PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Moral Bozukluğu

batgun
30/07/2012, 09:36
Aracımı alalı 2 ay kadar oldu daha 1100 kilometrede.
1.4 77hp fire 2012.

Aracımı kendim kullanırkende farkediyordum ama daha önce fazla araç tecrübem olmadığından normaldir diyordum.Dün aracı babama verdim o kullandı.Oda farketti.Araç yüksek hızlarda yolda geziyor,bir sağa bir sola ufak ufakta olsa geziyor.Direksyion çok yumuşak olduğunu düşünüyorum.Sizce ön düzende vs birşey varmıdır,servis gereklimidir?

Bundan daha fazla canımı sıkan ise dün aracın yokuşta bayılmasıydı.Bayılma değil resmen kalkmadı.İstediğin kadar gaza bas araba kesikli sesler çıkartarak bayılıp kaldı.Klima açıktı kapatıp tekrar denedik yine aynısı oldu.Daha önce böyle bir sorun yaşamamıştım.yokuş daha öncekilere göre biraz dikti ama yinede aracın 1.viteste çıkması gerekirdi.

thevahsi
30/07/2012, 09:46
Bence bu puntoların kasaları kendilerine agır geliyor motoru kasaya küçük yapmışlar ben benim 1,2 palio ile puntoyu yedim aracın saga sola kayması ise muhtemelen lastiklerinde yada öntakımda oda degilse rot unda sorun vardır bi gösterderim bence arabanı belki çekmemesinide yolda bayılmasınıda bulurlar bi sorun olabilir.
Diger puntocu arkadaşların bu kon u hakkındaki yorumları daha önemli aracı kullandıkları için sana daha iyi bir fikir vereceklerdir...

Xenophan
30/07/2012, 09:49
Yolda gezme olayının aynısı bende de var ne olduğunu çözemedim ama bi sağa bir sola gezip duruyor. Hızlandığım zaman tırsıyorum resmen.

Geçen gün otomanda giderken önümde ford marka bir jip vardı. Hareketlerini izliyorum ve ok gibi gidiyor en ufak bir sarsıntısı yok. lastik lastiğe aynı izden gitmeme rağmen benim aracım sağa sola geziyor sürekli.

Yokuşta kalma olayını da dün yaşadım. gerçi ben 1. vitese takıp çıktım hızımda baya dülşüktü. sonrasında bir problem görmedim. o nedenle çok üstelemedim.

Ama bu gezme olayını bir şekilde çözmem lazım. Hanımda ufak ufak kullanmaya başladı aracı ve eline vermeye tırsıyorum bu tarz şeyler yüzünden.

Çarşamba servise girecek araba geçen yaptığım kazadan dolayı bakalım oradakiler ne diyecek.

Konu hakkında fikri olan varsa ufak bir açıklama çok tatlı olur şu anda.

Ziyaretçi034
30/07/2012, 10:03
lastik havalarını kontrol ettiniz mi? bende geçen 120'nin üzerine çıkınca yolda gezinme sorunu baş gösterdi, lastik havalarını kontrol ettim sağ arka lastiğimin havası 16 çıkmıştı, çivi girmiş, tamiratını yaptırdım sonrasında diğer lastiklerin havasınıda kontrol edince bi sıkıntı kalmadı.

BeCkS
30/07/2012, 10:13
lastik havaları rot balans ayarlarını kontrol ettirdinizmi?

SKELETER
30/07/2012, 10:48
Bende ilk aracı aldığımda aynı sorun vardı. Lastik havalarından kaynaklanıyor. Birde rot balans yaptırmakta fayda var. Hatta tavsiyem lastiklere bu vesile ile nitrojen bastırın. 30-40 lira arası bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam

burYq
30/07/2012, 10:51
yokuşta tıkanması benzin ve beygirle alakalı olsa gerek. ben de tıkanıyorum çoğu zaman hele ki klima açıksa titreye titreye çıkıyorum.

batgun
30/07/2012, 14:11
aracı yeni aldığımdan bir rot balansa götürmedim.ama bu 2 sorunu servise söylemeye gittiğimde söyleyebilrm.

tiner
30/07/2012, 14:38
1-Lastik desenlerinin 4 lastikte de aynı olduğuna emin olun,
2-lastik havalarını aracın yüküne göre kitapcığında belirtilen aralıkta ayarlayın. Çoğu akaryakıt istasyonunun hava üniteleri arızalı. Bunu ya kendiniz ölçerek yada en az iki yerde teyit ederek sağlama bağlayın.
3-Rot ve balans ayarlarınızı yaptırın
4-Yüksek miktarda bagajınız olacaksa dengeli yükleyin,
5-Seyahat esnasında camlarınızı kapalı tutun.

Şimdi çıkın otobana ve deneyin.
Bu arabalar öyle iddia edildiği gibi yolda gezinen arabalar değil. 190 km kızla 2-3 saat yol gittim. Öyle olsa direksiyonu tutamaz, koluma kramp girerdi.

batgun
30/07/2012, 15:39
şöyle birşey farkettim bilmiyorum mantıklımı?yada psikolojikmi?

sanki bu gezinme city kapalı olduğunda(lcd de city yazısı yok iken) daha fazla hissediliyor.

