PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzin fiyatlarını düşürmek için mutlaka okuyun

vvkaymak
18/07/2012, 21:44
Arkadaşlar şöyle bir mesaj aldım aslı varmıdır.
varsa uyalım. Türk sermayeli yakıt kullanalım.

İyi Günler,

Benzin fiyatlarının, birkaç ay içinde bugünkü seviyelerden (3,39 TL/Litre) % 20 oranında artış göstererek 4,20 TL/Litre seviyesini ulaşacağı söylenmektedir.

Fiyatların inmesini mi istiyorsunuz?

BU MÜMKÜN !

Bu nedenle harekete geçmeliyiz. HEMEN ve aklımızı kullanarak!

Geçen yıl, 'Bir gün benzin almayın!' diye boykot önerileri yapılmıştı.

Petrol şirketleri buna gülmekteydi, çünkü pazartesi günü almadığımız benzini salı günü alacağımızı biliyorlardı.

Bu onlar için küçük bir aksaklıktı ama problem olmamıştı.
Bir kişi olabilirliği yüksek bir plan oluşturdu ve

EĞER İSTERSEK GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ !

diye yola çıktı. Okumaya devam edin ve ikna olursanız bize katılın.

Kurşunsuz benzin'in litresi şu anda Fransa'da 2,45 TL/Litre

BU BÜTÜN PETROL DEVLERİ TARAFINDAN

SOYULDUĞUMUZUN FARKINDAYIZ DEMEKTİR.

Hatırlarmısınız, fiyatları 2 TL'ye çıkartırken dün yada petrol rezervlerin tükenmeye

başladığını söylüyorlardı. Şu anda petrol kıtlığı falan yok ve 35 yıl öncesinden daha fazlasına sahipler. O zaman petrol fiyatları 0,20 Euro/Litre idi.

Bu nedenle agresif bir yol izleyerek tüketicilerin her

zaman borsaları ve fiyatları kontrol ettiklerini

göstermemiz gerekiyor. Fiyatların düşüşe geçmesini

sağlamak için, petrol şirketlerinin en hassas oldukları

bölgelerinden vurmak gerekiyor:

BU DA ONLARIN CÜZDANINDAN DEMEKTİR!

BUNU GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ!

NASIL MI?

Hepimizin, araçlarımıza bağımlı olduğumuzu biliyoruz ve benzinsiz bir yere gidilemeyeceğini biliyoruz. Buna rağmen, fiyatlar üzerinde büyük

bir etki yaratabiliriz:

ORTAK HAREKET EDEREK bir FİYAT SAVAŞI başlatabiliriz!!!

Önerimiz:

Sene sonuna kadar aşağıdaki 3 petrol şirketlerinden

BENZİN ALMAYALIM:

TOTAL - SHELL - BP

(total fransız, shell ve bp ingiliz diğerleri Türk firmaları )

Bi Düşünün!

En büyük 3 petrol şirketi benzin satamadığı takdirde fiyatları zorunlu olarak düşürmek zorunda kalacak ve bu da hemen fiyat indirme savaşını tetikleyecektir.

Hedefimize ulaşabilmek için ise milyonlarca

TOTAL - SHELL - BP

müşterilerine ulaşmamız gerekiyor.

YAPILMASI GEREKEN ŞU!

Ben bu maili yaklaşık 30 kişiye gönderiyorum.

Bu gönderdiklerimden hepsi 10'ar kişiye daha gönderse 300 kişiye ulaşmış oluruz.

Bu 300 kişi ise 3.000 kişiye gönderecek....

Bi sonraki derken gönderim 3 milyon kişiye ulaşır, vs..

Hepimiz aynı gün 10'ar kişiye iletirsek, bir hafta

içinde! bu petrol devlerine savaş ilan etmiş

300 MİLYON kişi olabiliriz

EVET, KAZANABİLİRİZ, ANCAK........
Hedefimize ulaşana kadar;

TOTAL - BP - SHELL haricindeki benzin istasyonlarından ALMALIYIZ

Bu nedenle bu e-postayı iletmenizi rica ediyoruz!

