PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracıma yandan çarpıldı..

znosurprises
07/07/2012, 18:55
Evet daha 2 ay oldu alalı.. punto aracıma bugün yandan çarpıldı, karşı taraf suçunu kabül ediyor, pazartesi tutanak tutulcak...sizce tutanakta suçlunun karşı taraf olduğunu belirtir ifadeler açıkça ne olmalı....Bir de resim çekildi ama resimde plaka gözükmüyor, sorun olur mu?

son olarak araca, sol ön kapıdan vuruldu, kapı ve kapının altındaki aks içe göçtü hafifçe.... Bunun maliyeti ne olur, hepsini trafik sigortası karşılar mı? aracı aldığım yerdeki servise götürecem ayrıca...

Bir de serviste tüm boya mı attırayım yoksa sadece vurulduğu kısma mı?

cosworth20
07/07/2012, 19:37
kaskonu elletme o aracın trafik sigortası seninkini karşılayacak.adamın ruhsat fotokopisini alaydın iyiydi.

znosurprises
07/07/2012, 19:49
Adamın telini aldım spordan geliyormuş, yanında ne ruhsat ne ehliyet ne sigorta hiçbişeyi yoktu, pazartesi beraber mi gidelim servise yoksa ayrı ayrı gidip mi tutanak tutturalım, bir de bunun masrafı ne olur karşılar mı sigorta hepsini?

cosworth20
07/07/2012, 19:53
sen bence böle bi kaza yapan bulmuşken trafiği çağırsaydın ya ; ) ne ruhsat war ne ehliyet war hem hatalı ohhh ne ala memleket ... beraber gidin tutanağı tutturun tek kağıda çift imza atacaksınız bildiğim kadar.işlemler daha hızlı olmuş olur.hepsini karşılar dert etme.

znosurprises
07/07/2012, 19:59
Aracı alalı 2 ay olmuşken borçlarını 2 sene ödeyecekten allahtan reva mı bu, şimdi bir de aracın değeri düşecek, aracın 3 günlük işi varmış servis öle dedi... benim aklıma takılan sol ön kapının altındaki parçaya aks mı deniyor, ön arka tekerleğin bi ucundan diğerine uzanan uzun demir? o demir yamuldu, içe çöktü...servis bu biraz işi zorlaştırıyo dedi, neden öle dedi bilmiom...

celenlee
07/07/2012, 20:01
Her zaman bol foto çekmekte fayda var.
Bir de olay yerinde işi bitirmek önemli.

Net ifadeler yazıp altına imza attırdıktan sonra problem kalmayacaktır.
Her kişi kendi beyanını imzaladığı için, karşı tarafın beyanının net olması gerekiyor.

Duramadım çarptım.
Frene bastım ancak duramadım.
Aracı farketmedim ve çarptım.

şeklinde yazdıktan sonra problem olmaz....

Ama tutar da aniden önüme fırladı ve çarptım şeklinde beyanda, hata oranlarından 1-2 si size gelebilir, fotoların da etkisi büyük. O yüzden olabildiğince geniş açıdan foto lazım.

znosurprises
07/07/2012, 20:13
Yalnız fotoda plaka görünmüyor, adam yüz kere özür diledi sen haklısın dedi, inş. pazartesi sorun çıkarmaz...bir de tutanakta tek beyan çift imza mı yoksa çift beyan çift imza mı? çünkü pazartesi çalışıyorum, ben sabah gidecem karşı taraf öğlen gelecek...sorun olur mu beraber mi gidelim?

kdrrshnn
07/07/2012, 20:16
furkana katılıyorum beyanı beraber doldurun onun ne yazdığını sen gör suçunu kabul ettiğini yazması lazım

znosurprises
07/07/2012, 20:23
tutanak çift nüsha mı olacak?

kdrrshnn
07/07/2012, 20:30
tek bir kağıt üzerinde yarısını sen doldurcaksın yarısını o doldurcak daha sonra sayfanın en altına sen açıklamanı yazcaksın o açıklamasını yazcak bende arçelik servisinde çalışıyorum servis arabasıyla 2 sefer kaza yaptım ordan biliyorum

znosurprises
07/07/2012, 20:33
saolun arkadaşlar, serviste çalışan kişi, 3 günlük işi var dedi aracın, kapıyı mı değiştircek bilmiom, sol taraftaki aks içe çöktü ona ne yapılır ?

celenlee
07/07/2012, 21:07
saolun arkadaşlar, serviste çalışan kişi, 3 günlük işi var dedi aracın, kapıyı mı değiştircek bilmiom, sol taraftaki aks içe çöktü ona ne yapılır ?