Xenophan
30/07/2012, 15:58
1-Lastik desenlerinin 4 lastikte de aynı olduğuna emin olun,
2-lastik havalarını aracın yüküne göre kitapcığında belirtilen aralıkta ayarlayın. Çoğu akaryakıt istasyonunun hava üniteleri arızalı. Bunu ya kendiniz ölçerek yada en az iki yerde teyit ederek sağlama bağlayın.
3-Rot ve balans ayarlarınızı yaptırın
4-Yüksek miktarda bagajınız olacaksa dengeli yükleyin,
5-Seyahat esnasında camlarınızı kapalı tutun.

Şimdi çıkın otobana ve deneyin.
Bu arabalar öyle iddia edildiği gibi yolda gezinen arabalar değil. 190 km kızla 2-3 saat yol gittim. Öyle olsa direksiyonu tutamaz, koluma kramp girerdi.

1. 4 lastikte aynı
2. havalar düzgün
3. kontrol ettirdim
4. bagaj yok eşimle birlikte başka yolcu olmadan gidiyoruz yolda (Gerçi bu durumda benim olduğum tarafa ekstradan bir 40 kg daha basıyor ama bu sayılmaz :) )
5. Camlar kapalı klima açık.
Sonuç: gezinme var.
Gezinme derken yolun bi sağına bi soluna 70-80 cm gezme değil tabiki ufak ufak gidip geliyoruz düz yolda bile sürekli bir direksiyonu sağa sola oynatma ihtiyacı hissediyorum.

Ayrıca sizinle aynı fikirdeyim gezinmemesi gerekir. ufak araba iyice yol yapışmalı hatta.

Ziyaretçi034
30/07/2012, 15:58
şöyle birşey farkettim bilmiyorum mantıklımı?yada psikolojikmi?

sanki bu gezinme city kapalı olduğunda(lcd de city yazısı yok iken) daha fazla hissediliyor.

psikolojiktir o tamamen, zaten city modu 20 km'yi (sanırım, ya da öyle düşük bir km'yi ) geçince devreden çıkıyor.

Xenophan
30/07/2012, 16:01
Bu arada lastiklere nitrojen bastırmanın nasıl bir artısı var ?

celenlee
30/07/2012, 16:12
Bu elektrikli direksiyon bence güzel kalibre edilmemiş..

Durduğu yerde çok yumuşak olan bu direksiyon 30km ye geldiğinde olmaması gerektiği kadar sertleşiyor.Ve işin garip tarafı 120-130kmye çıktığında ise yeteri kadar sertleşmemiş oluyor!!

30kmh ile giderken olması gerektiğinden sert.
120kmh ile giderken olması gerektiğinden yumuşak oluyor.

Haliyel elini kımıldatsan araç yön değiştiriyor :)

Geçen de paylaşmıştım:
Bu araçla 120-130 hızlarla gitmek, eski aracımla 150-160 arası gitmekten daha fazla yoruyor. En büyük sebep de direksiyonun yeterince sertleşmemesi!

tayfux
30/07/2012, 16:15
puntolarda yüksek hızlarda gezeleme bence normal 2 tane punto değiştirdim ikisinde de vardı..diğer meseleye gelince her ne kadar 77 hp de olsa 1.vitese attığınızda klima açıkta olsa canavar gibi tırmanması gerekir..

celenlee
30/07/2012, 16:17
Bundan daha fazla canımı sıkan ise dün aracın yokuşta bayılmasıydı.Bayılma değil resmen kalkmadı.İstediğin kadar gaza bas araba kesikli sesler çıkartarak bayılıp kaldı.Klima açıktı kapatıp tekrar denedik yine aynısı oldu.Daha önce böyle bir sorun yaşamamıştım.yokuş daha öncekilere göre biraz dikti ama yinede aracın 1.viteste çıkması gerekirdi.

Bu arada 2 konu birbirinden çok farklı, karıştırmamak lazım.
Aracın bayılması.
Aracın kalkmaması.

**Aracı düzgün kaldırabildiğiniz bir yokuşta vites yükseltmezseniz ve doğru oranda gaz verirseniz bayılmaz.

**Kalkışta ise evet çoğu yokuşta zor kalkar, iyi ayarlamak ve el freninden destek almak gerekir. Bunun da bayılmayla bir ilgisi yoktur ;)

SON olarak:
Klima açıkken yokuşta el frensiz kalkmaya çalışmak, düşük beygirli bir çok araç için hatadır :) (Dizel benzin farketmez)
1.4 Fire 77BG
1.3 Mj 70BG
1.3 Mj 75BG
1.5 dCi 65BG
v.b

celenlee
30/07/2012, 16:19
diğer meseleye gelince her ne kadar 77 hp de olsa 1.vitese attığınızda klima açıkta olsa canavar gibi tırmanması gerekir..

Aynen katılıyorum.
Yeter ki araç kalkmış olsun ve devrini alsın 2000-4000 arası..

yengecbaris
30/07/2012, 16:25
Bu arada lastiklere nitrojen bastırmanın nasıl bir artısı var ?
Aklımdakini sormuşsun :tooth000:Nitrojen bastırmanın faydası nedir?

yengecbaris
30/07/2012, 16:26
psikolojiktir o tamamen, zaten city modu 20 km'yi (sanırım, ya da öyle düşük bir km'yi ) geçince devreden çıkıyor.
40 kmden sonra devre dışı city bilginize :notworth:

SKELETER
30/07/2012, 16:46
Aklımdakini sormuşsun :tooth000:Nitrojen bastırmanın faydası nedir?

