PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hoparlör için yardım

VICEROY
27/07/2012, 19:17
Punto evom ağustos ayında birinci yıl bakımına girecek. Hazır servise gitmişken malum kalitesi düşük ses sistemine el atmak istiyorum. İlk iş plarak ön ve arka kapılardaki hoparlörleri değiştirmek niyetindeyim. Bunun için de 3 yollu sony tercih edecek gibiyim çünkü pıoneerde 13 cm 3 yollu yok ve kenwood da 13 cm hoparlör yok. Sizlere ilk danışmak istediğim kapılardaki hoparlörler kaç santimlik biliyormusunuz?
Eğer 13 cm ise kararım 40 W nominal çıkış gücü, 160W maksimum çıkış gücü, 60-24000 Hz Sony F1337SE F Serisi hoparlördür.
https://b1207.hizliresim.com/z/v/b4tvt.jpg (https://bit.ly/c25MCx)
Resimdeki hoparlörün kasasını iptal edersek yuvaya uyarmı dersiniz?
Kazanım ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

blackhawk
27/07/2012, 19:49
forumda arasan bulurdun önler 16 cm compenant arkalar 13 cm koaksiyal. Bence önlere iyi ses almak için yine compenant al.arkalarında 3 yollu olmasına gerek yok 3üncü yol zaten hikaye o küçük twetter ses vermez 2 yol yeter artar bile.

VICEROY
27/07/2012, 19:53
Yalnız forumda ararken önler 13cm arka 16 cm olarak okudum. o yüzden teknik bilgi olarak konuyu burada yanlış alış-veriş yapmamak için açtım.
Farzedinki kapılardan birisi ön ya da arka 16 cm ben 2 çift resimdeki hoparlörden alsam 16cm yuvaya 13 cm takılabirmi sorun çıkarmadan. Orta ses ve tiviter çıkıntısı kapının iç plastik kasasını kasarmı?
Birde sony deki gücü mevcut oto cd çalarının gücü desteklermi.

SteinGP
27/07/2012, 20:02
hocam mevcut cd çalar beş para etmez. bu değişim size pek bir katkı sağlamayacak maalesef. önler 16.5 arkalar 13. arkaya 16.5 sığdırabilirsiniz ama gerek yok bence. 2 yollu 3 yollu hoparlörlere fazla bakmayın. araçta eksikliğini hissettiğiniz şey tiz değil sonuçta. Siz ufak bi amfi alarak çıkın yola derim ben. Ondan sonra konuşalım hoparlör seçimini..

VICEROY
27/07/2012, 20:31
Benim diğer aracım Bravo multiair sportstyl, geçen hafta sattım. Bravodaki ses orjinal ses düzeni iç mekenda kaliteli ses adına tatminkardı. Fakat puntoda aynı parçaları çaldığım halde detaysız ve kalitesiz ses çıkıyor. Stereo hi-fi olayını katleden mp3 leri dinlemiyorum bu arada. Bundan yola çıkarak hoparlörlere el atayım dedim ama 16,5 cm e kadar müsait olan ön kapıdaki yere o halde 13 cm sony koymak olmayacak anlaşılan.
Profesyonel müzik sistemlerini ev ortamında kullanıyorum zaten :)

Dali ikon7mkıı-Klıpsch heresy.flv - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=5D8w-wVyQ5g)

Yukarıdaki videodaki hoparlörleri 3 ay önce Klipsch la scala ve klipsch rf7-II ile yeniledim. Ev ortamında araba kadar para döktüm ama arabaya aynı şeyi yapmak istemiyorum açıkçası.
1990 lı yılların vazgeçilmezi aciko ekolayzer bulsam ve taksam değiştireceğim hoparlörlerle anfi işine ve hiç sevmediğim anlamsız ses olan woofer'a bulaşmadan işi netleştiremezmiyim acaba?

SteinGP
27/07/2012, 20:42
hocam amfi olmadan kuvvetlendirmek olası değil yani. mesela arabalarımız hızlansın diye chip yaptırıyoruz, onun gibi düşünün, aracın dışını modifiye ederek gücünü arttırmak mümkün müdür?

