PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hani şu kapı açılınca gelen ses var ya... Ara ara gelmeye devam ediyor??

celenlee
09/08/2012, 00:59
Puntolarımızda hani şu sürücü kapısını açınca gelen meşhur ses var ya :)
Sanırım dualogic şanzımanla ilgili bir durum, hirolik sıvısıyla ilgili olabilir.

O ses bende aracı çalıştırdıktan bir süre sonra yeniden geliyor. Yolda iken de ara ara geliyor, nasıl mı:

1-Mesela araca bindiğimde zaten standart geliyor.
2-Sonra aracı çalıştırıyorum ve biraz bekledikten sonra vitesi N'den 1 e alıyorum o ses yeniden geliyor.
3-Yolumda gidiyorum, aradan epeyce vakit geçiyor, atıyorum tümseğe girince, ya da sokak köşe dönünce, manuel olarak 2'den 1'e küçültüyorum ve o ara bu ses yine geliyor.

Ara ara sesin gelmesi normal mi?
Sıfır dualogic kullanan arkadaşlarda da ara ara bu ses geliyor mu?

biancoangelo
09/08/2012, 01:32
arkadaşın arabasını bayaaa kullandım ama o ses ilk binerken oluyodu. Benim araç zaten düz şanzıman... Umarım bilen arkadaşlar yazacaktır. hayırlı Forumlar.

ozgurse
09/08/2012, 13:16
Benim dualogic aracımda da aynı dediğiniz gibi ara ara o ses geliyor. Normal olduğunu düşünüyorum.

fausto2005
09/08/2012, 14:18
Benimkinde sadece ilk bindiğimde oluyor.

Gorky
09/08/2012, 14:29
Bizimkide dualogic. Kapıyı açınca ve bazende kontak açık olduğu yerde durunca ara sıra geliyor o ses

celenlee
09/08/2012, 14:53
Sıfır alan arkadaşlarda da aynı şekilde oluyorsa problem yok.
Aracı 2. eldığım için öncesini bilemiyorum. Acaba hidroliğinde bir eksilme vs mi var da durup durup ses çıkartıyor diye korkmuştum :)

Sizin araçlar kaç senelik?
Benimki 4Yılını dolduruoyor 51000km'de, bu zamana kadar da dualogic hidrolik sıvısının değiştiğini düşünmüyorum. Sizler hiç değiştirttiniz mi?

onurgenc87
09/08/2012, 20:09
Hava filtrelerinden geliyor diye biliyorum ben o sesi kapakçıklar açılıyormuş falan... :)

onn.off
09/08/2012, 22:39
Problem yok arkadaşlar o ses maserati bile var şanzıman dişlilerini yağlar fiat grubunda bu yağlayıcı motor biraz görültülü çalışır asıl ses gelmiyorsa problem var demek benim 2 tane puntom oldu ilki grande punto ve şu anki punto evo 1.4 77 HP Dualogic Sıfır almıştım merak etmeyin

celenlee
09/08/2012, 23:28
Problem yok arkadaşlar o ses maserati bile var şanzıman dişlilerini yağlar fiat grubunda bu yağlayıcı motor biraz görültülü çalışır asıl ses gelmiyorsa problem var demek benim 2 tane puntom oldu ilki grande punto ve şu anki punto evo 1.4 77 HP Dualogic Sıfır almıştım merak etmeyin

Yani sizde de ara ara geliyor bu ses, sürüş esnasında, ya da rolantide dururken?

tonymontana
09/08/2012, 23:50
Puntolarımızda hani şu sürücü kapısını açınca gelen meşhur ses var ya :)
Sanırım dualogic şanzımanla ilgili bir durum, hirolik sıvısıyla ilgili olabilir.

O ses bende aracı çalıştırdıktan bir süre sonra yeniden geliyor. Yolda iken de ara ara geliyor, nasıl mı:

1-Mesela araca bindiğimde zaten standart geliyor.
2-Sonra aracı çalıştırıyorum ve biraz bekledikten sonra vitesi N'den 1 e alıyorum o ses yeniden geliyor.
3-Yolumda gidiyorum, aradan epeyce vakit geçiyor, atıyorum tümseğe girince, ya da sokak köşe dönünce, manuel olarak 2'den 1'e küçültüyorum ve o ara bu ses yine geliyor.

Ara ara sesin gelmesi normal mi?
Sıfır dualogic kullanan arkadaşlarda da ara ara bu ses geliyor mu?

O ses gelmezse kork. Aracındaki vites kutusu özel bir vites kutusu değil. Standart manuel 5 ileri fiat vites kutusu neyse o vites kutusu sende de mevcut. (Belki dişli oranları farklıdır yalan atmış olmayayım.) Ancak manuel viteste vites kolunu ileri geri ittirdiğimizde senkromeçin hareketini sağlarken, dualogic gibi viteslerde bu hareket vites kutusunun üzerine akuple bir robot tarafından sağlanıyor. Bu robot kolunun çalışması içinde bir basınca ihtiyaç duyuluyor. Bu basıncı sağlamak ve vitesi harekete hazır tutmak adına bir adet pompa görev yapmakta. Ön kapıyı açtığınızda gelen ses bu pompanın sesidir. Eğer ki bu ses gelmiyorsa bir sıkıntınız var demektir.

Duyduğunuz ses, şanzuman dişlilerinin yağlanma sesi değildir. Dişliler pompanın üzerlerine yağ fışkırtmasıyla yağlanmazlar. Ses robotun fonksiyonunu yerine getirebilmesi için kullanılan pompadan gelmektedir. Sürüş esnasında da duyulması normaldir çünkü o esnada da basınca dolayısıyla pompaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Şanzuman yağı dualogiclerde 60 yada 80bin km'de değişiyordu emin olamıyorum şimdi. Öncesinde değiştirmenize gerek yok.

Hava filtrelerinden geliyor diye biliyorum ben o sesi kapakçıklar açılıyormuş falan... :)

size kim dediyse sağlam sallamış.

ken01
10/08/2012, 10:03
bende sadece şoför kapısını açtığımda duyuyorum o sesi. yolda giderken duymadım hiç yada farkında olmadım.

2012punto54
13/08/2012, 12:57
bende aracı yeni aldım sıfırda ve dualogic
benimde dikkatimi çekti o ses bende de var ama sadece sürücü kapısını açarken yolda almadım o sesi bi sorun olduüunu sanmıyorum çok fazla takma kafana zevkini çıkarr.

celenlee
13/08/2012, 15:01
bende aracı yeni aldım sıfırda ve dualogic
benimde dikkatimi çekti o ses bende de var ama sadece sürücü kapısını açarken yolda almadım o sesi bi sorun olduüunu sanmıyorum çok fazla takma kafana zevkini çıkarr.

Belirli bir yol sesinin üstünde zaten duyulmaz da, hani sokak aralarında dolanırken, camınız açık olur, köşe falan dönerken, tümsekten geçerken vites değişimi öncesi, ara ara duyar oldum sesi. O yüzden kıllandım. Yoksa ilk çalıştırmda zaten bu ses arabamız için farz :)