PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 30000km'de lastik sanki erimiş??

celenlee
18/08/2012, 23:44
TUranza ER300 lastik taktık 2009 Eylül ayında tam 2 sene geçti ve 30000km oldu. Ortadaki kanallarda 4-5 mm var ancak bu kenarda kalan kanallar bi değişik. Sanki lastik erimiş burdaki aralıklar iyice azalmış gibi.

Üzerinde DOT değeri de yazmadığı için lastik tarihlerini anlayamıyorum.
Ben tarihi geçen lastik sertleşir diye biliyorum. Bu neden erimiş gibi gözüküyor ki??

Foto yanımda yok, yarın koyarım.

uzuncocuk
18/08/2012, 23:50
balans sorunu varsa ve uzun süre bu şekilde gidildi ide dış kısım daha fazla aşınabilir.

celenlee
18/08/2012, 23:59
balans sorunu varsa ve uzun süre bu şekilde gidildi ide dış kısım daha fazla aşınabilir.

4tekerde durum aynı, balans vs yok.

ametist
19/08/2012, 00:08
lastik basınçları olması gerekenden düşükse dış taraflar, yüksekse orta kısım çok daha fazla aşınır. sizinkinde de sürekli olması gerekenden düşük basınçla kullanılılmış gibi görünüyor. buradaki "olması gereken basınç" aracın kullanım klavuzundaki basınç veya lastiğin yük endeksine göre üreticisinin tavsiye ettiği basınçtır. öyle usta işi " 30 basalım, olmadı 32, çok zıpladı indirelim 28 olsun" şeklindeki rivayetlerle hareket etmemek gerek.

Luc
19/08/2012, 00:12
Benim Potenza'larda oyle garajimdan gorebilirsin. Dis kisim su tahliyesini daha iyi yapabilmek icin o sekilde dizayn edilmis.

Tahmini konusuyorum tabi gormek lazim lastikleri yinede..

celenlee
19/08/2012, 00:53
Problemli bölge buralar, bu aradaki yatay kanallar erime sonrası azalmış gibi.

Beğenmediğimiz GoodYear NTC Eagle5 lar 60000km'de şimdiki lastiğimizin durumundaydı.

Turanza ER300 diye onca meth duyup aldırdım, Bunların 30000km'de aynı
hale gelmesi çok saçma. Orjinal fotolar inşallah net çıkmıştır. Makine yanımda değil.

https://forum.grandepuntotr.com/attachment.php?attachmentid=22101&stc=1&d=1345326539

celenlee
19/08/2012, 00:55
lastik basınçları olması gerekenden düşükse dış taraflar, yüksekse orta kısım çok daha fazla aşınır. sizinkinde de sürekli olması gerekenden düşük basınçla kullanılılmış gibi görünüyor. buradaki "olması gereken basınç" aracın kullanım klavuzundaki basınç veya lastiğin yük endeksine göre üreticisinin tavsiye ettiği basınçtır. öyle usta işi " 30 basalım, olmadı 32, çok zıpladı indirelim 28 olsun" şeklindeki rivayetlerle hareket etmemek gerek.

Haklısınız, biz de o yüzden aracın kapısında belirtilen değerlere göre lastikleri şişiriyoruz. Yani o noktada da bir problem yok.

Bu arada...
Turanzalarda DOT değeri yazmıyor mu nerden öğrenebiliriz lastik yaşını??

ligdevi
19/08/2012, 00:56

Kesinlikle aynı fikirdeyim havası inik lastikler kenarlardan çokça aşınmaya başlar, araç fazla yakar.Lastiklere nitrojen bastırın bence gerekli basınçlarda, lastiklerde patlak yoksa durduğu yerde kendiliğinden inmez uzun yolda lastikleri soğuk tutar.

celenlee
19/08/2012, 01:13
Kesinlikle aynı fikirdeyim havası inik lastikler kenarlardan çokça aşınmaya başlar, araç fazla yakar.Lastiklere nitrojen bastırın bence gerekli basınçlarda, lastiklerde patlak yoksa durduğu yerde kendiliğinden inmez uzun yolda lastikleri soğuk tutar.

Yukardaki mesajım anlaşılmadı sanırım :) Havalarında sorun yok.

Zaten bu sabah 1 tanesi patladı, 1 tanesi de jantla birlikte yarıldı.(Kaza sonucu). Kaza fotolarını çekerken dikkatimi çekti durum. Babam daha önce de bahsetmişti, Bridston dedin aldırdın bir garip çıktı bunlar diye. GÖrünce bende çok garipsedim.

Luc
19/08/2012, 02:06
Resimdeki lastiklerde bir sorun yok. Yapisi geregi bu sekilde. Kuru performansi ve islakta su tahliyesi icin bu sekilde uretiyorlar :)

Edit: https://m.bridgestonetire.com/mt/en.bridgestonetire.com/Quick_Tire_Search/Find_by_Name?FindBy=TireName

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi