PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : amanııın..kadın sünnetiii

zeynepc
12/07/2007, 12:56
Kadın sünneti bitirilmeli!
Afrika ve Ortadoğu kökenlilerde yaygın görülen kadın sünneti, Britanya'da büyük bir sorun haline geldi. Ülkenin en büyük polis gücü uygulamayı ihbar edenlere 40 bin dolar ödül verecek

12/07/2007 (2237 kişi okudu)

AP - LONDRA - Özellikle Afrika ve Ortadoğu'da yaygın olan kadın sünneti, yetkililerin engelleme çabalarına rağmen Britanya'da giderek büyüyen bir problem haline geldi. Ülkenin en büyük polis gücü olan Londra Metropolitan Polisi, başlattığı kampanyayla kadın sünnetinin artık bir suç olarak görülmesi için çalışacak. Polis 'operasyonu' ihbar edenlere 40 bin dolar (yaklaşık 52 bin YTL) ödül vereceğini açıkladı.
Britanya'da kadın sünneti özellikle Afrika ve Ortadoğu'dan gelen birinci nesil göçmenler arasında yaygın. Polis, ellerinde kesin sayılar bulunmadığını belirtiyor, ancak polisle ortak çalışan ve Londra'daki hastane ve kliniklerde sünnet mağdarını tedavi eden Comfort Momoh, her yıl 400-500 kızın kendilerine geldiğini söylüyor.
Britanya yasalarına göre kadın sünneti yapmak ve organize etmek 14 yıl hapis cezası olan bir suç, ancak ülkede şimdiye dek kimse bu nedenle hapse atılmadı. Polis 66 bin kızın risk altında olduğunu tahmin ediyor. Kampanyayı bu dönemde başlatmasını da 'yaz tatilinde kızların yurtdışına götürülüp sünnet edilmesi' olarak gösteriyor.

Vakalar yazın artıyor
Kadın sünnetinde klitoris ve cinsel organın diğer bölgeleri çıkarılıyor. Uygulamaya onay verenler sünnetin, kızın cinsel isteklerini ehlileştirdiğini ve namusunu koruduğunu söylüyor. Ancak uzmanlar sünnet olan bebek, kız ve kadınların fiziksel ve ruhsal açıdan ömür boyu süren sağlık sorunları yaşadığını söylüyor. Yetkililer kızların daha uzun sürede iyileşmesini sağladığı ve üstü kolayca kapatılabildiği için vakaların özellikle yazın arttığına inanıyor.
Salimata Badji-K, dört yaşındayken doğduğu Senegal'de sünnet edilmiş. Ailesinin pikniğe götüreceğini söylediği kız, burada tıbbi eğitimi olmayan kadınların saldırısına uğramış. Şimdi evli olan ve Londra'da yaşayan Badji-K, çocuk sahibi olamamaktan korkuyor ve yeni vakaları engellemek için deneyimlerini paylaşıyor.
Somali doğumlu model Waris Dirie de sünnet kurbanlarından. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Dirie'ye bugün kadın sünnetine karşı yürüttüğü çalışmalarından dolayı 'Chevalier de la Legion d'honneur' (Şövalye nişanı) verecek.

femoli
12/07/2007, 13:54
way be şaşırdım valla neler oluyor be

memat
12/07/2007, 13:57
way bee ilk kez duydum dünyada neler oluyormuş haberimiz yok

Misafir2
12/07/2007, 14:46
bune şimid be kadın sünnetı??

femoli
12/07/2007, 15:15
şaka gibi aslındaa ama bu nasıl yapılabiliyorki yani yanlış anlamayın ama kesilen ne neyi boşaltıyorlar içinin bütün organlarını alıyorlar ne demek

zeynepc
12/07/2007, 15:20
valla bende merak ettim geçen aylarda yine nette dolaşırken böyle bir habere rastlamıştım.geçen ay kadın sünnetinden 14 yaşındaki bir kız çocuğu hayatını kaybetmiş.yanılmıyosam Hindistandı.google dan araştırdım okuduklarıma inanamadım..yine bir rezalet ..yazık yaaa insanlar nelere madur kalıo.halimize şükretmemiz gerek.
bilgi:alıntıdır
Kadın Sünneti

Klitoris binlerce yıldır insanoğlunun ilgisini çekmiş ve bazı din, töre ve geleneklerin ve çeşitli inanışların hedefi olmuştur ve halen hedef olmaya devam etmektedir. Buna bağlı olarak bazı ilkel ve gelişmiş toplumlarda halen klitoris "kadın sünneti" adı altında çeşitli cerrahi müdahalelere tabi tutulmaktadır. Bu müdahaleler kadının cinsel yaşamını derinden etkilemektedir.

Bu cerrahi müdahalelerden en vahşi olanı klitorisin tümüyle çıkarılması ve dış dudakların birbirine dikilmesinden ibaret olanıdır. Firavun veya Peygamber Sünneti adı verilen bu müdahale sonunda kadın genital bölgesinde yalnızca adet kanaması ve idrar çıkışı için ufak bir delik kalır.

Yukarıda bahsedilen "kadın sünnetinin" daha hafif şekilleri de mevcuttur ve bazı toplumlarda halen yaygın olarak uygulanmaktadır. Bu müdahalelerde de klitorisin ya baş kısmı tümüyle veya kısmen kesilip atılmakta, veya baş kısmının çevresini saran "sünnet derisi" (....) kesilir.

fox41
12/07/2007, 15:24
iiii...dupeduz cahillik ve geri kafalilik yuh ??

femoli
12/07/2007, 15:55
oooooo bu ne nasıl birşey insan bedenine acı ve ızdırap vermek ne zamandan beri sünnet sayılıyor anlamadım buna sünnet dememek lazım canilik

teşekkürler zeynep aydınlatman için

twentynine
12/07/2007, 18:17
Kadın sünneti yukarıda da bahsedildiği gibi bazı afrika ülkelerinde uygulanmakta. Kadın üreme organlarından klitoisin bir şekilde duyarsızlaştırılması(kesilerek,yakılarak). buradaki amaç kadının cinsel ilişki sırasında zevk almaması ve başka erkeklerle beraber olmaması içindir. Klitorizte bir çok sinir ucu mevcuttur bu yüzden bu organ duyarsızlaştırılıyor.

Er-NnN
12/07/2007, 23:00
yaw bu çok eski bi haber bunun durdurulması üzerinde çalışma yapan bi ton kuruluş vardı en başta adını yanlış hatırlıyo olabilirim ama dünya kadın hakları örgütü mü topluluğu mu öle bişi bu konuda çalışmalar yapıodu...

ne diyim hala dewam ediyosa insanların akıllarını başlarına getiricek bişi bulunmalı...