Nitrojen yapısı gereği daha az genleşiyor. Yaz kış lastik havası kontrol etmenize gerek kalmıyor. Normalde yazın hava genleştiğinden lastik basıncı artar, kışın soğukta basınç azalır. Uçak lastiklerinde ve f1 araçlarında kullanılıyormuş yoğun olarak.

yengecbaris
30/07/2012, 16:47
Ankarada yapan yer var mı ve ne kadar?

celenlee
30/07/2012, 16:57
Nitrojen yapısı gereği daha az genleşiyor. Yaz kış lastik havası kontrol etmenize gerek kalmıyor. Normalde yazın hava genleştiğinden lastik basıncı artar, kışın soğukta basınç azalır. Uçak lastiklerinde ve f1 araçlarında kullanılıyormuş yoğun olarak.

Tamam da zaten araçlara soğuk havada 32 basın,sıcakta yeniden bakın 32 basın denmiyor.
Lastikler soğuk havada (atıyorum) 32 basılır, sıcak havada basacaksanız şu şu oranda basıncı artırın ve soğuk havada yeniden kontrol ettirin deniyor.

Benim bildiğim, nitrojen molekülleri biraz daha büyük olduğu için düz hava gibi kolay kolay sübaptan vsden kaçırma yapmıyor ve uzun süre basıncını sabit tutuyormuş. Tek esprisinin bu olduğunu sanıyordum..

batgun
30/07/2012, 16:58
Bu arada 2 konu birbirinden çok farklı, karıştırmamak lazım.
Aracın bayılması.
Aracın kalkmaması.

**Aracı düzgün kaldırabildiğiniz bir yokuşta vites yükseltmezseniz ve doğru oranda gaz verirseniz bayılmaz.

**Kalkışta ise evet çoğu yokuşta zor kalkar, iyi ayarlamak ve el freninden destek almak gerekir. Bunun da bayılmayla bir ilgisi yoktur ;)

SON olarak:
Klima açıkken yokuşta el frensiz kalkmaya çalışmak, düşük beygirli bir çok araç için hatadır :) (Dizel benzin farketmez)
1.4 Fire 77BG
1.3 Mj 70BG
1.3 Mj 75BG
1.5 dCi 65BG
v.b

Haklısın.araç zaten devrini aldımı canavar.sorun kalkmaması.el frenine gerek yoktu,arkam müsaitti birde hillholder var zaten..Yani geriye kaydırcam korkusu olmadanda yüklenmeye çalıştım ama yemedi.poh poh poh öksürme sesine benzer ses çıkardı,stop etti.

celenlee
30/07/2012, 17:17
Haklısın.araç zaten devrini aldımı canavar.sorun kalkmaması.el frenine gerek yoktu,arkam müsaitti birde hillholder var zaten..Yani geriye kaydırcam korkusu olmadanda yüklenmeye çalıştım ama yemedi.poh poh poh öksürme sesine benzer ses çıkardı,stop etti.

O zaman hiç dert etmeyeceksin :) 1000km de aracın sıfır.

Gitçeksin aldığın yere, kardeşim yokuş kalkış destek sistemim olmasına rağmen araç yokuşlarda titriyor kalkmıyor, bir de yüksek hızlarda çok gezinme yapıyor diye konuşacaksın ;)

blackhawk
30/07/2012, 17:19
nitrojen çabuk ısınmıyor dolayısıyla yazın çabuk aşınmıyor. Bir de içeri bastığınız havadaki nem lastik tellerinin paslanmasına dolayısıyla lastik ömrünün çabuk bitmesine sebep oluyormuş. Son söylediğim ne kadar gerçek tartışılır.

!.4 fire devir buldurmadan kalkmaya çalışırsanız evet yokuşta kalkması zor dizeller bu konuda daha başarılı, ayrıca fire hafif ve süspansiyonu yumuşak olduğu için yan rüzgardan daha fazla etkileniyor yine dizelin avantajı motor ağır süspansiyon fire göre sert o yüzden yolda gezme yok gibi birşey segmentine göre başarılı yol tutuşu var.
Dizel olupta gezen araç varsa mutlaka yürüyenini gözden geçirmeli.

Xenophan
30/07/2012, 17:24
Bu nitro olayını izmirde kim nerede yapar?

ekartoo
30/07/2012, 17:31
İlk olarak benim aracım da 13000 km.de 9 aydır biniyorum ancak gezinme gibi herhangi bir durumu yaşamadım. Arkadaşların dediği gibi ya lastik hava basıncı (nitrojen basılan havanın mevsim sıcaklıklarından etkilenmemesi için büyük avantaj) ya da rot balanstır. Bence aracın gezinme gibi bir sorunu yok.

