PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Evo sert süspansiyon yardım!!

segin
27/07/2012, 17:53
ya arkadaşlar bu aralar herkes aynı dertten yakınıyor, puntoların süspansiyon sistemi çok sert. ben çok rahatsız oluyorum hadi beni geçtim eşim 8 aylık hamile ülkemizin yolları da malum çok rahatsız ediyor, dün değiştirelim bu arabayı binesim gelmiyor çok rahatsız diye dert yandı bunu nasıl halledebiliriz? daha yumuşak zıplatmayan daha konforlu bişekle sokabiliriz? mesela babam da megane scenic var O403 gibi hiç birşey hissetirmiyor... yoksa bu sebepten dolayı aracı değiştirmek zorunda kalıcam :( her çukurda tak tuk ses zıplama vuruntu kaç kere servise götürdüm hiçbişey yok, sert süspansiyondan kaynaklanıyor dediler. üzerindekiler orjinal, yay yada amörtisörleri değiştirme imkanımız varmı? birileri bana akıl fikir versinde satmayayım evomu:) 1 ay sonra bebek olucak bazen bakıyorum da o da çok rahatsız olucağa beziyor.

darkman
27/07/2012, 18:04
corsa ile aynı yürüyen benim arabaya binenlerde spor yay olduğunu iddaa ediyorlar yok mok diyorum adamlar inanmıyorlar ciddi sert yapmışlar keşke bi çözümü olsa

rbcn
27/07/2012, 18:14
bende sert süspansiyonlardan şikayetçiyim

segin
27/07/2012, 18:15
çözümü varsa üstadlar fikirlerini sunar herhalde:) yoksa yumuşak süspasiyonlu araç arıcaz :d

ozdkay
27/07/2012, 23:58
şu arabadan tek şikayetim sert süspansiyonu.. sertlik yüzünden konfor çok geri planda kalıyor. bende merak içinde çözüm beklemekteyim

Du Hast
28/07/2012, 00:54
Aracın bütün dinamikleri üzerindeki orijinal süspansiyona göre tasarlanmıştır. Elbette yayları değiştirerek çok daha yumuşak hale sokabilirsiniz ancak yol tutuş başta olmak üzere fren performansına kadar bir çok parametrede büyük kayıplarınız olacaktır.

Sert süspansiyon bana göre daha güvenli sürüş demektir ancak konfor malüm. Yapacağınız en mantıklı iş C sınıfı bir araç almak olur. Günümüzdeki bir çok B sınıfı - puntonun muadili araçlar sert süspansiyona sahiptir. Megane C sınıfı araç olup daha çok konfor odaklı üretilmiştir. Puntodaki sürüş dinamiklerini Megande bulamazsınız, megandaki konforu puntoda bulamazsınız :)

segin
28/07/2012, 18:09
can teşekkür ederim dediğin gibi bir üst sınıfa geçmek en iyi çözüm :)

clubber_style
30/07/2012, 10:01
bende aracımı ilk aldıgımda bu sikayetim vardı ve gittim butun on takımı on arka amortisorleri degistirdim ama sonuc yine husran cok sert

BeCkS
30/07/2012, 10:05
dün 160 ile gideren kafam bi öne bi arkaya sallanıo sert süspansiyondan sanki arabayı basmışım gibi gerçekten çok sert!

Sparco34
30/07/2012, 10:21
süspansiyon olayı özel sırf bu işleri yapanlar var
ümraniye sanayi sitesinde
maslak sanayi sitesinde
ümraniyedekini biliyorum yerinii yardımcı olurum ama çözümü elbet vardır

segin
31/07/2012, 16:11
bende aracımı ilk aldıgımda bu sikayetim vardı ve gittim butun on takımı on arka amortisorleri degistirdim ama sonuc yine husran cok sertnasıl değiştirdin spormu taktın yoksa daha yumuşak mı taktın?

süspansiyon olayı özel sırf bu işleri yapanlar var
ümraniye sanayi sitesinde
maslak sanayi sitesinde
ümraniyedekini biliyorum yerinii yardımcı olurum ama çözümü elbet vardırbana izmir lazım :d yokmu buralarda tanıdığın??

serkanmsg26
31/07/2012, 16:23
Sert süspansyona çözüm olmaz ama, konforla ilgili bir detay.. Aracımı alalı çok olmadı. arabadan iyi anlayan bir arkadaşım gördü arabayı çok beğendi ve bana her şeyi iyi ama lastik havalarını biraz düşür dedi. Ön lastiklere ellemedim ama arka lastik havalarını bir psi aşağı düşürdüm bu bile farketti, yoldaki tümsek ve bariyerlerde konforu arttırdı. Sürüş güvenliği yönünden tehlike arz edermi bilemem ama arabanın sertliğini kısmen giderdi..

salih1905
08/07/2013, 10:21
arkadaşlar konu biraz hort olucak ama...
(2010 grande punto actv. 1.3 aracım var tipini çok seviyorum anacak amortisörler çok büyük sorun)
hocam bende sizinle aynı durumdayım eşim 8.5 aylık hamile ve oda çok şikayetçi arabadan haklıda araba çok sarsıyor çok (arkadaşlarımda albea-megane-era var inanın çok daha rahat) şu zamana kadar çok uğraştım istanbul yollarıyla nasıl daha az sarsarım diye ama nafile en ufak çukurlara girerken bile hızı iyicene düşürmek gerekiyor yalnız şu an önümde daha büyük bir sorun var gibime geliyor 1 ay içinde inşallah çocuğumu kucağıma alıp bu arabaya bindirdiğimde eminim oda çok sarsılacak ve o bizden kat kat hassas bir bünyeye sahip olduğu için kötü sonuçlarla karşılaşmaktan korkuyorum

siz bu sorunu nasıl giderdiniz bir öneriniz var mı ?

