PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbom patlamışmı??

selcukkuvvet
19/06/2012, 09:54
Merhaba arkadaşlar,

Pazar günü farkettim, intercooler dan turboya çıkan sağ taraftan aküyle hava filtre kutusunun tam arasından baktıgınızda karsınıza cıkar DEMIR boru.. Benım borunun bır bolumu demır bır bolumu metal kelepceyle devamında takılmış olan lastık boru!!! Bu benım turbomun daha önce patladıgı anlamına gelirmi?? Yada bu borunun patladığının?? Bilen yardım etsin yoksa arabayı yakacam çok sinirlendim bu duruma...

makeles
19/06/2012, 14:27
devir alabiliyor mu yeterince?

selcukkuvvet
19/06/2012, 14:33
1,8 den sonra turbu devreye gırıyor devreye gırdıgınıde hıssettırıyor acıkcası... ama bazende hıc gıtmıyormus gıbı gelıyor.. bu bahsettıgım lastık boruyu demıre sıkııstıran kelepcelerden siyah su gibi yag gıbı bı sızıntı oluyor degısık bısey ya. Ama aracın çekişi yeteri kadar olmadığını düşünüyorum (125000 kmde)

cemal arslan
19/06/2012, 15:21
yapı itibariyle normal...endişeye gerek yok...

Engin_T
19/06/2012, 15:21
Selçuk sat sen o arabayı :D

selcukkuvvet
19/06/2012, 15:44
Selçuk sat sen o arabayı :D

Enginim sorma aldığımdan beri 1 yıldır gelmeyen kalmadı başıma.. bide birmottan full ekspertize sokup aldım arabayı :(

Engin_T
19/06/2012, 16:52
Enginim sorma aldığımdan beri 1 yıldır gelmeyen kalmadı başıma.. bide birmottan full ekspertize sokup aldım arabayı :(

Birde servise sormakta fayda var Selçuk, ama aracın çekişinde bir problem yoksa turboda bir sorun yoktur die düşünüorum..

Birkan61
19/06/2012, 17:00
Turbodan anormal bir ses geliyor mu?

1800 devirden yaklaşık 3500 devire kadar torku hissettiriyor mu?

Eğer ses gelmiyor ve bahsettiğim devirlerde hızlanma başarılıysa torku hissettiriyorsa bence sıkıntı yok.. Hafif rampa yukarı yolda vites 2de biraz geç hızlanıyorsunuzda bundan size gitmiyor gibi gelmesin? :)

İçiniz genede rahat etmiyorsa iyi bir turbocuya ya da servise gösterin aracı..

Dizel araç kulanım talimatlarınada uyuyorsanız sıkıntı yok..

kadir1982
19/06/2012, 23:13
merhaba arkadaşlar bendede selcuğun dediği borunun emme manifolduna balandığı yerden sızıntı yapıyor bende sızıntıyı kesme ile bir sonuç alamadım kafayı yicem bir kaç ustaya gösterdim önemli birsey olmadığını söylüyorlar conta falan da yokmuş ne yapıcam bilmiyorum

biancoangelo
19/06/2012, 23:17
BU şekilde turbo patlamış denilemez
zaten patlamış olsada o aracın yürür vaziyete girmesi için dünya bi işçilik çıkar. Siz sadece o gelen sıvının ne olduğunu bi servise giderek öğrenmeye çalışın.

kadir1982
19/06/2012, 23:25
ayak üstü yetkili servisede sordum yağ buharının inter intercooler den emme manifolduna gidermis o yüzden gelir demişti yaz aylarındada fazlaşa bileceği söylendi ve önemli birsey olmadığınıda belirtti fakat kafama takılmadıda değil

Du Hast
20/06/2012, 02:37
eğer sıvı kaçağı varsa havada kaçıyordur. 2. viteste 1500 devirde cam açıkken gazı kökleyin ayağınızı hiç kaldırmayın. camdan doğru motoru dinleyin 1800 - 2000 devirden sonra hava kaçma - ıslık sesi geliyordur muhtemelen. turbo besleme sisteminde kaçak varsa çekiş düşüklüğü, yakıt sarfiyatında artmaya neden olur.

selcukkuvvet
20/06/2012, 18:04
benim sormak istediğim acaba ben almadan önce turbo patladıda ondan dolayımı borunun devamına lastık hortum taktılar dıyeydı? bugun bı ustaya daha gosterdım bahsettıgım lastık hortumu demır boruya fıatın orjınal fabrıkasyon kelepcelerı kullanarak takılmıs yanı kımse bunu yapamaz bu hortum orjınal dedı. Orda da klasık sanayıcı taktıgı gazlayarak denemek suretıyle baktılar yuksek devırde herhangı bır sızıntı yada kacak olmadıgını soyledıler, Kadir e dedikleri gibi yag buharının sızıntısı oluyormus. fakat herkesın bahsettıgı ufleme sızlama yada ıslık olayı kesınlıkle yok... cekısı sadece bazen dusuyormus gıbı gelıyor :D yag degısımı olacak haftaya ozaman benım usta orayı sokup bakacak eger yapılması gereken bısey varsa yaparız yoksa kelepcegı gerı takarız oyle kalır dedı... Umarım çözülür çünkü bu durum bana hiç mantıklı gelmedı.

selcukkuvvet
20/06/2012, 18:04
eğer sıvı kaçağı varsa havada kaçıyordur. 2. viteste 1500 devirde cam açıkken gazı kökleyin ayağınızı hiç kaldırmayın. camdan doğru motoru dinleyin 1800 - 2000 devirden sonra hava kaçma - ıslık sesi geliyordur muhtemelen. turbo besleme sisteminde kaçak varsa çekiş düşüklüğü, yakıt sarfiyatında artmaya neden olur.

Gariptir ama yakıt konusunda şehir içi 20 kr yakıyor gayet normal oldugunu dusunuyorum.