PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oto çekiş sorunu..

nightwish
24/07/2012, 21:28
merhaba dostlar....

birkaç konuda yardımınıza ihtiyacım var punto aracım 2009 model 1.4 ve 19000 km de..
geçengün yalovadan ankaraya gittim otobanda çok sıklıkla şu başıma geldi mesela 4. vitesde devir 3000 de ve hızım 80e çakıldı,yaw gazı köklüyorum köklüyorum (yavaş yavaş) yok pedal yere yapıştı ama araçta tık olmadı 5 e geçiyorum kabus gibi tık yok tekrar 4e...hatta bazen 3 e alıp deviri arttırıp 4 e geçiyorum amamümkün değil bırak 100 ü 90a zor çıktı araba bu neden olur...bide düm düz otoban uçak pisti gibi anlamadımneden olur bu ?

---2.sorum yağ çubuğunda seviye tırtırlı alanda nereye gelince yağ eklemeliyiz?

son olarak servisler20000 km bakımı kaçayapıyor ve nelere b akıyorlar?

şimdiden çok teşekkür ederim....kolay gelsin...

rockforever
24/07/2012, 21:38
Bence hemen servise gidin bakıma sokun aracı sonra tekrar deneyin

Solitude
25/07/2012, 14:41
gaz pedalındaki sensörle ilgili bir problem olabilir gibi geldi.

punt0
25/07/2012, 14:51
arkadasım benim aracım dizel bende antalyadan dönüste depoyu fulledim 25-30 km gittikten sonra senin yasadıgın olayın aynısını yasadım arac 5. viteste tas catlasın 90 km hızı görüyor benim sorunum yakıttandı ilerleyen zamanlarda kontagı kapatıp actım belirli km gittikten sonra arac normale döndü ama yakıttan da olabilir bilmiyorum ama.. gecmis olsun

playguy
25/07/2012, 15:08
debriaj bitmiş senin, baskı balata değiştir düzelir

Budweiser
25/07/2012, 15:19
Bakımı yaklaşmış. Aracın öncelikle eğer bu 19bin i tozun toprağın yoğun olduğu bölgelerde yaptıysanız ağırlıklı olarak. Hava filtresine bakın yakıtı nereden alıyorsunuz ondanda olabilir. 19 bindeki arabanın ben zannetmiyorum debriyajı bitsin. 19 bine kadar yarım debriyaj kullansanız anca biter 19 binde. Hatta hiç kurcalamayın. Servise gidin sıkıntıınız anlatın zaten bakımı gelmiş onu yapsınlar. Bakımda Filtreler ( hava filtresi yağ filtresi polen filtresi) Motor yağı değişiyor bujiler değişiyor Yürüyen aksam genel kontrolü yapılıyor. Motor temizleyici bir sıvı var o yapılıyor (carbon clear değil!! ) bu kadar bildiğim kadarıyla.

matushella
25/07/2012, 15:32
2009 model araba ama daha hiç servise gitmemişmi? Yıllık bakım bile mi yapılmamış? Araba umarım sağırlaşmamıştır yoksa çok işiniz var...

celenlee
25/07/2012, 19:28
Arkadaş 3000 devri geçmiyor diyor.
Debriyaj bitse devir yükselir ama hız yükselmez.
Yukardaki durumda 2si de yükselmiyor. Debriyaj Balatası dışında bir çok problemi olabilir.

**Bu arada yağ seviyesi için:
Tırtırlı alanın üstünde herhangi biryerdeyse problem olmaz.

O bölgenin altına yakaştığında takip edilmeli, özellikle o bölgenin altına düştüğünde yağ eklenmelidir.

ibrahim06
25/07/2012, 20:48
hava filresi dolu. ve bir an önce servise sokun

nightwish
26/07/2012, 01:27
yorumlarınız için çok teşekkür ederim ....
aracımı 10.000 de bakıma sokmuştum ama sadece yağ değişimi yapıldı tune up ile..neyse..genelde şehir içi öle çok tozlu topraklı yerlerde kullanmadım.. benimde kafamatakıldı depoyu shell de full letip çıkıştım yola belkide benzinden olabiliri bilmem ama tabiki servise sokacağım hemen 20bini beklemeden.. ama nebileyim daha 19bindeki arabada böyle naz yapmasın :S servisten çıkınca ışık tutması açısından yazarım...teşekkürler...

celenlee
26/07/2012, 09:10
yorumlarınız için çok teşekkür ederim ....
aracımı 10.000 de bakıma sokmuştum ama sadece yağ değişimi yapıldı tune up ile..neyse..genelde şehir içi öle çok tozlu topraklı yerlerde kullanmadım.. benimde kafamatakıldı depoyu shell de full letip çıkıştım yola belkide benzinden olabiliri bilmem ama tabiki servise sokacağım hemen 20bini beklemeden.. ama nebileyim daha 19bindeki arabada böyle naz yapmasın :S servisten çıkınca ışık tutması açısından yazarım...teşekkürler...

Aldığınızıdan bu yana kmsi gelmese bile, her 1 yılı doldurduğunuzda yağınızı değiştirmeniz gerekir. Hava filtresi de senede bir açıp bakmak lazım kullanmasak bile ;)
Eğer bunu aksattıysanız, süreyi uzattıysanız araç 10000 de de olsa nazlanır, problem çıkartır ;)

CoachK
26/07/2012, 11:18
Genel kullanımın düşük devrildi ise aracın verdigi tepki normal. Aracı devirli kullanmaya alıştırman lazım ki basınca gitsin. Hava filtresi aracın çekicinde önemli bir faktör ama bu kadar devir düşürecek kadar değil. Aracını kullanırken biraz devirli ve motor freni kullan bakalım motoru ne tepki verecek ? Kafadan servise hele ki yetkili servise gidersen basına çok masraf çıkartırlar....