PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Frenler sanki zayıfladı gibi.

ykaya1983
25/08/2012, 13:44
Arkadaşlar çoktandır aracımın frenleri aracı ilk aldığımdaki gibi frene basınca aracı yola zamk gibi yapıştırmıyordu.İlk aldığımda hafif fazla basmada araç yola çakılı kalıyordu.Hele bir de iki gün önce balataları değiştirdikten sonra frenler iyice zayıfladı.Şimdi frene sona kadar bassam da araç birden yavaşlama eğilimine girmiyor.Eski model abs siz araçlardaki gibi aracı freni eze eze durduruyorum.Sorun balata değişiminden mi kaynaklanıyor acaba yoksa lastiklerde mi sıkıntı var anlamadım?

emrahisilti
25/08/2012, 13:53
Balatalar degistiyse uyum saglamasi birkac gun suruyor muhtemelen ondandir

Luc
25/08/2012, 16:44
Balatalar degistiyse uyum saglamasi birkac gun suruyor muhtemelen ondandir

+1

1000km'yi buluyor balatalarib oturmas. Onun haricinde fren hidroligi degisimi var 60K'da.

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi

reddragon
25/08/2012, 19:12
Arkadaşlar çoktandır aracımın frenleri aracı ilk aldığımdaki gibi frene basınca aracı yola zamk gibi yapıştırmıyordu.İlk aldığımda hafif fazla basmada araç yola çakılı kalıyordu.Hele bir de iki gün önce balataları değiştirdikten sonra frenler iyice zayıfladı.Şimdi frene sona kadar bassam da araç birden yavaşlama eğilimine girmiyor.Eski model abs siz araçlardaki gibi aracı freni eze eze durduruyorum.Sorun balata değişiminden mi kaynaklanıyor acaba yoksa lastiklerde mi sıkıntı var anlamadım?
77 motor dualogicim var aynısı bana da oldu. İlk bindiğimde zınk diye duran, dokunmamla koltuğa yapıştıran araç freni sanki gevşek gelmeye başladı. 1. yıl bakımında söyledim böyle böyle diye sanki biraz daha sertleştirdiler. Şimdi ise alıştım sanırım artık daha fazla basıyorum frene...
Sorun frenin zayıflamasından ziyade basış hassasiyetinin azalması. Zaten punto dışındaki araçlarda o kadar hassas değil fren...

Ziyaretci040
25/08/2012, 20:05
Balata disk vs ilişkisi :) Alışmak sevmekten daha zor geliyor yani kısacası :)

karizmatik_boy
25/08/2012, 20:59
Belki konu dışı ama ben birşey sorayım...

ABS sürekli devrede mi çalışır yoksa ani basınca mı ? Yavaş yavaş az az frene basınca ABS çalışıyor mudur ? Yoksa ani durumlarda frene yüklenen basınçla mı çalışıyordur ?

yengecbaris
25/08/2012, 21:53
Her an sert basılabileceği için abs hep açık konumdadır ama pedala sert basınca ABS devreye girer.

Viraj
25/08/2012, 22:16
Pedal ayarından kaynaklanıyor olmalı ama yine de hidrolik seviyesini ve yağ durumunu bi kontrol ettirin, önemli bir sorun olacağını sanmıyorum...

Viraj
25/08/2012, 22:18
Belki konu dışı ama ben birşey sorayım...

ABS sürekli devrede mi çalışır yoksa ani basınca mı ? Yavaş yavaş az az frene basınca ABS çalışıyor mudur ? Yoksa ani durumlarda frene yüklenen basınçla mı çalışıyordur ?

ABS sürekli açıktır, ancak panik ve ani fren durumunda aracın kızaklanmasını önlemek için devreye girer.

karizmatik_boy
25/08/2012, 23:00
Her an sert basılabileceği için abs hep açık konumdadır ama pedala sert basınca ABS devreye girer.

ABS sürekli açıktır, ancak panik ve ani fren durumunda aracın kızaklanmasını önlemek için devreye girer.

