PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Manifold ve Egr temizliği hakkında bilgi (önemli)

nightblue
19/06/2012, 00:45
Arkadaşlar merhaba;

Başıma gelen üzücü bir olayı paylaşmak istiyorum ve mümkünse motordan anlayan arkadaşlardan yorum istiyorum.

geçtiğimiz cumartesi, cevizlibağ akınsal sanayi sitesindeki ERO SERVİSE, manifold ve egr temizliği yaptırmaya gittim. oradan gürkan usta 3 saat süren bi işlem uyguladı. manifold ve egr yi söktü sözde temizliğini yaptı ve beni gönderdi. sözde diyorum çünkü; gerçek anlamda yapılabilen bir temizlik yok. evet pis olduğu doğrudur. içinin kurum olduğu doğrudur ama motorun neredeyse bütün hortumlarını söküp takmaya o riske girmeye değer mi diye sorarsanız, kesinlikle yaptırmayın derim. zaten bi temizlik de adam akıllı olarak gerçekleşmiyor. ama asıl sorun bu değil. onca sökülen hortum ve işlemin ardından zaten içim eridi, birde başıma üzücü bir olay geldi.

manifold ve egr temizliği yapılırken mecburen motorun suyu boşaltılıyor ve işlem yapıldıktan sonra yeniden koyuluyor. işlem bittikten sonra cevizlibağdan çıkıp beykoza eve gelirken fsm köprüsünü geçince araç, birden hararet yaptı ve ibre kırmızıyı yaktı 10 sn sürmeden köprüyü geçtikten sonraki cebe hemen girdim kontağı kapattım ve kaputu açtım birde ne göreyim, motorda gram su kalmamış. borular hariç. bu durumda ERO servisi aradım ve bana çekiciyle aracı yanlarına götürmemi istedi. bende kaskodan çekici isterken arkadaşım motorun üzerindeki yakıt pompasının arkasındaki hortumun kelepçesinin takılmadığını gördü. bende kapattım telefonu ve baktım gerçekten de önceden kelepçeli olan hortum takılı değildi. tekrar servisi aradım ve gürkan ustayı yanıma çağırdım. kelepçe ve suyu 2 saat sonra getirdi yerine taktıktan sonra kontorlünü yaptık ve sorunun çözüldüğünü gördük.
Siz değerli ustalarıma sorumda burada başlıyor.

1. 10 sn kadar kırmızı ışık yanan hararet araca zarar verir mi ?
2. dizel araçlarda hararet kırmızı ışık yaktığında artık yağ eksiltmeye de başlıyormuş bu doğru mu ?

son olarak sizlere tavsiyem arabanızdan ciddi sorunlarınız yok ise keyfi keder motoru elletmeyin. herşey fabrika haliyle güzel.

Yardımlarınızı bekliyorum..

Saygılar...

nightblue
19/06/2012, 09:39
dostlar yok mu yorum yapacak kimse

senergurbuz
19/06/2012, 09:55
erol kardeş büyük geçmiş olsun.
bende aynı işlemler yaptırdım.Yaptırdıktan sonra bendede enjektör sorunu çıktı araba yürümedi bizde revüze ettirdik enjektörleri şimdide turbo performansı düştü.
dediğin doğru bence keyfekeder motoru elletmesin hiçbir arkadaşım

nightblue
19/06/2012, 10:05
Kesinlikle hocam, yazık günah o kadar para veriyoruz dişimizden tırnağımızdan arttırıyoruz. aman arabamız iyi olsun diye uğraşıyoruz ama olmuyor. böyle forumda paylaşacaksın ki insanlar birşeyler öğrensin ben yandım başkası yanmasın anlamında..

erol kardeş büyük geçmiş olsun.
bende aynı işlemler yaptırdım.Yaptırdıktan sonra bendede enjektör sorunu çıktı araba yürümedi bizde revüze ettirdik enjektörleri şimdide turbo performansı düştü.
dediğin doğru bence keyfekeder motoru elletmesin hiçbir arkadaşım

Ziyaretci036
19/06/2012, 10:15
Erol kardeşim geçmiş olsun.

