PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Devrinin Aniden Fırlaması

Denizzz
14/07/2007, 15:13
bugün mahmutbey gişelerinden otobana girmemle aracım vites değişimlerinde sorun çıkarmaya başladı...

şöyle ki: 1'den 2'ye 3000devirde atıyor, ancak vitesin 2'ye geçmesiyle birlikte devir birden 6000e fırlayıp yeniden normal durumuna geri dönüyor...2'den 3'e geçerken, 3'ten 4'e geçerken yine aynı sorun vardı...devir, vites değişim anında birden fırlayıp 5500e kadar, sonra olması gereken durumuna geri dönüyordu...

kıçımdan ter akıtarak arabayı beylikdüzü birmota kadar götürdüm sabit viteste...bu arada aracım dualogic, ancak aynı durum manuel kullanımda da yaşanıyor mu diye de test ettim...yine aynı sorun oluştu...örneğin 2500 devirde 3'ten 4'e atıyorum, devir saniyelik de olsa 5500e kadar çıkıp sonra normal haline geliyor...bu esnada araç da hayli kasılıyor tabii haliyle, motor sesi falan tavan yapıyor...

birmottakiler çok yardımcı oldular...ancak ben kontağı servis girişinde kapattığımdan, test sürüşüne çıktığımızda sorun tekrarlanmadı...

daha sonra bilgisayara bağladılar aracı...ancak herhangi bir sorun tespit edilemedi...

daha önce bu tip bir sorun yaşayanınız var mı acaba ??? ya da tavsiyeleriniz...

şimdiden çok teşekkürler...

BERKAY
14/07/2007, 15:17
bizim basımıza gelen ibrelerımızın hızla yukselıp dusmesı bu sorunda yol bılgısayarı programından ve kolay halledebılen bı durum

Denizzz
14/07/2007, 15:26
iyi de benim sorunum sadece motor devir göstergesinin aniden yükselmesi değil, motor devri de yükseliyor...birmotta zaten ilk sordukları soru bu oldu...motor devriniz de yükseliyor mu diye sordular...

sizin bahsettiğiniz durumda onların dediğine göre, radyo sesi aniden fırlıyormuş mesela hız göstergesinin yanında...onların da aklına ilk gelen şey sizin düşündüğünüz oldu...

ancak benim göstergelerimde bir sorun yok...arabanın devri gerçekten yükseliyor ve araç yüksek bir motor sesiyle birlikte kendini kasıyor...

BERKAY
14/07/2007, 15:34
senin durumunun farklı oldugunu anladım ılk mesajında bende bızım basımıza bukadarı geldı bıde aklıma gaz telı geldıde oda ımkansız ve onuda hemen görürlerdı umarım sorun ortandan kalkar ve bırdaha yasamazsın

Denizzz
14/07/2007, 15:38
ilgin için çok teşekkürler...dönüş yolunda her şey normaldi...ancak insan ister istemez tırsıyor...sebebini öğrenebilseydik, içim daha rahat olurdu...

dejavu
14/07/2007, 15:49
ewet bu konuyu ilk defa duyuyorum..
bizde olanlardan farklı bir durum.. bendede olmuştu bu ama sadece gösterge tablosundan ibaretti.. sadece motor hız paneli durmaya yakınken bile 80 km hızı gösteriyordu.. ama motor normal olması gereken düzeyde idi.. hızı zaten görebiliyorsun durmak üzeresin hatta durmuştum bile tam o anda. ivme sıfır olmuştu yani. ama sizinki farklı bir durum.. yazılım değilde mekanik olabilirmiş gibi geliyor ama yanlışda yönlendirmiş olmayayım.. geçmiş olsun umarım bir daha olmaz böyle bir sorun.

