PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzun yola çıkıcam neler yapmalıyım?

Ziyaretci040
19/07/2012, 12:08
Arkadaşlar önümüzdeki hafta cuma gecesi İstanbul-Fethiye arası yol gidicem Navigasyonda tam 864 km falan gösteriyor.Sizce yola çıkmadan önce aracıma neler yapmalıyım? Yapıcağım işlemlerde ne malzeme kullanmalıyım?

Luc
19/07/2012, 12:11
Lastikler ve motor sivilarinin kontrolu, eksik olanlarin tamamlanmasi.

Sent from my GT-I9100 using 2

erosistanbul
19/07/2012, 12:12
Lastik hava basıncını yüküne göre ayarla.
yolun açık olsun, Allah a emanet ol.

ibrahim06
19/07/2012, 12:13
Depoyu istanbuldan fulleyin.Yolda yakıt alacaksanız şehir içinde olmasına dikkat edin. Yağ seviyesine ve lastik hava basınçlarına bakın. SÜRAT YAPMAYIN.

Ziyaretci040
19/07/2012, 12:13

Abi gitmeden önce sana uğrıcam merak etme =)) Emanetlerin bagajda ama arabanın yüzünü gördüğüm yok ne yazıkki c.tesi sabahtan yanındayım..

Ziyaretci040
19/07/2012, 12:15
Lastikler ve motor sivilarinin kontrolu, eksik olanlarin tamamlanmasi.

Tşk. Bunlar dışında sanırım birşey yok.

Depoyu istanbuldan fulleyin.Yolda yakıt alacaksanız şehir içinde olmasına dikkat edin. Yağ seviyesine ve lastik hava basınçlarına bakın. SÜRAT YAPMAYIN.

Yok ya eşim oğlum ve kardeşim olucak arabada benden hariç kesinlikle 100 max. hızım olucak :) Tşk.

Luc
19/07/2012, 13:24
Tşk. Bunlar dışında sanırım birşey yok.

Evet aynen. Fakat suphelendiginiz bir durum ya da akliniza takilan bir soru isareti varsa arabayla ilgili;

Mesela stepnenin durumu, sinyal lambalarinin durumu, fren balatalari ne alemde daha kac km goturur vs gibi. Bunlari da kontrol ettirmek icin. Yolculuk oncesi bi servisi ziyaret etmekte yarar var. Ucretsiz yapiyorlar bu kontrol ve eksik sivilarin tamamlanma islemlerini.

Bu arada hayirli yolculuklar.

Ziyaretci040
19/07/2012, 13:39
Evet aynen. Fakat suphelendiginiz bir durum ya da akliniza takilan bir soru isareti varsa arabayla ilgili;

Mesela stepnenin durumu, sinyal lambalarinin durumu, fren balatalari ne alemde daha kac km goturur vs gibi. Bunlari da kontrol ettirmek icin. Yolculuk oncesi bi servisi ziyaret etmekte yarar var. Ucretsiz yapiyorlar bu kontrol ve eksik sivilarin tamamlanma islemlerini.

Bu arada hayirli yolculuklar.

Teşekkür ederim fren diskleri ve balataları değiştirmek istiyorum aslında bide z rotlarını . Z rotları lakluk sesten dolayı.Onun dışında ise fren balataları yeni ama ses yapıyor serviste taktırtmış benden önceki sahibi ve daha 5000 km olmuş totalde.C.tesi bi uğrıcam servise...Erhan abiye...

Xenophan
19/07/2012, 13:51
Lastik hava basıncını yüküne göre ayarla.

Puntolarda lastik hava basınçlarını neye göre nasıl belirleriz kriterler nelerdir aceba?

ibrahim06
19/07/2012, 13:57
Puntolarda lastik hava basınçlarını neye göre nasıl belirleriz kriterler nelerdir aceba?

kullanma kılavuzunda yazar. bagaj boş iken şu kadar doluyken şu kadar diye yazar.

blackhawk
19/07/2012, 15:58
Yeni fren balatasıyla uzun yola çıkma bence frenler alışana kadar durma mesafesi eskiye göre daha uzun olur.
Yağ,motor soğutma sıvısı,fren hidroliği,silecek suyu(mümkünse hava filtreni değiştir yakıta etkisi olur) kontrol et. Lastik basıncını dördünü de 28-29 bar ayarla (mümkünse lastik soğukken)sıcak havada lastik daha da genleşir o yüzden çok şişirme. Yanına 1-2 litre su al her an lazım olabilir.
Hız yapmadan mutlaka ve mutlaka dinlenmiş olarak yola çık.Sabah 4-5 gibi çıkarsan çok güneşe kalmadan oldukça yol alırsın güneşte araç kullanmak daha zor gözlük bile olsa.
Kazasız belasız hayırlı yolculuklar.