GP51
19/06/2012, 10:19
Geçmiş olsun. Mümkün olduğu kadar sanayiden uzak durun servisdende. Allah kimseyi sanayiye düşürmesin. Düşürürsede iyi ustaya düşürsün... Paranla seni rezil ederler...

nightblue
19/06/2012, 10:23
Aynen kardeşim, kendi paranla rezil oluyorsun, bu nebiçim içtir anlamadım :(

Geçmiş olsun. Mümkün olduğu kadar sanayiden uzak durun servisdende. Allah kimseyi sanayiye düşürmesin. Düşürürsede iyi ustaya düşürsün... Paranla seni rezil ederler...

nightblue
19/06/2012, 10:23
Sağol hocam

Erol kardeşim geçmiş olsun.

M@GIC
19/06/2012, 10:37
geçmiş olsun arkadaşım. Eskilerin bi lafı vardır; çalışan makineye dokunma diye..

cosworth20
19/06/2012, 11:17
dostum geçmiş olsun benm de aklımda vardı egr manifold temizliği ama artık yaptırmayacağım.belki carbon clean'i araştırır uygun bulursam onu yaptıracağım.Ya bu nasıl iştir ya bu fiat servis ustaları ne ayak ? tamam herkes hata yapar da böle bir hata da olmazki biri vidayı unutur biri kelepçeyi unutur ee oldu olacak motoru çıkarıp unutaydın... Tofaş-Fiat var ya lanet olsun arabamdan memnun olmasam ve de az biraz daha iyi arabaya binebilecek durumum olsa inanın fiata binmezdim.Bakar mısınız yetkili servisin yaptıklarına ? E biz bu arabayı yetkili servise götürmeyeceğiz de nereye götüreceğiz ?

Ziyaretci040
19/06/2012, 11:19
İşlem yapılan yer özel servis yetkili servis değil.Geçmiş olsun.

StrawBeeRy
19/06/2012, 11:21
bende egr iptal söküp temizlendi bir girişine lastik conta diğerine kelepçe takıldı şuan alt devirler oldukça güzel kalkışta bayılma eskisi gibi yok ama performansta etkisi yok.dediğiniz gibi saat gibi çalışan motoru boşu boşuna elletmenin mantığı yok yazık günah.geçmiş olsun

nightblue
19/06/2012, 11:30
Ben arabama düşkün bi insanım azıcık ses gelse hemen servise giderim böyle bir hatayı nasıl yaptım anlamadım. gittim kurda kuzu teslim ettim. akıl pahası oldu ama inşallah geç olmamıştır. iyi dilekleriniz için sağolun arkadaşlar

Ziyaretci036
19/06/2012, 11:54
Ben arabama düşkün bi insanım azıcık ses gelse hemen servise giderim böyle bir hatayı nasıl yaptım anlamadım. gittim kurda kuzu teslim ettim. akıl pahası oldu ama inşallah geç olmamıştır. iyi dilekleriniz için sağolun arkadaşlar
hocam erhan ustlar gerçekten iyi ustadır. ortada bir yanlışlık olduğu kesin.
sadece tavsiyem keyfi işler hep pürüz çıkıyor. mümkün olduğunca bu tarz işler işlem sonrası tamirci yakınlarında bir süre test sürüşü yapmanızdır. tekrar geçmiş olsun. benim başıma gelen aracın yayalarını değiştirdik spor yay için tamirciden çıktım 10 km sonra arka yay attıki allahtan e5 te olmadı. hem kendi canımı hemde arkamdan gelenleri tehlikyeye atardım. not: yay değişimi ero serviste değil başka serviste yapılmıştır.
2. olarak erhan usta bu egr temizliğini çokda hevesli yapmıyor çünkü sıkıntılı iş.

nightblue
19/06/2012, 12:05
Murat çokta hevesli yapmadığını zaten biliyorum arabaya verdiği değeri gördük arkadaşımla beraber. küfür ede ede başladı. Erhan ustaya lafım yok, ama gürkan denen şahıs az daha aracımın motoruna sebebiyet veriyordu.