Aks dediğin nedir?

Direk mi? Marşpiyel mi?

dexter
07/07/2012, 21:08
kardeş öncelikle geçmiş olsun... yalnız bu arkadaşın yanında hiçbirşey olmaması zaten polis çağırmanızı gerektiriyordu... şimdi bunun trafik sigortası var mı? belki de yok,yaptırıp gelecek... dikkat et böyle bir durum varsa büyük sıkıntı olur...ayrıca tutanak kazadan sonra tutulmaz,kazanın tam günü ve saatinde doldurulması gerekiyor... piyasada o kadar çok kaskoyu geçtim trafik sigortası olmayan araba var ki...

farukileri
07/07/2012, 21:09
Öncelikle geçmiş olsun...polis çağırsaydınız iyiydi ama fotolarda hasar ve nasıl çarpıldığı gözüküyorsa sorun olmaz diye düşünüyorum.

Öncelikle tek bir beyan doldurulacak ve iki imza atılacak. Tek beyanın üzerinde karşılıklı olarak doldurulacak ve bir nüshası sizde bir nüshası karşıda olacak şekilde verilecek. Bu sırada trafik sigortası fotokopisi,ehliyet fotokopisi ve ruhsat fotokopisi alınacak ve bunlarla beraber kendi servisinize giderek hasar işlemlerinin başlamasını isteyeceksiniz. Hata karşı tarafta olduğu için sizin kaskonuz değil karşı tarafın trafik sigortası bu hasarı karşılayacak.

Bu arada alt tarafta uzanan parçanın ismi marşpiyel ve o parçanın tamirine falan neden bu işi zorlaştırıyor demelerini anlamıyorum. Bence gözünüzü korkutmuşlardır; isterseniz değiştirmeyin derim ama çok kötü görünüyorsa size kalmış. Ben arabamı aldığımda sol marşpiyel hafif şekilde hasarlıydı hiç de tamir ettirmedim herhangi bir sıkıntı çıkarmayacağı için. Ama yakın zamanda bir tamirata girişirim diye düşünüyorum mini onarım üzerinden.

Çok geçmiş olsun canınızı sıkmayın her şey düzelir. Aracın değerinin düşmesinden korkmayın bence normalde de bu düşecekti; ancak kazadan dolayı insanımızın bakış açısı kötü araç olarak gözükeceğinden daha fazla canınız sıkılır bu durumda, bence kaza fotolarını saklayın ki satışa çıkardığınızda aracınızı gösterirsiniz benden dolayı bu durum olmadı bundan bundan dolayı oldu diye; insanlar bu konuda anlayış gösterecektir aracınızı satın almak istediğinde.

OzzY
07/07/2012, 21:09
öncelikle geçmiş olsun, bahsettiğiniz parça aks değil marşpiyel. tutanak her iki aracın ve sürücünün bilgilerini, kroki ve beyan içerir, her iki tarafta imzalar. sigorta şirketlerinin verdiği tutanak karbonludur yani 2 kopya olur, 2 kopyayada ıslak imza atın.

tutanakta varsa asli kusur kısmını işaretletin, krokiyi düzgün çizin bazen yoğunluktan sadece krokiye bakıyorlar, fotoğraflar kötüde olsa ekleyin.

znosurprises
07/07/2012, 21:28
evet marşipyel içe göçtü ve sol ön kapıda hafif içe göçtü, bu marşipyelin tamamı mı değişir yoksa düzleştirmemi yapılır bilmiyorum...Pazartesi gidecem, ayrı gidecektik dediğiniz gibi aracıma çarpan şahsı arayıp beraber gidelim... Yaşlı biri spordan geliyormuş, birden benim şeridime geçti ve ben çok yavaş giderken vurdu.... Hayatımdaki ilk defa kaza yapıyorum, 15 senelik araç kullanırım, çok panik oldum, kaza anında ne yapılır onu bile bilmiyordum, servisi aradım, yanımda tutanak olmadığı için servise gittik ama aşlı amcanın yanında ehliyet ruhsat olmadığı için tutanak pazartesiye kaldı...

farukileri
07/07/2012, 21:35
evet marşipyel içe göçtü ve sol ön kapıda hafif içe göçtü, bu marşipyelin tamamı mı değişir yoksa düzleştirmemi yapılır bilmiyorum...Pazartesi gidecem, ayrı gidecektik dediğiniz gibi aracıma çarpan şahsı arayıp beraber gidelim... Yaşlı biri spordan geliyormuş, birden benim şeridime geçti ve ben çok yavaş giderken vurdu.... Hayatımdaki ilk defa kaza yapıyorum, 15 senelik araç kullanırım, çok panik oldum, kaza anında ne yapılır onu bile bilmiyordum, servisi aradım, yanımda tutanak olmadığı için servise gittik ama aşlı amcanın yanında ehliyet ruhsat olmadığı için tutanak pazartesiye kaldı...

