PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Büyük problem yaşıyorum :(

Ziyaretci040
29/07/2012, 17:36
Arkadaşlar cumartesi sabaha karşı çıktığım ist. fethiye arası yolda afyon a geldiğim vakit mola verdim.Arabayı çalıştırdım ve kesip tekrar yüke biniyor kesiyor veriyor bi ara düzeldi Erhan abiyi aradım (ero servis) Sonrasında ise biş kapat 5 dk dinlendir dedi.Yaptım düzeldi klima açıktı dedim herhalde 40 derece havada fazla yüklendik.Neyse devam ettim tam fethiyeye geldiğimde araç 2500 devir 3. viteste kaldı ve silkeleme falanda yoktu istop ettim açtım kaputu.Hararet göstergesi falanmı bozuk diye baktım yok hararette yok.Neyse tekrar açtım kontağı bide ne göriyim check engine yazıyor.

Şuanda aracı çalıştırıyorum 1500 rpm e kadar sorun yok ancak daha sonrasında baya bildiğin gazı kesip kesip veriyor .. Yolda gelirken hafif tümsek gibi bi yerden geçtim ve az bi sürtünme sesi geldi acaba ondan kaynaklı bişi olabilir mi ?Ben turbonun kesip bıraktığını düşünüyorum...Arabanın altında ufak bi kablo gibi bişi var bumudur onuda bilmiyorum...

Böyle gidersem eğer geri dönemicem araçla bi yardım edin el atın lütfen başına böyle bişi gelen varsa ne olduğunu ve masrafını yazsın rica ediyorum.İyice soğudum zaten istanbula geldiğimde kesin satıcam.Alıcam bi caddy geniş geniş takılıcam vallahi. En azından her sene muayene yaptırım bu kadar uğraşmam.Muayeneside yaptığım masrafın yarısı olmıyacaktır.... :@

dogus618
29/07/2012, 17:47
Debimetree ariza yaptigindada belli bi dewri gecmiyo bu tarz bi sikinti olabilir belki

Ziyaretci040
29/07/2012, 18:46
Kardeş deviri geçiyor ama silkeliyerek geçiyor falan.Bu debimetre dediğin şey ise tahmini tutar söyliyebilir misin?

dogus618
29/07/2012, 18:55
walla albea ya 80 liraya almıştım bosh orjinal puntonunkide cok farklı olucağıını sanmıyorum sorun buysa en fazla 150 liraya halledersin abi ama sorun buysa araba yokuşta faalan bayılıyor 1.viteste giderken bile bayılıyor araba sorun buysa benim puntodada oldu bu sorun garantiden değişmişlerdi inşallah sorun buudur değişmesi 5 dk lık iş çünki

ametist
29/07/2012, 19:24
araç limp moda giriyormuş gibi görünüyor... öncelikle kaputu açıp ulaşabildiğiniz her soketi yerine bastırarak gevşemiş mi diye kontrol edin.... muğla tarafından fethiye girişinde servis var diye hatırlıyorum... bence hemen oraya danışın.

rafetyildiz
29/07/2012, 19:35
evet fethıyeye dogru gıderken sol tarafta servıs var fıat oraya bı ugrayın

Ziyaretci040
29/07/2012, 20:27
Valla bilmiyorum artık ama tıkırtı burcu değiştiricektik.Eğer buda böyle pahalı bişi cıkarsa bilmiyorum.Daralttı beni ...

matadorcuk
30/07/2012, 00:21
Gecmıs olsun burakk..

Ziyaretci040
30/07/2012, 00:25
Eyvallah Ufuk.Bakalım yarın gidicem servise ne kaçmış öğrenicez...

Ziyaretci040
30/07/2012, 00:35
Varmı kanka senin bi bildiğin yada yakının başına bu tarz bi durum geldimi duydun mu? Harbi arabaya saldırıcam o derece doluyum...

ahmetcihanokke
30/07/2012, 00:39
bence biraz sakin olmakda fayda var umarım bi an önce çözersin sorununu

Ziyaretci040
30/07/2012, 00:42
bence biraz sakin olmakda fayda var umarım bi an önce çözersin sorununu

Aslında arabaya değilde yolları o halde bırakan devlete sinirlenmek lazım haklısınız.Yarın gittiğimde muhtemelen ufak bi arıza çıkıcak diye tahmin ediyorum fazla maddi anlamda yormıyacak ama 2 günümde sıkıntı içinde geçti.Arabasız sıcak falan.İnsan bu durumlar için araba alıpta kullanamayınca sinir kat sayısı artıyor.

