PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Opet dizel - egzoz emisyon sorunu

CoachK
28/06/2012, 12:09
10 dk önce 2009 palio multijet ile egzoz emisyon pulu almak için ankara- Eskişehir yolu shell arkası Egzoz Emisyon Ölçüm Merkezi ne gittik.
biliyorsunuz emisyon ölçümü için 5 kere 3,000dd ve üstü gaz veriliyor.
Araç devamlı opet ten dizel alan bir araç. 18,850KM

turbo araçlarda 3,0 a kadar izin var. 5 ölçümden birisi 5,7 çıktı,ortalamayı zar zor 2,7 de sabitledik. Az gaz veriyoruz alet ölçmüyor, Orta seviye gaz da 2,8-2,7 görüyor ve biraz çok veriyorsun 5 lere yaklaşıyor. Ölçümü yapan görevlinin dediği;

- Yakıtı opetten mi alıyorsun ?

- Evet, her zaman oradan alıyoruz. Nereye gidersek gidelim....

- Bugüne kadar belki söylediğim 1,000 ci araç, dizeli opetten almayın, yağlı yakıt siyah duman atma olayı yüksek bu sebepten ötürü bir çok araç egzoz muayenesinden geçemiyor...

Marka fanatizmi amacı ile değil, bilgilendirme amacı ile yazdım...
Bilglilerinize sunulur....

rbcn
28/06/2012, 12:10
akılı kenden mazotu shellden hesabı yani

anilcan
28/06/2012, 14:04
çok mantıksızca :s bende 1992 şahini götürdüm muayneye egzoz muayneside yapıLdı gazdayken geçmio die benzine çektik gazLanınca değerLer yüksek çıkıyordu ama ben sanaiide yaptırdım roLantide geçirdik arabayı tüv de ise dibine kadar bastırıoLar :s artı dizeL arabada egzoz emisyonda en büyük etken bence kat'ın doLmasından'dır...

Du Hast
29/06/2012, 02:32
bu güne kadar yüzlerce emisyon testi yaptım, dizel ne marka araç olursa olsun 3000 devir üzerinde gaz verince geçmiyor. tdi, hdi, multijet, cdi hepsi. Gaza basmanın ayarı var, o ayarı kaçırırsanız ya da bilmiyorsanız sabaha kadar yapın geçmez muayeneden :)