VAR MISINIZ

bu savaşı kazanmaya?

fuatcosar
18/07/2012, 21:57
bence opet kokan reklamlar bunlar.

efe_erdem
18/07/2012, 22:01
Fiyat düşürmek için kalabalık bir gruba ulaşmak tabıkı guzel sonuclar dogurabılır ancak soyle de bır durum var; turkıyedekı benzın fıyatının yuksek olması, sırketlerın yuksek fıyat vermesınden degıl, devletın kestıgı vergıden kaynaklanmaktadır. Petrol uretıcılerı, bp shell total opet PO vs hepsı ıcın gecerlı, bu ıstasyonlara yakıtı cok az kar ıle verıyorlar ve ıstasyonlar da lıtresınden 10 15 kurus gbı cuzı bır rakam kazanıyolar. Soylo soyleyım. su anda 4.30 tl olan benzını ıstasyonlara 2 lıra cıvarından verıyolarlar dıyelım ıstasyon 2.15 e satıyor, gerı kalan mıktarın hepsı vergı. Vergı dusuk olursa ancak benzının fıyatı duser ulkemızde malesef.

ykaya1983
18/07/2012, 23:23
Belki inanmayacaksınız ama hayatımda bu üç firmadan yakıt almışlığım hiç yoktur herhalde.

ibrahim06
18/07/2012, 23:27
İlla yerli kullanacağım diyenlere TP'yi tavsiye ederim.Ben de alırım Ankara Şaşmazdan zaman zaman. iyi indirim yaparlar. tpcardınız varsa her şubesinde zaten %3 indirim var.

Ayberk0616
18/07/2012, 23:29
Ya bu yazıyı yazan kişinin zekasından şüpheliyim(paylaşım yapandan bahsetmiyorum)
Hadi 3 firmadan aldık diğerleri satamadı indirim yaptı sıfır kar ile sattı benzin gene 4 tl :D
adam pompacı karını almadığı zaman bile benzin 4 tl ne olucakta bu fiyatlar düşücek? adamlar zararına 1 lirada cepten verip 3 liradan mı satıcak?
benzininin mazotun kısacası akaryakıtın ucuzlaması için devletin ötv ve kdv zıkkımını kaldırması gerek o zaman petrol fiyatları gerektiği değerlere satılır senin benim 3 firma dışından almayıp diğerlerine 30 krş indirim yaptırtması mesele değil :D

OzzY
19/07/2012, 00:26
senelerdir dolaşıyor bu yazı...

efe_erdem
19/07/2012, 00:43
Ya bu yazıyı yazan kişinin zekasından şüpheliyim(paylaşım yapandan bahsetmiyorum)
Hadi 3 firmadan aldık diğerleri satamadı indirim yaptı sıfır kar ile sattı benzin gene 4 tl :D
adam pompacı karını almadığı zaman bile benzin 4 tl ne olucakta bu fiyatlar düşücek? adamlar zararına 1 lirada cepten verip 3 liradan mı satıcak?
benzininin mazotun kısacası akaryakıtın ucuzlaması için devletin ötv ve kdv zıkkımını kaldırması gerek o zaman petrol fiyatları gerektiği değerlere satılır senin benim 3 firma dışından almayıp diğerlerine 30 krş indirim yaptırtması mesele değil :D

Aynen dimi. 5 yasında cocuga sorsan benzın nıye pahalı dıye, o bıle vergı cok der :D

ZAK1980
19/07/2012, 01:16
Benzının pahalı olmasının tek sebebı vergılerdır ama yazılan yazıda dogrudur yabana atmamak gerekır bu yazılanı tum Turkıye uygulasa yakıt fıyatları duser en kucuk ornegı Full ıstasyonlarının yakınındakı dıger fırmalar Fullden dolayı ıs yapamıyor hale gelıyorlar ıstemeselerde fıyatlarını kırıyorlar .
Yazılan mantıklı ve dogrudur ama 3-4 kısının uygulaması ıle bır cacık olmaz tum ulke olmasada %40 uygulasa basarıya ulasılır

iskmehmet1975
19/07/2012, 08:53
kemal kılıçdaroğlu mazot 1 tl olacak dediğinde maliye bakanı hiç bir iktidar bunu yapamaz çünkü kdv-ötv enbüyük gelirimiz demişti.pahalı olan yakıt değil,bizim .....lerin vergileri...bide sanki po opet kendi kuyusundanmı çıkarıyor yakıtı,gidiyor onlardan alıyor.söyleyin opet ve po kapatsın istasyonlarını daha etkili olur:)

vvkaymak
19/07/2012, 09:10
Ama şöyle bir durum var Türkiye herzaman güçlü sermayelerin yönettiği bir ülke olmuştur. Bu sermayeler herzaman istediğini gerçekleştirmiştir. Birtek yakıt için değil ama yakıttada büyük sermayelerin oyunları var olabilir, sadece verginin yüksek olması değil rafineri fiyatları değişimi ve indirimlerin pompa fiyatlarına çok zor yansıması gibi.
İstasyonların promosyon vermemesi pompa fiyatlarını düşürecekti ama bir bir değişiklik olmadı bence bir yerde bir karışıklık var ve bizlede çok kolay kandırılıp tepki veremiyoruz.
Ben mazot fiyatlarından çok rahatsızım çünkü hergün arabayı kullanmam gerekiyor, hem mazot kullanıp hem tepki gösteremiyeceğime göre neden yerli sermayeli firmaları kullanmayayımki sizce en iyi yerli sermaye firma hangisi.