Budweiser
30/07/2012, 09:02
Kardeşim çok geçmiş olsun. İnşallah sıkıntın ufak birşeydir. Hemencecik hallolur. Şu anki gerginliğini tahmin edebiliyorum. Soğukkanlı olmakta fayda var daha rahat düşünüyor insan.

punt0
30/07/2012, 09:20
burak gecmis olsun kardesim benimde kemerden dönerken yakıtla ilgili bir sıkıntım olmustu cok iyi anlıyorum derdini.. umarım ufak birseylerle hallolur..

fota
30/07/2012, 10:33
geçmiş olsun. kötü bi durum :S

Ziyaretci040
30/07/2012, 11:11
Eyv. Arkadaşlar teşekkür ederlm.Sakinleştim ama bugün arabayı çalıştırdım.İlk başta siyah duman attı gittik servise bıraktım istenmiyen sebeplerden dolayı.Bakalım adam buradaki akrabaların tanıdığı çıktı . Ama yolda 1 km gittikten sonra düzeldi çekişi adam ne dicek ona göre ya buraya yazarım yada yeni bi başlık açarım.Ama yaptırıyım bi daha 2. El asla almıcam...

Birkan61
30/07/2012, 12:01
Öncelikle geçmiş olsun abi..

Abi kaputu açınca sağ tarafta panjur oralarda ismini unuttumda bi soket var..

Aynı sorun benim mavi puntoda başıma gelmişti Trabzon dönüşü, orduda bi ustaya götürdüm aynı şekilde araç 3000 deviri geçmiyodu.. Geçsede nazlana nazlana silkeleyerek geçiyodu.

Adam o soketi çıkardı araç düzeldi :D multijet kullanan taksicilerin hep bu şekilde kullandığından bahsetti çıkık bi biçimde..

Samsuna geldiğimde ise tekrar baktırmıştım turbonunda arızalı olduğunu öğrenmiştim..

Ziyaretci040
30/07/2012, 12:07
Hava akışmetre sanırım benim akraba ile konuştu burada oda tam duyamamış 200 tl demiş.Yapıcak bişi yok vericez artık ancak.Daralttı beni gerçekten...Hava akış metre nedir tutarı sizce 200 tl eder mi?

Birkan61
30/07/2012, 12:13
Abi Hava akış MAF sensörü diye adlandırılıyo hava filitresinden içeriye giren havayı ölçerek ve beyine bildiriyo ve beyinde içeri giren hava miktarına göre enjektörlere ve ateşleme sistemine ona göre yakıt gönderiyor. Maf sensörlerinin bazıları bilinçli kişiler tarafından temizlenebiliyor ve çok düşük maliyetli oluyor. Arabanın yakıtını çekişini doğrudan etkileyen bir parça esasında ,hava filtren ne zaman değişti bilmem ama ufak aralıklarla değişmesinde fayda var ucuz birşey zaten. Sebebiyse hava akış sensörü isminden de anlaşıldığı gibi hava filitresi ile ilgili bir sensör. Daha sağlıklı olabilmesi açısından :)

Fiyatını bilemiyorum.. Ama böyle enteresan parçaların fiyatları ne kadar ufakta olsa pahalı olabiliyo

Parça böyle birşey ;

https://www.otoaksam.com/media/catalog/product/cache/1/image/800x800/e43e477f4f11fa3e9ce8b6f6c1fcff31/0/6/06a906461_2.jpg

Mr.Freeze
30/07/2012, 12:18
Burak çım geçmiş olsun.

