PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sıfır Punto için bor power yardım...

gurko55
20/06/2012, 16:00
merhabalar...sıfır punto sahibiyim de 1.3 mj dizel...şans eseri uygun fiyat bi
NNT BOR POWER MS-250 ULTRA denk geldi.....arabam 1700 km de...sizce kullanmamın arabam için bi faydası olur mu???

yardımcı olabilirseniz çok sevinirim....

takres
20/06/2012, 16:03
8000 km den önce kullanmamak gerek diye biliyorum...

gurko55
20/06/2012, 16:06
8000 km den önce kullanmamak gerek diye biliyorum...
Sıfır motorlarda kullanılması aşınmaları büyük oranda önler.

diye bir özellik atmışlar da içeriğe......reklam kokan hareketler mi sadece yani???

ayaman
20/06/2012, 16:44
merhabalar...sıfır punto sahibiyim de 1.3 mj dizel...şans eseri uygun fiyat bi
NNT BOR POWER MS-250 ULTRA denk geldi.....arabam 1700 km de...sizce kullanmamın arabam için bi faydası olur mu???

yardımcı olabilirseniz çok sevinirim....
100000 bin ve üzerindeki araçlar için kullanın onun dışın da bir fayda sağlamaz hele de snn araç daha sıfır hiç kullanma. o bahsettiğin madde motor içindeki aşınmış gözeneklerin içini doldurup pistonların daha da kolay hareket etmesini sağlıyor az km yapmış araçlarda bu aşınmalar olmadığı için hiçbir faydasını göremezsin. bu maddenin asıl amacı motor içinde aşınma yoluyla oluşmuş gözeneklerini doldurup motoru eski performansına kavuşturmaktır. en iyisi ise motor silktir

lektonstar17
20/06/2012, 16:55
Bu konu o kadar çok tartışıldı ki kimse net bi cevap bulamadı .Evomu aldığım günden beri hep aklımdaydı bi tane bor power alıp yağa katmak ,hatta aldımda ama bi türlü koyamadım.Yapılan kötü yorumlar ve uzun süreli kullanımlarda olumsuz yönde olabilecek ihtimaller beni ürküttü açıkcası.Evomun 10000 bakımını yeni yaptırdım ve gene düşünüyorum acaba bi tane alıp yağa katsammı diye.Tecrübe olaraka sayarmısınız bilmem ama 2006 model 240000 km de benzinli toyota corollaya bi tane attım ama en ufak bi değişim olmadı.Gerçi onunda motoru baya yıpranmıştı.

matushella
20/06/2012, 16:55
Ben kullanmıştım, 10.000 km bakımından sonra koydum bor'u. Hiçbir etkisi olmaz diyen arkadaşlara bu sözüm, denemeden konuşmayalım. Arabanın sesi değişti, devirlenmesi değişti. Tamam etkisi 100.000 km'deki araçtaki etki kadar değil ama çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle tavsiye ederim.

lektonstar17
20/06/2012, 16:58
Teknik olarak asıl amacı metal parçaların birbirine sürtmesini önleyerek ısınmayı azaltmak ve aşınmayı sıfıra indirmek.Yani 100000 i geçmiş aşınmış motorlar içindir fikrine katılmıyorum.

matushella
20/06/2012, 17:10
Özellikle turbonun ömrü için çok faydalı olacağını düşünüyorum, en çok ısınan parça turbo ve bor katkılı bir yağ ile turbonun yağlanması , parça üzerinde çok etkili olacaktır.

Ziyaretci037
20/06/2012, 17:24
Bende aracı ilk aldigimda cok arastirmistim kullanmak icin ama cogunlukla yuksek km de olan araclar icin tavsiye ediyolar ve 10000km (ilk bakim) dan once kullanilmasini onermiyolar..

