PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 80000 Bakımı

AnKa537
21/06/2012, 13:46
Öncelikle Kolay gelsin aranıza Ümraniyeden katılıyorum. Forumda baya sıcak bir ortam var. Hepiniz paylaşımlarınızı için teşekkür ederim.
90000 de GP 1.3 mjet dualogic bir araca sahibim.
Bilgisizlikten ve sanayiye gittiğimden dolayı galiba 80000 bakımında eksikler kalmış durumda anladığım kadarı ile.
Benden önceki sahibi 40000 de carbon clean yaptırmış tabiki ben bilmediğim için yaptırmadım.
şimdi 90000 bakımı geldi.
Sizce neler yaptırmalıyım.

Birde Fiatın kitapçığını aldım baya bir okudum.Periyodik bakım tablosu diye birşey var.
*80000 bakımı için Baya uzun bir liste var. Bunların hepsi nasıl yapılacak.
*Servise güvenmediğim için Carbon clean yapan istanbulda mümkünse anadolu yakasında tavsiyeleriniz nelerdir.
*EGR Valfi ve manifolt temizliği yaptırmalımıyım (Geç çalışma motor sesi ve 1. vitesten 2 ye geçerken hafif sarsma var)
* Araç dualogic acaba bunun bakımı nasıl yapılmaktadır periyodik tabloda göremedim veya gözden kaçtı

Periyodik bakım tablosunda 80000 km için yazanlar aşağıdadır

AŞAĞIDAKİ DURUMLARIN GÖZLE KONTROLU
GÖVDE VE GÖVDE ALT KAPLAMASI (PVC), BORULAR (EGSOZ-YAKIT-FRENLER) VE KAUÇUK PARÇALARIN(KÖRÜKLER- HORTUMLAR-BURÇLAR GİBİ),
YAN SÜRGÜLÜ KAPISI OLAN MODELLERDE KAPI ALT KIZAKLARININ TEMİZLİĞİNİN KONTROLÜ(Veya her yıl)
EXAMINER İLE ELEKTRONİK SİSTEMLERİN KONTROLU (Motor, ABS, Body Computer, Can Ağı vb.)
SIVI SEVİYELERİNİN TAMAMLANMASI
(MOTOR SOĞUTMA, ÖN CAM YIKAMA, AKÜ VS) AKÜ, SOĞUTMA SIVISI VE CAM YIKAMA SIVISI YOĞUNLUKLARININ ÖLÇÜLMESİ, GEREKİRSE UYGUN YOĞUNLUK DEĞERİNİN SAĞLANMASI.
YARDIMCI SİSTEM KAYIŞLARININ DURUMLARININ VE GERGİNLİKLERİNİN KONTROLU VE GEREKİSE AYARI
(Otomatik Kayış Gergisiyle Takılan Kayışlar Hariç)
TRİGER KAYIŞININ / ZİNCİRİNİN DURUMUNUN KONTROLU
MOTOR VE YAKIT SİSTEMLERİ KARBON TEMİZLİĞİ (Emme Manifoldu Temizliği Dahil) (**)
MOTOR YAĞI DEĞİŞİMİ (1.3 ve 1.9 Dizel Motorlarda Her 10.000 Km' de Bir) (***)
MOTOR YAĞ FİLTRESİ DEĞİŞİMİ (1.3 ve 1.9 Dizel Motorlarda Her 10.000 Km' de Bir) (***)
HAVA FİLTRESİ DEĞİŞİMİ (***)
YAKIT FiLTRESİ DEĞİŞİMİ
DUMAN KONTROLU (Opasimetre Cihazı İle)
KAVRAMA PEDALININ HAREKET MESAFESİNİN KONTROLÜ VE AYARI (Hidrolik Kumandalı Tiplar Hariç)
DEBRİYAJ SİSTEMİ VERİMLİLİK KONTROLÜNÜN YAPILMASI, GEREKİRSE BASKI VE/VEYA BALATASININ DEĞİŞİMİ
(**)(***)
VİTES KUTUSU ( TÜM VİTES KUTUSU TİPLERİ İÇİN ) YAĞ SEVİYE KONTROLÜ
MANUEL VİTES KUTUSU YAĞI DEĞİŞİMİ (veya Her 3 Yılda Bir) (MTA VİTES KUTULU ARAÇLAR DAHİL)
OTOMATİK VE SPEEDGEAR TİPİ VİTES KUTULARININ YAĞ DEĞİŞİMİ (veya Her 2 Yılda Bir)
ROBOT MEKANİZMASI SİSTEM YAĞI SEVİYE KONTROLÜ
ROBOT MEKANİZMASI SİSTEM YAĞI DEĞİŞİMİ
ROBOTİZE (Selespeed&MTA) VİTES KUTULU ARAÇLARDA DEBRİYAJ AKTÜATÖRÜ HİDROLİK KUMANDA SİSTEM YAĞININ DEĞİŞİMİ (veya Her 2 Yılda Bir) (1.4 Benzin Motorlu Araçlar Hariç)
FREN HİDROLİK SIVISI DEĞİŞİMİ (veya Her 2 Yılda Bir)
FREN HİDROLİĞİNİN SEVİYE KONTROLU VE GEREKİRSE TAMAMLANMASI
FREN HİDROLİK YAĞININ KAYNAMA NOKTASININ KONTROLÜ
ÖN FREN DİSKİ VE BALATALARI AŞINMA KONTROLÜ, GEREKİRSE DEĞİŞİMİ (**)(***)
ÖN DİSK FREN BALATA AŞINMA UYARI LAMBASI ÇALIŞMA KONTROLÜ
ARKA FREN DİSK VE BALATA AŞINMA KONTROLÜ, GEREKİRSE DEĞİŞİMİ (MEVCUT OLAN TİPLERDE) (**)(***)
ARKA KAMPANALI FREN BALATASI DURUM VE AŞINMA KONTROLÜ, GEREKİRSE DEĞİŞİMİ (**)(***)
EL FRENİ KURSUNUN KONTROLÜ VE AYARI, VAR İSE EL FREN BALATASI AŞINMA KONTROLÜ, GEREKİRSE DEĞİŞİMİ
(**)
LASTİKLERİN AŞINMA VE DURUMLARININ KONTROLÜ, GEREKİRSE BASINÇ AYARI (Stepne Dahil)(***)
ÖN DÜZEN AYARI(***)
BALANS AYARI (**)
HİDROLİK DİREKSİYON SİSTEMİ YAĞININ DEĞİŞİMİ (veya Her 2 Yılda Bir)
ÖN VE ARKA SÜSPANSİYON ELEMANLARININ BOŞLUK KONTROLÜ, GEREKİRSE İLGİLİ ELAMANLARIN DEĞİŞİMİ (**) (Rotbaşı, Rotil, Salıncak Burcu, Amortisör )
ALTERNATÖR ŞARJ VOLTAJININ KONTROLÜ(***)
ALTERNATÖR KABLOLARININ BAĞLANTI KONTROLÜ
AKÜ VOLTAJININ VE AKÜ GÖZLERİ YOĞUNLUK KONTROLÜ(***)
AKÜ KUTUP BAŞLARI VE BAĞLANTILARININ KONTROLÜ, YÜZEYLERİN TEMİZLENMESİ
KLİMA SİSTEMİ ÇALIŞMA PERFORMANSI KONTROLÜ
POLEN FİLTRESİNİN DEĞİŞİMİ (veya Her Yıl)(***)
AYDINLATMA SİSTEMİ KONTROLÜ, FARLAR, SİNYAL LAMBALARI, DÖRTLÜ FLAŞÖRLER, BAGAJ, YOLCU KABİNİ,
TORPİDO GÖZÜ AYDINLATMASI, UYARI LAMBALARI vb.
ÖN CAM YIKAMA / SİLME SİSTEMİ KONTROLÜ, FISKİYELERİN AYARI
ÖN CAM VE ARKA CAM SİLECEKLERİ POZİSYON VE AŞINMA KONTROLÜ, GEREKİRSE DEĞİŞİMİ (**)
BOYA YÜZEY KONTROLÜ YAPILMASI VE SONUÇLARIN GARANTİ BELGESİNİN İLGİLİ BÖLÜMÜNE KAYDEDİLMESİ

