PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç Muayenesi Hakkında Yardım

ahmetomac
13/08/2012, 10:48
Herkese selamlar,

Aracımın Ağustos ayında muayenesi bitiyor, ya da şu an bitmiş de olabilir.
GP benim ilk arabam ve böyle yasal konularda sıfır bilgiyim desem yeridir.
Bana muayene konusunda aşama aşama bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

Bir de internette biraz araştırdım, LPG'li araçlar için sızdırmazlık raporu gerekiyormuş. BU raporu nereden alabilirim?
Daha başka muayeneye gitmeden alınması gereken belgeler var mı?
Beni yönlendirebilirseniz çok memnun olurum. :)

cann
13/08/2012, 11:15
*öncelikle tüvtürkden randevu almanı öneririm,gerçi almadan gitsende çok beklenmiyo eskisi gibi,
*sonra sızdırmazlık raporu alman gerek,sana en yakın oto sanayi de vardır muhtemelen veya tüvtürk ün çevresindede olabilir,
* egzost muayenesi artık tüvtürk istasyonlarındada yapılıyor,başka bi yere gitmene gerek yok,vergi ,trafik cez. borcun varsa önceden hallet,
*yangın tüpün ün tarihini kontrol et,
aslında bunların hepsini tüvtürkün sitesine girersen görebilirsin,

sadece "kesin bir kerede geçerim" ön yargısıyla gitme,sonra sinirin bozulmasın
örnek ben muayeneye gitmeden önce "far ayarı" yaptırmıştım problem çıkmasın diye,herşey tamam bir tek farlar ayarsız çıktı muayenede :)))))kolay gelsin sana ..

Ziyaretci040
13/08/2012, 11:18
Özellikle aydınlatma ve sinyal aksamına iyice dikkat et. Frenlerin.Yangın tüpün ve ilk yardım çantanın eksiksiz olması. Sonrasında sızdırmazlık raporu olmadan geçen günlerde aracımı muayeneden hafif kusur olarak geçirdim.zaten sızdırıp sızdırmadığına daha içeri girmeden bakıyorlar.Ama olmasında fayda var.

https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/default.aspx

adresinden randevu için adım adım yönlendiriyor.Al eline ruhsatı devam et :)

Hella korna falan varsa , xenon kit falan varsa söktür öyle git kesinlikle geçmiyor.He bide ekzos falan takdırdıysan sök...

ahmetomac
13/08/2012, 11:39
Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. :)

Korna, xenon ya da egzoz yok Allah'a şükür. :)
Ama aydınlatma diyince aklıma geldi, farlar açıldığında arkadaki stoplar ikişer ikişer yanıyor ya, bende sağ arka stopta ortadakinin ampulu patlamış, sinyalin altındaki.
Soldaki çift sağdaki tek yanıyor yani.
Böyle şeyler de sorun ediliyor mu muayenede?

Bugün tüvtürk'ün sitesine de bakacağım Can Bey, sağolun. :)

Carolita1907
13/08/2012, 11:45
* egzost muayenesi artık tüvtürk istasyonlarındada yapılıyor,başka bi yere gitmene gerek yok,vergi ,trafik cez. borcun varsa önceden hallet,

ödemeden de gidebilir :)

Ben geçen sene ödemeden muayeneye. Ama gib.gov.tr'den kontrol et.
Eğer orada gözükmüyorsa sıkıntı yok..

ahmetomac
13/08/2012, 13:27
Tamamdır, sağolun. :)

Fuzuli
15/09/2012, 16:20
Ek bilgi.. Muayene tarihi geçen her ay için %5 cezalı ödüyorsunuz muayene ücretini...