'ı kullanarak HTC HD 2'den gönderilmiştir.

cemyk
20/06/2012, 17:48
bundan önceki 45 000 km de olan grande puntomda kullanmıştım. motor silk olanı kullandım. açıkçası fark oldu ama çok çok az diyebilirim. biraz pisikolojik bir konu. 30 000 ustunde kullanılabilir ama çok ta bişey beklememek lağzım.
turbonun ömrü açısından ilk çalıştırmada ve stop etmeden önce 30 sn veya 1 dk beklemeniz herzaman faydanıza olur. fiat servisinde çalışan bir arkadaşımın dediği birşey daha var yağ seviyesi turbo için çok önemliymiş. fazla yağ koyulduğunda ilk etkilenen turbo oluyormuş. mumkun oldugu kadar yag seviyesi yağ seviye çubugunun 4/3 nu gösterecek sekilde ayarlanması gerektiğini belirtti.

Ziyaretçi051
20/06/2012, 18:54
sıfır aracada koyabilirsin yanlız katkıların içinde metal alaşımda atıyotlar dikkat edin şişenin dibinde hiçbir şekilde tortu olmaması lazım.Eğer varsa bu katkıları kullanmayın.size tavsiyem ER olacaktır.

ayaman
21/06/2012, 09:07
Teknik olarak asıl amacı metal parçaların birbirine sürtmesini önleyerek ısınmayı azaltmak ve aşınmayı sıfıra indirmek.Yani 100000 i geçmiş aşınmış motorlar içindir fikrine katılmıyorum.
arkadaşlar hani ben ez bere konuşmayı sevmem uzman bir kişiden dinler öyle yorum yaparım canım kardeşim senin bu düşüncen yanlış. düşük km ve sıfır araçlarda aşınma neredeyse yok denecek kadar azdır bu maddeler kullanıldığında pek bir şey bekleme tabiki faydası olabilir ama pek de aman aman bir şey beklenmemeli. bu katkıların asıl amacı bu işi yapan ve bunu üretenlerde şunu söylüyorlar: km'si fazla araçlarda aşınmaya bağlı olarak motor içinde ufak çaplı deformasyondan kaynaklı gözenekler oluşur bu katkı matelleri ise içindeki bileşim sayesinde ufak gözenekleri kapatarak pistonların daha rahat hareket etmesini sağlar böylelikle motorun aşırı ısınması,sarsıntılı çalışması ve yakıtı fazla yakması gibi olumsuz sonuçları tamamına yakın ortadan kaldırır ve aracı ilk günküne yakın performans sergilemesini sağlar. bu işte motor silk çok başarılı bir marka satıcıların şu marka ya da bu marka da onun gibi felan deselerde siz motor silkten şaşmayın arkadaşlar

ayaman
21/06/2012, 09:11
arkadaşlar bu katkı maddeleri dediğim gibi düşük km deki arçlarda pek etkili değil 100000 km ve üzriyse kullanın aradaki farkı bariz bir şekilde göreceksiniz

lektonstar17
21/06/2012, 10:04
O zaman firma en baştan hataya düşüyor.Adamlar özlellikle sıfır araçlarda kullanılmalıdır diyo.Yani en baştan itibaren düzenli olarak kullanılmalıdır diye önerileri var.Sana göre herkesi kandırıyolar demek.

Kerberos
21/06/2012, 10:25
O zaman firma en baştan hataya düşüyor.Adamlar özlellikle sıfır araçlarda kullanılmalıdır diyo.Yani en baştan itibaren düzenli olarak kullanılmalıdır diye önerileri var.Sana göre herkesi kandırıyolar demek.

Bence de asıl düşük km'li araçlarda kullanmak gerekiyor ki aşınmayı azaltıp motorun ömrünü uzatsın. Yüksek km'deki araç zaten aşınmıştır, yağ katkısı motoru tamir edecek değil ya..

lektonstar17
21/06/2012, 10:46
Motor sıfır km de olsa 300000 km de olsa aşınma ve sürtünme her zaman vardır. Adamların amacı daha ilk kmlerden itibaren sürtünmeyi en aza indirmek.

lektonstar17
21/06/2012, 10:50
Bence de asıl düşük km'li araçlarda kullanmak gerekiyor ki aşınmayı azaltıp motorun ömrünü uzatsın. Yüksek km'deki araç zaten aşınmıştır, yağ katkısı motoru tamir edecek değil ya..