aon
08/07/2013, 13:48
Aynı konudan ben de şikayetçiyim eşim 8 aylık hamile ve bakıyorum da forumda süspansiyondan rahatsız olanlar genelde bizim gibi çocuk bekleyen ya da çocuklu aileler. Bence en güzeli daha yumuşak süspansiyonlu bir araç almak. Tabi araç değiştirmek masraflı bir iş bu yüzden katlanıyoruz puntonun sertliğine.

rafetkurt
08/07/2013, 14:24
süspansiyonlara cözüm bulan yokmu arkadaşlar forum'da vw polo gibi yapsak çıst çıst geçse ..

delta0o
08/07/2013, 15:18
Aynı konudan ben de şikayetçiyim eşim 8 aylık hamile ve bakıyorum da forumda süspansiyondan rahatsız olanlar genelde bizim gibi çocuk bekleyen ya da çocuklu aileler. Bence en güzeli daha yumuşak süspansiyonlu bir araç almak. Tabi araç değiştirmek masraflı bir iş bu yüzden katlanıyoruz puntonun sertliğine.
aynı durumu bende yaşıyorum :) bide bende eibach 5 cm var :) bu durum için orjinallere döneyim diyorudum gerek yokmuş demekki :) eşim arabaya binmeye korkar oldu.

Gorky
08/07/2013, 15:28
Hyundai i20 nin amortisörleri daha yumuşak. Fakat tek + sı bu. Bence C segmenti bi araç almalısınız.

ykaya1983
08/07/2013, 19:38
Hyundai i20 nin amortisörleri daha yumuşak. Fakat tek + sı bu. Bence C segmenti bi araç almalısınız.

Evet doğru söylüyorsunuz.Fakat puntonun yol tutuşu daha iyi.Ben ikisini de aynı güzergahta denedim.

necust
09/02/2014, 00:38

Benzer durumları yaşamış birisi olarak şöyle bir anektod aktarayım.
Gece yarısı 2 aylık bebeğimiz hiç alışkın olmadığımız kadar çok ağlamaya başlamıştı, gazdandır gazdandır desem de eşim panik olmaya başayınca içi rahatlasın diye doktora görütme kararı aldık. Yaklaşık 5-6 km mesafedeki hastanedeye ulaştığımızda bebişin sesi kesildi. Doktor gazı var dedi tabi, bir kaç teknik gösterdi gazını böyle çıkartın dedi. Bizde yaptık bunları, hastaneye gelince neden iyileşti bu çocuk, saatlerdir ağlıyordu diye kendi kendimize söylenmeye başlayınca doktor arabadan dedi. Sarsıntıdan dolayı gazı çıkıyormuş ve rahatlıyormuş çocuk. Giderken bol bol çukurlara girin diye de nasihat etti doktor.
Yani sert amortisör bebek için kötü bişey değil, boşu boşuna çukur aramazsınız yolda.

Aslında amortisörler abartı derecede sert değil, darbeleri iyi emiyor fakat çok gürültülü çalıştıkları için etkiliyor insanı. Lastik vuruntusu artı amortisör sesi birleşince arabanın altı yola döküldü galiba diyor insan. Müzik sesi fazla açıkken o kadar sarsmıyor :) Yine de tedbili mekanda ferahlık vardır deyip, uygun ekonmik koşullara ulaşıldığında c segmentine doğru geçmek gerek.

ibooovn
10/02/2014, 03:47
bende bir passat var birde bu punto...puntoyla at arabasinda gibi passatla ise teknede gider gibi gidiyoruz tis tis tis....

cihanin
12/05/2015, 21:19
Ben de sert süspansiyondan şikayetçiyim. Şöyle bir şey buldum işe yarar mı? Şok emici diyor. Farklı tipleri var.
Şok emme konusunda bana mantıklı geldi. Dinamiğe nasıl bir etki eder ?

D type Car spring rubber buffer shock absorption rubber absorption device car Urethane rubber shock absorbers
D type Car spring rubber buffer shock absorption rubber absorption device car Urethane rubber shock absorbers-in Suspension from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group (https://www.aliexpress.com/item/D-type-Car-spring-rubber-buffer-shock-absorption-rubber-absorption-device-car-Urethane-rubber-shock-absorbers/1784826358.html)
(from AliExpress Android)

ymzats
27/06/2015, 12:43
bende 2013 lounge var. çok rahatsızım süspansiyondan çok sert. arabanın tek sevmedğim yanı bu buda gözünden düşürüyor insanın bu gidişle bi daha fiat almam gibi wolkvagen e dogru kayıyorum

Mert34
27/06/2015, 12:47
bende 2013 lounge var. çok rahatsızım süspansiyondan çok sert. arabanın tek sevmedğim yanı bu buda gözünden düşürüyor insanın bu gidişle bi daha fiat almam gibi wolkvagen e dogru kayıyorum

hocam benim araç 2008 grande bende daha önce hiç bu kadar sert süspansiyonlu bir araç kullanmadım daha önce astra h kullanıyordum onun karakteri daha sert denmesine rağmen çok daha konforluydu bizim araçlar takır tukur yaysız bisikletler gibi geçiyor bozuk yoldan

ymzats
27/06/2015, 12:52
hocam benim araç 2008 grande bende daha önce hiç bu kadar sert süspansiyonlu bir araç kullanmadım daha önce astra h kullanıyordum onun karakteri daha sert denmesine rağmen çok daha konforluydu bizim araçlar takır tukur yaysız bisikletler gibi geçiyor bozuk yoldan

hiç söyleme kardeşim takıntı oldu bende bu süspansiyon takır tukur demekki tek bende yokmuş bu skıntı