marşpiyelde küçük bir göçük varsa düzeltme yapılır yoksa değiştirilir; ama sigortadan para alınacağı için değiştirme yoluna gideceklerdir. Değiştirilmesi gerekiyorsa değiştirilsin o konuda bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

zaten karşı taraf suçlu; ancak polis çağırsaydınız kesinlikle daha iyi olurdu ehliyet yok ruhsat yok bunlar olmak zorunda. Hem ehliyetsiz hem de ruhsatsız araç kullanmaktan ceza yazılırdı, karşı sürücü de akıllanırdı ama gelin görün ki testi kırılınca yol gösteren çok olurmuş derler.Bundan sonrasında yaşanırsa bu şekilde yaparsınız ya da tavsiyede bulunursunuz.

Bir de aklınızda olsun, sol şeritten sağ şeride geçerken sağ şeritteki araç sizi geçiyor ise sağ şeritteki araca yol vermek zorunludur ve kaza suç oranları belirlenirken buna bakılarak sonuca varılır sizin durumunuzdaki bir kazada.

znosurprises
07/07/2012, 21:41
sol şeritten sağ şeride geçme şu şekilde; ben tali yoldayım, bana çarpan araç ana yoldan tali yola geçiyor, yani ana yolla tali yol birbirine paralel, diğer araç benim yoluma giriyor yani, tali yol tek şerit....

birden tali yola giren araç bana çarpıyor, ben son anda farkedip sağa kırmama rağmen geldi çarptı, kırmasam hasar büyüyecekti...

OzzY
08/07/2012, 01:10
marşpiyelde küçük bir göçük varsa düzeltme yapılır yoksa değiştirilir; ama sigortadan para alınacağı için değiştirme yoluna gideceklerdir. Değiştirilmesi gerekiyorsa değiştirilsin o konuda bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

zaten karşı taraf suçlu; ancak polis çağırsaydınız kesinlikle daha iyi olurdu ehliyet yok ruhsat yok bunlar olmak zorunda. Hem ehliyetsiz hem de ruhsatsız araç kullanmaktan ceza yazılırdı, karşı sürücü de akıllanırdı ama gelin görün ki testi kırılınca yol gösteren çok olurmuş derler.Bundan sonrasında yaşanırsa bu şekilde yaparsınız ya da tavsiyede bulunursunuz.

Bir de aklınızda olsun, sol şeritten sağ şeride geçerken sağ şeritteki araç sizi geçiyor ise sağ şeritteki araca yol vermek zorunludur ve kaza suç oranları belirlenirken buna bakılarak sonuca varılır sizin durumunuzdaki bir kazada.
o kadar kolay değil :) eksperler ve şirketler iyice uyandı artık değişecek şeylere bile tamir yazıyorlar.

matadorcuk
08/07/2012, 14:23
Evet daha 2 ay oldu alalı.. punto aracıma bugün yandan çarpıldı, karşı taraf suçunu kabül ediyor, pazartesi tutanak tutulcak...sizce tutanakta suçlunun karşı taraf olduğunu belirtir ifadeler açıkça ne olmalı....Bir de resim çekildi ama resimde plaka gözükmüyor, sorun olur mu?

son olarak araca, sol ön kapıdan vuruldu, kapı ve kapının altındaki aks içe göçtü hafifçe.... Bunun maliyeti ne olur, hepsini trafik sigortası karşılar mı? aracı aldığım yerdeki servise götürecem ayrıca...

Bir de serviste tüm boya mı attırayım yoksa sadece vurulduğu kısma mı?

Gecmıs olsun,Tutanagı hemen tutsaydınız ıyıdı.sonradan yan cızme olayı olmasın.Karsı taraf ıstedıgı kadar suc bende dıye yazsın buna experler karar verıyor.Bı oncekı aracımda basıma gelenı solım.Trafıkte dur kalk halınde ılelerken yol ıkı yolun baglandıgı noktadda ben yan yoldan yola baglanıp yıne durdum.zaten dur kalk yapıyordum dıger duz yoluna dewam eden vatandas telefonla oynadıgı ıcın benı fark etmeyıp on kapıdan gırdı bana.Ve ben rapora adam telefonla ugrasıyordu ondan bana vurdu yazmadıgım ıcın.ıhale sonucu ben yan yoldan baglandıgım ıcın suclu taraf ben oldum ve sıgorta hıc bıs eyı karsılamadı.Ustelık karsı taraaf benım dıkkatsılıgım sonucu kaza oldu karsı tarafın sucu yoktur dıe rapora yazdıgı halde.Eger senı haklı bulurlarsalar her seyını adamın sıgortası karsılar.onemlı olan senı haklı olman tabı onnun yıne suclu oldugunu belırtmesı ıyıdır.