Biçok yerde size hak veriyorum ama bu ürün yağ gibi likit değil madeni bir ürün.Metal üzerindeki hasar görmüş noktaları doldurarak daha düzgün bir yüzey oluşmasına da yardımcı oluyor. Ama kesinlikle sonradan değilde en baştan itibaren kullanılmalı.Bu konuda haklısınız.

bigkabus
21/06/2012, 11:08
bor ve benzeri kimyasallar sıcak ve soğuk etkisiyle motor içerisinde taşımsı bir yapıya dönüşüyor. şahsen bor kullanılmış bir motorun rektefiyesini 5 gün başından sonuna kadar izledim , motor içi vaziyet çok çok kötü . hatta segmanları 1-2 aydır benzin tiner ve gaz yağı karışımlarının içinde bekletiyorum yeni yeni temizleniyor

femoli
21/06/2012, 11:24
bor power motor onarıcı değildir motor koruyucudur .. 8000 km den önce atılması tavsiye edilmez..ama 8000 den sonra düzenli olarak koyabilirsiniz..

fakat ben size ufak bir cin lik anlatacam oyuna gelmeyin diye .. bor power yeni ürünü olan (ucuz) tek atımlık şişelerini kullanmayın eski kahverengi şişeleri kullanın, işi tamamen ticariye döktükleri için içerisinde hiç bir bor maddesi bulunmayan beyaz şişeler tamamen kullanıcıya kolay ulaşım için yapıldı. sadece motor yağ değişimine kadar faydası vardır (varmıdır onuda bilmiyorum) ama siz yinede bulabilirseniz eski kahverengi şişeli olanlardan atın bulamıyorsanız motor silk büyük kullanın ..

tekrar söylüyorum bu ürünler motor onarıcı değildir gözenek felan doldurmaz tamamen koruyucu özelliği vardır ..

eski motorlar için gözenek doldurucu motor yataklardaki gömleklerdeki çizikleri giderici tek ürün var oda RESTORE dir..

lektonstar17
21/06/2012, 11:24
bor ve benzeri kimyasallar sıcak ve soğuk etkisiyle motor içerisinde taşımsı bir yapıya dönüşüyor. şahsen bor kullanılmış bir motorun rektefiyesini 5 gün başından sonuna kadar izledim , motor içi vaziyet çok çok kötü . hatta segmanları 1-2 aydır benzin tiner ve gaz yağı karışımlarının içinde bekletiyorum yeni yeni temizleniyor

İşte bu tür olaylar yüzünden kullanmaya hep çekindim.

ayaman
21/06/2012, 11:44
bor power motor onarıcı değildir motor koruyucudur .. 8000 km den önce atılması tavsiye edilmez..ama 8000 den sonra düzenli olarak koyabilirsiniz..

fakat ben size ufak bir cin lik anlatacam oyuna gelmeyin diye .. bor power yeni ürünü olan (ucuz) tek atımlık şişelerini kullanmayın eski kahverengi şişeleri kullanın, işi tamamen ticariye döktükleri için içerisinde hiç bir bor maddesi bulunmayan beyaz şişeler tamamen kullanıcıya kolay ulaşım için yapıldı. sadece motor yağ değişimine kadar faydası vardır (varmıdır onuda bilmiyorum) ama siz yinede bulabilirseniz eski kahverengi şişeli olanlardan atın bulamıyorsanız motor silk büyük kullanın ..

tekrar söylüyorum bu ürünler motor onarıcı değildir gözenek felan doldurmaz tamamen koruyucu özelliği vardır ..