VICEROY
27/07/2012, 21:25
steinGP, verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.
Bir önceki yazdıklarımda belirttiğim üzere Bravo daki ses kalitesini elde etsem tatmin edecek beni. Bunun için de hoparlörler yeterli olacakmı düşüncesi vardı bende. Cd çalar kıyası yaparsak Bravo ve punto arasında kalite farkı çokmu acaba? Değerleri aynı ise bence puntodaki tek yollu hoparlörler çok kalitesiz ve ses bu bakımdan kötü. Amacım göğsümü dövecek kadar güçlü bir bas değil ya da kulağı tırmalıyacak kadar kekin bir tizde değil.Dolayısıyla güç de değil. Sadece temiz kaliteli ses.Forumda aramızda 3 yollu full range hoparlör takarak durumu toparlayan hiç olmadımı?

OzzY
27/07/2012, 21:39
ben taktım, değdimi değmedimi kayda değer bir artış oldumu emin değilim. JBL takmıştım.

VICEROY
27/07/2012, 21:51
ozan, media markt'ta araba cd çalarlarına bağlanmış kenwood,Alpine,sony,pıoneer gibi hoparlörler var aynı güçtekileri kıyasladığımızda özellikle 3 yollularda kulağa geniş hacimde bile bariz farkedilen ses farkı geliyor. Araçta kapalı ve küçük hacimde bu fark nasıl farkedilmez ilginç. gp ile evo arasında kullanılan cd çalar da farklı acaba gp deki daha da zayıfmı? Bende 2009 vergi indiriminde gp fun multijet almıştım,yine ses tatsızdı ama o zaman ne hikmetse müzik olayına el atmamıştım. Ne dersin?

SteinGP
28/07/2012, 00:57
hocam tek yollu hoparlöre yetmeyen alet 3 yolluya hiç yetmez. ama alıp deneyebilirsiniz para sizin araba sizin. uğraşan insan çok oldu, 1 adım gidebilen belki olmuştur ama 2 adım gidebilen olmadı henüz..

VICEROY
28/07/2012, 02:14
yetmesi ve biraz güç - ayrıntı desteği olsun diye aciko 320 watt eko siparişi verdim.
https://c1207.hizliresim.com/z/w/b59gd.jpg (https://bit.ly/c25MCx)

OzzY
28/07/2012, 04:04
ozan, media markt'ta araba cd çalarlarına bağlanmış kenwood,Alpine,sony,pıoneer gibi hoparlörler var aynı güçtekileri kıyasladığımızda özellikle 3 yollularda kulağa geniş hacimde bile bariz farkedilen ses farkı geliyor. Araçta kapalı ve küçük hacimde bu fark nasıl farkedilmez ilginç. gp ile evo arasında kullanılan cd çalar da farklı acaba gp deki daha da zayıfmı? Bende 2009 vergi indiriminde gp fun multijet almıştım,yine ses tatsızdı ama o zaman ne hikmetse müzik olayına el atmamıştım. Ne dersin?

benim kulaklarım çok iyi değildir zaten :D ama bazı basslarda gelen pırt pırt sesler vardı onlar kesilmişti tabi, birde yüksek seslerde (20 filan) kesme yapmaya başlamıştı, yani biraz zaman geçince (ısınınca sanırım) 1 sn bile sürmeyen duraksamalar oluyordu.

Yine ben çok anlamıyorum ama ana ünitenin çok kalitesiz olduğunu yazmışlardı.

VICEROY
29/07/2012, 23:50
Ön kapıları Alpine ve arka kapı hoparlörlerini sony ile değiştirmek üzere siparişleri verdim.
Pıoneer ve jbl de sahte üretimden yoğun şikayetler okuduğumdan, Alpine ve Sony seçtim. Orijinal basit hoparlörlere göre, daha güçlü ve desibelli yüksek seçimlerimde anfi olayına girmeden sesi süzmek ve güçlendirmek için, 1980-1990’lı yılların efsanesi aciko ekolayzer tercihi yaptım.
Alpine Spg-17C2 (6-1/2”(16.5cm) Koaksiya 2 Yollu 240 w
https://e1207.hizliresim.com/z/x/b7fkl.jpg (https://bit.ly/c25MCx)
Sony XSF-1337SE 13 cm 3 Yollu Hoparlör 160 w
https://g1207.hizliresim.com/z/x/b7gqf.jpg (https://bit.ly/c25MCx)
Aciko ekolyzer 320 w 4 kanal.
https://g1207.hizliresim.com/z/x/b7gs0.jpg (https://bit.ly/c25MCx)
Ürünler elime geçince, Mersin Boranlar Fiat yetkili servisinde yıllık bakımla beraber bu uygulamayı gerçekleştireceğim. Takma bedeli olarak servis ne ister bilmiyorum. Takılma aşamalarını resimleyip, emsali olmayan bu basit, düşük maliyetli uygulamayı videosu ile burada paylaşmak niyetindeyim. Kafamda takılı kalan soru işareti bu ekolayzere yer bulmak.

SteinGP
30/07/2012, 00:09
ekolayzırı koltuk altına koyarsın abi, valla efsane ürün aciko eko. senelerdir görmemiştim ama performansını hatırlarım :D yalnız arabada ön kapılarda dahil olmak üzere 6 tane tweeter oldu bu durumda, çok tiz olacak gibi..

VICEROY
30/07/2012, 00:17
Aciko'yu satan kişi evinde 4 tane kule tipi 200w'lık hoparlöre bağlamış dinliyordu :) Güçlü olduğu tartışılmaz.Arabada oluşacak 6 tiwiterı toplasak anfili sistemde kullanılan bir çift pıoneer tiwiter kadar etmez emin ol. Ona giden sinyali kısmak mümkün. 1980 li yıllarda anfinin işini ekolayzer yapıyordu araç için anfi üretilmiyordu. 1990 lı yılların sonunda araç anfisi üretimi ile beraber bu tarz anfi rolü üstlenen ekolayzerlerin tümünün üretimi sonlandırıldı. :)

SteinGP
30/07/2012, 00:24
bu söylediklerinizin hepsini biliyorum. 90 lı yılların sonlarında mahalledeki abilerimizin faça şahinlerinde broadwaylerinde olurdu hep bu aciko. siz biliyorsunuz ve yapmışsınız dicek bişey yok iyi günlerde kullanın :)

VICEROY
30/07/2012, 00:38
Teşekkürler.Açtığım başlık 164 defa okunmuş fakat destek ve fikir veren 3 izmirli arkadaş olmuş.Sizlere gerçekten teşekkür ederim. Belliki çoğunluk sistemden hoşnut ve ya bu işlere sıra gelmemiş. İşlem öncesi ve sonrası video ses kaydını mutlaka yapmam lazım. Aynı yoldan geçmeyi düşüneceklere referans olması için.

OzzY
30/07/2012, 01:49
ekolayzırı koltuk altına koyarsın abi, valla efsane ürün aciko eko. senelerdir görmemiştim ama performansını hatırlarım :D yalnız arabada ön kapılarda dahil olmak üzere 6 tane tweeter oldu bu durumda, çok tiz olacak gibi..
ya Can dün düşündümde bizim cmaxin orjinal sony sisteminde de 4 tane tweeter var :D buna ne diyosun?

Teşekkürler.Açtığım başlık 164 defa okunmuş fakat destek ve fikir veren 3 izmirli arkadaş olmuş.Sizlere gerçekten teşekkür ederim. Belliki çoğunluk sistemden hoşnut ve ya bu işlere sıra gelmemiş. İşlem öncesi ve sonrası video ses kaydını mutlaka yapmam lazım. Aynı yoldan geçmeyi düşüneceklere referans olması için.

video kaydını merakla bekliyorum :) bende böyle bir değişim yapmakla yapmamak arasında kaldım, fark gerçekmi psikolojikmi değermi bilmiyorum...

birde bence montajı bir tesisatçıda yaptırın servisin uzmanlık alanında olan bir konu değil sonuçta, konuştunuzmu bilmiyorum ama yaparmı o bile şüpheli

son olarak nereden aldınız?

SteinGP
30/07/2012, 02:07
ya Can dün düşündümde bizim cmaxin orjinal sony sisteminde de 4 tane tweeter var :D buna ne diyosun?

abi çoğu araçta 4 tane varda. mevzu güçlenmiş 4 tane tweeter ın şişireceği kafa burda :D orjinal sistemlerde tweeter lar çok güçlü olmadığından baskın olmuyor fazla..