Klima açıkken benim araç da kasıyor (1.3 multijet - 75 beygir). Klima kapalıyken olan randımanı alamıyorum. Çok yüksek sıcaklıklarda (geçen 45 - 46 derecede oldu) klima motoru sapıttı garip garip sesler çıkardı. Servise götürdüm 8 saat kaldı sorun yok dediler. Yorum olarak da hava çok sıcak olduğundan klima fan motoru fazla güç harcadığından yetersiz kalıyor dediler. Burada da sonuç olarak çıkan düşük beygir, düşük motor hacmi çok yüksek sıcaklarda klima ile birlikte arabayı bayıyor. Bu da Fiat'a özgü bişey değil ama yine de insan o kadar para veriyorum sonucu neden böyle olur düşüncesini taşıyor. Zaten bi daha araç alabilirsem yıllık vergisi ya da yakıt tüketimini düşünmeden 1.6 alacağım.

mehmetvyz
30/07/2012, 17:36
nitrojen çabuk ısınmıyor dolayısıyla yazın çabuk aşınmıyor. Bir de içeri bastığınız havadaki nem lastik tellerinin paslanmasına dolayısıyla lastik ömrünün çabuk bitmesine sebep oluyormuş. i.

basınç altinda su buharı sıvılasıp lastiğin özelliklerini kaybettiriyor olabilir

ekartoo
30/07/2012, 17:43
Ankarada yapan yer var mı ve ne kadar?

CEPA AVM'nin altındaki lastikçide yaptırabilirsiniz.

blackhawk
30/07/2012, 17:45
Bu nitro olayını izmirde kim nerede yapar?

izmir de nerdesin?

celenlee
30/07/2012, 17:48

Tabi servise götürmeden önce, bir çok araçta tecrübeli bir tanıdığına aynı şartlarda aracı bir kaldırtmaya çalış. Çok tecrübem yok demiştin sanırım ilk mesajında, debriyaja alışma sürecinde zaten yokuşta kalkışlar sıkıntılı olur :)

Bu arada hill holderın bir süresi vardır ve o zaman bırakır, ama el frenini sen yönetirsin araç kalkışa hazır olduğunda indirirsin, ama o da zamanla kavranıyor ;)

blackhawk
30/07/2012, 17:59
camlara takacağınız film klima performansını ve sizi ciddi biçimde etkiliyor.Bunu yabana atmayın.Klimayı çalıştırmadan önce camları açıp fanı sona alın içerdeki hava değişsin yolda giderken çalıştıracaksanız mutlaka debriyaja basıp çalıştırın klima kasnağına dolayısıyla komresöre ani güç binmesin, içerideki ısı istediğiniz seviyeye gelene kadar (yaklaşık 30 dk.) dışarıdan hava girişini kapalı tutun sonra hava girişini açın ki içeri kaliteli temiz hava girsin. Son olarak gideceğiniz yere gelmeden 2-3 dk önce klimayı kapatıp fan modunda çalıştırın ki klima daki nem kurusun böylece hem ilk nem kokusundan kurtulursunuz hem de sıcak nemli ortamda bakteriler üremez.
OOOfff çok yazdım biliyorum daha önce de yazmıştım ama kullanımda çok önemli konu hatırlatmak istedim.

celenlee
30/07/2012, 19:11
Son olarak gideceğiniz yere gelmeden 2-3 dk önce klimayı kapatıp fan modunda çalıştırın ki klima daki nem kurusun böylece hem ilk nem kokusundan kurtulursunuz hem de sıcak nemli ortamda bakteriler üremez.
.
"Klima (zaten) nemi alır" diye geçer hep, ama yanlış mı biliniyor acaba :)

blackhawk
30/07/2012, 20:03
"Klima (zaten) nemi alır" diye geçer hep, ama yanlış mı biliniyor acaba :)

Klima nemi alır ama havadaki nem soğutucu gazın dolaştığı alüminyum peteklerde yoğunlaşır buz oluşur klima termostat yaptığında buz erir. siz buzu eritmeden klimayı kapatırsanız o buz orada erir ama nemli ve sıcak ortam bakterilerin üremesi için son derece elverişlidir. Fan moduna alıp oradaki nemi yok ederseniz hem bakteri üremez hemde klimayı ilk açtığınızda nem kokusunu koklamak zorunda kalmazsınız. Evde de aynı şeyi yapmak gerekir.
Mantıklı değil mi?

maceraci95
30/07/2012, 20:26
Yolda gezinme konusunda lastik havalarınız uygun basınçta olmayabilir diye düşünüyorum. Ben bırakın 120km'yi 180'le giderken bile güvensizlik ve gezinme hissetmiyorum. İzmir-Edremit arası rüzgarlı sert rüzgarlı yolda 120'ye korkmadan çıkıyorum. Direksiyon konusunda ise bencede biraz çabuk sertleşiyor. Ama 110'dan sonra heleki çok virajlı yolda uzun süre gidince kollarım ağrıyor. Çokda hafif değil direksiyon. Üstelik 15000km yaptım daha city modunu kullanmadım.

Du Hast
30/07/2012, 20:58
arkadaşlar neticede B sınıfı bir araç. 130 km hızı geçtikten sonra aracın altına çok fazla hava girmeye başlıyor ve araç adeta yerden yükselmeye başlıyor. Bu süratlerden sonra asfalt üzerindeki herhangibi açı farkı, yanden esen rüzgar arabayı yolda gezdirmeye yeter.
ama kaliteli bir asfaltta etrafta rüzgar yokken araba yolda geziyorsa sıkıntı var demektir. Bırakın otobanı elmadağ yokuşu gibi yolu berbat bir yerde 190 - 200 km/h hıza kaç defa çıktım arabada en ufak gezinme yoktu, tek elle direksiyonu tutacak rahatlıktaydı ve bu araba 95 binde :)

yolda gezinmeyi azaltmak için daha geniş tabanlı lastik kullanmak önerilebilir. Niye derseniz asfalt üzerindeki hataları geniş tabanlı lastik daha iyi kapatmaktadır. 185 - 65 - 15 ya da 195 - 65 - 15 lastik hem konfor hemde stabilite için gayet iyi. aracın üzerindeki orijinal gelen 175 - 65 - 15 lastikleri, bisikletime bile takmam zaten cücük gibi duruyor arabada.