eski motorlar için gözenek doldurucu motor yataklardaki gömleklerdeki çizikleri giderici tek ürün var oda RESTORE dir..
onarır veya tamir tabiki etmez :d sadece deformeden kaynaklı çok küçük gözeneklerin içini doldurur ki bu da yağın içindeki özel kimyasal maddeden kaynaklı :D yoksa hangi sıvı tamir eder ki sadece motora takviye gibi bir şey ;)

bigkabus
21/06/2012, 11:49
Imageshack - 02042012264.jpg (https://imageshack.us/f/802/02042012264.jpg/)

Imageshack - 02042012261.jpg (https://imageshack.us/f/401/02042012261.jpg/)

Imageshack - 02042012262.jpg (https://imageshack.us/f/195/02042012262.jpg/)

bor kullanılmış standart 1.6 motor

son resimde segman bilezikleri katılaşan bor' dan zor hareket ediyordu

lektonstar17
21/06/2012, 11:54
onarır veya tamir tabiki etmez :d sadece deformeden kaynaklı çok küçük gözeneklerin içini doldurur ki bu da yağın içindeki özel kimyasal maddeden kaynaklı :D yoksa hangi sıvı tamir eder ki sadece motora takviye gibi bir şey ;)

Tekra hatırlatmakta fayda var. Bor power kimyasal bir madde değildir, sıvı bir madde hiç değildir. Yerin altında doğal olarak bulunan bor madeninden işlenerek yapılır.

lektonstar17
21/06/2012, 11:56
https://imageshack.us/photo/my-images/401/02042012261.jpg/

https://https://imageshack.us/photo/my-images/195/02042012262.jpg/

https://https://imageshack.us/photo/my-images/802/02042012264.jpg/

Eklediğiniz dosyalarda sorun var sanırım.Hiçbiri açılmıyor.

bigkabus
21/06/2012, 12:03
Eklediğiniz dosyalarda sorun var sanırım.Hiçbiri açılmıyor.

uyarınız için teşekkürler düzenledim mesajımı

Imageshack - 02042012264.jpg (https://imageshack.us/f/802/02042012264.jpg/)

Imageshack - 02042012261.jpg (https://imageshack.us/f/401/02042012261.jpg/)

Imageshack - 02042012262.jpg (https://imageshack.us/f/195/02042012262.jpg/)

bor kullanılmış standart 1.6 motor

son resimde segman bilezikleri katılaşan bor' dan zor hareket ediyordu

lektonstar17
21/06/2012, 12:06
Ya o silindirin yüzeyi ne hale gelmiş.Sanki yağ koymadan ömür denemesi yapılmış.

ktpunto
21/06/2012, 13:42
ben eski aracımda (ford ka 110000km de idi) kullanmıştım. sesi çok azalmıştı ve gerçekten motorun ısınmasında ciddi bir düşüş vardı (bunu kaloriferden anlayabiliyordum,aşırı sıcak yerine daha düşük bir sıcak üflüyordu - bu belki sadece benim yanılgımdır.)

peki bu motor katkısını yağ değişimi esnasında koymak gerekmiyor mu? şimdi ben gidip alsam ve direk motor kapağını açıp döksem oluyor mu? hep yağ değişimi esnasında ekleniyor diye biliyorum ben.

lektonstar17
21/06/2012, 14:30
ben eski aracımda (ford ka 110000km de idi) kullanmıştım. sesi çok azalmıştı ve gerçekten motorun ısınmasında ciddi bir düşüş vardı (bunu kaloriferden anlayabiliyordum,aşırı sıcak yerine daha düşük bir sıcak üflüyordu - bu belki sadece benim yanılgımdır.)

peki bu motor katkısını yağ değişimi esnasında koymak gerekmiyor mu? şimdi ben gidip alsam ve direk motor kapağını açıp döksem oluyor mu? hep yağ değişimi esnasında ekleniyor diye biliyorum ben.

Aracının yağını eğer yakın zamanda değiştirdiysen bor ekleyebilirsin.Ama yağ uzun zamandır motorda ise filtre de ilk takıldığı gibi temiz olmadığı için bu saatten sonra bor eklemen uygun değil.

