PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : arkadaşlar bikaç sorum olucak esp-jamt-lastik-süspansiyon...

hakacoco
13/07/2007, 01:12
evet arkadaşlar aracı teslim alma zamanı yaklaştıkca ben burda kuduruyorum :) neyse bikaç sorum olucak eğer yanıtlarsanız çok sevinirim
1-jant lastik boyutunu en sağlıklı oranda nekadar büyütebiliriz?
2- bu işlem esp açısından bi problem yaratırmı yada ek bi uygulama yapmak gerekirmi?
3- yol tutuşu arttırmak için lastik ebatı ve jantın yanı sıra takmayı düşündüğüm 35mm lik yay 16'' jantla sürtünme yaparmı?
4-sadece spor yaylar kullanmak yeterlimi yoksa komple mi değiştirmek lazım süspansyon sistemini?
5- kule gergisi işlemi değecek bi masrafmıdır yoksa tanıdıklarımında dediği gibi ralliye katılacaksan taktır mantığıylamı düşünmek lazım?
6-yolda giderken özellikle sert virajlarda ya da yüksek hızda aracın yatma eğilimi ve ardından kopma eğilimini engellemenin ve daha güvenli sürüş sağlamanın buunlar dışında bi yolu varmıdır?
:group000: biliyorum arkadaşlar sorular biraz zor birazda çok ama istediğiniz sorudan başlayabilirsiniz :) şaka bi yana bunlar gerçektende kafı karıştıran şeyler şimdiden ilginiz için teşekkür ederim...

ABNEW
13/07/2007, 01:30
Bence ideal lastik ölçüsü 205 45 17'' dir.Zaten orjinalinin ölçüsü de budur.Esp nin performansı etkilenmez 4 lastikte aynı boyutta olduktan sonra.Her zaman söylediğim gibi en güzeli 3.5mm lik bile olsa kit halinde yay ve amortisör almaktır.Kule gergisi nin yararı var kesinlikle ama çok da önemli değil denildiği gibi, hayırlı olsun...

femoli
13/07/2007, 09:30
Arda arkadaşımın söylediklerine aynen katılıyorum .Kule gergisi çok iyi bir şey ama gerçektende rally e katılmayacaksan gerek yok yaylarıda amortisörlerle beraber değiştirirsen performans ta konfor da artar..

Bülent A.
13/07/2007, 11:08
Arda arkadaşımın söylediklerine aynen katılıyorum .Kule gergisi çok iyi bir şey ama gerçektende rally e katılmayacaksan gerek yok yaylarıda amortisörlerle beraber değiştirirsen performans ta konfor da artar..

Bunu senmi söylüyorsun:clapping:.:g0000000::wallbash:. Üstlik bu şlerin içinde biri olarak.Vallahi bravo.

Yaylarını amortisörlerini değiştirdiğiniz TR de kullandığınız her araca kule gergisi şart.
Ama gereksiz göründüğünden , umursanmadığından takılmıyor.
Daha önceki aracım BMW compact ı çok özenli kullanmış olmama rağmen 1 sene sonra amortisör kulelerinin olduğu kısımda motor tarafından yakaşık 0,5 er cm açılmış oduğunu gördüm.
Ülkemiz yollarında nerde çukur nerde kasis olduğu belli olmayan köy yolları gibi olduğundan kulelerin ayrılmasını engellemek için ŞART.

Tabiki bulabilirsen.Ben henüz bulmadığım için de takmadım.Bulan bilen varsa haber versin banada.

grande06
13/07/2007, 11:28
evet arkadaşlar aracı teslim alma zamanı yaklaştıkca ben burda kuduruyorum :) neyse bikaç sorum olucak eğer yanıtlarsanız çok sevinirim
1-jant lastik boyutunu en sağlıklı oranda nekadar büyütebiliriz?
2- bu işlem esp açısından bi problem yaratırmı yada ek bi uygulama yapmak gerekirmi?
3- yol tutuşu arttırmak için lastik ebatı ve jantın yanı sıra takmayı düşündüğüm 35mm lik yay 16'' jantla sürtünme yaparmı?
4-sadece spor yaylar kullanmak yeterlimi yoksa komple mi değiştirmek lazım süspansyon sistemini?
5- kule gergisi işlemi değecek bi masrafmıdır yoksa tanıdıklarımında dediği gibi ralliye katılacaksan taktır mantığıylamı düşünmek lazım?
6-yolda giderken özellikle sert virajlarda ya da yüksek hızda aracın yatma eğilimi ve ardından kopma eğilimini engellemenin ve daha güvenli sürüş sağlamanın buunlar dışında bi yolu varmıdır?
:group000: biliyorum arkadaşlar sorular biraz zor birazda çok ama istediğiniz sorudan başlayabilirsiniz :) şaka bi yana bunlar gerçektende kafı karıştıran şeyler şimdiden ilginiz için teşekkür ederim...

19 olmadıkca her lastik ebatını kullanan arkadşımız var tamamen senin dikkatine bağlı birşey jant ve lastik erbatları yani türkiye yolları da falan diye başlayan cümleler war yaaa bence mantıksız adamlar ne lastiklerle geziolar...

espyi tabiki etkiler bilgisayar farklı ölçüdeki lastiklerin farklı yere basış ve etkisini farklı algılayabilir. bende 3.5 yay ve 17 lastik war ve herhangi bir sürtme yaşamadım... yaşamassında

yaylarla süspansiyonun görevleri işlevleri farklı ikiside farklı etkide bulunur aracına

draklara katılmıyorsan kalkış yarışı gibi drifler yapmıyosan bence kule grgisine ihtiyaç yok

hakacoco
13/07/2007, 12:07
peki herkese çok teşekkür ederim ancak kafamı karıştıran şu: millet gidip yaylarını kestiriyo bastırıyo bişiler yapıyo kendi yaylarını kullanıyolar benim sadece aracı yere yaklaştırmak için spor yay kullanmam yeterli olmazmıki? sürüş güvenliği ve yol tutuş benim için çk önemli bunu olumsuz etkilermi?

memat
13/07/2007, 12:38
19 olmadıkca her lastik ebatını kullanan arkadşımız var tamamen senin dikkatine bağlı birşey jant ve lastik erbatları yani türkiye yolları da falan diye başlayan cümleler war yaaa bence mantıksız adamlar ne lastiklerle geziolar...

espyi tabiki etkiler bilgisayar farklı ölçüdeki lastiklerin farklı yere basış ve etkisini farklı algılayabilir. bende 3.5 yay ve 17 lastik war ve herhangi bir sürtme yaşamadım... yaşamassında

yaylarla süspansiyonun görevleri işlevleri farklı ikiside farklı etkide bulunur aracına

draklara katılmıyorsan kalkış yarışı gibi drifler yapmıyosan bence kule grgisine ihtiyaç yok

walla ben bülent abiye katılıyorum kule gergisi yayları değiştirenlere bi bakımdan şart
zaten driftlere punto sokmuyorlar arabaların arkadan itişli olması lazım

Er-NnN
13/07/2007, 14:09
tavsiyem eğer amacın arabayı yere yaklaştırmaksa aman diyim yay kestirme sonuçta yaylar fabrikada üretilirken arabanın ağırlıına göre yapılır yuvarlak hesap üzerinden puntoya bi ton dielim yayda 8 bakla olsun her bakla arabanın 125 kilosunu taşımak için yapılır yapılırken sen atıyorum yayı 2 bakla kestirdin araban da 250 kilo hafiflemiyecei için arabanda daa fazla yaylanma yaşarsın bunun yanında süspansiyonun kısa sürede patlar bu konuda en büük tavsiyem komple coil over kit almandır ama 35 yada 50 lik yay da bu iş için çözümdür bunun yanında kule gergisini tavsiye ederim bunun için ne yalan söliyim orjinal parçaya çok da gerek olduunu düşünmüyorum ha bulursan orj kullan eyw ama bulamassan da ustası orjinale yakın kalitede yapıcaktır sana kule gergisini bunları yaparken sonuçta aynı boyutta 4 lastik ve aynı ebatlarda ön arka yay kullanacaın için esp yi etkileyeceini sanmıyorum bende varken 50 lik yay taktım orj 15" jantlarla esp de hiç sorun vermedi sürtme olayına gelince forumda bir çok 17" jant kullanan ve bunu yaylı kullanan arkadaşlarımız mevcut hiç birinden sürtme konusunda bi şikayet okumadım... :)

biraz uzun oldu sanırım okuyanların gözüne sağlık... :)

ABNEW
13/07/2007, 17:12
Kule gergisinin amacı iki kuleyi birbirine bağlayarak virajda salınımı azaltmaktır.Hangi lastikte ya da süspansiyon sisteminde salınım fazla olursa o mevcut duruma katkısı daha fazla olacaktır kule gergisinin...

Sadece yay değişimiyle aracını sorunsuz olarak kullanabilirsin.(Ne kadar kısa yay kullanırsan aynı oranda sorun çıkma ihtimali de artar)Ancak dediğim gibi ideali ikisini de değiştirmendir...

hakacoco
13/07/2007, 19:30
[quote=Er-NnN;97231]tavsiyem eğer amacın arabayı yere yaklaştırmaksa aman diyim yay kestirme [quote=Er-NnN;97231]
işte kestirmektense 180ytl ye satılan spor yay aliim diyorum komle kitler biraz pahalı geliyo gözüme tek korkum sorun yaşamak zaten fazla değil35lik yay düşünüyorum bide 16 ya da 17'' jantla kullanıcam heralde sorun olmaz diye düşünüyorum esp nin de sorun çıkartmaması da güzel :) içim rahatladı
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler

hakacoco
13/07/2007, 22:13
180 ytl'ye satılan yaydan pek hayır gelirmi bilmem.. Bu konuda kendisini kanıtlamış markaların 35 ik yayları 300 ytl civarı oluyor...
fiyatı yanlış yazmışım :) 180ytl değil euro olcak :)