PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima açılırken motordan gelen ses?

hturna7
09/07/2012, 15:35
Araç hareket halindeyken klimayı açtığımda motordan takır tukur yüksek bir ses geliyor ve araba kasılıyor.

Bu ses normal mi?

vek66
09/07/2012, 15:39
normal diye biliyor çünkü benim araçta ta aynı durum var ilk aldığımda servise sordum normal dediler.

hturna7
09/07/2012, 15:42
Ben de arabada bir sorun var zannediyordum.teşekkür ederim

Diğer arkadaşlarda da bu ses geliyor mu acaba?

Birkan61
09/07/2012, 15:49
Benim puntomdada geliyordu.. Her puntoda gelir dikkat ederseniz bu sese..

Klimayı açacağınız zaman aracın hızı mümkün olduğunca az olmalı. Hızınızla beraber devirinde düşük olması daha iyi. Hatta debriyaja basıp devir rölanti halinde ya da vites boştayken çalıştırın klimayı.

Diyeceksiniz ki neden :) motor yüksek hızda veya devirdeyken klima kasnağı bir anda devreye girdiği için aşırı titreşimle etrafında bulunan ne varsa onlara vuruyor ve kendiside zarar görüyor. Sonra derizki klima kasnağı değişecek çok para :)

Hatta triger kayışlı araçlarda triger kayışını bile koparabilirsiniz hele birde kayış eskimişse..

hturna7
09/07/2012, 15:51
Birkan çok teşekkür ederim verdiğin bilgi için.

Birkan61
09/07/2012, 15:59
Birkan çok teşekkür ederim verdiğin bilgi için.

Rica ederim faydam olduysa ne mutlu bana.. Bunu bizzat denedim ve gerçekten işe yarıyor. En azından pat küt gelen ses kesilmişti ve içim rahattı :)

krm1983
09/07/2012, 19:03
Ben de unutmazsam debriyaja basip oyle aciyorum klimayi

Du Hast
10/07/2012, 05:06
Klimayı gün içinde sık sık kullanıyorsanız hangi devirde açarsanız açın sıkıntı yapmaz. ancak 3 - 4 gün klimayı kullanmayıp, içindeki gaz çökme (çökmede neyse işte öyle tabir ettim :) ) yaptığında yüksek devirde klimayı açarsanız, klima kompresörüne fazla yük bindirirsiniz. zaten klima açıkken, kompresör sürekli devrede değil, gerektiğinde devreye girip çıkıyor, motor hangi devirde olursa olsun. o zaman klima kullanmayalım hiç kompresörü yakacaz diye :D