Denizzz
15/07/2007, 21:54
arkadaşlar yok mu bir fikri olan...

neyse yarın yeniden gitmem gerek zaten servise...tekrar bir anlatırız derdimizi...

mekanik mi elektronik mi onu anlayabilseydik keşke...

stuncar
16/07/2007, 21:33
arkadasım bende fıkrımı soylıyım sana debrıyaj balatasına sıvı bı madde gelmıs ıse vıtes geçişlerinde devır yukselmesı yapar devır yukselır ve olması gereken devre gerı duser benım fıkrım bu ıy şallah onemlı bısı yoktur sende ograsmazsın

Muhendis06
16/07/2007, 22:30
1-Arac durur vaziyette , vites bos konumda iken gaz pedaliyla motor devrini istediginiz gibi yukseltebiliyor musunuz?

2-Geri vitese takip biraz yol gidip, durup, tekrar bosa atarken de motor devri kendiliginden yukseliyor mu?

volkanmet86
18/07/2007, 18:46
muhtemelen vitesten kaciriyordur

Denizzz
19/07/2007, 16:03
1-Arac durur vaziyette , vites bos konumda iken gaz pedaliyla motor devrini istediginiz gibi yukseltebiliyor musunuz?

2-Geri vitese takip biraz yol gidip, durup, tekrar bosa atarken de motor devri kendiliginden yukseliyor mu?

o an can havliyle servise gidip aracı oraya park ettim...kontak kapanınca da, bilgisayar kendini resetliyormuş...o nedenle yazdıklarınızı test etme fırsatı bulamadım maalesef...servistekiler de sorunun kaynağını bulamadılar dolayısıyla...en azından sorun bir daha tekrarlanmadı...

Best
27/07/2007, 01:01
slm dostum bence debriyaj baskı balatada sorun olabilir. bende de oluyordu o problem bir önceki arabamda. vites yükselttikten sonra gaza birden basınca devir saati son kısma kadar yükselip sonra normal seviyeye düşüyordu. baskı balata bitmiş. o değişti. sorun da kalmamıştı. zaten araç ta 190bin kmde idi. debriyaj balatasına baksınlar bence.

Denizzz
27/07/2007, 10:51
araç dualogic ama...

Akincl
27/07/2007, 10:57
Yazılım güncellenicek

ancak gaz kelebeği potansiyometresi de arızalı olabilir.

ACTOROFTHEROAD
27/07/2007, 19:43
bende de Oldu oLe motor bi anda kükrer gibi oLdu dewir ibresi cok yukseLdi direksıon sertLesti ama onu serwiste haLLettiLer! sora Olmadı!

şekerlioğlu
31/07/2007, 21:36
arkadaşlardan biri gaz telin bahsetmiş bilginiz olsun bu arçlarda gaz teli yoktur,hidrolik bir sensör vasıtası'ile gaz pedalına tepki verir

onur5470
16/11/2008, 15:04
:agri:Şu ibrelerin yersiz hareketi olayından bir türlü kurtulamıyorum ben :agri:

Daha önce 2 defa servis yazılım güncelledi, dün gece yine yaptı :censored:

Baktım son güncellemenin üzerinden 7 ay geçmiş... Uzatılmış garantim var ama tekrarlaması üzdü ;(

Tekrarlayan var mı?

Ziyaretçi047
16/11/2008, 23:28
Arkadaşım senin problemin tamamen yazılımla ilgili görünüyor. Servise söyle yazılımı güncellesin.

punto elx2001
17/11/2008, 08:56
bende rolanti sensorunde bir problem var derim, aynisi bendede olmustu,

onur5470
17/11/2008, 11:27
yazılım olabilir, ama esas etken "nazar" bence :)

ABNEW
17/11/2008, 17:45
bende rolanti sensorunde bir problem var derim, aynisi bendede olmustu,

İbre motor devrine uyumluysa yani devir saati ile beraber gerçekten motor devri yükseliyorsa dediğin gibi rolanti regülatöründe de problem olabilir ama sanıyorum burada sadece ibrede değişiklik oluyor.Yani yazılım kaynaklı bir sorun gibi...

Mehmet kargin
24/09/2019, 18:38
Kardeşim bu problemi nasul çözdün vites geçişinde benim araba da aniden devir yükseltip bağırıyor sonra ibre iniyor