PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : turbo devrini düşürme? esp off tuşu varmı?

hakacoco
17/07/2007, 17:25
arkadaşlar herkese slm yaw şu arabayı beklerken aklıma ilginç ilginç sorular geliyo bende size soruyorum kusura bakmayın artık :D
şimdi grande punto 1.3 90hp dizel araçta bildiğim kadarıyla turbo 3000 devirde devreye giriyo bunu daha aşşağı bi devre çekme imkanımız varmı? faydası varmı? bide başka başlık açmadan bişi daha soriim esp off tuşu varmı bu araçlarda yoksa hep devredemi oluyo esp?

mustafa
17/07/2007, 17:28
turbo 3000 değil 1750 devirden itibaren devreye giriyor

esp off değil ama asr off tuşu var kışın zincirle kullanılacaksa lastik asr off tuşuna basmak gerekiyor

viper
17/07/2007, 18:05
turbo 3000 değil 1750 devirden itibaren devreye giriyor...
Eminmisiniz aceba?
Zaten rölantide kaç devir?

mustafa
17/07/2007, 18:21
Siz arabayı benzinli sandınız herhalde:)

GP dizel motorlular 1750 de turbo devreye girer.3000 devirde vits değiştirilir uzun yolda genelde 2000 devirde sabit hızla giderim ben

viper
17/07/2007, 18:23
Siz arabayı benzinli sandınız herhalde:)

GP dizel motorlular 1750 de turbo devreye girer.3000 devirde vits değiştirilir uzun yolda genelde 2000 devirde sabit hızla giderim ben
Sadece şunu söyleyin, rölantide kaç devirde?
3000 de vites değiştirilcek diye bi kural yok:)

the_Algn
17/07/2007, 18:29
Musatafa ideali söylemiş kural dememiş....

mustafa
17/07/2007, 18:32
Sadece şunu söyleyin, rölantide kaç devirde?
3000 de vites değiştirilcek diye bi kural yok:)

valla bravo 3000 de değiştirme nin kural olmadığını öğrettiniz bana helal olsun.Ben kendi yaptığımı söyledim .Onu niye söyledim dizellin 3000 devirde vites değiştirilebilecek kadar güç verdiğini belirtmek için.Benzinlide ise 3000 de istemez 4500 gibi ister.(unutmadan söyleyim bu da kural değil uygulamayana ceza kesmiyorlar:)))

the_Algn
17/07/2007, 18:35
Rölantide 800 d/dk dir

HIGH FIDELITY
17/07/2007, 19:30
turbo 1750 de devreye giriyor bendekinde. Sesinden de belli oluyor zaten.

viper
17/07/2007, 19:40
Tamam arkadaşlar özür dilerim:)
1750 de devreye giriyormuş, Mustafa abinin dediği gibi benzinli anladım:(

ABNEW
17/07/2007, 20:44
Turbonun max verimi (torku) verdiği devir 1750 dir.Yoksa turbo rolantide bile devrede.Vites değişimi için düz yolda 2000-2500 devir de yeterlidir... Kural değil tabi:):)

dejavu
17/07/2007, 22:10
rolanti soğuk ilk çalıştığında 900-950 devir civarı

rolanti sıcak 800 devir civarı

turbonun devreye girmesi 1750 devir..

maxsimun güç 4000 devir civarı

maxsimun tork 2000 devir civarı

ideal alt kullanım limiti motor sağlığını yitirmeden minimun 1900-2000 devir civarı

vites geçiş (5 vites ) 3000 vites atarsan bir üst vites de 2000 devire düşer buda ideal kullanımıdır..

ama rampa yukarı (rampanın dikliğine göre) 3500 devirde atılırsa bir üst vitesde 2000 civarı devire giriyor.. eğer dik bir rampada 3000 ve altında devirde vites atarsan turbo devrinin altına düşüyorsun genelde, buda o rampada hem senin için hem araba için hemde motor için pek hoş olmuyor...

başka cevap isteyen....

dejavu
17/07/2007, 22:11
ha birde 75 hp ler 190 tork
90 hp ler 200 nm tork
ok mi.?

hakacoco
17/07/2007, 23:01
anladım teşekkürler bana aracın özelliklerini sayan arkadaş öyle söylediği için sorma ihtiyacı duydum bu arada asr tuşu nerde ben göremedim düz viteslerdede varmı acaba? arabayı 1 ağustosta teslim alacağım için inip şimdi bakamıyorumda :D

ABNEW
18/07/2007, 01:27
... motor 1750 devrine geldiğinde yakıt pompalamaya başlıyor..