batgun
31/07/2012, 13:40
Tabi servise götürmeden önce, bir çok araçta tecrübeli bir tanıdığına aynı şartlarda aracı bir kaldırtmaya çalış. Çok tecrübem yok demiştin sanırım ilk mesajında, debriyaja alışma sürecinde zaten yokuşta kalkışlar sıkıntılı olur :)

Bu arada hill holderın bir süresi vardır ve o zaman bırakır, ama el frenini sen yönetirsin araç kalkışa hazır olduğunda indirirsin, ama o da zamanla kavranıyor ;)

Zatn olayı babam yaşadı.30 yıllık şöför,ustadır kendisi.
Oda çok şaşırdı.Tekrar aynı yokuşa gidip hillholder devrede değilken denemek istiyorum.
Birde ASR nin erkisi olabilirmi?
Sonuçta asr patinaj çekeceği hissettiği zaman ya fren yapıyor yada motor torkunu düşürüyor.

dicaser
31/07/2012, 14:45
arkadaşım iki sorunun ana konusu ve ana çözümünü zaten sen kendin yazmışsın , önceliklşe bayır yukarı kalkışa gelelim aracın 300 beygirlik bi hummer değil aracın 1.4 atmosferik 75 beygirlik bi punto klima açıkken zaten bayır falan çıkma çünkü klima 1.25kw elektirik harcıyor e zaten aracında fazla beygir yok 1.25kw = 1.67 beygir neredeyse 2 beygirini klima alıp götürüyor ayrıca motorada römork yükü bindiriyorsun resmen , gelelim aracın yolda gezmesine aracın spor bi araç olmadığı için lastik ebatları tamamen şehir içi rahat kullanıma göre dizayn edilmiş yani lastik ebatların küçük ve küçük olmasıda süper bişey şehir içi manevra kabiliyeti ve açısı gayet hoş bu araçların , yolda geznimenin sebebi lastik ebatın küçük ve lastiklerin hafif olduğundandır (demir jant) eğer çelik jant olsa idi lastik ebatın geniş ve lastikler ağır olacaktı bu yüzden yolda gezinme söz konusu olmayacaktı , ama bu seferde araca fazladan ağırlık binecekti , asr tuşuna gelirsek buda lastikle alakalı , birde asr tuşuna basarak yani asryi kapatarak çıkmaya çalış , bence burada arac seni tatmin edememiş , ama tekrar söylüyorum aracında senin söylediğin gibi sorunlar varsa bence aracında bi problem yok aractan beklentin yüksek ;) kim istemezki hummer gibi toyota hilux gibi bayır çıkayım ;)

batgun
31/07/2012, 16:30
lastikler 185lik fena değil.jantlar alaşım kapaklı değil.ama dediğin gibi beklentim yüksek olabilir.

dicaser
31/07/2012, 19:31
lastikler 185lik fena değil.jantlar alaşım kapaklı değil.ama dediğin gibi beklentim yüksek olabilir.
bencede senin beklentin yüksek usta :clapping:

celenlee
31/07/2012, 22:47
!!MORAL BOZUKLUĞU 2!!

Bugün Ömür Plazada Pasta Cila atan bir yere girdim gittim görüştüm vs.
Otoparktan çıkarken 30dereceden büyük 45 dereceden küçük bir rampada, batuhan'ın mesajı aklıma geldi ve durdum.

Sonra gaz verdim. Arkadaşın tanımladığı her şeyi birebir yaşadım. Araç yerinden 1mm kımıldamadı.(Geri de kaymadı..) Başımdan aşağı kaynar sular döküldü!! Baskı balatadan olabilirmi diye düşündüm, sonradan baktım ki aracı açınca klima da açılmış. Öylece rampada asılı kaldım ya.
Aracım dualogic olduğu için de elimden birşey gelmedi :(

Sonra klimayı kapattım, yeniden denedim ve yine arkadaşın tanımladığı gibi motordan gelen kesik kesik garip homurtular eşliğinde bir kalkış yaptım!! Ve arac anca kalktığı hareketle devam etti yoluna, devirlenemedi!! O yokuş 100 metre olsa eminim ki devirlenemeden kalır (En azından benim aracım - Bakımına 2 ay kaldı)

reddragon
31/07/2012, 23:05
Sıfır arabada bu tür sorun olması pek mantıklı değil ama yine de kontrol ettirin. Şahsen araçla otobanda ortalama bi hızla giderken bile direksiyonu bıraktığımda sağa sola sapma olmuyor kendi kendine dümdüz gidiyor.Evet motor güçlü değil yokuşlarda bağırıyor çağırıyor ama daha yokuşta kalmadım. Belki motor soğuk olduğundandır. Isınınınca kesinlikle kalmazsın.Zamanında bi tanıdığımın broadwayiyle bile neredeyse 50-60 derecelik yokuşları tırmanmıştık kulaksız'da.Kulaksızı bilen bilir. 77 beygir çok değil ama bu yokuşta kalıyorsa 65 beygir olan napsın beygir mi bağlasın araca :)