Ziyaretci040
19/07/2012, 18:01
Yeni fren balatasıyla uzun yola çıkma bence frenler alışana kadar durma mesafesi eskiye göre daha uzun olur.
Yağ,motor soğutma sıvısı,fren hidroliği,silecek suyu(mümkünse hava filtreni değiştir yakıta etkisi olur) kontrol et. Lastik basıncını dördünü de 28-29 bar ayarla (mümkünse lastik soğukken)sıcak havada lastik daha da genleşir o yüzden çok şişirme. Yanına 1-2 litre su al her an lazım olabilir.
Hız yapmadan mutlaka ve mutlaka dinlenmiş olarak yola çık.Sabah 4-5 gibi çıkarsan çok güneşe kalmadan oldukça yol alırsın güneşte araç kullanmak daha zor gözlük bile olsa.

Ya durumu iyi bildiğim kadarı ile ama çok ötüyor sinirlerimi bozuyor döndüğümde değiştireyim bai 1 2 kişi daha aynı şeyi söyledi.Ama şu z rotlarını değiştirmeyi taktım kafaya kesinlikle..

celenlee
19/07/2012, 18:11

Hocam naptın sen ya :) Yola çıkma demişin.

Fren balataların daha sıfır sa eğer, daha temkinli olmak lazım yolda. Bitik balatadan kötü olmaz merak etme ;)

**Eğer güzergahı ilk defa kullanacaksanız:

İst-Kütahya arası problem olmaz, yollar yeni sayılır (Bozöyük kütahya arası amamlandıysa.)
Kütahya-Afyon yolu biraz pistir değişmediyse eğer, virajlıdır, görüşü düşüktür.O noktada daha dikkatli olmanı öneririm.

**Ama Afyondan sonrasını gitmediğim için ondan sonrasına yorum yapamayacağım.

Ziyaretci040
19/07/2012, 19:45

Fren balataların daha sıfır sa eğer, daha temkinli olmak lazım yolda. Bitik balatadan kötü olmaz merak etme ;)

İst-Kütahya arası problem olmaz, yollar yeni sayılır (Bozöyük kütahya arası amamlandıysa.)
Kütahya-Afyon yolu biraz pistir değişmediyse eğer, virajlıdır, görüşü düşüktür.O noktada daha dikkatli olmanı öneririm.

Teşekkür ederim öneriler için 5000 km kesin yapıldıgını biliyorum balatalarla.Değiştirmek istememin sebebi aslında balatalarımın ötmesi sadece.Ama değiştirmeyi döndüğümde yapıcam...

EVet yolu ilk defa kullanıcam ama başka yol neresi varki? İzmir üstünden egeden falan sanırım?

karizmatik_boy
19/07/2012, 19:48
Hocam aracın yağına suyuna bak, lastikler yedek lastik kontrol et, gece de kullanacaksan farların düzgün yandığından ve ayarlı olduğundan emin ol, 90 km/h hızı da geçmemeni tavsiye ederim. Tr nin yolları max 90 kaldırır... Gerisi tırı vırı...

blackhawk
20/07/2012, 11:15

Furkan yeni balatalar diske alışana kadar tam anlamıyla tutmaz zaten servislerde ani frenden kaçının der. Uzun yol olacağı , yolun ne getireceği belli olmadığı için sağlam olan frenlerini sadece ses için yolculuk sonrası değiştirmesi daha sağlıklı olur.

BeCkS
20/07/2012, 11:48
kanka; klima gazınada baktır malum sıcaklar yeğenimiz pişmesin sıcaklarda....

celenlee
20/07/2012, 12:53
Furkan yeni balatalar diske alışana kadar tam anlamıyla tutmaz zaten servislerde ani frenden kaçının der. Uzun yol olacağı , yolun ne getireceği belli olmadığı için sağlam olan frenlerini sadece ses için yolculuk sonrası değiştirmesi daha sağlıklı olur.

"""Olan olmuş bitmiş, balatalar değişmiş.
Bundan sonrası "yola çıkmayın" demekten ziyade, "temkinli olun" demektir.
Benim de demek istediğim buydu!!"""
Ancak yanlış anlamışım frenler değişmemiş:)

Şirketteki 1 işgüzar yüzünden balatası olmayan araçla tuzladan, gaziosmanpaşaya gelmek zorunda kalmıştım. Trafik saati olarak uygun bir saat olduğu için problem görmedim ve ona göre göre temkinli geldim. Arkadan araç geldiğinde yavaşladım, önümde anlamsız boşluklar bıraktım vs.vs.