Budweiser
30/07/2012, 08:58
Ben arkaları pioneer ın 13 lük 2 yollu hoparlörleriyle değiştirdim 140 yada 130watt olması lazım orijinalinden dahada kötü oldu yüksek seslerde loudness ı acamıyorum hemen prr prr vuruyor. Sanırım amfi istiyor, yada Teyp dışında kökten değişim yapıp güzel bir tesisat yapmak istiyorum ama apaçi işi olmadan orta maliyetli, sesi berrak ve derinliğini verebilen. Amfi her halükarda şart. Yalnız bass ım öyle plaka titreten olsun istemiyorum sokağa dinletmek istemiyorum bassı gümbür gümbür varsa tavsiyeleriniz bekliyorum

VICEROY
30/07/2012, 12:13
Ozan, yetkili servisin kaporta ve elektirkçisini birleştirirsem kapı kartonlarını daha özenli açar ve hatasız bağlarlar,ters durumda aranacak bir hakkım olur diye düşünüyorum. Sonuçta hergün yüzyüze oldukları aracın kapı kartonlarındaki mevcut hoparlörler yenisi ile değiştirilecek. Profesyonellikten çok el aşinalığı gerekecek.
Kaan, piyasada üretimi sonlanıpta mali değerini yitiren ürünler bir anlamda herkesin ulaşabileceği hale dönüyor. Eskiden şahin-dogan çukurovada 125 metrekare bir ev parası kadar olup evden daha fazla pirim yaptırıyordu. :) Bahsettiğim gibi yıllara ve teknolojiye doğal olarak yenik düştü. Ulaşmak kolay ve amacı dışında kullanıncada senin tabirinle apaçi işi oldu. Elektronikte aynı şekilde.Aciko gibi Alman malı bir efsane apaçi silahı gibi görülebiliyor.
1997 yılında sıfır aldığım 3.20i BMW aracıma aşağıdaki resimdeki pıoneer anfiyi takmıştım.
https://e1207.hizliresim.com/z/y/b7w9g.jpg (https://bit.ly/c25MCx)
Ozamanlar elektronik shop olayıda yoktu. Tabiiki çin malı da.. :)
Alttaki resimde made ın U.S.A olduğu yazılı. En kral tabir edilen çin malı anfi ile bu anfiyi kıyaslamak yanlış olur.
https://e1207.hizliresim.com/z/y/b7wk0.jpg (https://bit.ly/c25MCx)
Resimdeki ürünü yıllardır elimde tuttuğum halde kullanmamamın sebebi daha büyük zahmet ve ekstra masraflara girmemek içindir. Yoksa anfi dediğimiz şey ulaşılmaz değil, kısayol olarak apaçi olmayı tercih ettirecek bi ürün de değil.
Sİzin arka kapıdaki bozuk ses iki nedenle oluşabilir. Cd çalar ile hoparlörün uyumsuzluğu (watt olarak beslememesi) ya da kullandığınız ürünün diğer mesajımda yazdığım gibi sahte çin işi kaltesiz malzemeden oluşu olabilir. Aracınızdaki cd çalar 4x35 watt o da çok zayıf değil yani. Rms olarak tabir edilen kulağa gelişteki 130 watın orjinali 13 watt eder bilgilerinize...

Budweiser
30/07/2012, 12:43
Ya apaçi işinden kasıtım, bassı ve müziği sonuna kadar açıp bagaj kapağı fırlayacakmışcasına dolaşanları kastediyorum yoksa güzel bir amfi hoparlör bass takımı istiyorum ama amacını sapıtmadan. Sahtemi değil mi bilemiyorum. Ankarada otururken mahallenin elektronikçisinden almıştım ama garanti belgesi kutusu ıvırı zıvırı var. İşin ilginç yanı dandik denilen orijinal hoparlörden daha kötü ses alıyorum. Acaba önce ters mi takıldı diye söktük baktık normal. Şu anda ön hoparlörlerden daha güçlü ve bass ağırlıklı ses alıyorum arka taraf kötü. Acaba arka taraf kötüleşti diye mi bana psikolojik olarak ön taraf daha iyi geliyor. Yoksa bir amfi desteği şart mı?

SteinGP
30/07/2012, 12:57
Ben arkaları pioneer ın 13 lük 2 yollu hoparlörleriyle değiştirdim 140 yada 130watt olması lazım orijinalinden dahada kötü oldu yüksek seslerde loudness ı acamıyorum hemen prr prr vuruyor. Sanırım amfi istiyor, yada Teyp dışında kökten değişim yapıp güzel bir tesisat yapmak istiyorum ama apaçi işi olmadan orta maliyetli, sesi berrak ve derinliğini verebilen. Amfi her halükarda şart. Yalnız bass ım öyle plaka titreten olsun istemiyorum sokağa dinletmek istemiyorum bassı gümbür gümbür varsa tavsiyeleriniz bekliyorum

İstersen yardım edebilirim kardeşim. Özel mesajla ayırdığın bütçeyi vs. söylersen bakabiliriz bişeyler..

