PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1 Haftalık Gezi ve Yakıt Ortalamaları. (1360 KM)

van_hoijdonk
22/07/2012, 16:29
Herkese hayırlı ramazanlar. 1 haftalık memlekete kaçıp geri dönmenin üzüntüsüyle İstanbul'un sıcağı da birleşince dönmeseydim keşke diyorum ama böyle bir şans yok tabi. :)

Neyse gelelim ortalamalara;

İstanbul - Karabük : 420 KM 5.3 Lt

Ortalama hız 50 civarında gösteriyordu maalesef geçtiğimiz hafta meydana gelen kaza tam önümde oldu hem kazanın şoku hem yolun kapanması nedeniyle 2 saate yakın bekledik.

Hala gözümün önünde kaza, karşıdan gelen araç önümdeki otobüsün altına girdi ve sonra karşı yöndeki diğer otobüse. İlk yardıma koşanlar bizdik babamla beraber ama korkunç bir manzaraydı. 3 ölü 1 ağır yaralıdan sonra yola devam etmek çok zor oldu... Resmen arabanın yarısı ortada yoktu. Bir insanın hayatta mı olduğunu yoksa öldüğünü mü anlamak için nabzına bakmak çok kötüymüş.

İlgili haber.

Düzce'de kaza : 3 ölü 1 yaralı - 14 Temmuz 2012 / 08:25 - Haber 61 (https://www.haber61.net/news_detail.php?id=118835)

Neyse giderken 160'ı gördüm araçta ortalama 140-150 arasında seyrettim 4 kişi ve bagaj dolu, klima 2-3 arasında sürekli açıktı.

Karabük - Bartın köy yolları ve ilçeler arası; 455 km

Dağa bayıra vurduk arabayı 6.2 ortalaması vardı 455 km'de. Yeri geldi 2. vitesin çıkmadığı yollara girdim. Klimam her zaman açıktı hiç kapanmadı.

Dönüş Yolu:

Bartın - Karabük - İstanbul 492 KM

Giderkenki duruma göre daha seri geldim 4 kişi, bagaj dolu, klima sürekli 2-3 arasında açık şekilde. Ortalama 5.8 görünüyor.

Hız olarak 150'den aşağı nadir indim ki arabayı deneme amaçlı 175'e kadar çıktım benden önceki sahibi hız limitini 175 ayarlamış onun uyarısıyla farkettim gerçekten insan farketmiyor kaçla gittiğini. Ortalama otobanda 150 civarıyla seyrettim. Bu arada hız 175 civarındayken devir saati 4.200'lerdeydi ve ses çok kafa ütüleyiciydi. Sürekli o şekilde gitmek imkansız. :)

Ortalama yakıt: 5.8 Lt
KM: 492
Ort. Hız: 98 KM.

Araç 1.3 Multijet Punto Evo. Sabah depoyu doldurdum bartından çıkarken yarı depodan 1 çizgi aşağıya geldi. Geçtiğimiz yıl Punto ile giderken 130'u hiç görmemiştim ve 4.3 ortalama ile gitmiştim evo ile yaklaşık 1.5 litre fazla yakmak garibime gitti biraz. :)

Peder bey istanbuldan çıkarken fulledi 148 lira aldı depo (3.78'den), Bartın'da 50 lira doldurdu ve bu sabah da 139 Liraya depo doldu. Şuanda yarımdan 1 çizgi aşağıda. Çıkamadım işin içinden yorumlayacak var mı? :)

Bir de köy yoluna sürdüğümüzden aracı siyah çalı çırpı maalesef dar yerlerde kapıları çizmiş biraz pasta-cila ile kapanacak şeyler ama tavsiyeniz var mı? Bir de çam sakızı damlamış benim kapı tarafına ona da çözüm söylerseniz sevinirim. :)

ZAK1980
22/07/2012, 16:59
Dizel baska bırsey degıl

van_hoijdonk
22/07/2012, 17:03
Dizel baska bırsey degıl

Pek anlayamadım yorumu desem. :)

ZAK1980
22/07/2012, 17:05
Pek anlayamadım yorumu desem. :)
Sunu demek ıstedım ;
Dizel yakıt ekonomısı benzınlıye gore gayet ıyı dızel cıdden ekonomının hakkını verıyor benzınlı gıbı ıcmıyor cebı yormuyor

van_hoijdonk
22/07/2012, 17:16
Sunu demek ıstedım ;
Dizel yakıt ekonomısı benzınlıye gore gayet ıyı dızel cıdden ekonomının hakkını verıyor benzınlı gıbı ıcmıyor cebı yormuyor

Anladım teşekkürler.