CoachK
19/07/2012, 09:45
Avrupa da benzinin litresi nasıl 2,45tl ? 3 ay önce bende belçika namur-fransa nantes-portekizde bulundum. 1,85€ litresi ... belki o zamandan bu güne düşmüştür oda olsa olsa 1,50€ olur.

muti9
19/07/2012, 09:53
Türkiyede benzin yüksek vergi üzerine koyularak satılmaktadır. Bu demektir ki benzin zaten ucuz. Devletin yüzünden yüksek ücret ödüyoruz. Yani kısacası benzini türkiyede kendimiz çıkartıp işlesek yine vergiler yuzunden pahalı kullanıcaz. Suanda türkiye petrolü litresi 800krştan alıp üzerine vergi koyup satmaktadır.

muti9
19/07/2012, 09:54
Avrupa da benzinin litresi nasıl 2,45tl ? 3 ay önce bende belçika namur-fransa nantes-portekizde bulundum. 1,85€ litresi ... belki o zamandan bu güne düşmüştür oda olsa olsa 1,50€ olur.

Almanyadan akrabalarımız geldi mazot 1,45 € , benzin 1,65 € dedi.

ibrahim06
19/07/2012, 09:55
Ama şöyle bir durum var Türkiye herzaman güçlü sermayelerin yönettiği bir ülke olmuştur. Bu sermayeler herzaman istediğini gerçekleştirmiştir. Birtek yakıt için değil ama yakıttada büyük sermayelerin oyunları var olabilir, sadece verginin yüksek olması değil rafineri fiyatları değişimi ve indirimlerin pompa fiyatlarına çok zor yansıması gibi.
İstasyonların promosyon vermemesi pompa fiyatlarını düşürecekti ama bir bir değişiklik olmadı bence bir yerde bir karışıklık var ve bizlede çok kolay kandırılıp tepki veremiyoruz.
Ben mazot fiyatlarından çok rahatsızım çünkü hergün arabayı kullanmam gerekiyor, hem mazot kullanıp hem tepki gösteremiyeceğime göre neden yerli sermayeli firmaları kullanmayayımki sizce en iyi yerli sermaye firma hangisi.

Türkiye Petrolleri (TP)

Ziyaretci040
19/07/2012, 10:34
Vergilerden dolayı olduğu bir gerçek. O yüzden fazla kasmanın bir mantığı yok. Yakıt değil başka bişiden örnek vermek gerekirse Bulgar vatandaşı olan bir arkadaşım bulgaristandan eski kasa bi s3 aldı fiyatı tl ile 16000'e falan tekabül ediyor.. Buradaki piyasası 30 35 arası o arabanın sebebi tamamiyle vergi vergi vergi...

ibrahim06
19/07/2012, 10:42
Verginin de bir adaleti olur arkadaş! Ürünün 2-3 katı vergi mi olur. Yeri geldi mi ecevite söver hükümet. vay şöylelerdi vay böylelerdi diye. ki ben de söverim zira hanım ve ben onun döneminde aldığımız öğrenim kredilerini geri öderken anamız ağladı. El oglu toplamda 100 lira öderken biz 15 bin lira geri ödedik. Neyse madem ecevite giydiriyorsun.Kaldırsana onun getirdiği ÖTV'yi! Kaldıki Ecevit ÖTV'yi 99 depremi yüzünden geçici getirmişti.maşallah ne geçiciymiş!

Araba alırsın 10 liralık araba olur 30 lira. benzin alırsın 1.5 liralık benzin olur 4.5 lira. Ulan böyle ekonomiyi ben de yönetirim. Benzindeki bu fahiş vergiler oldukça devlet ne kaçak elektrik yakanların parasının peşine düşer ne de kayıt dışı sermayenin. Biz de öpüldüğümüzle! kalırız. NOKTA

celenlee
19/07/2012, 10:56

Euro'nun 2,2Tl olduğunun farkındamıyız acaba?? :uhm00000:
1,85*2,2= 4,07TL
1,5*2,2= 3,3TL

Bu arada Avrupadaki bir çok ülke ile neredeyse aynı oranda vergi alınıyor.