Teşhis olarak ya siz siti moduna alışamadınız yumuşak geldi diycem ama normal modda daha fazla diyorsunuz. Ayrıca dualogicse araç 2. vitese atıyorsa yokuşu çıkamazsanız başka bişey de aklıma gelmiyor.

celenlee
01/08/2012, 00:00
Sıfır arabada bu tür sorun olması pek mantıklı değil ama yine de kontrol ettirin. Şahsen araçla otobanda ortalama bi hızla giderken bile direksiyonu bıraktığımda sağa sola sapma olmuyor kendi kendine dümdüz gidiyor.Evet motor güçlü değil yokuşlarda bağırıyor çağırıyor ama daha yokuşta kalmadım. Belki motor soğuk olduğundandır. Isınınınca kesinlikle kalmazsın.Zamanında bi tanıdığımın broadwayiyle bile neredeyse 50-60 derecelik yokuşları tırmanmıştık kulaksız'da.Kulaksızı bilen bilir. 77 beygir çok değil ama bu yokuşta kalıyorsa 65 beygir olan napsın beygir mi bağlasın araca :)

Teşhis olarak ya siz siti moduna alışamadınız yumuşak geldi diycem ama normal modda daha fazla diyorsunuz. Ayrıca dualogicse araç 2. vitese atıyorsa yokuşu çıkamazsanız başka bişey de aklıma gelmiyor.

Sadece kalkış anından bahsetti diğer arkadaş,
ben de sadece kalkıştan bahsettim (bir de kalkamayıştan :) )

ekartoo
01/08/2012, 00:02
!!MORAL BOZUKLUĞU 2!!

Bugün Ömür Plazada Pasta Cila atan bir yere girdim gittim görüştüm vs.
Otoparktan çıkarken 30dereceden büyük 45 dereceden küçük bir rampada, batuhan'ın mesajı aklıma geldi ve durdum.

Sonra gaz verdim. Arkadaşın tanımladığı her şeyi birebir yaşadım. Araç yerinden 1mm kımıldamadı.(Geri de kaymadı..) Başımdan aşağı kaynar sular döküldü!! Baskı balatadan olabilirmi diye düşündüm, sonradan baktım ki aracı açınca klima da açılmış. Öylece rampada asılı kaldım ya.
Aracım dualogic olduğu için de elimden birşey gelmedi :(

Sonra klimayı kapattım, yeniden denedim ve yine arkadaşın tanımladığı gibi motordan gelen kesik kesik garip homurtular eşliğinde bir kalkış yaptım!! Ve arac anca kalktığı hareketle devam etti yoluna, devirlenemedi!! O yokuş 100 metre olsa eminim ki devirlenemeden kalır (En azından benim aracım - Bakımına 2 ay kaldı)

16 yıldır aktif ve ehliyetli olarak araba kullanıyorum. Doğan SLX ile başladım sırasıyla Opel Astra (2000 model - benzin), Honda Civic (2005 model), Fiat Bravo (2001 Model - LPG), Seat Ibiza (2006 model - dizel), Peugoet 207 (2010 model - 1.4 benzinli otomatik), Linea (2011 model - 1.3 dizel) ve Punto Evo (2012 model - dizel) araç kullandım. 16 yıldır araba kullanmayı ilk öğrendiğim zamanlarda Doğan'da (1996 yılında) ve Astrayı da aldığımız ilk gün (2000 Eylül ayı) Doğandan sonra çok yumuşak geldiği için stop ettirdim. Bir de bugün Punto Evo'da ettirdim. Ankara'da Karşıyaka mezarlığında arabada ben dahil 4 kişi varken (toplam 220 kg. kadar) dik bir yokuşun orta kısmında durmak zorunda kaldıktan sonra aracı yerinden kaldıramadım. El freni ile de 3 defa denedim ve üçüncüde stop ettirdim. Sonra geri geri gittim hızımı aldım ve tırmandım. Klima kapalıydı bu arada. Aracım 13.000 km.de 1.3 multijet 75 beygir. Bu tecrübeli ya da tecrübesiz şöför ile ilgili bir durum olmayıp, örneklediğim durumda aracın bu motor versiyonu ve beygiri yetersiz kalıyor.

fhmnl
01/08/2012, 00:41

hocam Ne yaptınız ya hummer h3 un bile tırmanma açısı 48° :)

reddragon
01/08/2012, 00:46
Sadece kalkış anından bahsetti diğer arkadaş,
ben de sadece kalkıştan bahsettim (bir de kalkamayıştan :) )
Evet angara dikmen gibi bi yerde yaşıyorsan bu problem olabilir. Valla ben 2 yıldır dik yokuşta kalkmak zorunda kalmadım desem yeridir.Yokuş yukarı zaten park etmiyorum.Araç dik yokuş çıkarken zorlanıyor orası malum da büyük bi problem gibi gelmiyor bana opel corsalar bundan daha düşük motor ve torkta onlarda da vardır aynı sorun.Arkadaş aracı beğenmemiş anlaşılan ama bu kadar ekmeğe bu kadar köfte oluyor sanırım.Ayrıca gayet lezzetli köfte:)

hocam Ne yaptınız ya hummer h3 un bile tırmanma açısı 48° :)
Valla teknik ölçüm yapmadım ama ödüm siğmişti geri geri taklalar atarak düşeceğiz diye o derece dikti işte:) Kulaksızı bilen bilir dediğim gibi, istanbulun dikmenidir...