Peki 5.8 gelirken veya 5.3 giderken ortalama normal midir? Geçtiğimiz yıl otobanda 120 civarında seyrederek gitmiştim aynı yolu 6.5 saatte ve 4.3 ortalamayla Grande Punto ile gelmiştim bu yıl ise Evo ile aynı yolu 4 saat 55 dk'da 5.8 ortalamayla gelince 1.5 lira fark biraz fazla gibi geldi. :)

Bir de ufak tefek çalı çırpı çizikleri var aracın kapılarında özellikle bunlar için pasta cila ne kadara hallederim? Ya da avrupa yakasında tavsiye edebileceğiniz bir yer var mıdır?

eexelanss
23/07/2012, 00:01
Bende kendi ortalamamı paylaşayım bari ankara- antalya side arası gidiş dönüş 25km civarıda side de kullandım toplamda 1002 km yaptım.
Ortalamam 8.6lt.
Molalarla beraber 5 Saat 40 dk da gittim 5 Saat 25 dk da döndüm :)

vvkaymak
23/07/2012, 09:32
Arabanın motoru euro 4 mü yoksa euro 5 mi.

van_hoijdonk
23/07/2012, 09:50
Arabanın motoru euro 4 mü yoksa euro 5 mi.

Açıkcası bilmiyorum. 2011 Model Punto Evo 1.3 Mjet Active.

2010 Ekim çıkışlı.

blackhawk
23/07/2012, 11:27
tahmin ediyorum bu aracın kmsi eski aracına göre daha düşük yeni aracın bu kadar yakması normal gittiğin yolu da düşünecek olsan bu süratte gayet normal değerler. Biraz daha yol yap yakıtın düşecektir.

Sparco34
23/07/2012, 11:33
maşallah :D acaba benim sportingi satıp 1.3 m.jet mi alsam ama 1.6 dan inip de dizele secmek sacma gibi geliyor performance bakımından

van_hoijdonk
23/07/2012, 12:53
tahmin ediyorum bu aracın kmsi eski aracına göre daha düşük yeni aracın bu kadar yakması normal gittiğin yolu da düşünecek olsan bu süratte gayet normal değerler. Biraz daha yol yap yakıtın düşecektir.

Geçtiğimiz yıl aldığım G. Punto 63 bin km'deydi ve aynı yola çıkmadan 2 ay önce bakıma girmişti 60 bine birmotta. (Benden önceki sahibinde)

Şuanda kullandığım Evo 35 bin km'de ben 33 binde aldım ve 29 mayısta 30 bin bakımına girmiş. Rodaj süresinde olsa dediğinize katılırım da araç ekimde yollara çıkalı 2 sene oluyor. :)

Yalnız özellikle köy yollarında rampalarda 75 beygir olmasının dezavantajını yaşadım diyebilirim. Benim aracımdan inip 85 beygirlik 1.5 Clio DCI'ye bindiğim zaman (amcamın aracı) klimayı sonda dahi açsam araç bastıkca vites yükseltmek istiyor bizim araç ise bir müddet sonra bayılıyor. Clio ile 4'e kadar çıktığım yokuşta evo ile aynı klima ve yolcu şartlarında yarı yola kadar 3 sonrasında 2 ile devam etmek zorunda kalıyorum. Amcam imkan varsa 90'lık dinamik al yoksa da yokuş hariç sıkıntı olmaz dedi. Ki kapıştık biraz araç gerçekten 3. vitese geldiğinde kendini ileri atıyor ama 3'e kadar baygın gidiyor. :D

vvkaymak
23/07/2012, 15:46
Arabada start stop özelliği varmı?
Motor bölümünde beyi ünitesi üstünde euro kaç ise yazıyor.

van_hoijdonk
23/07/2012, 16:01
Arabada start stop özelliği varmı?
Motor bölümünde beyi ünitesi üstünde euro kaç ise yazıyor.

Hayır ss yok. :dribble0:

kitanotr
23/07/2012, 16:13
arada motor hacmi farkı var.
bu da çok büyük bir etken.

daha fazla performans istiyorsanız 1,6 120hp 300nm bravolar mevcut:)

tiner
23/07/2012, 17:05
Benzer güzergahı yapmış biri olarak benim değerim de şu şekilde;

Toplam 2482 km yol yaptım. Ortalaması 5,2

Araç 1,3 MJ 95 PS Euro 5 motor

Güzergah: İstanbul-Bolu-Karabük-Bartın-Amasra-Karabük-İstanbul-Balıkesir(Akçay)- Çanakkale-İstanbul.

