PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yerli Fiat Linea’da Çin motoru sürprizi

viper
18/07/2007, 17:17
Çinli otomobillerin Türkiye pazarına girme hazırlığı otomotiv sektöründe çeşitli tartışmalar yaratırken, Fiat, Bursa’da üreteceği Linea moodelinde Çinli Chery tarafından üretilen motorlar kullanacak. Fiat Auto CEO’su Sergio Marchionne, "Bizim bu ortaklıktaki asıl amacımız ise Chery ile birlikte Çin pazarı için Linea’ya uygun motor geliştirmek" dedi.
https://www.hurriyet.com.tr/_newsimages/2583782.jpg

TOFAŞ tarafından Bursa’da üretilen ve İstanbul Auto Show Fuarı’nda dünya tanıtımı yapılan Fiat Linea, motorunu Çinli Chery’den alacak. İtalyan Fiat ve Çinli Chery tarafından Ekim ayında imzalanan anlaşmayla, Chery’nin Fiat markalı araçlar için benzinli motor üretmesi kararlaştırılmıştı. Fiat Auto CEO’su Sergio Marchionne, Chery tarafından geliştirilen motorların ilk önce Türkiye’de üretilen Linea modelinde kullanılacağını belirterek, "Bizim bu ortaklıktaki asıl amacımız ise Chery ile birlikte Çin pazarı için Linea’ya uygun motor geliştirmek" dedi.

ÖNCE MOTORLA GİRİYOR: Marchionne’nin bu açıklaması Türkiye’ye girme çabasındaki Çinli otomobil markaları açısından önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Mermerler Grubu’nun Türkiye distribütörü olduğu Çinli Chery, Fiat’la yaptığı anlaşma sonucunda Türkiye’ye otomobilden önce motorla girmiş olacak. Çinli Chery markalı araçların ise Türkiye’ye 2007 yılı ortasında girmesi bekleniyor. Çinli Chery, dünyaya açılmak için bir taraftan Fiat ile birlikte motor geliştirme konusunda anlaşma yaparken diğer taraftan DaimlerChrysler ile küçük otomobil üretme konusunda işbirliği yapmaya hazırlanıyor. Eğer Chery ve DaimlerChrysler arasındaki işbirliği gerçekleşirse, Avrupa ve Amerika’da piyasaya sunulacak Dodge markalı küçük otomobiller Chery tarafından üretilecek.

CHERY İLE EKİM AYINDA ANLAŞTI: İtalyan otomotiv devi Fiat ile Çinli Chery arasında anlaşma geçtiğimiz ekim ayında yapıldı. İmzalanan anlaşmaya göre, Çinli Chery, Fiat markalı araçlar için hem Çin için hem de yurtdışı pazarlar için benzinli motor geliştirecek. Anlaşma uyarınca Chery, Fiat için yılda 100 bin adet 1.6 ve 1.8 litre benzinli motor üretecek. Fiat Auto CEO’su Marchionne, imza töreninde yaptığı açıklamada, "Chery ile yaptığımız anlaşma bize uluslararası pazarlarda daha rekabetçi olmamızı sağlayacak. Chery genç ve modern bir şirket. Sağlam bir teknik altyapısı var ve bu işbirliğinden dolayı çok mutluyum" yorumunu yapmıştı.

FIAT’A ÖZEL GELİŞTİRİLECEK: Marchionne, geçtiğimiz günlerde bu anlaşmanın gidişatı ile ilgili Autonews’un sorularını yanıtladı. "Pazar Çinli motora sahip Fiat’ı kabul edecek mi?" sorusuna, Marchionne, "Chery ile yaptığımız işbirliğinin en önemli noktası, bizim onlarla birlikte motor konusunda teknik olarak çalışma imkanı sağlaması. Bu yüzden motor Fiat’ın ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak geliştirilecek" cevabını verdi. Marchionne, "Chery’nin geliştirdiği motorlar ilk olarak hangi modelde kullanılacak" sorusuna ise şu cevabı verdi: "Biz Chery motorlarını kullanmaya Türkiye’de üretilen Linea ile başlayacağız. Ama buradaki esas amacımız Çin’de de üretilecek Linea için Chery ile birlikte motor geliştirmek. Çünkü İtalya’da ürettiğimiz 1.8 litrelik benzinli motor Çin pazarına uymuyor. Bu yüzden Chery’nin o pazara uygun motor geliştirmesini istiyoruz. Gelecekte bu motorlar bizim global yapımızda da yer alacak."