Ziyaretci040
30/07/2012, 12:35
Abi Hava akış MAF sensörü diye adlandırılıyo hava filitresinden içeriye giren havayı ölçerek ve beyine bildiriyo ve beyinde içeri giren hava miktarına göre enjektörlere ve ateşleme sistemine ona göre yakıt gönderiyor. Maf sensörlerinin bazıları bilinçli kişiler tarafından temizlenebiliyor ve çok düşük maliyetli oluyor. Arabanın yakıtını çekişini doğrudan etkileyen bir parça esasında ,hava filtren ne zaman değişti bilmem ama ufak aralıklarla değişmesinde fayda var ucuz birşey zaten. Sebebiyse hava akış sensörü isminden de anlaşıldığı gibi hava filitresi ile ilgili bir sensör. Daha sağlıklı olabilmesi açısından :)

Fiyatını bilemiyorum.. Ama böyle enteresan parçaların fiyatları ne kadar ufakta olsa pahalı olabiliyo

Parça böyle birşey ;

https://www.otoaksam.com/media/catalog/product/cache/1/image/800x800/e43e477f4f11fa3e9ce8b6f6c1fcff31/0/6/06a906461_2.jpg

Kardeşim hallettim falan diyor ben daha 1 hafta buralardayım işin ilginç yanı başındada durmadım.Belkide değişmedi gidince yoklıcam bakalım.200 tl bana çok gibi geldi ondan sordum he temizlediyse eğer valla bilmiyorum neler olur orada...

Burak çım geçmiş olsun.

Abi teşekkür ederim aksilikler peşimi bırakmıyor ancak sebebi benim bilmiyen adamlara aracımı vermem.Bundan sonra kontağa birtek ben basıcam.Tıkırtı burcu muhabbeti var bide :) Bakalım daha ne işler açıcak başımıza...

Budweiser
30/07/2012, 12:45
resimdeki vidalı yeri sökün bulabilirseniz oralarda izopropanol alın. leğenin içine dökün içinede sensörü atın temizlensin. Sensöre başka kimyasal sürmeyin komple çöplük olur.

Not: Maf lar pahalıdır. BMW nin geçen kış Mafı 450Tl idi serviste dışarıdan 300 e bulduk. Kısacası 200tl çok yüksek bir rakam değil.
Ama litresi 10-15 tl den izopropanol veya diğer adıyla ipa alınıp dediğim gibi temizlenebilir el fırca değmeden 2 leğen arasında su döker gibi birbirine döküp leğen içinde çalkalayın. Serviste söktürün parçayı orada dediğim gibi temizleyin. Neredeyse yeni gibi olur. Vag grubunda çok temizledik sonuç eğer kurtulacak gibiyse kesin kurtuluyor ama eğer çöp olmuşsa yapıcak birşey kalmıyor maalesef. WD40 veya balata spreyi ile temizleyenler var. WD40 ı asla tavsiye etmemde. Eğer ipa falan bulamazsanız mecbur balata spreyiyle temizleyin.

Ziyaretci040
30/07/2012, 21:58
resimdeki vidalı yeri sökün bulabilirseniz oralarda izopropanol alın. leğenin içine dökün içinede sensörü atın temizlensin. Sensöre başka kimyasal sürmeyin komple çöplük olur.

Not: Maf lar pahalıdır. BMW nin geçen kış Mafı 450Tl idi serviste dışarıdan 300 e bulduk. Kısacası 200tl çok yüksek bir rakam değil.
Ama litresi 10-15 tl den izopropanol veya diğer adıyla ipa alınıp dediğim gibi temizlenebilir el fırca değmeden 2 leğen arasında su döker gibi birbirine döküp leğen içinde çalkalayın. Serviste söktürün parçayı orada dediğim gibi temizleyin. Neredeyse yeni gibi olur. Vag grubunda çok temizledik sonuç eğer kurtulacak gibiyse kesin kurtuluyor ama eğer çöp olmuşsa yapıcak birşey kalmıyor maalesef. WD40 veya balata spreyi ile temizleyenler var. WD40 ı asla tavsiye etmemde. Eğer ipa falan bulamazsanız mecbur balata spreyiyle temizleyin.

Aslında banada kalsa bende ipa ile temizlerdim 1 2 arkadaşım daha söyledi.Ama temizlenecek bi kısmı kalmamış mecbur değişti. Adam eski parçayıda elime tutuşturdu.Tıkırtı burcu olayına nasıl oluyorsa 100 tl fiyat verdi ama ona güvenemedim.Ufak bi sanayi ancak senede 3 defa falan geldiğim için mecbur olduğum acil olan şeyi yaptırdım...Geri kalanına istanbulda bakıcam artık.Ya çok ilginç.Arabanın motor ve aksamına hiç birşey olmuyor ancak destekliyen üniteler sensörler falan.Alayı paket.Abi yok ben alacaktım bi bmw 5.20 ia falan takıcaktım lpg oturucaktım kıçımın üstüne...Hata ettim diye düşünüyorum...