SteinGP
30/07/2012, 13:01
Kaan bu arada taktığın hoparlörün modelini söyler misin bir bakayım?

segin
30/07/2012, 13:25
hi-fi sistemi olan bi aracın hoparlörlerini değiştirsek bir faydası olurmu? ordaki amfinin alpine pioneer gibi markaların gücüne yeterli olurmu yada bizi tatmin edermi zarıltı pırıltı yapmadan yükses seslerde müzik dinletirmi???

Budweiser
30/07/2012, 13:44
Can inan hiçbilmiyorum şimdi modelini ts serisi olduğunu hatırlıyorum sadece. Şu anda ses sistemine ayırdığım bir bütce yok maalesef. :/

ayaman
30/07/2012, 14:27
Punto evom ağustos ayında birinci yıl bakımına girecek. Hazır servise gitmişken malum kalitesi düşük ses sistemine el atmak istiyorum. İlk iş plarak ön ve arka kapılardaki hoparlörleri değiştirmek niyetindeyim. Bunun için de 3 yollu sony tercih edecek gibiyim çünkü pıoneerde 13 cm 3 yollu yok ve kenwood da 13 cm hoparlör yok. Sizlere ilk danışmak istediğim kapılardaki hoparlörler kaç santimlik biliyormusunuz?
Eğer 13 cm ise kararım 40 W nominal çıkış gücü, 160W maksimum çıkış gücü, 60-24000 Hz Sony F1337SE F Serisi hoparlördür.
https://b1207.hizliresim.com/z/v/b4tvt.jpg (https://bit.ly/c25MCx)
Resimdeki hoparlörün kasasını iptal edersek yuvaya uyarmı dersiniz?
Kazanım ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
amfi kullanmadan dünyanın en iyi hoperlörünü de taksan hiçbir şeye yaramaz. iyi bir ses için adam akıllı bir amfi şart. şu da bir gerçek puntoların hoperlörleri size diyebilirm ki dünyanın en adi hoperlörü . ben bundan daha adi bir şey görmedim.

Sparco34
30/07/2012, 14:30
ekoyu koltuk altına koy

tuncaykcd
30/07/2012, 14:39
ben arka bagaja iki adet goldmaster component hoparlör arka kapılara 13lük pioneer düz hoparlör önler orjinali ile kaldı bagajı arka hoparlör kablosuna bağladık şuan ses gayet detaylı ve net geliyor bass da yeterli ses işini ben böyle çözdüm güm güm güm basslar kafa şişirmekten,pencere bagaj tıkırtılarından başka bir işe yaramıyor. ayrıca kapı içlerine ses izolasyon yaptırdım bunun katkısıda büyük oldu

SteinGP
30/07/2012, 15:02
hi-fi sistemi olan bi aracın hoparlörlerini değiştirsek bir faydası olurmu? ordaki amfinin alpine pioneer gibi markaların gücüne yeterli olurmu yada bizi tatmin edermi zarıltı pırıltı yapmadan yükses seslerde müzik dinletirmi???

valla orjinal amfi varsa aracınızda o zaman fayda görürsünüz. yüksek ses istiyorsanız jbl veya alpine önerebilirim. kalite istiyorsanız dls tavsiye ederim k6 serisi giriş serisi olmasına rağmen çok kaliteli..

blackhawk
30/07/2012, 17:35
Bence aciko eq gereksiz yere para verilen çızırtıdan başka işe yaramayan bir alet. Ona vereceğin paraya 2. el jameson amfi bile alsan daha başarılı ses verir.
Madem elinde pioneer 602 gibi amfin var ön kapılara kalite comp. al amfini kullan 1 adet 200w lık rockford p2 koy bagaja, kapılardaki bas frekansını aldın mı o comp.lar mid ve tiz frekansları çatlamadan üst volume kadar verir bagajdaki bas kendi üzerine düşeni yapar. Hem aşırıya kaçmamış olursun tonlamayı ayarlasan 10 numara ses olur.
Bu işlerden iyi kötü anlarım kendi tesisatımı kendim bağlarım araçta o yüzden tavsiyem bu olur.

VICEROY
30/07/2012, 21:46
Acikoyu herşey dahil 60 tl ye aldım. Resmini gördüğünüz hoparlörler ise 225 tl. Totalde anormal bir harcama yok. Ön kapılara internet üstünden alabileceğim en iyi seçeneği aldım Alpine spg 17c2. Bu seçimleri yapmadan öncede burada bilir kişilere marka model sormuştum.