sonuç olarak yardımcı olmadılar değil ama o kadarını da yapsınlar bi zahmet. iş yapılış şeklinden kendini belli eder zaten, motora yaklaşımları, vidaları söküş tarzları araca her dokunuşunda bu özeni görürsün zaten. ben bunu bulamadım kendilerinde... ayrıca hevesli değil diyorsun da iş sonunda 150 tl alabiliyorlar..

lütfen kimse kimsenin arkasını kollamasın ben burada madur olmuşum ve bu aracıma zarar verdimi vermedimi onu bile bilmiyorum. özel yada yetkili böyle bir hata KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ....! can taşıyoruz biz can...!!!

sadece tavsiyem keyfi işler hep pürüz çıkıyor. mümkün olduğunca bu tarz işler işlem sonrası tamirci yakınlarında bir süre test sürüşü yapmanızdır. tekrar geçmiş olsun. benim başıma gelen aracın yayalarını değiştirdik spor yay için tamirciden çıktım 10 km sonra arka yay attıki allahtan e5 te olmadı. hem kendi canımı hemde arkamdan gelenleri tehlikyeye atardım. not: yay değişimi ero serviste değil başka serviste yapılmıştır.
2. olarak erhan usta bu egr temizliğini çokda hevesli yapmıyor çünkü sıkıntılı iş.

Ziyaretci040
19/06/2012, 12:06

Abi ben en son baskı balata değiştirdim bir kaç işlem daha yaptılar ufak tefek tamirat falan.Adamlar gayet iyi ilgilendi bi daha gidersem oraya giderim.İnsan hata yapar.Problemi az zararla kurtarmış arkadaş olayın tesellisi olmuş.Bu durumu farketmeyip ciddi sorun yaşıyan insanlarda var.Tekrar geçmiş olsun.

ayaman
19/06/2012, 12:14
ben buna amin derim hem de yürekten aminnnn

Ziyaretci036
19/06/2012, 12:19
Murat çokta hevesli yapmadığını zaten biliyorum arabaya verdiği değeri gördük arkadaşımla beraber. küfür ede ede başladı. Erhan ustaya lafım yok, ama gürkan denen şahıs az daha aracımın motoruna sebebiyet veriyordu.

sonuç olarak yardımcı olmadılar değil ama o kadarını da yapsınlar bi zahmet. iş yapılış şeklinden kendini belli eder zaten, motora yaklaşımları, vidaları söküş tarzları araca her dokunuşunda bu özeni görürsün zaten. ben bunu bulamadım kendilerinde... ayrıca hevesli değil diyorsun da iş sonunda 150 tl alabiliyorlar..

lütfen kimse kimsenin arkasını kollamasın ben burada madur olmuşum ve bu aracıma zarar verdimi vermedimi onu bile bilmiyorum. özel yada yetkili böyle bir hata KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ....! can taşıyoruz biz can...!!!
yok hocam kimseyi korumuyorum. güngör ustanın değişik bir yapısı var ama dediğim gibi kesinlikle bu tarz hareketlerini onaylamıyorum. burda herşey bizim elimizde düzgün işçilik çıkarsa kalkındırırız. aksi durum olursa terk ederiz.

Ziyaretci036
19/06/2012, 12:21
ayrıca belirteyim ki ben bu durumda sonuna kadar senin yanındayım. veya başka mağdur olan arkadaşımızın.

cosworth20
19/06/2012, 12:26
Aslında şöyle bir hakkımız olmalı biz araç sahiplerinin.Herhangi servis sonrası yaşanacak ve 1 hafta içerisinde doğabilecek problemlere karşı tazminat hakkımızın bize verilmesi lazım devletimiz tarafından.Böylece herkes güvende olmuş olur , firma ve servisler de bir kez daha yaptığı işi gözden geçirmiş olur... Kimse tazminat almak istemez kimse de tazminat vermek istemez.Paramızla bazen rezil oluyoruz ya ahanda işte böle bir ortam oluştuğunda bu sıkıntı da ortadan kalkmış olur.Çok basit bir düşünce benmkisi ama geliştirilmeye müsait.

