerler. “Aracımda yük olursa basınç değerlerini yükseltmem ya da düşürmem gerekir mi?” gibi bir soru işareti varsa aklınızda bu konuda da açıklık getirelim; Eğer binek otomobilinizde yük varsa genel olarak basınçta herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Yüklü ya da yüksüz bir şekilde sürekli aynı değerleri kullanabilirsiniz. Ancak bu yük kamyonları için aynı değildir. Kamyonun kullanım kitapçığında yer alan değerler kullanılmalıdır. Yüklüyken ve yüksüzken verilen değerler farklıdır. Bu değerlere uyulması hem yakıt tüketimi açısından hemde lastikleriniz açısından daha sağlıklıdır.
oto lastik dünyası'ndan alıntıdır.

Esit hava basincina sahip iki lastikten birinin uzerine 200kg yuk, digerinin uzerine de 50kg yuk bindirdigini dusun; sence yere esit mi basar bu iki lastikte?

bora.sen
28/08/2012, 10:50
ttjet 215-40-17 icin hangi degerleri tavsiye edersiniz

senergurbuz
28/08/2012, 12:25
Arkadaşlar merhaba
205/55 r16 91v alaşım jant mevcut.
Kaç lastik hava basıncı tavsiye edersiniz ???
şimdiden teşekkürler

celenlee
28/08/2012, 13:01
Arkadaşlar merhaba
205/55 r16 91v alaşım jant mevcut.
Kaç lastik hava basıncı tavsiye edersiniz ???
şimdiden teşekkürler

Kitap dışı sormuşsun ama :)
TAHMİN YAPALIM..

ÖRNEK:
kitapçıkta
175/65/15 35/30
185/65/15 33/30
olarak verilmiş..

yani burda taban büyüdüğünde önler için basıncın düşürüldüğünü görüyoruz :)

195/55/16 için 32/30 verildğine göre kitapçıkta,
*önlerin basıncını daha fazla düşürülmemesi gerektiğini de ekleyerek.
*Ve 1170kg olan eski aracımın 205/55/16 lastikleri için tavsiye edilen 32/29 basınçlarını da göz önüne alarak.

32/29 tavsiye ediyorum.

Eğer arka lastikler önlere göre fala basık gözükürse 32/30 deneyin.

blackhawk
28/08/2012, 19:37
30 bar üzeri bozuk yolda çok vurur ve alt takımı yorar taban 205 olabilir ama yanak 55 o yüzden 30 en ideali bir de sıcakta havanın genleşeceğini düşünürsen...
En güzeli dene 30 bas sonra 32 bas yanaklarına bak lastiğin çok bombeli mi değil mi bozuk yolda vuruyor mu ona göre değiştir havayı