Acikonun cızırtı olduğu fikrine katılamıyorum. yüksek olmayan volumde tok ve temiz ses benim aradığım. Dolumu kötü orjinal cd lere bile hayat katacaktır. Bunu düz anfi sağlayamaz sadece bas ve tiz müdehalesiyle.
Bunların hiçbirisine bulaşmamanın tek çaresi benim mütevazi seçimlerimmiş gibi geliyor bana. Şimdi geriye kalan son söz, öncesi ve sonrasını kaydedip youtube üzerinden bu konunun birinci sayfasında paylaştığıma benzer bir paylaşım yapmak olacaktır.

SteinGP
30/07/2012, 21:59
hocam evdeki hi-fi sisteminizin markası ne merak ettim? 2 yıl önce izmir özgörkeyden bi arkadaşa ev sinema sistemi için, şimdi adını hatırlamadığım bir markadan 125.000 euro fiyat almıştıkta. o yüzden sordum yanlış anlama olmasın :)

SteinGP
31/07/2012, 00:08
valla iyimiş abi. komşular çok mutludur eminim sendeki bu ses sisteminden :)

VICEROY
31/07/2012, 00:12
Bu tarz sistemleri alırken üreticinin bir sözü var Ferrari alıyorsan garajın olacak, sokağa koyacaksan sana araba yok benzetmesi ile satılıyor Klipsch hoparlörlerin herigate serileri. Dolayısıyla bunları alan elbette şartlarına uygun kullanmak zorunda.

blackhawk
31/07/2012, 11:20
Bu kadar reklamdan sonra söylenecek söz kalmıyor ne yazık ki...

VICEROY
31/07/2012, 15:45
Yaşım 39, sizinki de 38. Yani aynı kuşağın ve coğrafyanın benzer kültürleri ile yoğurulmuş bireyleriz. Yine 24 yaşındaki kardeşimiz bizim geçtiğimiz yollardan geçerken merak ettiği bilgileri sormuş, cümlelerimi özenle seçip, yine müzik sistemleri ile alakalı bir paylaşımı salonumdan 3 adet resim ekleyerek vermek durumundaydım ki merakını boş çevirmeyeyim diye.

Özel zevkim olan müzik sistemlerinde bu kadar yol aldıktan sonra sizlerin topu topu 285 tl lik ve mütevazi bir seçimimde yorumlarınızı almak ve seçimimi bu doğrultuda yapma isteyişim mütevazilikten başka ne olabilir sizce?

Sözün tükendiği ve reklamın yerini aldığı algısını hissetmeniz şık olmamış.
Mesleğim öğretmenlik ve bilginin ticareti haricindeki ticaret işlerinden anlamam.
Sizi rahatsız etme olasılığı olabilecek stereo hi-fi ile alakalı resim ve bilgileri sildim. Zaten soruyu soran kardeşim gördü,okudu ve kazanımları ile amacına ulaştı. Saygılarımla...

SteinGP
31/07/2012, 15:54
Bu kadar reklamdan sonra söylenecek söz kalmıyor ne yazık ki...

yalnız reklamla ne alakası var anlayamadım ben?

VICEROY
31/07/2012, 16:05
Garaj ve modifiye kısmına başlık açanlar reklam endişesini daha yoğun hissedecekler, hatta can sen imza kısmına yazdıklarını da ayrıca gözden geçirmelisin. :)
Yazılanı yanlış anlamış olmayı tercih ederim.

SteinGP
31/07/2012, 16:09
valla isteyen istediği gibi düşünebilir abi. kimsenin düşüncesine heleki benden yaşça büyük, bişey diyecek halimiz yok :)

VICEROY
31/07/2012, 16:15
Şahsen öğrenmek istediklerimi bu başlıkta öğrendim. Konu amacına ulaştı. Alış veriş yapıldı. Ürünler elime geçince uygulama faslına geçeceğim.
Emeği ve yardımı geçen her arkadaşıma ayrı ayrı teşekkür ederim.
Sonrasında yeni bir başlıkta yaptığım seçimdeki doğru ve yanlışları tekrar paylaşacağım.
Değerli moderatörlerden ricam, bu başlığı artık kilitlemeleridir. Saygılarımla...

blackhawk
31/07/2012, 16:16
Ben sadece evdeki sistemin resmini yayınlamanı yadırgadım. Senin evin senin sistemin kimseye göstermene gerek yoktu bence diye düşünüyorum.