skystar37
19/06/2012, 13:18
Öncelikle geçmiş olsun forumda sanırım Ero serviste EGR manifolt temizliği yaptıran ilk kişilerdenim temizlik esnasında veya sonrasın bir sıkıntım olmadı. Ero servis bana göre sanayideki bir çok servisten daha iyi ve düzgün şimdi söyleyeceklerimi kimse Ero servisi savunma amaçlı yazdığımı sanmasın ancak hepimiz insanız anlık istemeyerek de olsa hatalarımız olabiliyor önemli olan hatanın sonunda manevi olarak kimsenin zarar görmemesi maddi olarak ortaya çıkan zarar zaten maddi olarak karşılanır.

Konu ile ilgili Erhan usta ile konuşacağım ben eminim ki eğer hararetten kaynaklı bir sorununuz çıkarsa Ero servis bu konuda yardımcı olacaktır.

Yetkili servis veya özel servis önemli olan ortaya çıkan hatadan dolayı karşılaşılan sorunun giderilmesi ve karşılıklı memnuniyet.

Tekrardan geçmiş olsun.

skystar37
19/06/2012, 13:23
Erhan usta ile şimdi konuştum, konu ile ilgili "aklına takılan ne varsa telefon edip sorabilir" diyor. Erol bey konu ile ilgili sorularınız için sizden telefon bekliyor Erhan usta.

İyi forumlar.

nightblue
19/06/2012, 13:41
Ramazan, ben bana yardımcı olmadılar beni yolda bıraktılar demiyorum. Erhan ustayı araman konuşman iyi hoş güzelde, gerek yoktu ki. Benim derdim bu değil. ben bunu fark etmesem öylece arabanın üzerine yürüsem bunun maddi olarak karşılığını da verebilirler. Askerliğinizi yapmışsınızdır. Şöyle bir olay vardır, mesala bir karakol baskın yer ve strateji değiştirir. ama olan olmuştur. buda benzer bir olay ben 120-130 km hızla gitseydim ve o anda motordan alev çıksaydı ki olağan bir durum; canımdan olduktan sonra mı ERO servis hatalıdır diyecektiniz anlamıyorum. Aracın suyu, Yağı ve fren tertibatının sorunsuz çalışıyor olması gerekirki can güvenliğiniz olsun. Ben kendilerine herhangi bir saygısızlık yapmadım. ağır bir ithamda da bulunmadım. ama sizin olur böyle şeyler insanlık hali demenizi pek idrak edemedim. İnsallah iyi günlerde kullanırsınız aracınızı, inşallah birdaha hiç servise gitmenizede gerek kalmaz ama birgün benim yaşadığım korkuyu yaşarsanız sanrım o zaman hak vereceksiniz...

dediğiniz gibi binbir güçlükle kredi çekerek aldığımız arabalarımızı gözümüz gibi baktığımız arabalarımı canımızdan değerli göremeyiz. ama ben içine annemi kardeşimi koyup sağa sola gidiyorsam. benim arabama bakan şahsın aynı hassasiyeti göstermesi gerekirdi. Ayrıca kimsenin işini baltaladığım da yok. Ben adaletsizliğe karşıyım, benim verdiğim değeri, paramı almalarına rağmen vermeyenlere karşıyım. Gitmek isteyen yine gitsin istediği servise bu ERO da olur başka bi serviste...

Erhan usta ile şimdi konuştum, konu ile ilgili "aklına takılan ne varsa telefon edip sorabilir" diyor. Erol bey konu ile ilgili sorularınız için sizden telefon bekliyor Erhan usta.