znosurprises
08/07/2012, 14:30
Gecmıs olsun,Tutanagı hemen tutsaydınız ıyıdı.sonradan yan cızme olayı olmasın.Karsı taraf ıstedıgı kadar suc bende dıye yazsın buna experler karar verıyor.Bı oncekı aracımda basıma gelenı solım.Trafıkte dur kalk halınde ılelerken yol ıkı yolun baglandıgı noktadda ben yan yoldan yola baglanıp yıne durdum.zaten dur kalk yapıyordum dıger duz yoluna dewam eden vatandas telefonla oynadıgı ıcın benı fark etmeyıp on kapıdan gırdı bana.Ve ben rapora adam telefonla ugrasıyordu ondan bana vurdu yazmadıgım ıcın.ıhale sonucu ben yan yoldan baglandıgım ıcın suclu taraf ben oldum ve sıgorta hıc bıs eyı karsılamadı.Ustelık karsı taraaf benım dıkkatsılıgım sonucu kaza oldu karsı tarafın sucu yoktur dıe rapora yazdıgı halde.Eger senı haklı bulurlarsalar her seyını adamın sıgortası karsılar.onemlı olan senı haklı olman tabı onnun yıne suclu oldugunu belırtmesı ıyıdır.
Ama ben yan yolda yolumda ilerlerken diğer araç yan yola girdi ve bana çarptı, yani ben yan yoldan ana yola çıkmadım, yan yolda yoluma devam ederken diğer araç yan yola girdi ve ben sağa kırıp kurtarmaya çalışmama rağmen çarptı. Şimdi burda kim suçlu ben mi?

matadorcuk
08/07/2012, 14:36
Vala anladıgım kadarıyla suclu karsı taraf.buna experler karar verecek.Benım demek ıstedıgım Karsı taraf ben sucluyum desede,heee bu adam sucunu kabul etmıs zaten demıyorlar,kendılerı degerlendırıp haklıyı sucluyu ayırıyorlar.Benım kazada adam kendısı yazdı karsı tarafın scu yoktur dıye ama suclu ben oldum.Senınkınde senın bı sucun yok gıbı goruyo.Gecmıs olsun tekrar.

znosurprises
08/07/2012, 14:48
Ayrıca şunu da belirteyim yan yol (tali yol) da çift şeritli ve ben kendi şeridimde yol alırken, ana yoldan gelen araç tali yola girip benim şeridime geçip bana çarpmıştır...

Yolun krokisi şu şekilde; birbirine paralel iki yol var... Biri ana yol biri yan yol, iki yolda çift şeritliyken, ana yoldan çıkıp yan yola giren aracın sağına soluna bakmadan yan yolda ki benim şeridime girip bana çarptı.. Üstelik 20 km hızla gidiyorum....

fota
08/07/2012, 16:06
geçmiş olsun, olay hallolur bir şekilde gönlünüzü ferah tutun. kimse kaza yapmak istemez ancak olaninda önüne geçilmez, araç değeri düşecek diye de caninizi sikmayin, her aracin bir alicisi vardir, anladiğim kadariyla araci satmak için değil binmek için alanlardansiniz. gçirdiğiniz kaza da nazarlik olsun.

znosurprises
08/07/2012, 18:06
Bugün bana çarpan kişiyi aradım yarın beraber gidip serviste tutanak tutacaz..Tutanağın kazanın olduğu gün tutmadık yarın tutacaz bir sorun çıkar mı?

alixxx
08/07/2012, 20:20
bir problem çıkmaz rahat olun

askin
21/07/2012, 01:06
sen bence böle bi kaza yapan bulmuşken trafiği çağırsaydın ya ; ) ne ruhsat war ne ehliyet war hem hatalı ohhh ne ala memleket ... beraber gidin tutanağı tutturun tek kağıda çift imza atacaksınız bildiğim kadar.işlemler daha hızlı olmuş olur.hepsini karşılar dert etme.
maddi hasarlı kazalarda polis bakmıyor artık.. eğer anlaşamazsanız adam kaçıyo diye yada kavga çıktı diye ihbarda bulunabilirsin yada ruhsatsız ve ehliyetsiz araç kullanıyor diye çağırabilirsin..