fhmnl
01/08/2012, 00:54
Evet angara dikmen gibi bi yerde yaşıyorsan bu problem olabilir. Valla ben 2 yıldır dik yokuşta kalkmak zorunda kalmadım desem yeridir.Yokuş yukarı zaten park etmiyorum.Araç dik yokuş çıkarken zorlanıyor orası malum da büyük bi problem gibi gelmiyor bana opel corsalar bundan daha düşük motor ve torkta onlarda da vardır aynı sorun.Arkadaş aracı beğenmemiş anlaşılan ama bu kadar ekmeğe bu kadar köfte oluyor sanırım.Ayrıca gayet lezzetli köfte:)

Valla teknik ölçüm yapmadım ama ödüm siğmişti geri geri taklalar atarak düşeceğiz diye o derece dikti işte:) Kulaksızı bilen bilir dediğim gibi, istanbulun dikmenidir...

30° de anlaşalım :)

reddragon
01/08/2012, 00:59
30° de anlaşalım :)
40° 'den aşağısı kurtarmaz hocam o kadar korkuyu boşuna mı yaşadık:)
Ahanda resim de ekliyorum. Akşam akşam bana 8 yıl çalıştığım kasımpaşa kulaksız mahallesini hatırlattınız.Yolunuz düşerse sakın çıkmayı denemeyin etrafından dolaşın.
https://e1208.hizliresim.com/10/1/bb1lp.jpg (https://bit.ly/c25MCx)

fhmnl
01/08/2012, 01:01

Tamam Hadi 35.5 pazartesi 7.noter de görüşelim :)

batgun
01/08/2012, 12:02
Sorun yokuş çıkamamak değil zaten yokuşta kalkamamak:)
Yorumlardan anladığım kadarıyla arabananın kapasitesi bu.
Vay be bu paraya gidip 2.el güçlü bir araçmı alsaydık:S

celenlee
01/08/2012, 12:17

Bu sabah bir de Bebek yokuşunda deneyecektim ama yağmur başlayınca vazgeçtim. YEMEDİ :)

ekartoo
01/08/2012, 12:55

Hocam doğru tespit. Kalktıktan sonra zaten 1. viteste filan çıkıyorsunuz.

Bir de bir sorum var arkadaşlara. 1.3 multijet 75 beygirlik aracıma chip yaptırırsam bu sorun ortadan kalkar mı? Çünkü chip ile alt devirlerdeki hantallığı azaltmış oluyoruz. Cemal Arslan da okuyup yanıt verirse süper olur.

van_hoijdonk
01/08/2012, 12:57

Bu bahsettiğiniz yokuş hangisi? Kulaksız'da oturuyorum ve arabayı vurmadığım ve gözümün yemediği 1 yokuş var ona da zaten kimse girmiyor. :D

van_hoijdonk
01/08/2012, 12:58
Ahanda resim de ekliyorum. Akşam akşam bana 8 yıl çalıştığım kasımpaşa kulaksız mahallesini hatırlattınız.Yolunuz düşerse sakın çıkmayı denemeyin etrafından dolaşın.
https://e1208.hizliresim.com/10/1/bb1lp.jpg (https://bit.ly/c25MCx)

Haha. Mesajımı yazdım ve bu mesajı gördüm. Bu yokuşa girmedim girmem ve yıllardır da gireni görmedim. Çok eskiden 10 yıldan fazlaca bir süre önce giren araçlar oluyordu ama yakın dönemde hiç görmedim.

Hatta geçenlerde yokuşun başına park etmiş bir araç çıkmaya çalışırken aşağı kaydırdı arabayı millet seferber olmuştu. :)

Bu arada evim bahsettiğiniz yere 50 metre ileride meydana doğru. İmkan olursa beklerim. :)

comanchee
01/08/2012, 15:25
Aracımı alalı 2 ay kadar oldu daha 1100 kilometrede.
1.4 77hp fire 2012.

Aracımı kendim kullanırkende farkediyordum ama daha önce fazla araç tecrübem olmadığından normaldir diyordum.Dün aracı babama verdim o kullandı.Oda farketti.Araç yüksek hızlarda yolda geziyor,bir sağa bir sola ufak ufakta olsa geziyor.Direksyion çok yumuşak olduğunu düşünüyorum.Sizce ön düzende vs birşey varmıdır,servis gereklimidir?

lastik basınçlarınıza baktırın satışda bekleyen araçların lastiklerine yüksek hava basıyorlar

celenlee
01/08/2012, 16:36
Yokuşlta Kalkamama noktasında liste başıyız :)

yokuşta kalkamama - Bing (https://www.bing.com/search?q=yoku%C5%9Fta+kalkamama&src=IE-SearchBox&FORM=IE8SRC)

Google (https://www.google.com.tr/#hl=tr&sclient=psy-ab&q=yoku%C5%9Fta+kalkamama&oq=yoku%C5%9Fta+kalkamama&gs_l=hp.3...1060.5819.0.6266.18.13.0.5.5.1.190.162 9.4j9.13.0...0.0...1c.4DRz22dxgtM&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=fda1e4d7e97d75b2&biw=1366&bih=687)

yokuşta kalkamama*? Yandex: 3*milyon*sonuç bulundu (https://yandex.com.tr/yandsearch?text=yoku%C5%9Fta+kalkamama&lr=11505)

Arkadaşın tariflerini birebir yaşadıktan sonra korkmaya başlıcam sanırım dik yokuşları çıkarken. Ya durmak zorunda kalırsam diye :)

Şakası bir yana. Aracımla birebir aynı şeyleri yaşaşadım.