Ali bu kısmı anlamadım? Sanırım turbo 1750d/d dan itibaren motora max verimi sağlayan basınçlı hava vermeye başlıyor demek istedin?Yakıtın turbo ile bir ilgisi yok çünkü...

Ziyaretçi047
18/07/2007, 03:10
Bir hatayı düzeltelim. Turbo sürekli çalışmıyor. Turbo motora yakıt da göndermez benim bildiğim. Turbo sadece motora giren havayı artırır. Daha çok ve daha basınçlı hava daha şiddetli yanma anlamına gelir ve arabayı hızlandırır. Araba çalışırken turbo çalışmıyor. Trübinler dönse de motora hava girmiyor. Turbonun esas çalışması gaza basmak ile ilgilidir. Gaz bırakıldığı anda motor devri 5000 bile olsa turbo devreden çıkacaktır. Tekrar basıldığında tekrar devreye girer. Ayağı çekip tekrar bastığınızda yaşanan gecikmeden bunu anlayabilirsiniz.
Hatta bundan ötürüdür ki bazı rally arabalarında turbonun sürekli açık kalmasını sağlayan bir tuş bulunur. Bu turbo kapanıp açılma gecikmesini ortadan kaldırmak içindir. Bu tuşun bulunmadığı araçlarda ise sürücü tarafından 3 pedal olayı uygulanır. Fren yapılması gerektiği zaman frenle beraber gaz pedalına da az bir şey basılır. Yani frenleme anında bile gaz pedalı bırakılmaz. Böylece frenleme bitip gaza tekrar basıldığında yaşanacak olan turbo gecikmesinin önüne geçilmiş olur.

ABNEW
18/07/2007, 23:59
Blow-off dan bahsediyorsun sanırım Cihan.Gaza basıp bırakınca devreye girip gereksiz olan basıncı dışarı bırakan sistem.Zaten bu turbonun pallerinin sürekli hareketli olduğunu ispatlar.Hatta bunların seslilerini taktırırlar çuf çuf:)Araç çalışırken hatta durduktan sonra bile belli bir süre turbo palleri hareket eder .Ancak bu pallerin silindirlere ekstra basınç gönderebilmesi için pallerin eksoz türbülansı ile yeterince tahrik edilmesi gerekir.Bu mjtdlerde 1750d/d da gerçekleşiyor...

Er-NnN
19/07/2007, 01:06
zaten bütün turbolarda bu sistem vardır sessiz versiyonun adı yanlış hatırlamıyosam dump-valve di... :)

ABNEW
19/07/2007, 01:14
zaten bütün turbolarda bu sistem vardır sessiz versiyonun adı yanlış hatırlamıyosam dump-valve di... :)

Kesinlikle haklısın Eren;) Çuf çuf larla değiştiriyorlar bunları...

Ziyaretçi047
19/07/2007, 13:03
Çuf çuf diye bahsettiğin olayın adı blow-off. Bunun tek amacı dediğin gibi sesin dışarıya daha çok çıkmasıdır. Blow-off her araçta olmayabilir. Turbo olan her araçta ufaktan bir fıs sesi gelir. Bahsettiğim konu bu değil. Tamamen turbo nun çalışma prensibinden bahsettim.

ABNEW
19/07/2007, 16:30
Cihan yazmış olduklarının büyük bir kısmı dump-valve ile ilgili.Yani gaza basıp bırakınca gereksiz basıncın dışarı atılıp (Kullanılmayan basıncın geri tepmesini önlemek için) turbo gecikmesini önleyen ve tekrar gaza basınca basınçlı havanın tekrar silindirlere dolmasını sağlayan sistem

Turbonun çalışma prensibinden esas ben bahsettim önceki mesajımda:)

Blow-off dan bahsediyorsun sanırım Cihan.Gaza basıp bırakınca devreye girip gereksiz olan basıncı dışarı bırakan sistem.Zaten bu turbonun pallerinin sürekli hareketli olduğunu ispatlar.Hatta bunların seslilerini taktırırlar çuf çuf:)Araç çalışırken hatta durduktan sonra bile belli bir süre turbo palleri hareket eder .Ancak bu pallerin silindirlere ekstra basınç gönderebilmesi için pallerin eksoz türbülansı ile yeterince tahrik edilmesi gerekir.Bu mjtdlerde 1750d/d da gerçekleşiyor...

