PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Enjektör sorunu

skystar37
02/08/2012, 22:57
Arkadaşlar merhaba, araç 80bine yaklaştı ancak geçen seneki xpet yakıtının bana armağanı olarak araçta sanırım enjektörler sorun çıkartmaya başladı. Sanırım diyorum çünkü çekiş sorunu ve ara sıra tıkanmalar ile ilgili yetkili servise bıraktığımda bilgisayar ile kontrol ettiklerinde 1 ve 3 nolu enjektörlerdeki değerlerde sapmalar var dedi sökme ayar temizlik vs. için bosch servise gönderme sonra geri takma işlemleri için yetkili servis 320TL cik rakam verdi. Dışarda bu rakamdan aşağı rakam verende yok gibi Erhan ustaya sordum onunda enjektörcüsü aşağı yukarı aynı rakamları veriyor. Yetkili servisin tek avantaji bana araç garantili olduğu için motor ile ilgili başka bir sıkıntı durumu olursa "yok enjektörlerin sökülmüş yok pompa ellenmiş" diyemeyecekler.

Enjektörlerdeki değerlerin sapması ile ilgili bir tespit geçen senede yapılmıştı ve xpet gelip araçtan yakıt numunesi alıp kontrol yapmıştı ve tabiki yakıt temiz çıkmıştı işin ilginç tarafı enjektörlerin değerlerinde sapma var diyen servis xpet orada iken yaptığı kontrollerde şimdi sorun görünmüyor demişti. Serviste araçta yakıt güvencesi olmadığından direk performans kaybı vs. için garanti dışı sayacakları yerlerden başlıyorlar kontrol etmeye.

Baya bi uzun oldu ama şimdi forum dostları sizler ne öneriyorsunuz ne yapayım, malum ramazan bitince bayram tatili var yollarda rezil olmayayım.

cosworth20
02/08/2012, 23:10
dostum aynısını ben yaptırdım revize ettiler enjektörleri bosch servisinde ama ben 220 tl verdim.Benim yer de fiat yetkili servisi.ayrıca bu işlem sonrası aracın carbon clean yapılmış gibi oluyor onu da yaptırmana gerek kalmıyor

cemal arslan
02/08/2012, 23:18
geçmiş olsun ramazan bey
maalesef opet ile anlaşmasıda olsa...türkiyedeki yakıtın kalitesiz olması yada ilgili istasyonun saklama ve nakliye koşulları sonucu enjektörlerde ayarsızlık yada arızalar ortaya çıkabiliyor.
dışarıda bir pompacıda...4 enjektör temizlenmesi ayarlanması 200 lira...
ancak işini ne kadar iyi yapıyor bunu bilmek lazım.

her zaman diyorum...sürekli aynı istasyondan yakıt almayın...yakıtın kalitesini anlamak için ara sıra farklı marka yada farklı istasyondan alın...

daha geçenlerde izmirde bir müşterim sürekli opetten alırken tavsiyem üzerine Po dan almış ve abi inanamıyorum yakıtım düştü dedi...
bunu serviste dile getirmiş ...ve servistekiler bunun gözünü korkutmuşlar opet dışından alırsan yakıt sistemi garanti dışı kalır demişler...bu yüzden o da opet almaya devam ediyor...
böyle bir zihniyete yazıklar olsun diyorum...

skystar37
02/08/2012, 23:44
İşte dışarda yapılacak işin nasıl olacağından emin olmadığımdan dolayı en iyisi yetkili servise verip onlar ile muhatap olmak sanırım. Umarım sökme temizleme ayar takma dışında ekstra bir masraf çıkartmazlar çünkü yıllık izin tatil derken kıyıda 3 kuruşum vardı onu da araca masraf yapmak istemiyorum.

tayfux
03/08/2012, 04:03
bence başka bir servise daha danış bana da biraz fazla gibi geldi..

skystar37
07/08/2012, 09:05
Enjektörleri Ero servis Erhan ustanın yönlendirmesi ile söktürüp bakımını yaptırıp tekrar geri taktırdım. Şuan için enjektör değerlerim çok güzel sorunsuz ancak hava akışmetrenin bozuk olduğu tespit edildi inşallah onuda bu haftasonu gibi garantiden yetkili serviste halledileceğim.

Enjektörlerin sökülmesi temizlenmesi bakımının yapılıp geri takılması ortalama 2,5-3 saat kadar sürdü toplam ücret 100TL verdim. Enjektör memelerinde tamir takımında sorun çıkmadığı için mutlu mesut bir şekilde sadece 100TL masraf ile sanayiyi terk ettim.

cemal arslan
07/08/2012, 11:25
maf sensörü arızası maalesef arıza sorgulamasında çıkmıyor. keşke bu lanet parça bozulduğunda ekranda arıza ışığı yaksa...
genel olarak en çok karşılaştığımız sorunlu parça...

tavsiyem her bakıma girildiğinde bu parçanın temizlenmesidir...

skystar37
13/08/2012, 09:45
Parça garanti dahilinde değişti şuan için bir fark göremedim açıkcası ancak aracın bakımına da çok bir zaman kalmadı 1200km cık kadar. Hava filtresi kutu içi filtre kullanıyorum arasıra çıkarıp temizliyorum ancak yağ ve diğer filtreler için bakım yapıldıktan sonra sanırım bir belirgin fark oluşur diye umuyorum.

emtue
13/08/2012, 12:59
Ramazan bey,

Enjektor degerlerini olcecek ekipman Erhan ustada mevcut mu?

skystar37
13/08/2012, 13:14
Erhan ustada yok ancak arka tarafında çalıştığı bir enjeksiyoncu da mevcut zaten tüm işlemleri orası yaptı Erhan usta öncesinden haber verip onlara zaman yarattı.

ozdemir58
13/08/2012, 13:52
maf sensörü arızası maalesef arıza sorgulamasında çıkmıyor. keşke bu lanet parça bozulduğunda ekranda arıza ışığı yaksa...
genel olarak en çok karşılaştığımız sorunlu parça...

tavsiyem her bakıma girildiğinde bu parçanın temizlenmesidir...

Nerdedir bu sensör ? ne işe yarar ?

cemal arslan
13/08/2012, 17:00
Nerdedir bu sensör ? ne işe yarar ?

MAF sensörü...hava filtresinden sonra takılı olan ilk sensördür...

içeri giren hava miktarını ölçüyor

bu sensör kirlendiğinde yada bozulduğunda araç çekişten düşer duman atar fazla yakar...

ozdemir58
14/08/2012, 14:55
MAF sensörü...hava filtresinden sonra takılı olan ilk sensördür...

içeri giren hava miktarını ölçüyor

bu sensör kirlendiğinde yada bozulduğunda araç çekişten düşer duman atar fazla yakar...

Biz görüp temizleyebilirmiyiz biraz tarif edermisiniz ?

cemal arslan
14/08/2012, 14:59
temizleyebilirsiniz...2-3 vida tutuyor...genelde torx uçludur...würth balata spreyi ile temizleyin sonra tekrar yerine takın...

yapamazsanız...bakıma gittiğinizde usta rica edin..2 dk da temizleyecektir...her bakımda mutlaka temizletin...

liebermann
14/08/2012, 16:28
temizleyebilirsiniz...2-3 vida tutuyor...genelde torx uçludur...würth balata spreyi ile temizleyin sonra tekrar yerine takın...

yapamazsanız...bakıma gittiğinizde usta rica edin..2 dk da temizleyecektir...her bakımda mutlaka temizletin...

altın bilgi! teşekkürler.. :punk0000: