PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 20.000 bakımı ve Carbon clean

sinanuzun
23/07/2012, 10:44
Arkadaşlar 20.000 bakımı yaptırdım servis bana carbon clean normalde 40.000 de bir zorunlu oldu isterseniz şimdi yapalım performans artar dedi yaptırdık. Ama şunu farkettim sürekli gittiğim yolda bilgisayarı sıfırlayı aynı hızla gidince aracım ortlama yakıtı 4.8, 5.0 arası gösteriyordu aracı bakım sonrası aldım aynı yolda aynı işlemleri yaptım ama bu kez ortlama 6.1 altına düşmedi. Acaba bu normal mi onlar bu temliğin yakıtı azaltacağını söylü
yorlardı tam tersi oldu gibi Carbon clean yaptırmak doğru mu ? Deneyimli arkadaşlar bilgipaylaşımında bulunurlarsa sevinirim.

blackhawk
23/07/2012, 12:13
c.c ilk yapıldığında aracın çok yakması normal motorun verimli çalışıp yakıtı düşürmesi için bir miktar kurumlanması lazım. Bir kaç yüz km sonra normale döner ama 20.000 km biraz erken olmuş 40-50 bin arası genelde yapılır carbon.

ekartoo
24/07/2012, 11:52
Kurumlar zamanla egzosdan atıldıkça yakıt tüketiminiz düşecek performansınız ilk haline yaklaşık duruma gelecektir. Fiyatın yetkili servislerinde 40.000 km.deki bakımda carbon temizleme işlemi standart olarak yapılıyor. 20.000 km.de ise (ilk yıl) isteğe bağlı yapıyorlar ve zararı olmadığını aksine faydalı olacağını söylüyorlar. Benim de 3 ay kaldı ilk yıllık bakıma ve ben de yaptıracağım. Kısacası içiniz rahat olsun. Carbon temizlemedeki asıl sorun 80.000 km, 100.000 km vb. gibi yüksek km.ye gelmiş ve o zamana kadar hiç yaptırmayıp da yüksek kilometreye gelen araçlarda ilk defa yaptırıldığında yaşanmaktadır.

punt0
24/07/2012, 12:08
Kurumlar zamanla egzosdan atıldıkça yakıt tüketiminiz düşecek performansınız ilk haline yaklaşık duruma gelecektir. Fiyatın yetkili servislerinde 40.000 km.deki bakımda carbon temizleme işlemi standart olarak yapılıyor. 20.000 km.de ise (ilk yıl) isteğe bağlı yapıyorlar ve zararı olmadığını aksine faydalı olacağını söylüyorlar. Benim de 3 ay kaldı ilk yıllık bakıma ve ben de yaptıracağım. Kısacası içiniz rahat olsun. Carbon temizlemedeki asıl sorun 80.000 km, 100.000 km vb. gibi yüksek km.ye gelmiş ve o zamana kadar hiç yaptırmayıp da yüksek kilometreye gelen araçlarda ilk defa yaptırıldığında yaşanmaktadır.

hımm ne gibi bir sorun oluyor kunt abi peki 100 000 km deki bir arac c.c yaptırınca ?

ekartoo
24/07/2012, 12:30
hımm ne gibi bir sorun oluyor kunt abi peki 100 000 km deki bir arac c.c yaptırınca ?

Örneğin Bosch servisleri yüksek km.deki araçlara daha önce hiç yapılmadıysa carbon temizleme işlemi yapmıyorlar. Yüksek km.deki araçlarda kurumlar artık iyice sertleşmiş ve taşlaşmıştır. Carbon işlemi yapıldığı zaman farklı yerlerdeki kurumları da söküp atmaktadır. Örneğin piston segmanlarındaki kurumlarda söküldüğü için örnek yağ kaçırma (yakma) sorunları başlıyor. Bunun gibi bir çok sorun yaşanıyor. Daha önce hiç yapılmadıysa en fazla 60.000 km.de yapılması öneriliyor. Teknik olarak daha detaylı bilgi verbilecek arkadaşlarımız da vardır.

sinanuzun
24/07/2012, 12:33
İlginç bilgiler teşekkür ederim.

punt0
24/07/2012, 12:52
Örneğin Bosch servisleri yüksek km.deki araçlara daha önce hiç yapılmadıysa carbon temizleme işlemi yapmıyorlar. Yüksek km.deki araçlarda kurumlar artık iyice sertleşmiş ve taşlaşmıştır. Carbon işlemi yapıldığı zaman farklı yerlerdeki kurumları da söküp atmaktadır. Örneğin piston segmanlarındaki kurumlarda söküldüğü için örnek yağ kaçırma (yakma) sorunları başlıyor. Bunun gibi bir çok sorun yaşanıyor. Daha önce hiç yapılmadıysa en fazla 60.000 km.de yapılması öneriliyor. Teknik olarak daha detaylı bilgi verbilecek arkadaşlarımız da vardır.

anladım abi yani C.C benim arac icin yalan oldu :D

Ziyaretci037
24/07/2012, 13:31
Benim aracımda 40binde carbon clean yapıldı,1000km kullandım ama 6nın altına düşmedi yakıtım.Tekrar kurum bağlayana kadar böyle fazla yakacak heralde..

bigkabus
24/07/2012, 13:49
ben şahsen bu carbon cleanın faso fiso olduğunu düşünüyorum. kendi aracımada yaptırdım 1 hafta önce ama yinede böyle düşünüyorum. şahsi fikrim

boby
24/07/2012, 14:54
bu carbon clean i 40bin bakımda standart uyguluyorlar zannedersem.....yapılması isteğe bağlımıdır yoksa mecburenmi yapacaklar...ben aracımda uygulanmasını istemiyorum.

Ziyaretci037
24/07/2012, 15:00
bu carbon clean i 40bin bakımda standart uyguluyorlar zannedersem.....yapılması isteğe bağlımıdır yoksa mecburenmi yapacaklar...ben aracımda uygulanmasını istemiyorum.

Normalde 40 bin bakimina carbon clean de dahil ancak istemiyosaniz yapilmasini soylersiniz yapmazlar..

araciligiyla Htc HD 2'den gonderilmistir..

ekartoo
24/07/2012, 19:27
Benim aracımda 40binde carbon clean yapıldı,1000km kullandım ama 6nın altına düşmedi yakıtım.Tekrar kurum bağlayana kadar böyle fazla yakacak heralde..

hocam yakıtı (markayı) değiştirip tekrar denediniz mi?