Mehmet SOVUK
21/07/2012, 02:29
Geçmiş olsun.

fotobelit
21/07/2012, 12:09
Geçmiş olsun..Sonuç ne oldu acaba?

znosurprises
22/07/2012, 18:53
1 hafta önce eksper geldi, vurulan tarafın fotosunu çekti, parça değişmesine gerek yok tamir edilcek dedi kaportacıya, araç hala bende servis iş yoğunluğundan aracı almadı daha...

eksper sonucunu nerden öğrenebiliriz, kim suçlu kaçta kaç suçlu diye?

znosurprises
22/07/2012, 19:08
Evet biraz önce tramer.or.tr sitesinden baktım karşı taraf %100 suçlu çıkmıştır... Karşı tarafın kaskosu yoktur sadece trafik sigortası var.. Şimdi durum şu; karşı tarafın trafik sigortası benim servisle anlaşmalı olmadığı için tüm masraflar benim kaskomdan karşılanıp daha sonra karşı tarafın trafik sigortasına rücu edilecekmiş....Serviste yetkili kişi bu şekilde anlattı, benim kaskom bozulmuyacakmış sonuç olarak...

Böyle birşey duydunuz mu arkadaşlar?

askin
22/07/2012, 23:06
Evet biraz önce tramer.or.tr sitesinden baktım karşı taraf %100 suçlu çıkmıştır... Karşı tarafın kaskosu yoktur sadece trafik sigortası var.. Şimdi durum şu; karşı tarafın trafik sigortası benim servisle anlaşmalı olmadığı için tüm masraflar benim kaskomdan karşılanıp daha sonra karşı tarafın trafik sigortasına rücu edilecekmiş....Serviste yetkili kişi bu şekilde anlattı, benim kaskom bozulmuyacakmış sonuç olarak...

öncelikle geçmiş olsun...

anlattıklarınıza göre kaskonuz olmasa napacaklardı.. servis almam mı diyecekti aracı.. ellerinde o kadar çok iş varsa büyük bir servis olmalı.. öyleyse sizin sigorta şirketiyle nasıl anlaşması olmuyor anlamadım?
ayrıca kaskoyu niye karıştırıyor ki servis..nasıl bir servismiş ki bu anlaşması yok sigortayla...
enteresan geldi gerçekten...
bu arada sigortanız ve hangi servise gittiğinizi söyleyebilir misiniz..

ZAK1980
23/07/2012, 12:35

Bazı durumlarda sızın kaskonuzdan karsılanıp karsı tarafın sıgortasından tahsıl edılır gayet normaldır bu sonuc olarak sızın kaskonuz bozulmaz cebınızden tek kurus cıkmas

znosurprises
23/07/2012, 13:48
öncelikle geçmiş olsun...

anlattıklarınıza göre kaskonuz olmasa napacaklardı.. servis almam mı diyecekti aracı.. ellerinde o kadar çok iş varsa büyük bir servis olmalı.. öyleyse sizin sigorta şirketiyle nasıl anlaşması olmuyor anlamadım?
ayrıca kaskoyu niye karıştırıyor ki servis..nasıl bir servismiş ki bu anlaşması yok sigortayla...
enteresan geldi gerçekten...
bu arada sigortanız ve hangi servise gittiğinizi söyleyebilir misiniz..
servisin benim sigrota şirketimle anlaşması var ancak bana çarpan kişinin sigortasıyla anlaşması yok, o yüzden de, hasar benim kaskomdan karşılanıp daha sonra karşı tarafın sigortasından rücu edilecekmiş ve benim kaskomda bozulmayacakmış, servis böyle bir şeyi daha öncede olduğunu belgeleriyle gösterince ikna oldum, yani benim kaskom bozulmayacak... Biraz önce de servisi aradım yarın servise bırakacam aracımı, acaba kaç günde çıkar servisten var mı bi bilginiz?

şimdi aracın resimlerinide koyayım bir bakın...

znosurprises
23/07/2012, 15:53
araç bu şekilde, sizce servisten kaç günde çıkar?

znosurprises
24/07/2012, 10:23
Bu sabah aracı servise bıraktım, hafta sounu ya da en geç pazartesi alırsın dediler.... Sizce içe göçen marşpiyel düzeltilebilir mi yoksa değişim mi yaplır?

Ziyaretci037
24/07/2012, 10:32
Marspiyel degismez tamir gorur.4-5 gun sure de normal arac icin..

araciligiyla Htc HD 2'den gonderilmistir..