Chameleon
21/06/2012, 23:59
Nacizane fikrimi yaşadığımız tecrübe ile aktarayım. 2006 model rahmetli (takla atıp pert oldu) Jettamızda bor katkısını kullandık. Araçta rölanti, yakış ve ses düştü performans yükseldi (cüzi miktarda, örneğin rölantide yakıt 0,6 dan 0,5e düştü) Buraya kadar herşey normal ve güzel. Daha sonrasında araç motor arıza ışığı yandı ve serviste sekman kırdığı anlaşıldı. İşçilik dahil 3600 liracık verip sekmanlar değiştirildi. Servisten fabrikanın tavsiye ettiği yağdan farklı bir yağ kullanıldığından olduğu bildirildi. Üstelik biz bor kullandığımızı söylemedik bile.

Bu sebepten ben bir daha katkı kullanmam, kimseye de tavsiye etmem. İyi ve geçerli bir şey olsa fabrikadan çıkarken, kullanma kılavuzunda nasıl ki 10.000 de bir yağı değiştirin şu kadarda bir filtreleri değiştirin vb. bilgiler varsa, şu kadar km. de bir katkı koyun derdi bence. Dolayısıyla aracın kitabında ne yazarsa onu kullanın, başka şeyler kısa vadede kar getirmiş gibi görünebilir ama uzun vadede (ne kadar bilinmez) sıkıntı çıkarabilir. Aracınızı drag yarışlarında kullanıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim :)

levan34
22/06/2012, 02:28
hertürlü katkıdan uzak durulması kanaatindeyim...ismi en az bilinen yağ üreticisi bile 30 milyon $ ar-ge ye yatırım yapıyor,büyük yağ firmalarını söylemiyorum bile.siz düşünün....onların yağları bizim arabalara yeter...katkı kullanacak kadar gözü karartmayın bence...güç istiyorsan chip yaptır,tuning yaptır,ıvır zıvır yaptır,mesela mersedes al vb...50 TL ye güç olmaz.

femoli
22/06/2012, 10:17
onur atladığın bir nokta var hiç kimse her zman en iyisini yapmaz (ı phonede bile hala bluetooth yok :) ) demek istediğim büyük büyük yağ firmaları bunları yapıpta zaten ucuk olan fiyatlarını daha da uçuramazlar..

Belki bir çok kişi bilmiyordur ömür boyu giden yağ yaptılar, hiç duydunuzmu yada satışını gördünüzmü? zor bir şeymi yapılamazmı evet yapılır ama kimse hiç bir yağ firması buna yanaşmaz..

eskiden yağ firmaları daha mutluydu nedenmi eskiden 3000 de yağ değişirdi şimdi bu oran 20 000 e yükseldi dahada fazla yükselteceklerini sanmıyorum ;)

zoomes
22/06/2012, 16:40
Bu konuda eskiden beri piyasada olan RESTORE adlı bir katkı vardır, yeni motorda işe yaramaz ama yıpranan, yağ eksilten motorlarda çok ciddi fayda sağlar.

tuncaykcd
23/06/2012, 09:37
arkadaşlar benim evoda lpgden kaynaklı motorda titreme vardı bu nnt bor powerı yağ değişiminden hemen sonra 40bin bakımında kullandım yağ filtresini tıkadı yağın içine etti tekrar yağ ,filtre değişimi yapmak zorunda kaldım. hiç bi haltada yaramadı.

levan34
24/06/2012, 12:48
arkadaşlar benim evoda lpgden kaynaklı motorda titreme vardı bu nnt bor powerı yağ değişiminden hemen sonra 40bin bakımında kullandım yağ filtresini tıkadı yağın içine etti tekrar yağ ,filtre değişimi yapmak zorunda kaldım. hiç bi haltada yaramadı.

tüm dh forumları bu tür konu ve şikayetlerle dolu.