İngiltere'de 1 litre benzinin fiyatı içinde vergi payı yüzde 65.2. Oran Fransa'da yüzde 63.7, Almanya'da yüzde 63.4, İsveç'te yüzde 63.1, Türkiye'de ise yüzde 63. Danimarka'da benzinin satış fiyatının yüzde 62'si, Belçika'da yüzde 61.9'u, İtalya'da yüzde 58.6'sı, Macaristan'da ise yüzde 55.6'sı vergiden oluşuyor.

**Ham madde maliyetimiz ise bir çoğundan %5-20 arası fazla olduğu için pompada da aynı oranda(yüzdece) fazla ödüyoruz.

*Yukarda belirtmiş arkadaş almanyada 1,65*2,21=3,65TL bizde 4,3TL %17 daha pahalı!! Toplamm vergi oranımız aynı. Biz ham petrolü onların aldığında %17 pahalıya alıyoruz!! Sorun burda!!

Bu da petrol devleri(Shell-BP gibi) ile Tüpraş arasındaki pazarlık ile belli oluyor. Sadece ülke başkanlarıyla değil, o ülkede petrolü çıkartanlarla da pazarlık yapılıyor. Bu yukarda belirttiğim firmalar bellrleyici oluyor.

erosistanbul
19/07/2012, 11:27

kasinlikle katılıyorum. ayrıca adam 4 tl ye benzin satarken, 4.26 larda opetten veya başka yerden benzin alacak adamı da tanımıyorum. kampanyayla müşteriyi çektikten sonra gene eski fiyatlara dönüş olur.

liebermann
19/07/2012, 11:29
ötv vergi o vergisi bu vergisi sorma ver vergisi.. aslolan bu hafız..

CoachK
19/07/2012, 11:48
sonuç itibari ile vergi ödemek zorundayız... bu da bir gerçek olay biraz siyasete dayanıyor ama almadan verecek ne bir hükümet ne de bir yönetici var. Ülkemizde vergiler fazla gelir az diye hep şikayet ediyoruz. Gittiğimiz yurtdışı deplasmanlarında yanımıza gelen gurbetçilerde aynı işten şikayetçi ? Belkçika da adam 1000€ maaş alıyor, belçika carrrefour dan alışveriş yapmaya kalktığın zaman türkiyede ki alışverişle aynı hesaba geliyor. gitmişken gilette vb. ürünleri alayım dedim 5€ - 4€ bir başka ürün yine aynı hesap benzin desen yine 1.85€ civarında geziyordu....
Ben daha ne yurtdışında ne de yurtiçinde mutlu bir vatandaşa denk gelemedim...

Ayberk0616
19/07/2012, 12:36
Benzının pahalı olmasının tek sebebı vergılerdır ama yazılan yazıda dogrudur yabana atmamak gerekır bu yazılanı tum Turkıye uygulasa yakıt fıyatları duser en kucuk ornegı Full ıstasyonlarının yakınındakı dıger fırmalar Fullden dolayı ıs yapamıyor hale gelıyorlar ıstemeselerde fıyatlarını kırıyorlar .
Yazılan mantıklı ve dogrudur ama 3-4 kısının uygulaması ıle bır cacık olmaz tum ulke olmasada %40 uygulasa basarıya ulasılır

Abi benzin fiyatları düşer ama 4.30 krştan 4 tlye düşer anlatmak istediğim bu
Bu sistemi 70 milyon kişide uygulasa benzin en fazla 3.90 krşa iner neden pompacı karı 40 krş gibi bişey onu almazlar hayrına satış yaparlar sen ben benzini 3.90 dan alırız bu bize bişey katmaz asıl problem devletin vergi oranlarını makul düzeylere düşürmesidir akaryakıttaki sapma sapan ÖTV vergsini kaldırmasıdır

celenlee
19/07/2012, 13:37
Ham maddenin maliyetinin çoğu ülkeden yüksek oluşuna ek olarak.
**Avrupada akaryakıt dağıtım firmalarının kar marjlarının %7 iken, türkiyede bu oranı %9larda tuttuklarını okumuştum bir kaç haberde.

vvkaymak
19/07/2012, 15:00
Genede toplamda akaryakıt fiyatları yüksek bunu sebebebi bir tek vergi değil tamam vergi yüksek ama toplam fiyat yüksek ve düşmesi içinde hiç bir şey yapılmıyor zaten Türk Milleti yüksek fiyatlara alışık hiç ses çıkartmazlar mantığı. Ozaman ne yapacağız fiyatlar düşsün diye petrol kuyusumu kazacağız.

Ayberk0616
19/07/2012, 15:01
1 hafta tüm türkiye akaryakıt almıyacak(böyle bişeyin olmasının imkanı milyarda 0.111111)
işte o zaman ötv kdv oranları düşücek bunun başka yolu yok