Hımm... Anladım çok teşekkürler...:thumbs_up2:

aykut_1914
25/08/2012, 23:07
Balata disk vs ilişkisi :) Alışmak sevmekten daha zor geliyor yani kısacası :)

hahahah çok iyi ya :D
bizim frenler harbiden bir ayrı,2 gün önce babama verdim aracımı zınk diye dura dura içimi dışıma çıkardı yolun ortasında bana verdi geriye :)

krm1983
29/11/2012, 18:48
Benimde disk ve balata değişiminden sonra aynısı oldu.Fren tutmasında sorun yok ama ama pedal daha aşğıda durduruyor aracı.Havası da alındı hidrolikte değişti.

ykaya1983
30/11/2012, 21:18
Evet arkadaşlar konu tekrar açılmışken söyleyim bari.Benim frenler tekrar eskisi gibi hassas konuma geldi.Konuda yazan arkadaşlar haklıymış.Sanırım balatalar diske iyice alıştı.Şimdi hassaslıktan bazen sert fren yapmak zorunda kalıyorum.

krm1983
01/12/2012, 01:16
Evet arkadaşlar konu tekrar açılmışken söyleyim bari.Benim frenler tekrar eskisi gibi hassas konuma geldi.Konuda yazan arkadaşlar haklıymış.Sanırım balatalar diske iyice alıştı.Şimdi hassaslıktan bazen sert fren yapmak zorunda kalıyorum.

Kaç km oldu balatalar değişeli?

Sent from my iPad using

ykaya1983
01/12/2012, 13:19
Kaç km oldu balatalar değişeli?

Sent from my iPad using

7000 km oldu.

krm1983
01/12/2012, 16:26
Benim daha 3bin km oldu o zMan daha var alışmasına

Sent from my iPad using

paraddoxx
01/12/2012, 16:35
Benzer durum eski aracımda da olmuştu, diskleri değiştirdim çıktım sanayiden önümde araç aniden durdu ben frenlere basıyorum yok kimsecikler, boşaldı sandım :)
Meğer alışma süreciymiş, bu aralar Punto'nun balataları değiştirsem mi diyorum ama şu anki fren hassasiyetimi kaybetmek istemiyorum...:)

krm1983
01/12/2012, 16:37
Tutmasında bir problem yok ama pedal daha aşağıda tutuyor sadece.

Sent from my iPad using

ykaya1983
11/05/2014, 16:21
Arkadaşlar konunun üzerinden bayağı zaman geçmiş ama benzer bir sorun olduğu için konu açmayım dedim.Dün ön disk ve balataları değişirip arka kampanaları temizlettirdikten sonra zımba gibi bir frenle karşılaşırım diyordum ama tam tersi frenler eskisinden zayıf olduğu gibi frene bastğımda sağa sola sapmalar da oluyor.Usta diski taktıktan sonra ilk zamanlar frenlerin fazla tutmaz demişti.Ne dersiniz diskler alışınca frenler zımba gibi yapıştırır mı aracı?

levan34
14/05/2014, 15:47
İlk ön balata değişimini 38 bin km de yaptırdım,(frene basmayı pek sevmem,sürat yapmam :) ,,,balata ışığı henüz yanmamıştı fakat pedal biraz aşağıda frenleme yapıyordu....kale marka ön balataları taktırdım....3000 km oldu....fren eski orjinal haline yavaş yavaş geliyor...balata değiştiren arkadaşların sabırlı olmalarında fayda var...alışma süreci uzun sürebiliyor.

khanunl
14/05/2014, 17:22

Hidrolikte hava olabilir.Havasını aldırın !

khanunl
14/05/2014, 17:24
Arkadaşlar konunun üzerinden bayağı zaman geçmiş ama benzer bir sorun olduğu için konu açmayım dedim.Dün ön disk ve balataları değişirip arka kampanaları temizlettirdikten sonra zımba gibi bir frenle karşılaşırım diyordum ama tam tersi frenler eskisinden zayıf olduğu gibi frene bastğımda sağa sola sapmalar da oluyor.Usta diski taktıktan sonra ilk zamanlar frenlerin fazla tutmaz demişti.Ne dersiniz diskler alışınca frenler zımba gibi yapıştırır mı aracı?

Rot ayarına baktırın !

karaelmaz
14/05/2014, 18:25

İlk fren balata degisimin de fren zayiftir bir kac bin km devirdikdennsonra balata disce oturur tortu yapar. İlk takilan balata kaygan olur. Suan bnm frenler sertlesti hemde bir anda nedendir bilmiyorum