PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Periyodunda Kayma var Vuruntu var (Titreme periyodu değişiyor)

celenlee
09/08/2012, 00:18
EDİT:
Araç ilk çalıştırıldığında ısınana kadar bu problem mevcut. SOĞUK MOTORda.

***Bir de motor sıcak bile olsa KLIMA MOTORU ve RADYATOR FANI çalışırken de benzer bir etki oluyor.
------------------------------------------------------

Aracı aldığımdan beri olan bir şey var ama pek önemsememiştim bu güne kadar, yıllık bakımı geldiğinde Erhan ustaya bir sorarım diyordum ama dayanamıcam önce sizlere sorayım :)

Rolantide araç çalışırken hafif bir vuruntu var, direksiyondan da net hissedebiliyorum, sesten de net anlaşılıyor.

Periyodik bir vuruntu. Ama periyodu ise sürekli değişiyor. Periyot kısalıyor kısalıyor kısalıyor ve geçiy yapıp yeniden uzundan başlıyor.
Çok absürt bir tabir olacak ama şu şekilde ifade edebilirim vuruntunun sıklığını:

vııııııır vıııııır vıııııır vıııır
vııır vııır vıııır vııır
vıır vıır vıır vır vır vır vır vır vır vır vır vıııııır vııııır vıııır vıııır.... şeklinde döngü var.

BU vuruntu dediğim sanki anlık motorun kasılması, boğulması gibi birşey, ne oluyosa motor anlık kasıyo kendini ve sonra rahatlıyor. Devir göstergesinde bir oynama gözükmüyor ama. Bariz kasıyor motor veo ara titreme meydana geliyor çok anlık bir olay.

Bu neden kaynaklanıyor olabilir??

EDİT:
Aklıma ateşleme ya da yanma ile ilgili bir düzensilik geliyor, çünkü periyottaki kayma bile periyodik :)

Sübap ayarı diye bir şey var mı? Ya da zamanlama ayarı diye? Ya da ateşlemede gecikme diye bir şey sözkonusu oluyor mu zaman içerisinde?? Bujilerden ya da buji kablolarından kaynakalanabilir mi??

Ek bilgi:
1-LPG YOK
2-Benzinden kaynaklanmıyor, tüm firmaları denedim bu güne kadar hespisnde aynı şekilde olay mevcut.
3- Araç 51000km oldu,Son bakım 40000km'de Eylül 2011'de yapılmış yetkili serviste. Ben aracı 44500km'de aldım ve aldığımdan bu yana bu sorun var sayılır. Muhtemelen sorun artmış olacak,ki ilk aldığımda bu kadar dikkatimi çekmiyordu.

4-Neden erken bakıma girmedim: Çünkü yağın senesi dolmadı, bujilerin km'si dolmadı, hava filtremi de 2 kere temizledim, zaten hava filtresiyle alakası yok durumun çünkğ filtre temizken de yapıyordu ;)

mutunch
09/08/2012, 00:23
LPG var mı? Benim arabada LPG'deyken hafif bir vuruntu oluyor ama benzinde sıkıntı yok gibi duyuyorum.

celenlee
09/08/2012, 00:33
LPG var mı? Benim arabada LPG'deyken hafif bir vuruntu oluyor ama benzinde sıkıntı yok gibi duyuyorum.

LPG yok benzinde yapıyor.

Ayrıca bu zamana kadar tüm markaları denedim hepsinde de oluyor bu olay ;)

celenlee
09/08/2012, 00:43
Aklıma ateşleme ya da yanma ile ilgili bir düzensilik geliyor, çünkü periyottaki kayma bile periyodik :)

Sübap ayarı diye bir şey var mı? Ya da zamanlama ayarı diye? Ya da ateşlemede gecikme diye bir şey sözkonusu oluyor mu zaman içerisinde?? Bujilerden ya da buji kablolarından kaynakalanabilir mi??

Ziyaretçi051
09/08/2012, 08:20
Alternatör kayışı olabilir kayışın üzerine az bi su dök ne olaca bakalım ses

1ocak2011
09/08/2012, 08:37
Vuruntu yapan Motor takozu olabilirmi?

celenlee
09/08/2012, 10:25
Sabah bakmak aklıma gelmedi, iş yerine gelince durudm dinledim aynı şekilde bir titreme kasma. Epeyce dikkat kesildim, Sonra birden düzeldi ses kesildi ve anladım ki Radyatör fanı sallıyormuş bu kadar aracı ve o kasılma sesleri falan o fandan geliyormuş.

Bazen durduğum yerde klima motoru da çalışıyor kontok kapatana kadar. Klima motoru devredeyken de çok ciddi sallantı ve sesler geliyor.

Yani sorun Klima motoru ve radyator fanında.

Yorumlar için teşekkürler..

Xenophan
09/08/2012, 11:34
Araç durduktan ve stop ettikten sonra motor tarafından gelen (hava kaçağı gibi) tıslama sesi normalmidir peki?

celenlee
09/08/2012, 23:31
Sabah bakmak aklıma gelmedi, iş yerine gelince durudm dinledim aynı şekilde bir titreme kasma. Epeyce dikkat kesildim, Sonra birden düzeldi ses kesildi ve anladım ki Radyatör fanı sallıyormuş bu kadar aracı ve o kasılma sesleri falan o fandan geliyormuş.

Bazen durduğum yerde klima motoru da çalışıyor kontok kapatana kadar. Klima motoru devredeyken de çok ciddi sallantı ve sesler geliyor.

Yani sorun Klima motoru ve radyator fanında.

Yorumlar için teşekkürler..

Az önce işten çıkarken yeniden inceledim.
Klima kapalı ve radyatör fanı kapalı iken, motor soğukken anlattığım durum geçerli.

abulbul08
09/08/2012, 23:38
Motorun altında koruma demiri var. O demir motora yaklaşmış olabilir. Soğukken vuruntunun sebebi olabiliyor bazen.

Birkan61
09/08/2012, 23:43
Motorun ateşlemesi erken olabilir.. Yakıt pompasının, yakıtı silindire erken basması vuruntuya sebep olduğundan pompa ayarlanır.
Silindire su kaçıyor olabilir.. Suyun yanma odasına girme sebebi araştırılıp, bunun önüne geçilir.
Yatak boşluklarından olabilir.. Yatak boşlukları yeniden ölçülür, varsa yatak boşlukları alınır.

Bu saydıklarım vuruntuya sebebiyet verecek başka nedenler..

Du Hast
10/08/2012, 09:33
Radyatör - Klima fanının aracı titretmesi normal ancak aşırı titreşim yapıyorsa bağlantılarını kontrol ettirin.

Klima kompresörünün çıkardığı seslere girmek istemiyorum. Bazı şeylere zehir gibi çalışan italyanın kafası adam gibi klima kompresörü yapmaya yetmemiş aklı.

celenlee
10/08/2012, 10:51
Radyatör - Klima fanının aracı titretmesi normal ancak aşırı titreşim yapıyorsa bağlantılarını kontrol ettirin.

Klima kompresörünün çıkardığı seslere girmek istemiyorum. Bazı şeylere zehir gibi çalışan italyanın kafası adam gibi klima kompresörü yapmaya yetmemiş aklı.

Dediğiniz gibi fan bağlantılarını bir elden geçirteceğim bakıma sokunca.

Peki motor ısınana kadar peryodik olmayan titreme her araçta varmı acaba? Isınınca hiçbir sorun kalmıyor.