Araba da;
İstanbul-Bolu-Karabük: 2 yetişkin, bir çocuk +bagaj
Karabük-Bartın-Amasra-Karabük:4 yetişkin, bir çocuk +bagaj
Karabük-İstanbul: 2 yetişkin, bir çocuk +bagaj
İstanbul-Balıkesir(Akçay)- Çanakkale-İstanbul: 3 yetişkin, bir çocuk, yeterince bagaj + bisiklet aparatı ile bagaj dışına takılmış birde bisiklet var.

fotobelit
24/07/2012, 11:21
Benmi yanlış anladım bilmiyorum ama,hızınız Gp de 130 a bile çıkmamış..evo da ise 175 i görmüşsünüz..Yakıt farkı bundan olabilir...2. olarakta aynı yollarımı kullandınız ve dur kalk oldumu acaba...Malum,yollarda çok bakım çalışması vardı..Bende Giresun un yaylalarına çıktım gerçekten 1.3 75 lik motordan karnıma ağrı girdi..Çok zayıf motorlar..o bölümde çok yakıt harcadım..

van_hoijdonk
24/07/2012, 15:20
Benmi yanlış anladım bilmiyorum ama,hızınız Gp de 130 a bile çıkmamış..evo da ise 175 i görmüşsünüz..Yakıt farkı bundan olabilir...2. olarakta aynı yollarımı kullandınız ve dur kalk oldumu acaba...Malum,yollarda çok bakım çalışması vardı..Bende Giresun un yaylalarına çıktım gerçekten 1.3 75 lik motordan karnıma ağrı girdi..Çok zayıf motorlar..o bölümde çok yakıt harcadım..

Geçtiğimiz yıl da birebir aynı güzargahı kullandım.

Araçtaki kişi ve bagaj şartlarım benzerdi.

Evet GP ile 130'u geçmemiştim Evo ile giderken 160 dönüşte 175'i gördüm. Giderken 5.3 yaktım 1 saat kontak kapattık kazadan ötürü, 1 saat dur kalk şeklinde gittik.

Dönüşte ise hiç durmadan, dur kalk yapmadan hatta buna köprü trafiği dahil minimum 70 ile geçtim.

Giderken daha çok rampa iniyoruz, dönüşte ise rampa çıkıyoruz Gerede taraflarında 0.5'lik fark buradan kaynaklabilir bir de dönüşte Gerede'de duble yolda dahi 140 civarında seyrettim. :)

Sanırsam gaza biraz fazla basmanın sebebi bu fark. Muhtemelen ramazan bayramında da aynı yola gideceğim ama o zaman 120-130 arası seyretmeyi düşünüyorum.

Geçtiğimiz yıl GP ile köye vardığımda ortalama hız 81 km gösteriyordu bu yıl ise 98 KM. :)

fotobelit
24/07/2012, 18:08
Hızdan dolayı oldugu kesin..Şu 120-130 arası seyretmeyi düşünüyorum demişsin:) bu biraz zor oluyor..Bende yola çıkmadan 120 maximum hıza ayarladım aracı, geçer geçmez ötüyor hemen ayağımı gazdan çekiyordum..AMa sonra dayanamıyorsun yol boş oldugu zaman basıyorsun..Veya yanında bir vınnnnnn diye geçince hızını ister istemez arttırıyorsun:)..Gerçekten 120 yi uzun yolda geçmeyenleri tebrik etmek istiyorum..Çok Sabırlı insanlar bence,helal olsun diyorum :)

van_hoijdonk
24/07/2012, 19:38
Hızdan dolayı oldugu kesin..Şu 120-130 arası seyretmeyi düşünüyorum demişsin:) bu biraz zor oluyor..Bende yola çıkmadan 120 maximum hıza ayarladım aracı, geçer geçmez ötüyor hemen ayağımı gazdan çekiyordum..AMa sonra dayanamıyorsun yol boş oldugu zaman basıyorsun..Veya yanında bir vınnnnnn diye geçince hızını ister istemez arttırıyorsun:)..Gerçekten 120 yi uzun yolda geçmeyenleri tebrik etmek istiyorum..Çok Sabırlı insanlar bence,helal olsun diyorum :)

Ben o biplemeyi 175'te duydum babam dediki neden ötüyor dedim 175 olmuş hız ondandır. Oğlum araba punto mercedesle mi gidiyoruz 150-160'ı geçme dedi. :)

Hız meraklısı değilimdir hatta hiç sevmem ama açıkcası uzun yolda bitmiyor. Uygun yol olmadığı sürece basmadım zaten. Şimdi istanbul içi 50-60 ile anca seyrediyoruz E5'te. :)

PiRANHA44
25/07/2012, 01:14
Arkadaşlar bu araçları hıza nasıl sabitliyorsunuz. Bende 1.3 dizel dynamic
var.

tiner
25/07/2012, 10:24
Arkadaşlar bu araçları hıza nasıl sabitliyorsunuz. Bende 1.3 dizel dynamic
var.