İyi forumlar.

skystar37
19/06/2012, 14:56
Ben Ero servis hatalı değildir demedim "ama sizin olur böyle şeyler insanlık hali demenizi pek idrak edemedim" böyle bir cümle de demedim "hepimiz insanız anlık istemeyerek de olsa hatalarımız olabiliyor önemli olan hatanın sonunda manevi olarak kimsenin zarar görmemesi maddi olarak ortaya çıkan zarar zaten maddi olarak karşılanır." böyle bir cümle dedim ve Ero servis hatasının yanında çözüm içinde bulunacaktır demek istedim. Karşılaştığınız sıkıntı sonrası çok şükür ki büyük bir sıkıntı yaşamamışsınız sadece biraz hararetiniz yükselmiş ve zamanın da farketmişsiniz Allah daha beterinden korusun tekrar geçmiş olsun..

Pardeleus
19/06/2012, 16:17
Ben Ero servis hatalı değildir demedim "ama sizin olur böyle şeyler insanlık hali demenizi pek idrak edemedim" böyle bir cümle de demedim "hepimiz insanız anlık istemeyerek de olsa hatalarımız olabiliyor önemli olan hatanın sonunda manevi olarak kimsenin zarar görmemesi maddi olarak ortaya çıkan zarar zaten maddi olarak karşılanır." böyle bir cümle dedim ve Ero servis hatasının yanında çözüm içinde bulunacaktır demek istedim. Karşılaştığınız sıkıntı sonrası çok şükür ki büyük bir sıkıntı yaşamamışsınız sadece biraz hararetiniz yükselmiş ve zamanın da farketmişsiniz Allah daha beterinden korusun tekrar geçmiş olsun..

Merhaba,
Bu hususda önemli olan tecrübeler ve deneyimlerdir. Öncelikle Erol arkadaşımla yaşadığımız deneyim egr ve manifolt temizliğinin pek de bir işe yaramadığı ve gereksiz yere motorun parçalarının sökülmesi sonucu ortaya çıkan sorundur.
Sorun neden çıktı konusunda ise ustanın dikkatsiz bir biçimde hortuma kelepçeyi takmamasından dolayıdır. Çünkü usta özen göstermedi. Bizim aracımız cumartesi akşamının son aracı olarak baştan savma şekilde yapıldığına inanıyorum. Ama demiyorum ki ero servis kötüdür. Her işletme ekmeğini kazanmaktadır. Fakat ERO servisde bulunan Gürhan (yanlış hatırlamıyorsam ismini) bu işi beceremiyor.
Ki bu sorun teşkil ettiğinde aracı hemen sağa çekip ero servisi aradıktan sonra bir kelepçe için kaskoyu arayın aracı getirsinler gibi bir cümlede hoş değildi. Ayrıca motorsiklet ile gelen Gürhan (yanlış hatırlamıyorsam ismini) kelepçeyi taktıktan sonra pervaneyi çalıştıracakmı diye parveneye endişeli endişeli bakışı ve pervane çalıştıktan sonra yüzündeki ifade suçunu belli ediyordu.
Adam işe besmeleyle deil de küfür ile başlayan bir adam siz siz olun manifolt ve egr temizliği için bu yazılanlara göre ero servisteki o beceriksiz ve 2 kelimesinden 1 i küfür olan adama bu işi yaptırmayın.

VHDG
19/06/2012, 16:29
büyük geçmiş olsun

nightblue
19/06/2012, 17:28
hiç kimse parasını sokakta toplamıyor arkadaşlar, ne siz nede biz, burası paylaşımların yapıldığı bir alansa, kardeşliğin başladığı adımsa üzerimize düşeni yapıyoruz. ERO serviste aynen söylenen ve anlatılan şekilde işlem yapılmış, asla kabul edilemez bir hataya sebebiyet vermişlerdir. sonuç olarak araç yada biz çok ciddi yaralanmalar belki de ölümlere kadar gidebilecek bir olay atlattık. Motor ustaları bu konuda daha detaylı bilgi verebilirler.

üzücü bir olaydı paylaşmak istedim.

saygılar..

Aylardır bu siteye üyeyim hiç kimseyi küçümseyen bir yazım yada