Mayısta Türkiye’de piyasaya sunulacak

FIAT Linea, 2007 Mayıs ayında ilk olarak 15 bin Euro’dan (28 bin 500 YTL) başlayan fiyatla Türkiye’de satışa sunulacak. Uluslararası test sürüşünün de Türkiye’de yapılacağı Linea, Fiat ve Koç Holding ortaklığı olan Tofaş fabrikasında üretilecek. Türkiye ve Doğu Avrupa ülkeleri için yıllık 60 bin adet üretimi planlanan Linea’nın Batı Avrupa’ya satılmasıyla bu üretiminin artması gündemde.

200 BİN ADET ÜRETİLECEK: Fiat’tan yapılan açıklamada, Linea’nın 2010 yılına kadar Rusya, Brezilya, Hindistan ve Çin’de üretileceği belirtildi. Bunların da devreye girmesiyle 2010 yılından itibaren yılda 200 bin Linea üretilecek. 4 kapılı Linea, Fiat’ın başarılı modeli Grande Punto ile aynı platformda üretiliyor. Fiat’ın gelişmekte olan ülkeler için tasarladığı Albea (Siena)gibi daha ucuz ve düşük sedan sınıfındaki modelinden daha büyük olan Linea, Fiat için Batı Avrupa pazarı için de önem taşıyor.

Alıntıdır:HÜRRİYET - TÜRKİYE'NİN AÇILIŞ SAYFASI (https://www.hurriyet.com.tr)

nasrettinhoca
18/07/2007, 17:30
Bu haber bugünün değil ....Linealar üretildi ve Türkiye de üretilenlerinde çin motoru yok...

viper
18/07/2007, 18:17
Bu haber bugünün değil ....Linealar üretildi ve Türkiye de üretilenlerinde çin motoru yok...
Sadece böyle bi şey fiat a yakışmıyo onu belirtmek için koydum:)

Er-NnN
18/07/2007, 21:53
bence de yakışan bişi deil otomotiv dünyasının italyan devi çin motoru kullanıcak...

kulağa hiç hoş gelmiyo...

ABNEW
19/07/2007, 00:04
Sadece Çin Pazarı için ve bu pazara uygun olması adına üretilebilir bence.Ben bu motorlu Lineaların Tr de ya da Avrupa da göreleceğine pek ihtimal vermiyorum...

ms777
19/06/2009, 21:13
t-jetlerin de çinde üretildiğine dair bir söylenti var bu ne kadar doğru yanlış bilmiyorum. Fakat imalat sektöründe çalışan birisi olarak şunu söyleyebilirim, çindeki üretim yapan fabriklar yeni kurulan fabrikalar oldukları için teknolojileri ve üretim ekipmanları daha yeni ve daha hassas makinalardan oluşuyor. Bu durum bana göre kalite konusunda ürkütücü bir durum değil, ayrıca tv de bahsedilen fabrikayıda izlemiştim gayet modern bir üretim gerçekleştiriyorlar, nerde üretildiğinden ziyade mekanik açısından ne kadar kalite olduğuna bakmak gerekiyor diye düşünüyorum. İşin tabikide ekonmik boyutları var.

Genius
23/06/2009, 23:12
Çin'de her keseye göre malzeme var. Ucuz istersen ucuz, pahalı istersen pahalı. Yeterki kalite satın almak iste. Sen ne istersen adamlar onu kullanıyor. Bence artık Çin paranoyasını aşmamız lazım. Almak yada almamak tamamen sizin tercihiniz.

kukart
24/06/2009, 00:49
Engine katılıyorum
na kadar ekmek okadar köfte..
çinde işçilik ucuz
yaptıkları iş te, talebe ve fiyata göre kalite değişiyor..
Fiat ta keyfinden çine gitmiyo..