Solda sinyal kolunun altında bir kol daha var. O loun baş kısmını silecekleri çalıştırırken yaptığın gibi ön cama doğru bir tık çevir (zaten bir tık:)) Göstergede yeşil renkli hız sabitlemeyi göreceksin. İstediğin hıza gelince ayağını gazda sabit tut ve yine aynı kolu aşağı doğu (sol dizle göbeğinin arasına doğru diyeyim de tam aşağı çekerken kırma kolu:)) çek ve birkaç saniye bekle. artık hızın sabit.
Frene basarsan hız sabitmeleden çıkar. Ama aynı hıza yakın bir hıza kadar gazlayıp hız sabitleme kolunun ucundaki düğmeye basarsa roket gibi hızlandırır ve az önce ayarladığın hıza getirerek sabitler.

tiner
25/07/2012, 10:27
Hızlı gidince yakıt o kadar çok artmıyor mu 1,3'lerde. Ben geçen gidişimde Karabük, Bahçelievler (ist.) arasını 3 satte geldim. Ortalama hız 134 gibi oluyor. Yolun büyük bölümü 170-190 arası. Ortalama yakıt 6,1 oldu :) Ama tek kişiydim arabada.

atlatma
13/08/2012, 01:20
Benzer güzergahı yapmış biri olarak benim değerim de şu şekilde;

Toplam 2482 km yol yaptım. Ortalaması 5,2

Araç 1,3 MJ 95 PS Euro 5 motor

Güzergah: İstanbul-Bolu-Karabük-Bartın-Amasra-Karabük-İstanbul-Balıkesir(Akçay)- Çanakkale-İstanbul.

Araba da;
İstanbul-Bolu-Karabük: 2 yetişkin, bir çocuk +bagaj
Karabük-Bartın-Amasra-Karabük:4 yetişkin, bir çocuk +bagaj
Karabük-İstanbul: 2 yetişkin, bir çocuk +bagaj
İstanbul-Balıkesir(Akçay)- Çanakkale-İstanbul: 3 yetişkin, bir çocuk, yeterince bagaj + bisiklet aparatı ile bagaj dışına takılmış birde bisiklet var.

memleket karabükmü dostum. bende karabükteyim. benim km. 4600 de 2012 evo dualogic 1.3 95 hp. 22.nisanda karabük-ankara-karabük yaptım. 485 kmyol tuttu. 100 tl lik yakıt yaktım. 4 yetişkin 1 bebek bagaz giderken boş dönüşte doluydu. giderken yeni araba ne yapıyo diyerek otoyolda 150*180 arası gidildi. dönüştede 130 ortalama ile. sizce nasıl yakıt tüketimi. ben şehir içi hesapladığımda eşim ve ben 20 ila 24 kuruş arası yakıyoruz.

ken01
13/08/2012, 12:08
memleket karabükmü dostum. bende karabükteyim. benim km. 4600 de 2012 evo dualogic 1.3 95 hp. 22.nisanda karabük-ankara-karabük yaptım. 485 kmyol tuttu. 100 tl lik yakıt yaktım. 4 yetişkin 1 bebek bagaz giderken boş dönüşte doluydu. giderken yeni araba ne yapıyo diyerek otoyolda 150*180 arası gidildi. dönüştede 130 ortalama ile. sizce nasıl yakıt tüketimi. ben şehir içi hesapladığımda eşim ve ben 20 ila 24 kuruş arası yakıyoruz.

Dur kardeş gözümüzü korkutma. senin yaktığın yakıtı uzun yolda benzinliler yakıyor. 20-24 kuruş çok geldi bana. tabi kullanım tarzından kaynaklı görünüyor. bende bayram başlangıcından 8 eylüle kadar yaklaşık 2500 km yol yapmayı düşünüyorum. aracım şu an 350 km de. hız limitlerinide aşmadan sabırla 90-95 km hızı geçmemek kaydıyla tahminimce ortalama 4 lt ile yolculuk yapmayı planlıyorum.

planladığım güzergahım :
Ankara-Adana
Adana-Anamur (Kıyı yolu) (bilenler bilir bu yolu)
Anamur-Alanya (Kıyı yolu)
Alanya-Antalya
Antalya-fethiye
fethiye-Ankara

ozay06
13/08/2012, 14:37
Tebrikler
Kazayı ve sonrasında yaşananları gözlerinizle gördükten sonra 175 km hızla araç sürdüğünüz için sizi tebrik ediyorum