SteinGP
31/07/2012, 16:19
Ben sadece evdeki sistemin resmini yayınlamanı yadırgadım. Senin evin senin sistemin kimseye göstermene gerek yoktu bence diye düşünüyorum.

abi ben merak edip sormuştum sadece ama. hiç aklıma gelmedi böyle algılanacağı..

VICEROY
31/07/2012, 16:21
Benim salonumdaki sistemimde, benim aracımın içindeki sistemde elbette benim özelimdir. Ama bu özel paylaşılamaz bir özel değildir. Gelen misafirimde bu özelleri benimle paylaşır, konu ile ilgili soru soranlarda. Dolayısı ile hiçbirisini anlamsız yere yazmadım.
Dediğim gibi konu amacına çoktan ulaştı. Yakın zamanda başka başlıkta yine değerli fikirlerinizi paylaşmanız dileğiyle...

blackhawk
31/07/2012, 17:03
abi ben merak edip sormuştum sadece ama. hiç aklıma gelmedi böyle algılanacağı..

Neyse sorun değil ben yanlış anladım ya da düşündüm. Sizlerden özür dilerim.

SteinGP
31/07/2012, 17:12
estağfurullah abi sorun yok benim açımdan :)

VICEROY
31/07/2012, 17:56
Biz büyük ve güçlü bir aileyiz bu forumda. Sorun yok zaten. Sevgiyle, sağlıcakla kalın. :)

nerhal61
01/08/2012, 11:49
Arkadaşlar konuya başka bir açıdan yaklaşarak fikirlerinizi alayım.

Genel kanı bu teyp ile hoparlör değişiminin yetmeyeceği, anfi ile desteklenebileceği yönünde...Peki orjinal evo teyp çerçeveler satılmakta, direksiyon kumanda özelliklerini kaybetmeden böyle bir teyp alınarak ,anfi olmadan hoparlörlerle takviye edilmesine ne dersiniz? Bunun için teyp ve hoparlör önerileriniz ve bir de gerekiyorsa direksiyon kumandası için dönüştürücü önerileriniz nelerdir?

Küçük bir hatırlatma. Daha önceki astra 2004 aracıma pioneer teyp almıştım ve ne hikmet ise mevcut bağlantılarla , aparata gerek olmadan tüm direksiyon tuşları da çalışmış idi.... Evo da da olabilir mi?

Selamlar

VICEROY
01/08/2012, 21:15
Deneme yanılma yoluyla tutturan varsa mükemmel olur. Evo teyp çerçevesi nerede ve kaç para ben hiç görmedim. Eimdeki anfiyi bağlatmak için oto elektrikçisi arkadaştan dost işi fiyat aldım 200 tl dedi. Arkadaşlar bu işin maliyeti gerçekten kaç paradır? Henüz yetkili servise Alpin hoparlörüm gelmediği için gidemedim ve ücreti ya da takarlarmı öğrenemedim. Bu işi profesyonel anlamda Türkiye genelinde şubeleri olup yapan bir yer yokmu?
Formu incelerken birşey dikkatimi çekti. Sürücünün paspasının altında afi için yer varmış şaka değilse. Öyleyse işler kısmen kolaylaşır.

SteinGP
02/08/2012, 02:31
Deneme yanılma yoluyla tutturan varsa mükemmel olur. Evo teyp çerçevesi nerede ve kaç para ben hiç görmedim. Eimdeki anfiyi bağlatmak için oto elektrikçisi arkadaştan dost iÃ%8±r.

abi 200 tl tam dost isi olmus. ben 80 liraya komple tesisat dosettim kablo dahil. amfi baglamakta bisey yok izmirde olsan 30 liraya baglatirdik malzeme haric. paspas konusunu ben acmistim ama o bosluk sadece hifi olan araclarda var malesef. 30 40 tl ye kablo kitleri var nette. evo icin teyp cerceveside gittigidiyorda var. mediamarktlarin hepsinde oto hifi montaj var di