heartfever
19/07/2007, 18:23
daha önce esp nin kapatılamadığı yazılmıştı. asr off tuşu acaba genel bir off durumu yaratıyor olabilir mi güvenlik paketi için. bir ara yokuş yukarı beklerken hillholder devrede tabi. ayağımı frenden hafifçe kaldırdım ve tekrar frene bastım o sırada bir sertlik oluştu frende. hillholderin de devreden çıktığını hissettim ve araba giderken asr off ışığı sürekli yanmaya başladı. (kalkışta pati falan oluşacak durum yoktu yani asr devreye girmedi o sırada) sonra bayaa bir süre o ışık yanık gittim daha sonra sağa çekip kontağı bir kapatıp açtım (bilgisayar gibi) düzeldi alet. yani diyorum hillholder bozulunca asr de gidiyorsa, asr yi kapatmak bilmeden diğer güvenlik elemanlarını da kapatmaya sebebiyet veriyor olmasın.

CihanÖzdamar
04/09/2007, 11:52

CİHANIN bahsettiği tuş ALS die bir sistem rallilerde N4 ve A8 sınıfında yani Grup N mitsubishi Evo ve subaru imprezalarda mevcuttur arıca tüm WRC modellerinde..
blow off ayak gazdan çekildiğinde yük turbonun pervanelerine binmesin aniden yavaslamasın diye turboyu korumak üstüne bir sistemdir esasında güzel sesi de bir zevk unsurudur..
ALS ise turbo lag ını ortadan kaldırmak için kullanılır yanlış bilmiyorsam beyine sürekli turbonun çalışması için gerekli komutları verir ve turbo sürekli gaza duyarlı halde bekler.. bunun sebebi ralli de saliselerin konuşulmasıdır ve 10km de 500 viraja giriyorsak her virajdan çıkışında 0,1sn lik bir turbo beklemesi yaşandığında size 50 sn eder :)
ALS nin motoru korumak yada turboyu korumak gibi bir misyonu yoktur sadece turboyu hep verimli kılar,ALS ninde dillere destan bir sesi vardır :)

ALS olmayan yani bizimki gibi yol araçlarında ise virja girildiğinde turbo basıncı düşmesin diye sol ayakla fren uygulanır ve sağ ayakla gaza basmaya devam edilir.. gaza basılması elbette fren kuvvetını ters yonde etkıler ancak bu teknık ztn dogru yerde dogru zmn da elverişlidir :)

bildiklerimi paylaşmam umarım ukalalık olarak algılanmaz iyi forumlar

ABNEW
05/09/2007, 17:22
CİHANIN bahsettiği tuş ALS die bir sistem rallilerde N4 ve A8 sınıfında yani Grup N mitsubishi Evo ve subaru imprezalarda mevcuttur arıca tüm WRC modellerinde..
blow off ayak gazdan çekildiğinde yük turbonun pervanelerine binmesin aniden yavaslamasın diye turboyu korumak üstüne bir sistemdir esasında güzel sesi de bir zevk unsurudur..
ALS ise turbo lag ını ortadan kaldırmak için kullanılır yanlış bilmiyorsam beyine sürekli turbonun çalışması için gerekli komutları verir ve turbo sürekli gaza duyarlı halde bekler.. bunun sebebi ralli de saliselerin konuşulmasıdır ve 10km de 500 viraja giriyorsak her virajdan çıkışında 0,1sn lik bir turbo beklemesi yaşandığında size 50 sn eder :)
ALS nin motoru korumak yada turboyu korumak gibi bir misyonu yoktur sadece turboyu hep verimli kılar,ALS ninde dillere destan bir sesi vardır :)

ALS olmayan yani bizimki gibi yol araçlarında ise virja girildiğinde turbo basıncı düşmesin diye sol ayakla fren uygulanır ve sağ ayakla gaza basmaya devam edilir.. gaza basılması elbette fren kuvvetını ters yonde etkıler ancak bu teknık ztn dogru yerde dogru zmn da elverişlidir :)

bildiklerimi paylaşmam umarım ukalalık olarak algılanmaz iyi forumlar

Cihan her ikisinden de iç içe bahsetmiş sanırım yazısında:)ben blow-off la ilgili kısıma yönelik açıklamalar yaptım sadece.Als den haberim yok.Yazdıklarımda mutabıksak ki öyle olmalıyız bir sorun yok.

Açıklama için teşekkürler...