Luc
21/06/2012, 13:48
Size cok iyi bir yer onerebilirim. Pm atiyorum.

Sent from my GT-I9100 using 2

Ziyaretci040
21/06/2012, 14:16
Ben şimdi fırat otoyu aradım 600 tl fiyat verdi düz bakıma ve carbon clean ile direksiyon yağını değiştiriyorlarmış.Ne la bu 600 tl :S

AnKa537
21/06/2012, 14:27
Ben şimdi fırat otoyu aradım 600 tl fiyat verdi düz bakıma ve carbon clean ile direksiyon yağını değiştiriyorlarmış.Ne la bu 600 tl :S

Fiat Os-Ka Ümraniye servisten aldığım fiyatlar aşağıdaki gibidir.
Tabiki bu durumun eksikleri var
600 tl içinde neler var ki acaba ?

90bin bakımı (motor yağ hava polen) 180tl
Yakıt filtresi 77tl
fren balataları 165tl
Motor yıkama 75tl + kdv

celenlee
21/06/2012, 15:36

Direksiyon yağı neymişki sorsaydın keşke :)

AnKa537
21/06/2012, 23:14
Otomatik vites için bişey yaptırmamız gerekiyor mu ?

Konu hakkında yardım edebilecek yokmu acaba

oxite
22/06/2012, 01:11
yani rakamlar bence abartı değil bugün servisten aradılar 1.3 mjet evo için 660 TL istediler 20.000 bakımına ama tüm detayları istedim yani 40.000 ve 60.000 de yapılacak extraları bile...

AnKa537
22/06/2012, 01:22
yani rakamlar bence abartı değil bugün servisten aradılar 1.3 mjet evo için 660 TL istediler 20.000 bakımına ama tüm detayları istedim yani 40.000 ve 60.000 de yapılacak extraları bile...

Sağolasın bilgiler için ama benim takıldığım nokta fiat servisi bile üstte yazılanların hepsini kontrol etmiyor.
anlayamadım dışarıda yaptırırken neler yaptırmamız gerekiyor

cosworth20
22/06/2012, 12:00
Sanziman yagini degistir bence otomatiklerde sorun oluo sora yapilmadigi zaman.

AnKa537
03/07/2012, 13:43
Bakımı yaptırdım.
polen filtresi + yağ + yakıt filtresi + yağ filtresi + hava filtresi + balatalar + diğerleri(Arka frenlerin temizliği genel kontroller vs...)
Buraya kadar olan kısımda 210 tl fiyat verildi.

Ön diskler yandığı için yeni disk alındı 120 tl tuttu
Arka frenler küflenmişti onlar temizlenip boyandı.
Daha önceki bakımlarda yağ filtresinin yayı kaybolmuş onu temin ettiler.
330 tl ye hepsi halloldu.

Ero servisteki erhan abiye ve çalışanlarına ilgiden ve alakadan dolayı teşekkür ederim.
çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. herkese tavsiye ederim.

Sanziman yagini degistir bence otomatiklerde sorun oluo sora yapilmadigi zaman.

Erhan abi şansıman ve otomatik için yağ kısmında yağı boşalmadıkça değişmemesi gerektiğini söylemişti o yüzden bişey yapmadık.