Yani sıfır balatanın balatasız araçtan iyi olduğunu da bizzat biliyorum. O yüzden temkinli olmak lazım. Her şart için uygun sürüşü ayarlayabilir insan ;)

Ziyaretci040
20/07/2012, 13:11
kanka; klima gazınada baktır malum sıcaklar yeğenimiz pişmesin sıcaklarda....

O varken klima açmıyoruz ama sanırım bu sefer serin olması için açıcaz gibi görünüyor.Ayarlarım 24 dereceye devam. En fazla 30 tl fazla mazot yakarım problem değil.Ama fena soğutuyor gerek olduğunu sanmıyorum dostum :)

Olan olmuş bitmiş, balatalar değişmiş.
Bundan sonrası "yola çıkmayın" demekten ziyade, "temkinli olun" demektir.

Benim de demek istediğim budur ;)
Şirketteki 1 işgüzar yüzünden balatası olmayan araçla tuzladan, gaziosmanpaşaya gelmek zorunda kalmıştım. Trafik saati olarak uygun bir saat olduğu için problem görmedim ve ona göre göre temkinli geldim. Arkadan araç geldiğinde yavaşladım, önümde anlamsız boşluklar bıraktım vs.vs.

Yani sıfır balatanın balatasız araçtan iyi olduğunu da bizzat biliyorum. O yüzden temkinli olmak lazım. Her şart için uygun sürüşü ayarlayabilir insan ;)

Yok ya frenlerde dediğim gibi sorun yokta çok ötüyor değiştirme isteğim ondan ibaretti döndüğümde değiştiririm sonuçta frenlerde sıkıntı yok hatta Birkanın arabayı kullandıktan sonra.Süper tuttuğunu bile iddaa ederim :) Teşekkürler önerleriniz için.

efe_erdem
20/07/2012, 13:13
Aracnızın bakımları tamsa, mazotu al cık yola baska bıseye gerek yok :)

celenlee
20/07/2012, 13:18
Yok ya frenlerde dediğim gibi sorun yokta çok ötüyor değiştirme isteğim ondan ibaretti döndüğümde değiştiririm sonuçta frenlerde sıkıntı yok hatta Birkanın arabayı kullandıktan sonra.Süper tuttuğunu bile iddaa ederim :) Teşekkürler önerleriniz için.
Ben değiştirdin iş bitti sandım :) Ötüyor diye zaten değiştirme, uzun yolda kaç kere frene basacaksın sonuçta ;)

erdiyilmaz
20/07/2012, 13:26

bilecik bozuyuk taraflari bolunmus yeni yol ile beraber cok guzel. asfalt cok iyi.

kutahyaya dogru yol kalitesi biraz dusuyor, kutahya afyon yine bolunmus yol geliyor ama asfalt kalitesi cok iyi degil. biraz daha virajli sayilir.

afyon cikisinda antalya sapaginda suan kavsak yenileme calismasi var. yonca kavsak yapiyorlar. tabelalari bile soktukleri icin cogu kisi orayi kacirip usak yonune gidiyor yanlislikla. cumhuriyet tesislerinden sola donmeyi unutmayin.

afyon sandikli arasi 10 km kadar bolunmus yol calismasi var. sandikli - dinar kavsagi burdur arasi bolunmus guzel asfalttan geliniyor. dinar kavsaginda da calisma var. yol tek seritten veriliyor.

burdur - cavdir arasi biraz kotu diyebilirim. gelis gidis. tefenni cavdir ver elini fethiye :)

bir de ben uzun yola cikmadan once foruma son kez bakarim, sonra moderatorlere foruma goz kulak olmalarini soylerim :)

Ziyaretci040
20/07/2012, 15:34
bilecik bozuyuk taraflari bolunmus yeni yol ile beraber cok guzel. asfalt cok iyi.

kutahyaya dogru yol kalitesi biraz dusuyor, kutahya afyon yine bolunmus yol geliyor ama asfalt kalitesi cok iyi degil. biraz daha virajli sayilir.

afyon cikisinda antalya sapaginda suan kavsak yenileme calismasi var. yonca kavsak yapiyorlar. tabelalari bile soktukleri icin cogu kisi orayi kacirip usak yonune gidiyor yanlislikla. cumhuriyet tesislerinden sola donmeyi unutmayin.

afyon sandikli arasi 10 km kadar bolunmus yol calismasi var. sandikli - dinar kavsagi burdur arasi bolunmus guzel asfalttan geliniyor. dinar kavsaginda da calisma var. yol tek seritten veriliyor.

burdur - cavdir arasi biraz kotu diyebilirim. gelis gidis. tefenni cavdir ver elini fethiye :)

bir de ben uzun yola cikmadan once foruma son kez bakarim, sonra moderatorlere foruma goz kulak olmalarini soylerim :)

Teşekkürler bu değerli bilgiler için. :)