Geçen sefer ıkına ıkına kalkış yaptı. Bu gün vaktim kalırsa aynı yere gidip, ASR off yapıp bir daha deneyeceğim ;) belki bir iki pati falan yapar da kalkar :p

Bir de bakımını yaptırdıktan sonra deneyeğim.

batgun
06/08/2012, 11:34
son olarak bir test sonucunu daha yazmak istedim

babamın 105 beygirlik zafirasıda bu yokuşu çıkmadı.

Çıkmamaktan kastım yokuşun ortasında durup baştan kalkış yapmak.
yokuşun başından gelindiğinde sona kadar çıkıyor fakat yarıdan kalkış yapamıyor.

sadece_erhan
06/08/2012, 11:48
kartaltepe metro yokuşunda boxlı gp ile eşim kalmıştı (durunca kalkamadı), o yüzden aracı değiştim 105 bravo aldım ama bu biraz daha iyi o kadar.

celenlee
06/08/2012, 12:25
Araçların sınırlarını zorlayıp kendimizi üzüyoruz sanırım :)

uzuncocuk
06/08/2012, 12:37
bir bilgiyle başlayalım 45 derecelik açı yüzde yüz eğimdir... fotoğrafta görülen yol yaklaşık yüzde 70-80 eğimlidir...
ikinci husus 1000 km deki araba yolda gezmemeli... yolda gezmek farklı bir tabir sağa sola çekti deseniz tamam da geziyor demek biraz garip. asvaltta ağır vasıtaların oluşturduğu küçük izler oluyor belli olmayan... bu durumda aracı en sol serite alıp orda denemenizi öneririm.
yukarda bahsettiğim eğimde bütün araçları kaldırmak zor. yokuş kalkış deştegi neden çıktı araçlarda:) araçta bir sıkıntı yok bu konuda ..

celenlee
06/08/2012, 12:53
bir bilgiyle başlayalım 45 derecelik açı yüzde yüz eğimdir... fotoğrafta görülen yol yaklaşık yüzde 70-80 eğimlidir...
ikinci husus 1000 km deki araba yolda gezmemeli... yolda gezmek farklı bir tabir sağa sola çekti deseniz tamam da geziyor demek biraz garip. asvaltta ağır vasıtaların oluşturduğu küçük izler oluyor belli olmayan... bu durumda aracı en sol serite alıp orda denemenizi öneririm.
yukarda bahsettiğim eğimde bütün araçları kaldırmak zor. yokuş kalkış deştegi neden çıktı araçlarda:) araçta bir sıkıntı yok bu konuda ..
O yokuş kalkış desteği olmasına rağmen ya da el freni kullanılmasına rağmen kalkamama durumları var ;) O da muhtemelen yokuşun dikliği yüzünden..

ametist
06/08/2012, 13:53
sadece yol var diye o yola her araçla giremezsiniz. her aracın belirli fiziksel sınırları var, bilip uymak gerekli.. böylece hem aracınızı, hem kendinizi boş yere üzmezsiniz.

akca37
06/08/2012, 14:30
1100 km deki aracın rot balansı mı kontrol ettirilir, benim tahminimcede lastik hava basınçlarının yüksekliği, bildğim kadarıyla ilk fabrikadan gelirken basınçları yüksekmiş onu düşürmek gerekebilir, ikincisi ise çok aşırı süratlere çıkıyorsanız CITY foksiyonunu devre dışı yapın yani direksiyonunuz sertleşsin güvenle kullanın...

akca37
06/08/2012, 14:36
Kusura bakmayın ama şöyle bir yorum yapmak istiyorum, lütfen yanlış anlaşılmasın, ilk defa dizel araç kullananlar veya dizele geçenler yokuşlarda veya ara hızlanmalarda bu sorunu "turbo açılana kadar" yaşayabilir.

Ben geçtiğimiz aylarda Karabük Safranbolu da Bulak mağarasına gittim eşimle beraber , mağaraya 100 mt kala birkaç araba meyilli sayılabilecek bir düzlükte bırakmış araçlarını , devamındaki o inanılmaz toprak taş karışık patika yolu yürüyerek mağaraya ulaştığını düşündüm sadece bir araç vardı yukarda dedim sıcakta bizde yürümeyelim bakalım yokuşa vurayım aracı nolcak dedim ama zeminde tutunma sorunu yaşadığı için punto çıkmadı eşim tırstı hatta, sonra bende aracı ters döndürerek o dik yokuşu geri geri çıkmayı denedim , aracın balatalar ısınmasına karşın güvenli bir şekilde aracı o yokuştan çıkarttım, yani diyceğim o ki : dizel araçlarda çok dikte kalkarken önce biraz gaz verip devirli kalkmakta fayda var, yoksa turbo devreye girmeden yokuşu çok çok zorlanarak ilerlemek istiyo e tabi çoğu zamanda beceremiyo :)