PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracı çalıştırırken titreme-boğulma

sanyu
10/08/2012, 11:01
s.a arkadaşlar.Hayırlı ramazanlarınız olsun.
1 haftadır bi sorunum var. Aracımı sabah çalıştırıyorum.Araba tir tir titriyor ve motor bogulacak gibi oluyor.Bende yine öyle yapınca biraz gaza bastım sonra motor arıza ışığı yaktı.IŞIK Yanmasına ragmen Yagına suyuna kayıslara baktım yoluma devam ettim.Bu sadece sabah ilk çalıştırmada oluyor.Gün içindeki diğer çalıştırmalarımda olmuyor.Sorun ne olabilir acaba?
aracımda landirenzo omegas lpg sistemi mevcut. Lpg ile ilgili oldugunu düşünmüyorum.Benzindeyken yapıyor bunu.

sanyu
10/08/2012, 11:24
fikri olan var mı arkadaşlar.

sanyu
10/08/2012, 11:47
dostlar bu rolantide titreme sorunum ne olabilir?

eexelanss
10/08/2012, 13:53
Kardeş sorunun iki kaynağı olabilir büyük ihtimal lpg den kaynaklıdır yada yakıt pompasından
Aynısı başıma geldi ordan biliyorum..
Sorunun sebebine bir yazıyla alıntı yapıcam.

Yakıt yönetimi aracın ECU’ su tarafından SFT –Short Fuel trim ve LFT-Long Fuel trim stratejilerine göre yönetilir.
Anlık yakıt yönetimi diyebileceğimiz SFT, kapalı devre yakıt kontrolü (Closed Loop) esnasında devrededir ve O2 sensöründen gelen bilgilere göre püskürtülen yakıt miktarını ayarlarken kullanılır. Bu program araç ilk çalıştırılırken, motor soğukken, ani hızlanmalarda, cutt-off’ ta ve gaz kelebeği ful açıkken devrede değildir. (Open Loop Fuel Control System)
Anlık yakıt düzeltme değerleri aracın belleğine kaydedilmez ve kontak kapatılınca silinir.
Yukarıdaki durumlarda yakıt kontrolü LFT denilen (Ortalama Yakıt Tüketimi) ve aracın belleğine kayıtlı ana yakıt stratejisine göre yapılır. Ana yakıt yönetimi de diyebileceğimiz LFT, anlık yakıt tüketimi olan SFT değerlerine göre devamlı modifiye edilir. Ancak bu LFT değerleri aniden ve hızlı olarak değişmez ve aracın kontağı kapatıldığında silinmez. Araç her defasında aracın belleğine kaydedilmiş bu ortalama yakıt tüketimi değerlerine göre aracı çalıştırmaya programlanmıştır.

İşte ince ayarı iyi yapılmamış LPG’ li araçlarda sıkıntı burada başlamaktadır.

Anlık yakıt düzeltme motor sıcakken gayet iyi algılanıp araç LPG’ de çok rahat ve sıkıntısız çalışmaktadır. Ancak fakir karışım nedeniyle anlık yakıt tüketimi devamlı ortalamayı düşürmekte ve LFT eksiye doğru gitmekte ve bu değerler ECU’ nun belleğine kayıt edilmektedir.

Sebebi LPG ile ince ayarların hassas bir şekilde yapılmamasından kaynaklanmaktadır.

Benzin haritasını ilk haline getirmeden LPG programını yeniden yapmak çözüm olmamaktadır.

2 türlü çözüm vardır.

A- Araç Ortalama yakıt parametreleri düzelinceye kadar benzinle çalıştırılacaktır. Araçtaki benzin ECU’ su yazılımına bağlı olarak bu süre 1 veya 2 gündür. Aracın soğukken ilk çalıştırması düzelince LPG servisine gidilecek ve LPG sıfırdan programlanıp aracın rölanti ve yol ince ayarları dikkatlice yapılacaktır.

B- Aracın servisine gidilerek benzin ECU’ sundaki yakıt parametreleri silinip ECU güncellenecek ve soğuk motorda ilk çalıştırmanın düzeldiği görülünce LPG servisine gidilip LPG programı sıfırdan yapılacaktır.

Bir diğer sebebide yakıt pompası olabilir demiştim..
Sebebide şu, aracının benzin deposunu sürekli olarak benzin ışığı yanar vaziyette yada diplerde geziyorsan bundan kaynaklı bu sorunu yaşıyorsundur. Çünkü tam net açıklamasını bilmiyorum ama benzin pompasının uzun süre bu vaziyette tembelleştiğini duydum.. Tavsiyem arada sırada benzin deposunu yarıya kadar doldurman..

BUrda yazdıklarımı yap sorununun çözüleceğine eminim..

Geçen yıl aynı sorun başıma geldi Bende benzinden sanıyordum ama işin aslı öyle değilmiş.. İki gün benzinde kullandım ve araç düzeldi. Hiç gaza almadan aracı montajı yaptırdığım yere götürdüm ve ince bir ayarla düzeltildi.. Bir ay öncesine kadar yine böyle birşey geldi başıma. Yine aracı benzine aldım ama busefer bir depo benzinle kullandım düzelmedi. Sonra benzin pompası olayı geldi aklıma. Uzun süredir yarıya kadar doldurmuyordum benzin deposunu. Gittim benzinliğe doldurdum. Sabah kontağa bir bastım problemden eser yok :)

Yazdıklarımı dikkate alırsan problemin çözlür mehmet kardeşim. Tabi extra bir arıza yoksa aracında..

sanyu
19/08/2012, 16:43
oguzhan bey cok tesekkür ederim bilgilendirmeniz için...Yazınızı daha yeni gördüm. en son dediğiniz gibi 100 liralık benzin aldım.sorun düzeldi....bazen çok hafif yapıyor.bi süre benzinle bineceğim.hayırlısı.

eexelanss
24/08/2012, 16:19
Rica ederim ne demek..