Budweiser
30/07/2012, 22:30
Yok bence hata etmedin. olur böyle sıkıntılar. Bu sorunlar bmw de cıksaydı eminim 2 katı para vermek zorunda kalıcaktın. BMW gerçekten sağlam bütçe ayırmanız gereken arabalar. Arkadaşımda var çok yakın şahidiyim. Hatta bmw cilerin bir sözü var "BMW nin O "///M" i Motorsport değil, money" demişti, cidden öyle. Sen sakla eski maf ı istanbula dönünce bi güzel temizle paketle kaldır. Bakarsın lazım olur.

ibrahim06
30/07/2012, 22:40
geçmiş olsun kardeşim. suç arabaların değil. yolların

Ziyaretci040
30/07/2012, 22:43
Turbo dedi yetkili servis beynimden vuruldum resmen.Olamaz diyorum yani.CC falan herşeyi zamanında yapılmış.Yok abi yetkili servis bi kere daha emin oldum soyguncu...

matadorcuk
30/07/2012, 22:54
Varmı kanka senin bi bildiğin yada yakının başına bu tarz bi durum geldimi duydun mu? Harbi arabaya saldırıcam o derece doluyum...

Malesef kanka ilk defa senden duyuyorum.Sadece gecen gun dayımın ford transıt Calısıyor yawas gıderken gıdıyodu ama turbo acacagı zaman gaz yemıyordu.servıse goturduler turbo dolum yapmıomus turbonun bı rulmanını dedgıstıreceklerdı.Senınkınle ne kadar alakalı bılmıom.Tekrar gecmıs olsun.Saldırma arabay daha yenı kaportadan cıktı:DMoralı yuksek tut.

Ziyaretci040
30/07/2012, 23:10
Yok ya normale döndüm 200 tl iyi geldi :) İst. geliyim bide auto kinge giricem.Sağını solunu iyice düzelttiricem :) Kızıyorum falan ama vazgeçemiyorumda.Tıkırtı burcu falandı filandı derken baya bi hesap oldu bana :) Takıntılı adamım abi yapıcak bişi yok doğam böyle.Ancak hakikate bazen ciddi ciddi satmayıda düşünmüyor değilim...

Sen nabtın sigorta kutusu falan filan bi ton sıkıntın vardı en son?

dicaser
31/07/2012, 14:13
Yok ya normale döndüm 200 tl iyi geldi :) İst. geliyim bide auto kinge giricem.Sağını solunu iyice düzelttiricem :) Kızıyorum falan ama vazgeçemiyorumda.Tıkırtı burcu falandı filandı derken baya bi hesap oldu bana :) Takıntılı adamım abi yapıcak bişi yok doğam böyle.Ancak hakikate bazen ciddi ciddi satmayıda düşünmüyor değilim...

Sen nabtın sigorta kutusu falan filan bi ton sıkıntın vardı en son?
usta öncelikle geçmiş olsun , yorumlarının ve diğerlerinin yorumlarını okudum gayet mantıklı şeyler ancak şöyle bi durum söz konusu , benim anladığım senin araban arada sırada gaza bastığında en başta azcık gaz yiyor sonrada tutukluk yapıyor sonra 1,2 saniye sonra gene normale dönüyor ? bumudur yani problem ?

Ziyaretci040
31/07/2012, 14:52
usta öncelikle geçmiş olsun , yorumlarının ve diğerlerinin yorumlarını okudum gayet mantıklı şeyler ancak şöyle bi durum söz konusu , benim anladığım senin araban arada sırada gaza bastığında en başta azcık gaz yiyor sonrada tutukluk yapıyor sonra 1,2 saniye sonra gene normale dönüyor ? bumudur yani problem ?

Teşekkür ederim.İlk çalıştırmada sıkıntı yoktu ancak siyah duman atıyordu falan , sonra akışmetreyi değiştirince düzeldi...İlk kalkışta silkeliyordu bildiğin yükü verip verip bırakıyordu.

dicaser
31/07/2012, 19:30
sorunun düzeldiğine sevindim birdaha aynı sorunu yaparsa bizi bilgilendirirseniz belki başka şeylerde öğrenebilir veya önerebiliriz :)