PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tekirdağ - İzmir Yol durumu ve yakıt tüketimi

Xenophan
22/08/2012, 09:52
Selamlar,

Geçtiğimiz Cuma akşamı yola çıkıp, dün öğlen geri dönüşe başlayıp gece 00.00 sularında evde oldum.

İzmir optimum önünde kilometreyi sıfırladım. Tekirdağ Yeni çiflikteki evin önüne vardığımda tam 530km olmuştu.

Gidiş yolu İzmir - Balıkkesir - Çanakkale (Lapseki) - Feribot - Gelibolu- Keşan - Malkara - Tekirdağ ve Yeniçiflik.

Yol İzmirden Daha doğrusu dikili den çıkana kadar duble ve gayet güzel nerdeyse otoban ayarında. ama geri kalanında berbat. Yer yer yine bu ayara geldiği yerler var ama sürekli bir yamalı sürekli bir yol çalışması ve sürekli şerit değiştirme.

Özellikle tekirdağdan çıkıp malkaraya geçene kadar asfalt kurumuş tarlalar gibi parçalanmış. İstesenizde hızlanamıyorsunuz. Bütün yolu 70-80-90 arası geldim gittim ve nerdeyse 10 saat sürdü(tek yön)

Gidişte 100km de 4lt ortalamayı gördüm ( artı yolda tüettiğim kahve:) )
Gidişte ortama hız 68km/saat
Dönüş yolunda 4.1lt oldu ortalama
Dönüşteki hıza bakmadım bir an önce uyumak istiyordum ama gidişin altındadır çünkü yolun çok büyük bir kısmını 70-80 arası geldim:)

Yola çıkarken yakıt göstergesi fulden 1.5 çizik öndeydi. Tekirdağa vardım orda dolaştım 200 km kadar, sarı ışık yandı ve shell gtlile fulledim(giderken shell vpower doluydu depoda)

Dönüş yolunda depo neredeyse full doluydu (son çiziğin biraz üzerindeydi). Eve vardığımda yarım depo çizgisinin hafif soluna kaymıştı.

Toplamda 1270km yol yaptım. durum vaziyet bu şekilde.

Yolda gelirken 1042. km de Motor arıza ışığı yandı. ekrandada "motoru kontrol ettiriniz" uyarısı çıktı.
Kitapçığı açıp baktığımda enjektör arızası olduğu ve düşük süratlerde motora çok yük bindirilmeden yola devam edilebileceği ama en kısa sürede servise gidilmesi gerektiği yazıyordu dizeller için.

Bakalım yarın öbürgün bir bakıma sokacağım için bir 400TL kaçmıştı, şimdi ekstra bişeyler binmez umarım.

Bu konuda fikri olan varmı?

Engin_T
22/08/2012, 09:56
Bakım zamanı geldiği için yanmıştır motor ışığı büyük ihtimal..

Xenophan
22/08/2012, 10:03
İnşalah öyledir. Yoksa ekstra bir masrafı kaldıracak bütçe yok araba yatar kapıda en az 1 ay.

lektonstar17
22/08/2012, 12:18
Ben de nasipse hafta sonu Çanakkaleye gidicem.Hatta bu konu ile ilgili başlıkta açmıştım.Biçok arkadaş tekirdağ tarafından gitmemi abartıcak kadar büyük ötçüde çalışmanın olmadığını söylediler. Ama şimdi senin yazdıklarından sonra kefam karıştı.60la 70 le yol mu biter yaw.
https://forum.grandepuntotr.com/genel/39808-sizce-en-mantiklisi-hangisi.html

Xenophan
22/08/2012, 13:01
13.30da çıktığım yol gece 00.00 da sonlandı zaten. bunun bir saati feribotta (30dk karşıya geçmek kalan 30 dk da önceki yanaşan feribotun gitmesini beklemekten)

Ara ara durup benzinliklerde ihtiyaç molası vs vs.

lektonstar17
23/08/2012, 09:19
Arkadaşım valla nerden gidicemi şaşırdm.Geçen sene de aynı sıkıntıyı yaşadım,öyle yoruldum ki araba beni değil ben arabayı taşıdım sanki.Çanakale yolu gözümde acayip büyüdü.

lektonstar17
24/08/2012, 08:52
Uğur nasipse yarın öğleden sonra yola çıkıyorum.yolculuğun çoğunda karanlıkta yolculuk yapıcam.Çukur bonusları toplucaz artık.

Xenophan
24/08/2012, 09:39
İyi yolculuklar hocam.
Bende giderken sizin gibi gece yolculuğu yapmıştım, Allah farlara zeval vermesin :)

Shell benzinliklerde satılan Neskafenin soğuk kahveleri var uyku gelirse tavsiye ederim, iyi geliyor. (Gerçi bizim hanım yolda sürekli termostan kahve servisi yapıyordu bana:) )

lektonstar17
24/08/2012, 10:19
İyi yolculuklar hocam.
Bende giderken sizin gibi gece yolculuğu yapmıştım, Allah farlara zeval vermesin :)

Shell benzinliklerde satılan Neskafenin soğuk kahveleri var uyku gelirse tavsiye ederim, iyi geliyor. (Gerçi bizim hanım yolda sürekli termostan kahve servisi yapıyordu bana:) )

Çok teşekkür ederim.Artık ağırdan ağırdan,mola vere vere bitiricez yolu.Benim hanım da aynı şeyi planlıyor.Termosla kahve servisi yapıcak saolsun.