PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : akü lambası problemi yardım!!

ares666
25/07/2012, 13:45
değerli forumdaşlarım aracımı ilk çalıştırdığımda bütün ikaz ışıkları yanıyor normal olarak sonra sönüyor. yalnız bugün aracımı çalıştırdım tüm lambalar söndü sonra araç rolantide iken akü lambam yanmaya başladı ama gaza basınca tekrar sönüyor. Bunun sebebi ne olabilir acaba ne yapmam gerekiyor... saygılar...

Ziyaretci036
25/07/2012, 14:14
Arabanın şarj dinamosunda sorun var. Rolantide değerler düşük ondan yakıyordur.

blackhawk
25/07/2012, 14:19
Bence sorun sadece aküde akü değiştir sorun bitecektir.Gaz verdiğinde devir yükselerek alternatör aküye daha fazla güç gönderiyor lamba sönüyor devir düşünce araç fazla amper çektiği için lamba yanıyor. yaklaşık 120 tl sıkışmış. Kuru bakımsız akü almanı tavsiye ederim en az 60 amper olsun.

ares666
25/07/2012, 16:06
teşekkürler arkadaşlar akünün değerleri normal ama usta tam şarj etmiyor yinede dedi benim tahminim şarj dinamosunun kömürü ya da diyotlarından yarın şarj dinamosunu sökecek bakacak ustam bakalım kaç lira sıkışmış:D bu arada gaza basmadığımda direksiyonum kazık gibi oluyor park ederken baya zorlandım ara gazı vermekten bi hal oldum elektirkli direksiyon ondan olsa gerek sertleşme. sonuçta elektrik az gelince sertleşiyor gaza basıp şarj yaptığımda tekrar yumuşuyor. benzer bir durum forumda başka bir arkadaşın başına daha gelmişti okuduklarımdan aklımda kalan... saygılar...

halils2
26/07/2012, 00:15
tespitiniz doğru alternatör diyotlarından yapıyor bu olayı kesin çözüm diyot tablosunu değiştirmeniz tavsiyem orjinaliyle değiştirin yoksa daha sonra aynı sorunla tekrar uğraşırsınız. diyot lehim yenilemesi de çözüm değildir. çoğu zaman kısa sürede arıza nüksediyor.

ares666
26/07/2012, 08:57
arkadaşlar kasnağın değişmesi gerekiyormuş kömürlerde değişecek kasnak + kömürlere 170 istedi usta sizce nasıl bende değiştir dedim gerçi dükkanda biraz daha pazarlık yaparım ama sizce fiyat nasıl...