VICEROY
02/08/2012, 07:27
can, hoparlörleri hepsiburada dan satın aldım. Alpine temin aşamasında onu bekliyorum. Pıoneer anfi en az 15 yıldır zaten bende. Farzet hepsi geldiğinde bagaja atıp tesisat için götürdüğümde elektrikçi sadece kablo kullanıp,emeğini ekleyip 200 tl almış olacaktı. Bu normalmi ? Mediamarkt'tan hiç birşey almadan montaj diye gidersek belki parasıyla o da yapar ya da yapan bir yer önerir sormadım.
Forumda bir arkadaşın kullandığı resimde orjinal cd çaların arka resmine baktım da 8 pinli bir yuva var. Bu standart kırmızı beyaz tos giriş taşımıyor. Yuva içi bağlantıda da sıkıntı oluşacak dönüştürücü parça gerekecek gibi, onu bulmak ta ölüm. İşte bu sebeplerden anfi olayına soğuk durdum.
https://d1208.hizliresim.com/10/2/bcml2.jpg (https://bit.ly/c25MCx)

https://d1208.hizliresim.com/10/2/bcmj3.jpg (https://bit.ly/c25MCx)

blackhawk
02/08/2012, 13:42
dönüştürücü bulmak yerine servis git teybin içinden canlı uç çıkarttır hem parazit olmaz, hem ses kalitesi düşmez, hemde daha az maliyetli olur. Hatta servisine sorarsan montajı komple onlar da yapabilir ilerde garanti konusunda sıkıntı da yaşamazsın.Aux için jack'ta al servisten yarın öbürgün mp3 tarzı birşeyler bağlarsan lazım olabilir. 15-20 tl civarındaydı fiyatı.

VICEROY
03/08/2012, 00:30
Fiatın yetkili servisinde işlemleri gerçekleştireceğim en başta dediğim gibi. Umarım elektronik anlamında parçaları ve işten anlayan ustaları vardır. Hoparlörler tamamlandığında anfi bağlantısı yapacağım, ekolayzeri evde oturma odasındaki led tv çıkışında değerlendirdim.

SteinGP
03/08/2012, 04:18
200 lira her turlu cok para. media markttakilerin nerden aldiginizla ilgilenecegini sanmam. donusturuculerde 30 lira civari ve bulmak kolay. amfi takmakla iyi is yapmissin bence abi. gittigidiyorda arac ses sistemi sarf malzeleri bolca bulunuyor. bakmani tavsiye ederim..

SteinGP
03/08/2012, 19:13
Fiatın yetkili servisinde işlemleri gerçekleştireceğim en başta dediğim gibi. Umarım elektronik anlamında parçaları ve işten anlayan ustaları vardır. Hoparlörler tamamlandığında anfi bağlantısı yapacağım, ekolayzeri evde oturma odasındaki led tv çıkışında değerlendirdim.

abi 2 gün izindeydim telefondan girdiğimden verdiğim cevaplar pek mantıklı olmamış :) Fiat yetkili serviste uğraşacaklarını inan hiç sanmam. onlar ancak
"haa araba garantiden çıhmış haa" derler yaptıktan sonra. Hoparlörler amfi için biraz zayıf değil mi abi sen ne düşünüyorsun?

VICEROY
04/08/2012, 09:09
Elektrik aksamı garantiden çıkmasın diye kendilerine yaptırmak istiyorum zaten. Birde kapı kartonunu kaporta birimi daha özenli söker takar.
Anfi malum 2x80 watt. Mono anfi. iki kanal yani 4 hoparlör için üretilmemiş. Zamanında ben arka camın olduğu düzlüğe anfiye ayrı güçlü hoparlör bağlayıp kullanmıştım. Kapılardakilere 4x50 watt pıoneer cd çalar destek verdiğinde ses tatminkardı. Şimdi 2 çıkıştan 4 kapıya paylaştırma niyetindeyim.Orjinal cd çalar 4x36 watt anfi desteğiyle kapıdaki resimlerini verdiğim hoparlörleri fazlasıyla doyurur. Yoksa işin sonu yeni bir çin malı 4 kanal güçlü anfi ve mevcut anfiyide woofer için köprü modeli doğar ki bu beni amaçtan uzaklaştırır.

SteinGP
04/08/2012, 17:31
abi 2 kanaldan 4 hoparlöre paylaştırılınca ses zaten mono oluyor otomatikman. bir de senin amfide monoymuş. ses kesinlikle mono olacak o zaman?

VICEROY
04/08/2012, 20:02
Media markt'a bugün sordum 60 tl kablo 60 tl de işçilik işlemi yaparız dediler. Hoparlörün Alpine olanı kargoda yola çıkmış pazartesi elimde. En geç salı yetkili serviste olurum. Takmazlarsa tedbir tamam. :)
Mono da biliyorsun ses gezmeyecek. Tüm hoparlörlerden aynı ses gelecek. Temiz,güçlü ve kaliteli. Bu bana yeter.